Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2014 Yılında iş yerinde kalp krizi geçirdim. İş kazası sınıfında değerlendirilir mi?

Arkadaşlar merhaba öncelikle herkese geçmiş olsun.. 15.03.2019 tarihinde işyerinde kalp krizi geçirdim. Isyerinden arkadaşla birlikte hastaneye gittik burada beni 2 saat kadar cihaza bağlı tutup sonra başka bir devlet hastanesine sevk ettiler amblansla orada da anjiyo oldum 3 stend takıldı.. ısyerinde kalp krizi geçirmenin iş kazası sayıldığını burada öğrendim. Sorum şu bu durumda iş göremezlik oranım ne olur acaba

Bayram Bey çok geçmiş olsun öncelikle. sorunuza gelince, uzun bir süreç sizi bekliyor. İlk yapacağınız şey en yakın Sgk bürosuna gidip Sürekli işgöremezlik geliri için başvuru yapacaksınız. Daha sonra sizi bulunduğunuz İl ydada ilçedeki devlet hastanrsi yada üniversite hastanesine sevk edecekler durum bildirir raporu için. Yani bir nevi kurula gireceksiniz. Giderken tedavi gördüğünüz hastanedeki ekipriz raporlarınızı yanınızda götürmeyi ihmal etmeyin. sonrasında hastanenin raporu Sgk sağlık kuruluna gidecek onlar inceleyip oran verecekler. yani maluliyetinize karar verecek yer orası. kalp krizi oranları yaşınıza geçirdiğiniz operasyona ve yaptığınız mesleğe göre değerlendiriliyor. yüzde 10 ve üzeri işgücü kaybına maaş bağlanır. aynı zamanda çalıştığınız şirketede dava açma hakkınız var.

Engin bey teşekkür ederim cevabınız için eğer oranlar hakkında bilginiz var mı peki... benim yaş 39 kalp krizi sonucu anjiyo 3 damara balon stend takıldı 4 damar daha tıkalı bunlar için ilaç tedavisi devam ediyor açılmaz ise bypass dediler meslek metal makina imalati meslek kodu 8189.06 geçiyor..

Merhaba,
Öncelikle geçmiş olsun Bayram Bey,
Bende sizin gibi iş yerinde kalp krizi geçirdim ve hastanede kalbime 3. Sten takıldı.10.Gün hastanede tedavi gördükten sonra 20.Gün rapor verilerek hastaneden taburcu oldum.20.Gün bittikten sonra 10.Gün daha rapor verildi.On günlük raporum bitmeden iş yeri çıkışımı verdi.Yapmış olduğum araştırmada iş yerinde kalp krizi iş kazası olarak kabul ediliyormuş ama şartları var tabi:
1)İş yeri kalp krizi geçirdiğiniz günden itibaren en yakın kolluk kuvvetine iş kazası bildiriminde bulunması gerekli sonrasın da ise 3.Gün içerisinde sgk'ya iş kazası bildiriminde bulunması gerekli.Sanıyorsam sizin iş yerinizde benimkisi gibi ne en yakın kolluk kuvvetine (Polis-Jandarma) nede sgk'ya iş kazası bildirmemiştir.
Eğer bildirdiyse sorun yok işiniz kolay ama bildirmediyse o zaman siz öncelikle iş yerinizle görüşün ve iş kazası bildiriminde bulunup bulunmadıklarını öğrenin eğer bildirmediler ise genede bildirebilirler ama genelde atlatıyorlar.İş kazasını bildirmeyecek olurlar ise o zaman sgk'ya dilekçe ile ihbarda bulunacaksınız.Dilekçenizde olayın nasıl geliştiğini anlatın.İş yerinizde krizi iş yerinizde geçirdiğinize şahitlik yapacak birisi varsa onun adını soyadını adresini telefon numarası ile ekleyin.
Eminim ki iş yerinizden ambulans ile götürülmüşünüzdür eğer ambulans ile götürüldüyseniz 112 acil'den olay tarihinde sizin ambulans ile hastaneye neren alındığınız ve rahatsızlığınızın ne olduğu ile ilgili tıtulan tutanak vardır.O tutanağı 112 Acil servisinden bizzat kendiniz başvurarak alıp dilekçenize ekleyin.
yatmış hastaneye girişte nereden hastaneye geldiğiniz ve rahatsızlığınız ile ilgili giriş kaydı vardır bunuda alabilirsiniz.Hastaneden çıkarken size epikriz raporu düzenlenmiştir bu raporun bir fotokopisini ekleyin.Kısaca hastaneden size verilen tüm belgelerin birer fotokopisini dilekçeye ekleyerek şikayette bulunun.
Kalp krizi geçirdiğinizde iş yerinde çalışırken kalp krizi geçirdiğinizi ispatlayacaksınız.
Süreç çok uzun ben geçen yıl başvurdum.15.Gün önce sgk müfettişine ifade verdim.Şahit gösterdiğim arkadaşımın ifadesi yeni alındı.Tüm evraklar incelenecek ve rahatsızlığımın iş yeri şartlarından kaynaklandığına müfettiş tarafından karar verilirse hastaneye sevk edileceğim.Oranın vereceği rapor sgk'ya gidecek sağlık kurulu raporu inceleyip karar verecek.Ben size özel mesaj ile sgk'ya gönderdiğim dilekçenin bir örneğini atabilirim isterseniz.
Aşağıda iş verenin sorumluluğu ve yargı kararı var inceleyiniz.
SGK, iş kazalarını değerlendirmede hem 506 sayılı Kanunun uygulandığı dönemde hem de 5510 sayılı Kanunun uygulandığı dönemde bu ilkeleri esas alarak karar vermekteyken, Yargıtay konuyla ilgili kararlarını ve Hukuk Genel Kurulunun 2004/21-529 E. 2004/527 sayılı; Sigortalının, iş yerinde çalışmakla iken kalp krizi geçirerek ölümü, 506 sayılı Yasanın 11. maddesinde gösterilen “sigortalının işyerinde bulunduğu sırada meydana gelme” haline uygun bir olay olduğu gibi, aynı maddenin (b) bendinde yer alan “işveren tarafından yürütülmekte olan iş dolayısıyla meydana gelme” haline de uygun olup iş kazası sayılması gerekir. Maddede başkaca bir şart ve kısıtlamaya yer verilmemiş olduğundan yasada olmayan bir kısıtlamanın yorum yoluyla getirilmesine de olanak yoktur.” Şeklindeki kararını dikkate alarak uygulama değişikliğine gitmiştir.
2016/21 sayılı Genelge ile “Sigortalının işyerinde kalp krizi geçirmesi veya başka bir hastalık nedeniyle ölmesi ya da ruhen veya bedenen hemen veya sonradan engelli hale gelmesi iş kazası olarak kabul edilecektir.” Talimatıyla, işyerinde meydana gelen kalp krizi vakalarının yanında diğer hastalıklar nedeniyle ölümü ve engelli hale gelmeyi de iş kazası kapsamında değerlendireceğini belirtmiştir. Genelgede kalp krizinden sonra ucu açık bir ibareyle “başka bir hastalık” denilerek, uygulamanın sadece kalp kriziyle sınırlı olmadığı belirtilmekle birlikte hangi hastalıkların hangi durumda iş kazası olarak değerlendirileceği ise açıklanmamıştır.
SGK ya Yapılması Gereken Bildirim
Bilindiği gibi, sigortalıların iş kazasına uğramaları halinde, işverenleri tarafından olayın olduğu tarihten sonraki üç işgünü içerisinde Kuruma bildirmeleri gerekmektedir. Örneğin, cumartesi günü işyerinde kalp krizi (iş kazası) geçiren sigortalının Kuruma yapılacak iş kazası bildiriminin en geç çarşamba günü yapılması gereklidir.
Mevcut durumda işverenler tarafından işyerinde meydana gelen hastalıklara bağlı vakalar SGK ya bildirilmemekte iken, yeni durum karşısında daha ihtiyatlı olmak zorunda kalacaklardır. Dolayısıyla sigortalıların işyerinde kalp krizi ya da diğer hastalıklar (beyin kanaması, bel fıtığı vs.) nedeniyle rahatsızlanması ya da vefatları halinde, bu durumun cezalı duruma düşülmemesi için da yasal süresi içinde Kuruma bildirilmesi gerekmektedir.
İş Kazasının Süresinde Bildirilmemesi
İş kazası durumunda belirtilen sürelerde işverence iş kazası bildirimi yapılmaması durumunda, bildirimin Kuruma yapıldığı tarihe kadar sigortalıya ödenecek geçici iş göremezlik ödeneği Kurumca işverenden tahsil edilir.
6331 sayılı Kanunun 14 üncü maddesinde öngörülen iş kazası bildirimlerinin süresi içinde yapılmaması durumunda 26 ncı maddenin ikinci fıkrasının (e) bendinde öngörülen iki bin Türk Lirası tutarındaki idari para cezası her yıl Kabahatler Kanununda öngörülen yeniden değerleme oranı kadar artırılarak ve işyerinde çalışan sigortalı sayısı ve işyerinin az tehlikeli, tehlikeli, çok tehlikeli sınıfta yer alması durumuna göre farklılaştırılarak uygulanmaktadır.
2017 yılı için 2.702,00 TL olarak hesaplanan idari para cezası tutarı;
Orana gelince.
Kalbinizin EF'si %30-50 arası ise alacağınız oran %50
Kalbinizin EF'si %30 Altı ise alacağınız oran %100
Aşağıdaki tabloyu inceleyin.
Koroner Arter için alınabilecek oranlar:

Klas l hastalar:% 10
Anjinası olsun veya olmasın fizik muayene bulguları velaboratuar testleriyle tanısı desteklenen hastalarda koroner anjiografi ile birkoroner arterde % 50’den daha az darlık saptanması.

Klas 2 hastalar:% 30
Miyokard infarktüsü geçiren veya daha önceden koroner arterhastalığı tanısı alan veya girişimsel-cerrahi koroner işlem yapılan anjinasıbulunan hastalarda aşağıdaki şartların varlığı; NYHA Sınıf 1 semptomlar veya ilaç tedavisiveya diyetle anjinanın kontrol altında tutulabilmesi ve ayrıca konjestif kalpyetmezliğinin bulgu ve semptomlarının yokluğu (EF >% 50).

Klas 3 hastalar:% 50
Miyokard infarktüsü geçiren veya daha önceden koroner arterhastalığı tanısı alan veya girişimsel-cerrahi koroner işlem yapılan anjinasıbulunan hastalarda aşağıdaki şartların varlığı; laboratuar yöntemleri ile (EKG,eforlu EKG, perfüzyon sintigrafisi v.b) devam eden iskeminin saptanması veyabir koroner arterinde en az %50 oranında darlığın anjiyografik olarakgösterilmiş olması ve ilaç tedavisi veya diyetle anjinanın kontrol altındatutulabilmesi ve sol ventrikül fonksiyonlarının bozuk olmasına rağmen (EF% 30-% 50) hastada NYHA Sınıf 2 semptomların varlığı.

Klas 4 hastalar:% 100
Miyokard infarktüsü geçiren veya daha önceden koroner arterhastalığı tanısı alan veya girişimsel-cerrahi koroner işlem yapılan anjinasıbulunan hastalarda aşağıdaki şartların varlığı; laboratuar yöntemleri ile (EKG,eforlu EKG, perfüzyon sintigrafisi vb) devam eden iskeminin saptanması veya birveya daha fazlakoroner arterinde en az %50oranında darlığın anjiyografik olarak gösterilmiş olması ve ilaç tedavisi veyadiyete rağmen hastada NYHA Sınıf 3-4semptomların varlığı veya hastada ciddi sol ventrikül fonksiyon bozukluğununolması (EF<%30

Merhaba Halil bey teşekkür ederim cevabınız için biraz sıkıntılı bir süreç anlaşılan kalp krizi geçirdiğimde yanımda sadece bir iş arkadaşım vardı onunla birlikte gittik hastaneye dolayısıyla ambulans ile gitmedim bunları kanıtlamak ispatlamak uzun ve gergin bir süreç anlaşılan 🙂 benim kalp buna dayanır mı bilmem 😀 şaka bir yana sizde biliyorsunuz ki illallah dedirtiyorlar 🙁 vergi indirime başvurdum neticelensin ona göre hareket edeyim diye düşünmeye başladım bakalım nasıl bir süreç beni bekliyor

Denizli258

Merhaba bayram bey,
İş yerinde kriz geçirilmesi genelde iş kazası olarak kabul ediliyor.Siz anladığım kadarı ile emekliliğe başvurmuşunuz.Emeklilik ayrı iş kazası nedeni ile alacağınız iş göremezlik maaşı ayrı.Nasıl olsaemekliliğinizin olacağını söylüyorsunuz.Yerinizde olsam iş göremezlik ödeneğinede başvururum kaybedecek bir şeyiniz yok.Sadece bir dilekçe vereceksiniz kazanırsanız hem emekli maaşı hemde bu ödeneği alırsınız.Eğer iş kazası kabul edilirse 2 maaşın en yüksek olanın tamamını düşük olanında yarısını ömür boyu alma şansınız var.Ben size mesaj ile dilekçe örneğini gönderiyorum.Tekrardan geçmiş olsun.Biz hemşeri sayılırız bende Dinarlıyım.

Başvuruyu vergi indiriminden sonra yapmayı düşünüyorum ama çok ta umutlu değilim açıkçası sgk müfettişi işyeri kaynaklı olduğunu kara verecekte bize oran verecekler hiç ama hiç umudum yok inanın 3. Şahıslara kalırsa bu işler boşuna umutlanmamak lazim.. yinede araştırıp öyle hareket etmek lazım herşeyin hayırlısı diyelim

Denizli258

Merhaba,
Umutsuz olmayın.İş kanununun %90 işçi lehine olduğunu unutmayın ve mücadeleden vazgeçmeyin.Umarım her şey istediğiniz gibi olur.

cexert1 Cengiz Bey Sgk sağlık kurulundan maluliyet oranınız geldi mi? Geldi ise ne oran verdiler.

Rcptztş dostum halen bekliyorum oran belli olmadı e-devlete her gün bakıyorum.
Sizin durum nedir ?

cexert1 Cengiz Bey e devletten sgk dys evrak sorgulamadan baktığımda 29 mayısta benimki kuruldan çıkmış. Fakat beklediğimden çok düşük geldi. %17,20 verilmiş.
Grubta maluliyet oranı belli olan shaky34) arkadaşlar varsa paylaşırsa (kıyas açısından)
memnun olurum.
shaky Bey sizin maluliyet oranınız belli oldumu?

Rcptztş Engin bey yüzde 42 oran almıştı sizin oran çok düşük.
Acaba kalp krizi geçirmeden önce kalp ile ilgili veya kalp krizini tetikleyici rahatsızlığınız var mıydı?

cexert1 Yok Cengiz Bey kalp ile ilgili daha evvel hiç bir rahatsızlığım yoktu. Neden bu kadar düşük çıktı bende anlayamadım. Herhangi bir açıklama ve bildirimde yok. Direk işgöremezlik maaşını bağladılar.

@Rcptztş acaba tansiyon, kolestrol, şeker vs başka rahatsızlığınız varmıydı demek istedim.İtiraz hakkınız da var galiba bildiğim kadarıyla ama öncesinde araştırma yapmanızı tavsiye edrim.

@Mektepli1967 merhaba sizin durum nedir paylaşırmısınız.

cexert1 Tansiyonum kalp krizinden sonra ortaya çıktı. Engelli raporunda klas3 %50 kalp, klas2 %2ü verdi kardiyoloji.%62 engelli raporum var. Üç damarım tıkalı idi, iki ana damara stent takıldı, bir ince damarda açılamadı. Raporlarda kalp duvarlarında kalınlaşma, EF değeride 50 çıktı. Diğer bütün fonksiyonları normal yazıyor.

Bunlar engelli raporu ve sgk nın gönderdiği hastanenin tetkik sonuçlarında yazıyordu. SSK sağlık kurulu nasıl ve neye göre değerlendirme yaptı bilmiyorum.

cexert neredeyse aynı tarihlerde heyete girmişiz. Bende şubatta girdim heyete mayıstan beri istanbul bölge sağlıkta hala bir haber yok oran için, beklemedeyim bende.

Zane55 evrak takipte açıklama var mı? Benim 3 ayı geçti heyete gireli ama e-devlette gözüken birşey yok.
Bağlı bulunduğum SGK söyledi İstanbul bölge sağlık kuruluna gönderdik 29 Mart'ta diye

Benim 6. ay heyete gireli, evrak takipte istanbul bölge sağlık büro işlemleri (mağluliyet) olarak gösteriyor. SGK yı aradıgımda oran verilmesi için bölge sağlıkta dosyanız deniyor. SGK dosyamı bölge saglıka göndereli 2 ay oldu . Az çok diğer arkadaşlardan baktığımda bölge sağlıka gittikten 3 ay sonra gibi otan açıklanıyor.

Rcptztş size verilen sürekli iş göremezlik oranı ile ilgili neden düşük verildiği ile ilgili araştırma yapmanızı tavsiye ederim.Konu ile ilgili paylaşımlarınızı burada bizlere de aktarırsanız memnun oluruz.

Cimer bölge sağlık kurulu raporu sorgulama

Arkadaşlar daha önce cimere başvuru yaptınız mı ? Bölgelge sağlık kurulu raporları için.Ben bugün uzun zamandır beklediğim ve iletişime geçemediğim İstanbul bölge sağlık kurulu ile ilgili bilgi istedim.
Gelişmeleri buradan paylaşacağım İnşallah.

abdul1970 arkadaşım temmuz 19 da istanbul bölge sağlıktan giden evrak kayıtlı diye gözüküyor e-devlette bağlı bulunduğum sgkyı aradığımda gelen evrak yok daha diyorlar bu hafta işgörememezlik oranım belli olur inşallah.

cexert1

Kalp mi sizinde hayirli olur insallah

SS4G9 Mira cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu hafta oranı öğrenirsin cexert, birdahaki haftaya kalmaz.

Konu ile bilgim yokta Kalp krizi geçirmende işverenin bir etkisi nasıl olabilir ki ?

Sgk hastneleri klp icin ne oranlar veriyor?

İş gormezlik icin

Farklı oranlar verilmiş konuyu takip ederseniz görürsünüz arkadaşlar.

abdul1970
Zane55
Mertemir
Rcptztş
Arkadaşlar az evvel bağlı bulunduğum Sgk dan aldığım bilgi şu şekilde benim başvuruya %27 vermişler.
Anladığım kadarıyla burada meslek verilen oranı etkiliyor olabilir.

Arkadaşlar SSK tarafınfan Hastaneye sevk işleminin Sonrasında (iş kazası) muayene olup Evrağı, Hastane Sağlık Kuruluna Teslim ediyoruz. Daha sonra Hastane kurulu O Evrağı Nereye yolluyor. Bağlı olduğum ssk ya mı, yoksa Genel SSK ya mı. Süreç bundan sonra Nasıl ilerleyecek..

Üst Alt