Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Askerlikten muaf olmak için boy-kilo hesabı nasıl yapılıyor?

Kilo muafiyeti

Arkadaşlar merhaba benım yarın endokrin bolumunde muayenem olucak hem kilo hem su enzimler felan benim boyum 174 kilom ise 47 ama kıyafet ile olculursem48 oluyor ve elverişli oluyorum ozmn bu kıyafetın agırlıklarını dusermı doktor çünkü kıyafet benim bi uzvum değil cevaplarsanız sevınırım

eski çalıştığım fabrikada sevmediğim şişman bir tip vardı oda kilodan askerden kaçmaya zor ediyordu...hesap kitap işini bilmem ama bildiğim şey şu ki her ne sebep olursa olsun askerden kaçmak marifet değil..!!!
benide askere almadılar ama elimde imkan olsa askere giderdim ve sonrasında askeriyede teknik eleman olarak kalırdım en azından düzgn bir işimiz olurdu...

Merhaba,Arkadaşlar Boy:182 - Kilo:54 kilo azlığından dolayı 1 yıl erteleme alma şansım var mı ?

merhaba arkadaşlar boy 180 kilo 49 yasım 25 sizce durum ne olur direk muaf alabilirmiyim

bugün heyet için çıktığım da D/33/F1 yazdığını gördüm ne olduğu hakkın da bilgim yok bilgisi olan varsa kesin emin olarak yanıt verirse sevinirim

Arkadaşlar merhaba yoklamaya gideceğim 177 boy 111 kilo alırlar mı?

186 cm mim 83+30= 113 olunca muafım yani ? Ben şimdi 102 kiloyum az kalmış.

Merhaba Arkadaşlar;
Geçen Yıl Ocak ayında askerlik için aile hekimine gittim o zaman boy 1.74 cm 110 kg olarak beni hastaneye sevk ettiler kilom yüzünden 1 yıl erteleme altım. Ocağın 5'inde tekrar gideceğim bu sefer kilom 140 kg bu sefer muaf verme ihtimalleri varmıdır yoksa yine 1 yıl erteleme mi alırım. 1 yıl daha erteleme alırsam tekrar 110 kg'a düşecem inanın bu şekilde yaşanmıyor. inanın bu şekilde yaşanmıyor.

Her şeyden önemlisi,uzm eşliğinde sağlıklı bir şekilde zayıflayın,

Ertelemeye gerek duyulmaksızın bu sefer direkt muaf kararı verilebilir,kilonuz oldukca fazla..

crimson

Üstadım aslında askerlikten muaf için kiloyu almadım bu çevrede hatırı sayılır bir grafikerim çalıştığım yer ne istersem ayağıma getiriyor ve sürekli bilgisayar başındayım. Askere gidersem işim çok aksayacak verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim...
OğuzHan112

Anladım ,
Her şeyi bir kenara bırakıp sağlıklı bir şekilde kilo vermelisiniz,.

Kilo demek Hepatosteatoz demek, grade 2 sınır, 3/4 siroza gidiş demek,kilo demek diyabet(İnsülin direnci) demek,kilo demek HP demek.kilo demek, kalp krizi demek,

Yaşın genc sanırım,sunan sıkıntı yok olabilir ama 40 yaşından sonra anlarsınız,
Bunları herkes söylemez size,
Sağlıklı günler ...
crimson

170 boy, kilom 112, yaş 28. Bugün heyet karşısına çıktım; savaşta ve barışta askerliğe elverişli değilsin dedi. 1 hafta içinde e devletten e-imzalı msb görebilirmişim. Başka da bi bilgi vermediler.

Şimdi tecil mi edildim yoksa direkt muaf mı edildim? Kilodan dolayı ilk defa heyet karşısına çıktım 3. Falan değil.

entryca

Karardaki B ve D dilimlerinde askerliğe elverişli olmayan durumlara işaret eder. C ise 1-2 yıl sonraya kontrol anlamı taşır. Raporda ne yazdığına göre anlaşılacak yani.

Dahiliye’ye muayene yönlendirmesi yapılıp, tekrar sağlık kuruluna yönlendirirken verdikleri kağıda dahiliye uzmanı madde 33d yazmıştı. Onu mu dikkate alırlar yoksa heyet başkanı farklı madde yazabilir mi?

Merhabalar boyum 1.93 kilom 145 yaşım 28 tecilliyim fakat bozdurup muayene olmak istiyorum. Ne gibi işlemler yapmam gerekiyor. Tecil bozdurma işlemini e-devletten yapabilir miyim. Daha önce doktora gitmişliğim olmadı hiç bir bilgim yok ne yapacağımı bilmiyorum. Askere gidebilir miyim emin değilim ama muayenede neye bakılıyor bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

Hakanerol28 e-devletten yoklamanı yapıyorsun sonra aile hekiminde muayene oluyorsun doktor boy kilonu hastalık varmı diye soruyor kilon fazlaysa 1 yıl erteleme verir 1 sene sonra tekrar gidersin muayene olmaya yine fazlaysa muaf tutar askerlik yapmazsın

Mevcut tablona göre muafsın.

Doktor direkt muafiyet verebilir yukarıdaki arkadaşımız gibi. Hastalıklar listesi Madde 32 eksik, 33 fazlayı temsil eder. Senin boya rağmen 41 ve üstü fazlan var. Üst sınırdan 41 kilo ve üstü 33D'den işlem gerektirir savaşta ve barışta elverişli değildir demektir.

Son düzenleme:
selamlar, 177/127 ile 33c aldım. Doktor kilomu hiç göstermediğimi, genç olduğumu ve kronik rahatsızlığım olmadığını söyledi. 1 sene görelim, seneye muaf olursun değişim olmazsa dedi. Naçizane sorularım;
1) seneye de bu kilo civarında gidersem (mesela 120-130 aralığında) muafiyet veriyorlar mı cidden? 3 kontrol diye bir şey demişlerdi ama bilemedim.
2) kilo üst sınırım boyuma göre 104/107 bandı görünüyor. 110 civarına insem seneye yani 2.seferde yine muaf olma şansım var mı? yoksa doktor geçen seneye göre 15 20 kilo verdin daha da inersin deyip 3.yıla mı bırakır?

sandera kilo verirsen 1 sene içinde yine erteleme verebilir ama kilonda değişiklik olmazsa hatta daha da kilo alırsan muafiyet verir büyük ihtimal

sandera

1. Sorunuzun cevabı doktora bağlıdır. Doktor isterse sizi heyete gönderir, isterse tekrar erteler. Ama üçüncü erteleme sonrasında kontrole geldiğinizde kesin işlem yapılır.
2. 110'a inerseniz yine erteleme verir.

Merhaba, ben 186 cm boya sahibim 116 kiloyum tam sınırdayım şu an muafiyet mi alıom yoksa elverişli mi ? 120 oldum diyelim, 4 kilo bi şi değil diyip elverişli diyebilirler mi ? Yoksa oradaki sınır geçerli mi yani 116 aşası askersin üstü değilsin mi?

nyaa

AE alman mümkün değil 170 70 olan adam bile A arızalı oluyor.
AE=Askerliğe Elverişlidir kodudur.

https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/21.5.20169431.pdf Şu gördüğün yönetmelikte yazıyor. 186 üst kilo 83, sen sınırda değil B Dilimindesin yani muaf olma şansın var ama seni gittiğinde muaf etmezler. Erteleme verirler, üç kez erteleme aldıktan sonra muaf ederler. Kısacası tecilin bitmiş durumda ise askere alınmazsın rahat ol.

Burada yönetmeliğe bakmaya gerek kalmadan yazalım. Üst sınırdan 30 kilograma kadar fazlası olanlar A Arızalı gider. Yani Komando olamaz ayrıca sevk kağıdında A Grubu Sağlık Kodu mevcuttur yazar. 30-40 Arası B Dilimidir, 41 ve üstü D Dilimidir. B ve D Askerliğe Elverişli değildir. Erteleme gibi durumda da C Dilimidir. Muafiyet durumunda Karar kısmında 33X yazar (Dilim ne ise harf odur)

eskiyim ben

Çok teşekkür ederim, yani benim kısaca +31 kilo fazlalığım olması lazım, doktorun inisiyatifine kalan bi durum yok. Bir de vücudumdaki kas oranı yağ oranından bağımsız de mi bu durum. Tekrardan çok teşekkür ederim

Merhaba 2 aydır askerdeyim ve hemoroiden ileri derecede rahatsızım muaf olma ihtimalim varmı

Baran1525 muaf olma kardeşim çok pişman olursun komutanlarla konuş tedavi olma imkanın varsa orda tedavi ol hem fazla günün kalmamış dayanmaya çalış derim.

Baran1525 muaf vermezler kardeşim en kötü hava değişimi verirler bir iki kez ondan sonra düzelme olmazsa verilir muaf. Bence uğraşma böyle şeylerle 4 ayın kalmış zaten muaf alınca çok pişman olursun benden söylemesi

Üst Alt