Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Aylık 750 TL sosyal yardım mı yapılacak?

Losdy

Üye
Konular
13
Reaksiyonlar
4
Arkadaşlar instagramda gördüm de, 1yıl boyunca her ay 750tl verilecekmiş, nasıl oluyor biz alabiliyor muyuz?

Losdy sosyal medyadaki böyle haberlere itibar etme.Aslı yoktur muhtemelen böyle bir haber ne görsel basında nede başka mecrada çıkmadı Bulunduğun ilen sosyal yardım vakfının arsyıpta bilgiyi teyit ettire bilirsin ama asparagas haberdir

Losdy kurban Bayramı destek yardımı haberi vardı. Ne kadar dogru bilmiyorum

Bu hafta e-devlet platformundan Kurban Bayramı harçlığı babında nakdi yardım başvurum oldu.
Bugün kontrol ettim; Gıda Yardımı türünde işleme alınmış. O da kabul edilip edilmeyeceği belli değil.
Belli ki ilgili Bakanlığa ayrılan parasal kaynak suyunu çekmiş. Zaten Meclis'te yeni kabul edilen ek bütçenin çıkarılması gerekçelerinden biri de bu olsa gerek.

4 milyon hanenin yararlanacağı aile destek paketi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı yaptığı açıklamada, 4 milyon hanenin yararlanacağı aile destek paketinin başvurularının 27 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Yanık, bu desteğin şimdiye dek yapılan en büyük sosyal yardım paketi olacağının altını çizerek toplam maliyetin 15 milyar lira olduğunu söyledi.
[FONT='inherit']• Mevcut sosyal yardımlardan faydalananların yanı sıra şuan faydalanmayan ihtiyaç sahipleri de bu yeni programdan faydalanabilecek.

[/FONT]
https://www.youtube.com/watch?v=1Oz-GlMfC9E

Bende başvuru yapmıştım e devletten gıda yardımı ile nakdi yardım türünde 1 ay sonra red cevabı geldi evde emekli biri varsa umutlanmayın hiç

Engelli maaşı alanlara verilmez büyük ihtimalle rakamlarada inanmıyorum zaten ben sonuçta yalan demek akp demek

İnşallah keşke verilse çünkü zam alsak bile yetmiyor maaş bizimde başvuru yapmamız gerekiyor mu yoksa bize otamatik çıkar mı acaba

Sanırım e devlet ten veya vakıf a gidip başvuru yapmak gerekiyor ama zaten vakıfta maaş alanların listesi var bilemiyorum yani

tolg@

Engelli aylığı almama rağmen, benim başvurmamla 'diğer aile yardımı' kaleminden 3 kez nakdi yardım almışlığım var. 500-700-1000 lira tutarlarında. Yalnız açıklama kısmında durumunuzu biraz dramatize etmenizde yarar var. :cool:

merttaha

[FONT=sans-serif]Evet öyle birşey var ben paylaşım yaptım o konuda ama silmişler 12 ay olacak 450 - 600 tl arası başvurular 27 haziranda e devlet veya vakıfardan yapılacak[/FONT]

[FONT='inherit']• Mevcut sosyal yardımlardan faydalananların yanı sıra şuan faydalanmayan ihtiyaç sahipleri de bu yeni programdan faydalanabilecek.[/FONT]
[FONT='inherit']• Yaklaşık 4 milyon hanenin faydalanması bekleniyor.[/FONT]
[FONT='inherit']• Destek ödemesi aylık 450 - 600 TL arasında hanelerin gelir durumuna göre değişkenlik gösterecek. Yıllık 5.400 TL – 7.200 TL.[/FONT]
[FONT='inherit']• Destek 12 ay boyunca süreli ve düzenli aylık verilecek.[/FONT]
[FONT='inherit']• Başvurular e-Devlet ve SYDV’lerden.[/FONT]
[FONT='inherit']• Başvurular 27Haziran, Pazartesi) başlıyor.[/FONT]
[FONT='inherit']• İlk ödeme Kurban Bayramı öncesinde.[/FONT]

Bana engelli maaşı yeni bağlandı,bize otomatik mi çıkar yoksa bizdemi başvuru yapacağız?

Düzenli sosyal.yardim alanlara verilmeyecek galiba evde bakım 2022 gibi

@Ahmeh51

Verilecek.

[FONT=sans-serif]Mevcut sosyal yardımlardan faydalananların yanı sıra şuan faydalanmayan ihtiyaç sahipleri de bu yeni programdan faydalanabilecek.

Ayrıca 4 milyon haneden bahsediliyor.

https://www.engelliler.biz/forum/sosyal-yardimlar/234559-turkiye-aile-destegi-programi.html

Konuyu aylar önce açtığımda bazı arkadaşlar böyle bir yardım yapılmayacak kendince spekülasyon yapıyorsun falanca şeyler söylemişlerdi özellikle de @engin9

https://www.engelliler.biz/forum/so...sosyal-destek-paketi-geliyor.html#post2567971
[/FONT]

iLLeqaL

bu ayın 27 başvurular başlıyor sosyal yardım alan herkez yararlana bilecek

Basvuru yapmamaniz gerekecek yoksa otomatik olacakmı yatırılacak bilen cevaplarsa sevinirim

@Bursali Başvuru yapmanız gerekiyor. Doğalgaz yardımı da başvuru şeklinde olmuştu.

Yukarıdaki arkadaşlara hayret ettim. Ben ne yazmışım onlar ne yazmış ilginç :)

Başvuru yapan varmı başvuru ekranı göremedim

Bugünkü (27 Haziran) Kabine Toplantısı sonrası yapılacak açıklamalarda belli olacağını düşünüyorum, böyle bir yardım programı olacak mı yoksa, asparagas mı.
An itibariyle e-devlet platformunda böyle bir başvuru sayfası açılmamış olsa da, tahminimce olacağı yönünde. Çünkü Ek Bütçe onaylanmış, artı bir de hükümetin son BDDK hamlesiyle şirketlerin TL kredi çeekebilmesi için dövizlerini bozdurma şartı getirilmesi falan... yaklaşan erken seçime hazırlık olarak kaynak bulmuşa benziyor.

@Barda5

Şu konuya girip yazılanlara bakın.

https://www.engelliler.biz/forum/so...ik-yeni-bir-sosyal-destek-paketi-geliyor.html

Bu konuyu ilk Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı ben de konusu açmıştım. Konusunu açtığımda @engin9 ve konudaki bazı kişilerden linç yemiştim.

Açtığım konuda bunun yeni bir yardım olacağını olacağını söylemiştim. Engin ise ısrarla hayır bu yeni bir yardım falan değil, böyle bir yardım olmayacak bu halihazırda yapılan yardımlardır demişti. Aşağıda verdiği cevapları yazdım konuda da var. Ben bundan bahsediyorum. Siz ise alakasız şeyler söylüyorsunuz.

Sen kalkmış aylar önce öyle bir olay mı vardı diyorsun ben de biliyorum olmadığını konuları paylaşan benim :) Diğer arkadaşta henüz öyle bir yardım yapılmış değil diyor öteki de başvurular ayın 27 de başlayacak diyor sağ olun ben bilmiyordum Allah razı olsun :)

https://www.engelliler.biz/forum/sosyal-yardimlar/234559-turkiye-aile-destegi-programi.html

[FONT=sans-serif]https://www.tccb.gov.tr/haberler/410...rlendirilecek-

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklama da; Sosyal güvenlik şemsiyemizin hem kapsama alanını, hem etkisini genişletecek 15 milyar liralık yeni bir sosyal destek paketiyle ilgili hazırlıklara da başlanması talimatını verdik.[/FONT]

[FONT=sans-serif]Açıklanan rakam çok büyük, Pandemi desteğinde 7 milyon kişiye 8 milyarlık yardım yapılmıştı. Aile ve sosyal politikalar bakanlığının sitesinde ocak ayı içinde engelli maaşlarına ödenen miktar 1.138 milyar lira olarak açıklanmış.[/FONT]

[FONT=sans-serif]Yeni sosyal paket ile maaşlarda artışa gidilebilir ya da bayramlarda emeklilere verilen ikramiye engellileri de kapsayarak genişleyebilir. Şimdilik aklıma gelenler bunlar.[/FONT]

[FONT=sans-serif]Ayrıca Erdoğan, Elektrik desteğinde de hâlen 2,1 milyon hane olan kapsamı 4 milyon haneye çıkartıyoruz. Sadece evde bakım maaşı alanlar elektrik yardımından faydalanamıyor, Henüz detaylar belli olmadı ama onlar da bu kapsama dahil edilebilir.[/FONT]

[FONT=sans-serif]Konuyla ilgili düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

[/FONT]
Bu açıklanan yeni sosyal yardım paketi..elektrik desteğinden Yeni yararalancak 2 milyon aile ve doğalgaz yardımlarına verilecek paralardır... Başka bir yardım yok

AMN-LX9 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yahu kardeşim ağızdan laf çıktımı ne olduğunu anlar hale geldik... Eğer bu dediğin rakam
2 milyon haneye elektrik
4 milyona doğalgaz
Üniversitelerin beslenme yardımı
Çiftçilere yardım vs vs dışına çıkarsa bende birşey bilmiyorum..

Olsun buda çok çok iyi... İnsanlarımız çok zor durumda.. Kime yardım yapılırsa ben şahsen mutlu olurum..

Enginin konuya verdiğini cevaplara bak.

Bu da benim cevabım ve dediğim gibi de çıktı.

[FONT=sans-serif]@[/FONT]engin9

[FONT=sans-serif]Keşke yorum yapmadan önce rakamın büyüklüğünü görseydiniz.[/FONT]

[FONT=sans-serif]Şu an 2 milyon haneye elektrik yardımı yapılıyor ve bu tutarın yıllık maliyeti 2.3 milyar lira olarak açıklanmıştı. Aylık maliyeti ise 143 milyon liradır. Buna 2 milyon hane daha eklenecek, 4 milyon hanenin yıllık maliyeti beş milyarı da geçmiyor. Ayrıca elektrik desteğine 3 yılda 6,4 milyar lira kaynak tahsis edilmiş.[/FONT]

[FONT=sans-serif]Aile ve sosyal hizmetler bakanı Derya Yanık 4 milyon haneye yapılacak doğalgaz desteğinin senelik 3 milyar liralık bir maliyeti olacağını açıklamıştı. iki rakamı topladığında 8 milyar lira yapıyor. Açıklanan rakam ise 15 milyar lira.[/FONT]

[FONT=sans-serif]Erdoğan twitter hesabından da paylaşmış. Ayrıca ve yeni ifadeleri kullanılmış. Elektrik desteğine 2 milyon hanenin daha eklendiğini canlı yayında söyledi. Doğalgazın 4 milyon haneye verileceği de çok önceden açıklanmıştı zaten. Yeni bir sosyal destek diyor.[/FONT]

[FONT=sans-serif]Aşağıdaki fotoğrafa bakın yeni ve başlayacak ifadeleri yer alıyor. Açıklanan tek yeni şey 2 milyon haneye daha elektrik desteği verileceği.[/FONT]

[FONT=sans-serif]Paylaşılan fotoğrafta; [/FONT]15 milyar liralık yeni bir sosyal destek paketiyle ilgili de çalışmalar başlıyor.

iLLeqaL Umarım dediğiniz gibi olur, başvuru edevlet te başladığında etiketler misiniz beni,

Sessiz Dünyalı

Başvuru sayfası yok yani bayrama yetişmez yada sosyal yardım alanlara otamatik olarak tanımlana bilir bayramdan önce alalım diye yeni başvuru yapanlarada bayram sonrası verilebilir

Losdy

ilerleyen saatlerde başvuru ekranı bakanlık tarafından paylaşılacaktır. Biz de burada paylaşımını yaparız.

[FONT='inherit']https://www.aile.gov.tr/sygm/sayfalar/aile-destek-programi/

Aile Destek Programı

Başvuru Ekranı: https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti

[/FONT]

Aile Destek Programı ile ihtiyaç sahibi ailelerin, Haziran 2022-Mayıs 2023 döneminde en fazla 12 aylık süre ile hane içindeki kişi başına düşen gelir tutarına göre belirlenen 4 farklı gelir aralığı için farklı yardım tutarları ile aylık periyotta desteklenmeleri sağlanacaktır.

Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgâh adresinin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılabilmektedir. Başvuran kişinin;

• Türk vatandaşı olmaması,
  • Mavi Kart sahibi olması,
  • Yerleşim adresinin yurt dışında olması,
  • 18 yaşından küçük olması,
  • Hanesinde memur, kamu işçisi, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunması, durumlarında başvurular değerlendirmeye alınamayacaktır.

Bunun yanında başvuranın; cezaevi ve tutukevinde bulunan hükümlü veya tutuklu olması, öğrenci yurtlarında kalan öğrenci olması, yetiştirme yurdu gibi bakım kurumunda bulunan kişilerden olması ve zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaş statüsündeki askerler olması halinde başvurular hane yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilemeyeceğinden bu kişiler program kapsamı dışında tutulmuştur.

Aile Destek Programı kapsamındaki geçerli başvurular, hanenin sosyoekonomik profilinin ve gelir seviyesinin belirlenmesi için ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına iletilecek olup bu hanelerden 3294 sayılı Kanun kapsamında olduğu tespit edilenler, bu tespiti takip eden ödeme dönemi itibarıyla söz konu destek programından yararlanabilecektir.

Hak sahibi hanelere sağlanacak destek tutarları, hanedeki kişi başına düşen aylık gelirin dâhil olduğu gelir aralıkları göre belirlenmiştir. Bu kapsamda aşağıdaki tabloda yer alan kişi başına düşen gelir tutarı aralıklarına göre;

[FONT=inherit]Kişi başına düşen aylık gelir aralığı (TL)[/FONT][FONT=inherit]Aylık Destek Tutarı (TL)[/FONT]
450 TL ve altı600
450 TL üzeri ─ 772,60 TL ve altı550
772,60 TL üzeri ─ 1.095,20 TL ve altı500
1.095,20 TL üzeri ─ 1.417,80 TL’den az450

450 ile 600-TL arasında değişen tutarlarda olmak üzere en fazla 12 ay süreyle Aile Destek Programı ödemesi gerçekleştirilecektir. 12 aylık ödeme döneminin son ödemesi 2023 yılı Mayıs ayı için olup bu dönemin ödemesi takip eden Haziran ayı gerçekleştirilerek söz konu destek programı sona erecektir.

Hak sahiplerinin ve hanelerinin sosyoekonomik durumlarında Aile Destek Programı hak sahipliğini etkileyecek nitelikte değişiklik olduğunun sistem ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından tespiti halinde söz konusu destek programı ilgili hane için durdurulacak olup bu şekilde desteği durdurulan hanelerin ihtiyaç sahipliği durumunun yeniden tespiti halinde Aile Destek Programı yeniden başlatılacaktır.

Bunun yanında Aile Destek Programı başvurusu reddedilen kişilerin sosyoekonomik durumlarının değişmesi ihtimaline istinaden kişilere söz konusu destek programı kapsamında yeniden başvuru yapılması imkânı tanınmıştır.

Son düzenleme:
Aile destek yardım paketi başvuru için e devlete girebiliyormusunuz? Ben giriş yapamadım. Nereye basvuru yapılacak?

Üst Alt