Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Askerlikten muaf olmak için boy-kilo hesabı nasıl yapılıyor?

atheriff

Sınır değerlerin epeyce üzerindesiniz ama direkt muafiyeti çok istisna veriyorlar. Muhtemelen kontrol verecekler.

Kilo prob. Gectigimiz sene nisan 2018 de boy.179 kilo 113 +37 kilo fazlaliktan madde 33/c ertesi yila birakildim. Bu nisan 10 da 2. Muayene girecem fakat boy179 kilo ise 127 suan direj muaf alabilirmiyim. Birde bu sure zarfi icinde bedelli askerlige basvurdum 2.muayene bitim tarihin hemen takiben celpim kesilmis vaziyette surec nolur sizce

merhaba arkadaşlar, yeni mezun oldum şubatta ve 5 nisan da 1 aylığına yurtdışına çıkacağım, statü olarak hala öğrenci görünüyorum sistem de, tecili uzatmam gerektiğini söylediler ve bu konu kilo dan dolayı biraz problemli geçecek sanki, bu durumda ne yapmalıyım süreç olarak aile hekimim hastaneye sevk ederse kilo boy orantısızlığından dolayı ne kadar sürer bilgileriniz için teşekkür ederim şimdiden ..

33C 1 sene erteleme aldım 175-155 kg ile... doktor yüzünden başıma bir sürü işlem ve dahası çıktı..
haftaya şubeye gidip itiraz etme hakkım var mı yok mu onu soracağım

bu sene 2. gidişim, aynı işlemleri tekrarladım (bu sene sanki daha kolaydı)
175 boyum ve kilom 163 çıktı. Geçen senenin üstünde olmam ve ilk ertelemem olmasına rağmen tekrar ertelendim. 33C ile.
Olmam gereken üst sınırdan 91 kilom fazla olduğu halde.. Doktorda farkında ama malesef yasa diyor.

Cuma günü heyete söyleyeceğim, muaf olma durumunu bu durumlar baya sıktı beni artık.

@Smtbat41 malesef.. yani ben alamadım 91 kg fazlam olmasına rağmen :D

benim de sınırın az üstünde çıktı sınır kaç bilmiyorum şube deki komutan söyledi erteleme yapacaklardı komutanım ertelerseniz daha çok kilo alırım askere gidersem kilo veririm dedim tamam dediler dediğim gibi de oldu askerde baya kilo verdim gelince geri kilo aldım :))

Arkadaşlar merhaba. Geçen sene haziran başı 1 yıl erteleme aldım. Sebepleri ise obezite (boy-kilo uyumsuzluğu) ve pes planus ( düz taban ) olarak yazıldı raporda. Boyum 162 kilom 93.7 yazıyor sonuçlarda. Size sormak istediğim;*
1- Benim boy-kilo olarak net sınırım kaçtır?
2- muafiyeti bu sene yani 2. Kontrolde mi yoksa sonraki sene 3. Kontrolde mi verirler ? ( bazı arkadaşlarım 2 de verirler uğraşmak istemiyorlar diyor ama ne kadar doğru bilmiyorum ?

Arkadaşlar merhaba istanbulda oturuyorum, eskiden kilo için heyet şişli etfal gümüşsuyu şubesinde haftada 2 kere toplanırdı bu sene değiştirmişler 1 ay önce şişli etfal merkez binaya taşınmış heyet, arayıp hangi günlerde toplandıklarını öğrenmek istedim ama 3-4 gündür telefonu açmıyorlar bugün bir tane kadın açtı merhaba dedim, yeter kardeşim artık aramayın diyip suratıma kapattı, sadece gününü öğrenmek için hastaneye gitmekte istemiyorum çok uzak ve işten izin almak falan sıkıntı, şişili etfalin ana binasında şimdi hangi günlerde toplandıklarını bilen varsa paylaşırsa çok sevinirim !!! :) hozgul OturanBoğa sizin herhangi bir bilginiz var mı bu konu hakkında? teşekkürler

Merhaba,

130 Kilo , Boy 1.90 arkadaşım var muafiyet alır mı tecili bozsa? Bilgi alabilir miyiz?

badsoul10

130 kilo ise 1 yıl kontrol verilecektir diye düşünüyorum. Genelde 1 yıl kontrol veriyorlar.

Merhaba

Askerliğimin 2 ayındayken boy 188 kilo 58 olarak C32 smk ile 3 ay hava değişimi verildi. Haftaya 2. Muayene için tekrar kontrole gidecem. Kilom suan 57.7 durum hakkında bilgisi olan var mı. Bu kontrolde sonuç ne olur ?

Iyi günler

Merhaba abiler konuyu önceki yıl baya okumuştum o sırada depresif nöbet tanısından askerliğim ertelenmişti bedelli idi. 20 gün idare et gönder demiştim ama heyet sırasında bile kaç kişiyle kavga etmiştim evde aileme bağırıp dinlemiyordum komutana karşı o durum olur diye ertelediler. Sorum şu bu listeye göre 105 kg yum 176 boyum var muhtemelen bu yüzden ertelenecek gibi. 1 yıl psikolojiden 1 yıl kilodan ertelenince durumlar nasıl oluyor

Askerlik kilo sorunu

Merhaba arkadaşlar pazartesi e-devlet üzerinden başvuru yapıp aile hekimine gitmeyi düşünüyorum evde boyumu ölçtüm ve tartıldım boyum 1.75-1.74 arası kilom 105-106 civarı gidip geliyor sizce ne olur ? internette araştırırken gördüm bazen boy ve kilo kısması yapıyorlarmış yazarken öyle bir durum olursa ne yapmalıyım ve doktora neler demeliyim lütfen yardımcı olun ve + + düz tabanım gözüm de astigmat var bacak boyumdan şüpheleniyorum çünkü 10-15 dakika ayakta durunca belim tutulmuş gibi sancı giriyor neler yapmalıyım lütfen bana yardımcı olun hatam olduysa affola

spacejax

2-3 kilo ile eşik değeri geçiyorsunuz normalde erteleme verilmesi gerekir ama çok kritik bir kilo bu...

hozgul

yani araştırdığım kadarı ile tabloya göre verilmesi gerekiyor ama çok korkuyorum ve çekiniyorum bu arada yemek su falan baya tükettiğim de 107 civarını da görmüşlüğüm oluyor. Asker den kaçmak istemiyorum ama 5-6 senedir dışarı çıkamıyorum evden kimisine göre asosyallik kimisine göre belki eziklik şuan da çok çaresiz hissediyorum nasıl yaparım o kalabalık içersinde ne yaparım bilmiyorum düşününce bile çarpıntım başlıyor pazartesi ya da salı son gün e-devletten başvuru yapacağım

ASKERLİK DURUM BELGESİ SORGULAMA SONUÇLARI (*) AŞAĞIDA KİMLİĞİ YAZILI YÜKÜMLÜNÜN ÖĞRENCİLİĞİ DEVAM ETTİĞİ TAKDİRDE 31/12/2019 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İLE İLİŞİĞİ YOKTUR. ÖĞRENCİLİĞİ SONA ERDİĞİ TAKDİRDE, 2 AY İÇERİSİNDE EN YAKIN ASKERLİK ŞUBESİNE MÜRACAAT ETMESİ GEREKMEKTEDİR.

e-devlet üzerinden askerlik sorgulamaya baktığım da böyle yazıyor şubat ayın da asal yoklamaya girsem sorun olur mu ? yardımcı olur musunuz?

174 boyunda 136 kg idim ilk sene tecil verdiler zayıfla gel diye 2ci sene zayıflıyamadım muaf raporunu verdiler 110 kg olmam gerekiyordu

Merhabalar, uzun zamandır konuyu takip ediyorum ve benimde yıllardır başımda tecil durumu vardı. 1990 doğumluyum, boy 187 kilo 126. 31.12.2019 tecilimin son günü olduğu için geçen hafta askerlik şubesine gidip yoklama işlemlerimi başlattım. Aile hekimim ile samimiyetimiz olduğu için kilo durumumu uzun zamandır belirtiyordum ve bana sevk vereceğini söylüyordu. Beklenen gün geldiğinde muayane etti ve beni devlet hastanesine kilo fazlalığı ile sevk etti. Dahiliye birimine yazılan sevk ile hastaneye başvurdum ve kurula sevk edildim, geçtiğimiz Perşembe kurul için gittiğimde ilk önce boy kilo ölçüldü ve oranlarının yazılı olduğu bilet gibi bir çıktı verildi. (bu arada aile hekimi ayakkabı ile 189 ölçmüştü hastane ayakkabısız 187 ölçtü ve kilo aynı çıktı) Daha sonra o kağıt ve sevk belgeleri ile kurulda bulunan dahiliye doktorunun odasına gönderildim doktor boy kilo çıktısına bakıp yüzüme bile bakmadan 33D yazdı rapora ve kurul odasına 11de gelmemi istedi. 11 de sıram geldiğinde kurul odasına girdim, 15'e yakın doktor vardı ve hepsi birbiriyle muhabbet ediyordu kimse bana bakmadı bile sadece masanın başında oturan biri (doktor olup olmadığını anlayamadım) evraklarımı aldı yüzüme 1 sn bir bakış atıp kağıda mühür vurdu ve muafsın dedi. Çevremdekilerin kalıbıma baktıklarında seni askere alırlar demelerinden dolayı çok çekiniyordum ama ilk muayane de muaf beklemiyordum.
Bu olay normal bir şey mi?
Kurul raporunu 10 gün sonra alacağım söylendi bu süreçte bir değişiklik olabilir mi?

hozgul

dün aile hekimine gittim boyum 1.71 kilom da 105 çıktı bugün de hastaneye gittim dahiliye endokrin sevk etti rapor da 35 kilo fazlası var 1 sene erteleme uygundur yazıyor. Perşembe günü heyet için gideceğim heyette de aynı işlemleri görecekmişim sizce 1 sene erteleme alırmıyım bu durumlardan sonra ?

spacejax

Öyle gözüküyor, muhtemeldir ki erteleme kararı çıkacak, heyet doktorun kararına uyacaktır.

hozgul

bakalım teşekkür ederim güzel yorumunuz için bu sene tecrübelenmiş olduk artık seneye daha rahat anlarım kafam da soru işareti kalmaz
diğer bölümler de çok dikkate alınmadım ama ortopedi gittim mesela rötgen falan istedi çektirdim baktı senin ayagın da düz taban var dedi yüksek rakamı da dedi ama ayagın esnek duruyor bir şey olmaz dedi uygundur raporu verdi geçirdi sonra göze gittim göz doktoru sağ gözün az görüyor senin dedi bir şey olmaz dedi o da aynı şekilde uygundur raporu verdi biraz enteresanlar yani neyse heyet umarım doktorun kararına uyar

Şuan askerliğimin ilk 2 ay'ı bitti ve psikolojik sorunlarım nedeniyle aldığım hava değişimi bitmeden askerlik şubesinden hastaneye sevk alarak dahiliyeye çıktım ve alt ağırlık sınırından 16 kilo eksiklik olduğunu yazıp heyete sevkettiler. Son durum ne olabilir? Kilo alt sınırından

cümleten merhabalar herkez gibi konuyu takip ediyorum bayadir... Arkadaslar aile hekimine gittin boy kilo uyumsuzluğu verdi 176-109 kilo. Şimdi ben sevk aldım dahiliye, normal bir hasta gibimi gidicegim dahiliye nasıl oluyor. Bu arada beni gören herkez sen gidersin göstermiyorsun diyor burdada o tarz yorumlar yapan olmuş. Merak içerisindeyim. Aslında bende anksiyete ve panik bozukluk olduğu için gitmek istemiyorum. Sizce kilodan alirlarmi.. bide muayene işleri nasıl oluyor randevumu alicaz normal hasta gibi yoksa sağlık kurulu denen yeri var hastanenin orayami muraacat edicegim.. yardımcı olursanız sevinirim.. yaşayanlar bilir çok gergin ve kaygılıyım. 2 adet paxil ve 1 adet rexapin kullanıyorum.

Hani bide bu gösterme olayı varmıdır gerçekten. Ama sonuç olarak çıktığım kilo montsuz telefonsuz pantolon ceketle 109.300 kilo. Boy 176-175. Sizce ne olur..

bu konuyu takip eden ve çok kaygılı ne olcagini düşünenler için yazıyorum. (Ben öyleydim). Dahiliye gittim beyler, ölçüm yapıldı . Gittiğim yer İzmir eski askeri hastahane in şuan sivil olsada askeri doktor kadrosu devam ediyormuş bu tabi biraz gerdi beni :)). Neyse gittim ölçtü bu verilen tabloya göre gerçekleşiyor herşey. 175 boy 109 kilo çıktım. Sağlık kuruluna sevk verdi gittim işlemleri yaptı o ara tekrar gittim dahiliye ve heyet günü verdi. Kağıtları onaylatmaya giderken okudum ertelemesi uygundur yazıyordu. Heyetde sanırım yarın gidicegim onayliyacak. Beyler korkcak birşey yok benim gibi anksiyete kaygı bozukluğu olan insanlar ne olcak diye çok düşünüyorsa eğer ( günlerdir uyuyamiyordum ) millet abartıyor herşeyi.. ve olculurken sadece mont kazak çıkardılar. 1 kilo düştü sadece doktor pantolon için bu kadar. Ve şunu diyeyim buda çok mullaktı. Benim vucud biraz sıkı ve fit kimse göstermediğimi ve gönderirler seni diyordu bu önemli değilmiş diyorlardı forumda, doğruymuş önemli değil arkadaslar.. hatta ben ilk muayenede aile hekimim benim öyle bir kilo problemim olduğunu düşünmedigi için sevk vermeyi unutmuş ve ben işlemleri tekrar başlamıştım yani hiç göstermiyordum kalipimdan dolayı.. göbek var ama oda orta düzeyde udi. Neyse uzun lafın kısası, BİLGİLENDİRDİYSEM NE MUTLU BANA.. kasmayın gerilmeyin yasa neyse şuanki ona göre işliyor. Panik bozukluk panik atak anksiyetem dolayı gidemiyorum, tedavim duzelirse inşallah o üniformayi giyerim.. önemli olan sağlık .. siz siz olun abartı kulaktan duyma laflara takmayın. Herkez çok uğraştırıyor diyordu. Arkadaş Allah'a şükür 2 saat içinde halloldu ve toplasan 4-5 yere girdim bu çok degil. Herkeze hayırlı tezkereler.. ( ilk gidisimdi )

Heyete gittim arkadaşlar.. Heyetdekiler insanın yüzüne bile bakmıyorlar . İsmimi söyleyip içeri girdim 10 saniye içinde kağıdım ile disardayim. Askeri şubeye götürdüm hiçbir sorun olmadı yediğim iki tutanakta ne zaman sağlam raporu alirsam o zaman faal olacakmış.. herkeze hayırlı tezkereler..

Üst Alt