Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bacak kısalığı (ilizarov'la uzatma) ameliyatı olan var mı? Hangi doktoru önerirsiniz?

Arif Bey geçmiş olsun. Bende polio sekeliyim .Sol bacakta yıllardır doktorların 6cm dediği ameliyat safhasında 8cm olduğunu öğrendiğimiz kısalık vardı. Onasıl oldu demeyin hala çözemedim. İzmirde Dokuz Eylül Ünv.Hasan Havaıtçıoğluna ameliyat oldum. Uzatma bitti şuanda tam olarak kaynaması bekleniyor. Benim bacağımda hem kısa , hem ince hemde kas gücü zayıftı .Ama uzatma olduk şimdi fizik tedavi yapıp kas gücünü artırmaya çalışıyorum. Tabiki uzatma bittikten sonra kas gücü normal olan Kemal bey gibi hiç bişey belli olmıyacak gibi olmuyor. Kaslar zayıf olduğu için eskisi kadar olmasada biraz daha aksama kalıyor. Ama sanırım azimle ve sürekli kuvvetlendirme ile minimuma inebilir. Fakat her doktor kaslar yüzünden uzatma miktarını kendi ayarlamak istiyor. benim istanbulda gittiğim doktor 8 cm lik kısalık için 5-6cm uzatabilirim kasların zayıf demişti , Diğerleri de dizin kitlenmeye bilir demişti fakat Hasan hoca 1cm fark bırakarak uzattı . Şu çok şükür kitlenmeme gibi problem yok Allah ilerdede böyle bir sorun göstermez inşallah. Sorularınız olursa cevaplamaya çalışabilir. Geçmiş olsun

arkadaslar selam ben bazen yazıyorum bazen yazamıyorum ama benimde süreç kısalıyor parayı temin ettim 60 000 tl içerden mi dışardan mı bu soru kaldı aklımda doktorumuz mehmet kocaoğlu beni bilen bilir ben sağlıklıyım ama boyum erkek için oldukça kısa 156 cm kozmetik olacak bende bende bankada muhasebeciyim 1 aydan sonra işe gitmem gerekiyor butun gun oturuyorum kesinlikle kalkmam sart degil çok rahatım banka genel müdürlük çünkü.içerden mii dışasrdan mı daha cabuk işe dönerim ve içerden olan 10 ve üzeri mümkün mü? sizce ne yapmalıyım çok korkuyorum ama genel müdürlükte herkesten kısayım çocuk gibi duruyorum yasım 30.korkumu yenmeye calısıyorum hastaneye gidip o ameliyatı olmak intihar gibi geliyor ancak 10 cm uzarsam yeniden dogmus gibi olacagım.lütfen yasrdım temmuz gibi planlıyorum tek sorun iş.

Uzatma süreci olarak 2 sininde bir farkı yok , konfor olarak ve enfeksyon riski olarak içerden çok daha iyi bir yöntem. Fakat uzatma süresi ve uzunluğu her 2 sistemde de aynı oluyor. Yanlız burda sadece konfor mu demeyin gerçekten çok büyük konfor farkı oluyor. Heleki 1 ay sonra işe gidecem diyorsan içerden sistem çok iyi olur. Ben İzmirde Dokuz Eylül de Hasan Havıtçıoğluna oldum içerden sistemi.

evet arkadaslar icerden önerecegim bende doktora zaten havitcioğlunun tavsiye ettigi doktor istanbul da metin küçükkaya .peki sizce otomatik içerden olanda 10 cm verebilirler mi ? ve narkoz hariç sizce ölüm veya sakat kalma riskim çok mu ?

slm arkadaşlar

doktor konusunda Hasan hocayı öneririm kesinlikle türkiyede 3 kişiden biriymiş zaten.Moonlike ilk önce size vereyim cvp 60bin tl demişsin ama deli para(dediğim doktor 60bin tlye hastanede tanıştığım bi abiye sıfırdan içeriden mekanik bacak taktı) ben 5bin tlye bitirdim işi.1 ay sonra işe gitmem gerekir demişsin içeriden olursa gidersin(dışarıdan olanın bakımı çok zor enfeksiyon kaptırırsın içeriden olanın enfeksiyon riski %0) işine zorluk çekmezsin fazla.benim içeriden 7 cm uzadı 10 cmde olur.valla ölüm riski sıfır dicem onuda allah bilir sakat kalma riskinde senin sansın olur kardeşim ama bence oda yok.
nöbetçi kardeşim:
benim bacağımda ince kaslar zayıf onuda fizik tedaviyle halledecez bu kemiğin arası ne kadar sürede dolar bilgin varmı 7cm benimkisi?

Emre her insana göre farklı sürede dolar , yemene , içmene , uykuna dikkat etmen gerekir...

Emre bey benim 4 cm di kemiğin yarısı çok şükr dolmuş durumda aralıgın sonunda ameliyat olmuştum ve geri sayıma başladım kısmet olursa haziranın ilk haftası cihazı cıkaracaklar şu an da vucut agırlıgımın yarısını vererek yürümeye başladım sanırım sizin kaslarla ilgili bir probleminiz de var benim böyle bir problemim yoktu bir ay gibi bir sürem kaldı sizin ameliyatınız farklı doktorunuz ayagınızın üstüne bastırıyormu sizin 7 cm kısmet olursa sanırım sizin yazın sonuna dolar bir de dizinizi kırabiliyormusunz

mrb kemal bey

sevindim valla çok geçmiş olsun bişey kalmamış sizin :) en son kntrolümde koltuk deyneğini sadece destek olarak kullan dedi yavaş yavaş basmamı söledi.bu beklemesi öldürüyor insanı sabredecez artık napalım. dizimi kıvıramıyorum 90 derecede kalıyor zaten bi 2 ay sonra falan dizimdende ameliyat olacam kıvırma hareketi yapmıyorum şu anda sadece kaslarım zayıf kas haraketi yapıyorum senin adınada sevindim kurtuluyorsun artık çokk çokk gecmiş olsun kardeşim.

arkadaslar genellikle kemik uzatma ameliyatları genc ve küçük yaslarda yapılması tavsiye edilir.günümüzde teknoloji ilerledi ama yinede riskli bir ameliyat.evet haklısınız kısalıga baglı eklem bel sırt agrıları yasanır.ama birde vücut anatomisi ve iskelet sistemi belli bir yaşta oturmuş oluyor..eskiden 18 yasına kadar yapılırdı.ama şimdi 35 yasındada yapılıyor....ama yinede gayet riskli bir amleyat arkadaslar....özel hastanerde gelişmiş teknolojiler kullanılmakta...

mrb emre bey:
daha önce bende sizin gibi koltuk degneğinden destek alıp yavas yavas basıyordum sonra artırdı doktor darısı size inş.en kısa sürede kemiğiniz arası dolar siz iyi 90 derece dizinizi kırabiliyormusunuz zaten doktorumun bana söylediğide 90 dereceye kadar kırabilirsin demişti ama ben biraz ihmal biraz da ağrıyo filan die hareket yapmadım şu an hiç kırılmıyor düm düz duruyor dizim 10-20 derece kadar kırabiliyorum fizik tedavide bagırta bagırta acarlar heralde:)

slm kemal bey

kemal kardeşim kendin kıvırmaya çalış fizik tedavicilerin eline düşme derim ben biliyorum çünkü hiç dinlemiyolar acıyormuş acımıyormuş falan diye :) ya zaten 100 derece kıvırsam yeter bana

bana da 100 derece açsam yeter diyodumda çok da yetmiyo söyliyim :eek: bende tembellik yapmıştm 20 derece açmıştım 2 hafta sonra gene aynı açınca doktorum bi bağırmıştı bana 4 gün sonra 90 derece olucak dedi bu bacağı ya sen kırarsın ya ben dedi sonunda da. 0 4 gün sabahdan akşama ağlaya ağlaya çalıştım. bide benim eğrilikde vardı o da düzeltildiğinde diz kapağımdaki dikiş yeni alınmıştı. yüz üstü yatma şansımda yok yani 4 gün hayatım boyunca unutamam. Ağlayarak devam ettim beni gören yetmez mi artık derdi ama ben inatla devam ederdim :D 4 gün sonra doktora gittiğimde 85 i zorluyodum :cool: en sonunda da 120-130 derece açabildim öyle deva ediyodum bigün düştüm yolda ayağım kaydı tam dizimin üstüne oturur gibi o dünden sonra daha da açıldı dizim :eek: ve öyle yatıp yatıp egzersiz yapmayınca o an rahat gelse de sonra cefasını fena çekiyosunuz denemiş yaşamış biri olarak söyliyim.

mrb kardeş ben 15 gün önce hasan beye ameliyat oldum başarılı geçti evede yeni geldim tedavinin başındayım nasıl bi süreç beni bekliyor bilmiyorum numaramı versem görüşebilirmiyiz saygılar 0541 905 04 01 nizamettin gürpınar

bende ameliyat oldum şişli etfalde oldum 6 cm uzatıldı 13 sene oldu bir şikayetim yok tedavi 15 ay sürmüştü oldukça sabır gerektiren bir durum Allah yardımcın olsun.

Slm arkadaşlar salı günü bende gittim hasan havutcuoğluna, izmire gidince beni orda sitemizin üyesi kendiside izmirli olan hakan doğualp abim karşıladı öncelikle kendisine ve çok kıymetli kardeşi kenan abime çok çokk teşekkür ederim kendilerinden allah razı olsun her türlü yardımı en iyi şekilde yaptılar öncelikle onları teşekkür ederim...
hasan hocam sempatik bir adam şakacı ameliyatla düzeleceğini söyledi şu anda düşünme safhasındayım.. soruları olan varsa sorabilir yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiği kadarıyla.

Merhaba,
Ben de bacak uzatma ameliyatı olmak istiyorum. Uzun süredir düşünüyorum... Ama dr a da karar vermek istiyorum. Dr konusunda da araştırıyorum. İzmir 9 Eylülde olmak istiyorum. Ameliyatta hangi teknik kullanıldı. Dr undan memnun musun ? şimdilik? Geçmiş olsun....

slm herkese

mrb bende oldum ocak ayında, Hasan hoca yaptı amaliyatımı....

Arif Bey hangi yöntemle olcaksınız ameliyatı.Motor çivi yöntemini çok merak ediyorum.Onunla ilgili sorularım olcak doktorunuza sorarmısınız tabi halen görüşüyorsanız.Alt ve üst bacaktan 5cm yani toplam 10 cm uzatmak istersek nekadar zamanda gerçekleşir uzama.Gerçi iz kalır illaki fakat hani çok belirgin bir iz kalırmı yani sürekli pantolon giymeye mahkum mu oluruz.Bir de hani diyelimki ameliyattan çıktık nekadar süre koltuk değnekleriyle yürümemiz gerekiyor.Bir de en önemli sorunlardan biri fiyatı nekadar.Bu sorularım motor çivi yöntemi için.Diğer yöntemler estetik açıdan sıkıntı yaratacak bir yöntemlere benziyor.Başka arkadaşlarında bilgileri varsa motor çivi yöntemiyle ilgili lütfen rica etsem cevaplandırabilirlermi sorularımı

Ama ben bahsettiğiniz teknikten olmak istemiyorum.Çünkü yakınlarımın görmemesi gerekiyor.Birde çok zahmetli olmasın.Öğrenciyim ve okul zamanında olmak isterim en azından ailem bilmez.Hani derslerime falan engel olurmu ağrılı falan olurmu ve de okul da zorluk çekermiyim hem ağrı yönünden hemde estetik açıdan daha doğrusu dış görünüşten belli olurmu

slm

mrb bende oldum ocak aayında uzuatma ameliyatı 7 cm uzatıldı motorlu ççivi yöntemi demişşsiz bilmiyorum benimki ölemi:) benim cihaz tamamen içeride çokta memlunum uzatma işi çok önceden bitti kemiğin oluşmasını bekliyoruz

nadiafay sizede cvp vereyim yakınlarımın görmesini istemiyorum demişisiz onu anlayamadım ben ameliyat olduktan sonraki süreç çok zahmetli evet 6 aydır ben evdeyim ama her işimi kolaylıkla yapabiliyorum koldan destekli bastonlarla hafif hafifte basıyorum ayağımın üstüne ağrım hiç yok ameliyat acısı çektim biraz okula gitmene engel değil bastonlarla gidebilirsin dış görünüşüne engel olmaz benim şu anda hiç belli olmuyor dikiş izlerim şunuda söylüyeyim ameliyattan 3 gün sonra ayağa kalkıyorsun zaten koltuk deynekleriyle

fizik tedavi konusuna gelincede şu anda kas haraketleri yapıyorum ama ayağımız kaval kemiği kısmı ince biraz bu kadar sölemek istediklerim geçmiş olsun hepinize

ayda 3 cm uzama oluyor

nadiafay sizede cvp vereyim ...ben motorlu çivi yönteminle ocak 24 de ameliyat oldum ameliyat oldum ve 5 cm lik kısalığım kapandı.şuan kemik oluşumunu bekliyorum. Benim doktorlarım kalbur üstü dikiş attıklarından ameliyat izleri konusunda sıkıntı çekeceğim sanırım :) motorlu çivi yöntemini ailenizden gizli yapılacak yardım almadan yaptırabileceğiniz bir ameliyat değil. İlk aylarda uzatmaların olduğu sıralarda kaslar ve sinirlerde gerildiğinden gerçekten acılarınız çok oluyor ve size destek verecek insanlara ihtiyaç duyuyorsunuz. Ne yazıkki bu diş çektirmeye benziyen bir ameliyat değil. sonu güzel ama aile yada sevdiklerinizin desteği olmadan tek başınıza başa çıkabileceğiniz bir süreç değil. eğer tendonlarınız yani bileğinizdeki üzerine basmanızı sağlayan sinirler uzatmaya uyum sağlamazsa bir süre yürümekte zorlanabilirsiniz. özellikle kemik oluşumu sırasında oluşan kemiğe zarar vermemek adına sizi bir süre koltuk değneklerinle yürütüyorlar.

birde bende önceden kas zayıflığı olduğu için yoğun bir fizik tedaviye başladım . motorlu çivi yönteminle ameliyat olup da fizik tedavi gören arkadaş varsa kendisinden bazı konularda yardım isteyeceğim. Tenslerle zayıf kaslara elektrik akımı veriliyor. Bu elektrik akımı ayağımızda bulunan motora sinyal veriyor olabilir mi ? tedavim dün başladı ve dün tens uygulamasından beri uzatım sırasında yaşadığım ağrıları tekrar yaşamaya başladım. Ailem kasların uyarılmasından ,zorlamadan ve yorgunluktan kaynaklı olabileceğini söylüyor. doktorum da bu konuda ne yazık ki net bir bilgi vermiyor. Ve hiç yoktan fazladan uzatım olmasını istemiyorum.

emre ve reeser arkadaşlarım çok sağolun bilgi verdiğiniz için.Geçmiş olsun ayrıca.Benim ailemin bilmemesi gerekiyor çünkü çok kızarlar.Öğrenci olduğum için 10bin tl den fazla para da veremem öyle 30,50 bin ise çok pahalı.Ayrıca koltuk değnekleriyle yürümek kaç ay sürüyor.Tıp hazırlığı okudum.Bu sene 1.sınıfa geçicem.Her hangi bir komplikasyonda anında müdahale edilir.Fakat hocalarıma nasıl söylerim ya bi de o durum var.Eğer bakıma ihtiyaç durumu 4 ay yada enfazla 6 ay sürüyorsa hemşire tutarım bakım için çünkü kimsenin bakıcağını sanmıyorum.Paralı hemşire tutucaz başka çaresi yok.Fakat kaç ay sonra yardıma muhtaç olmadan günlük hayatına devam edebiliyorsun.Tam net bilgi verirseniz.Özellikle zaman benim için çok önemli çünkü türkiye yurtdışı arası gelip gidiyorum okulumdan dolayı.Birde mesela acaba derslerimi çok etkilermi hani ağrılar çok sürüyorsa ben derslerime zaman ayıramam acıdan dolayı.Zaten acıya karşı çok hassasım ve dayanıksızım korktum biraz.

merhabalar..aslında nadiafayla benzer sorularımız..ben bacak uzatma değilde bacak duzeltme amelıyatı olacagım..ıkı alt bacağimda eğri ve doktor ılızarov cıhazıyla duzeltecegını soyledı..ama unıersıte ogrencısıyım ve zaman problemım var..acaba bana uygulanan prosedur de bacak uzatma kadar zorlu ve rısklı mı olur yoksa daha basıt ve erken bı sureçte mı bıter bılgisi olan var mı?...ayrıca izlerden ben de cok endışelenıyorum..bır soru daha bu amelıyatı gecırdıkten 3 ay sonra alçıda kalma gıbı bı durum olur mu?..ben de yenı kemık oluşumu olmıycak sonucta egrılık duzeltılecek ama..???

Merhaba,

Ben de 9 Eylül de ameliyat olmak istiyorum. 5 cm lik kısalma var ayağımda. Ameliyattan sonra sürekli evde olmak zorunda mı kalıyoruz... İşe ne zaman sonra gidilebilir... Ameliyattan sonra hastanede ne kadar kalıyoruz...

evet arkadalar artık zaman geldi herkesi uzun uzun dinledim.risklerde cok belki sakatta kalıcaz ama mehmet kocaoğluna agustos ilk haftası oluyorum.memorial da 60 000 tl.benim kozmetik uzatma biliyorsunuz.156cm erkek 166 cm yapacak.yaşam kalitem suan cok dusuk.yaşlı adamlar gibi yaşıyorum ne yapsanız haram cidden.dalganın haddi hesabı yok.bilmiyorum asırı korkuyorum.sizce beni neler bekliyor.mehmet bey dısardan yontemi onerdi.daha cok uzama saglanıyormus oburu zaten 120 000 tl yi buluyor içerden olan sistem.kesin mikrop kaparmı kesin asırı agrı olur mu?kaslar uzarmı cunku saglıklıyım kaslarda zayıfık yok?hergun antreman yapacagım dfizik tedavici gelecek.pansumancı gelecek ne diyorsunuz?

nadiafay
sadece bir bacak mı uzatılacak ve sağlık problemi mi var yoksa keyfi bir uzatma mı? altdan üsten uzatma yapılacaksa daha zor olucakdır ve illaki iz kalıyor. Kemiğin kaynama süreci de bazen beklenen zamanda tamamlanamayabiliyor. yani bu öyle tek başına altından kalkılabilecek bir durum değil. Çift taraflı operasyonlar daha pahalı olur zaten.

moonlike;

kesin ağrı olur evet çift bacakda daha fazla zorlanabilirsiniz hatta. Doğru bakım yapılırsa iltihaplanma falanda olmaz. Pansumancı başlarda gelicekdir sonrasında zaten siz yapıcaksınız pansumanınızı. İltihaplanma olsa bile hemen edişelenmeye gerek yok antibiyotik kullanınca geçer. bende hep akıntı oldu ama hangisi tehlikeli hangisi değil bende anlar olmuştum zaten kendim kontrol ediyodum pansumanda hiç de yanılmadım. Kasların uzaması sağlıklı olmanızla çokda alakalı değil ameliyatdan sonra nasıl beslendiğinize ve en önemlisi yapıcağınız egzersizlere bağlı. Kramp girmiş gibi ağrı yaşardım ağlıcak gibi olurdum kas gevşetici istedğimde vermemişti doktorum masaj yap zamanla geçicek demişti uzatma döneminde.

merhaba arkadaşım uzatma ameliyatı balta limanında bilal bey diye biri var bu işin en iyisi..ama sanırım sıra çok beklemek lazım 2 günde taburcu ediyolar zaten..bakım hijyen çok önemli..sigara içmeyeceksin..meşakatli bakanın olması lazım..geçmiş olsun

melikeee;

Selam tekrar sağol melike arkadasım ben cok korkuyorum ama erek için 156 yaşamak cok zor hele sosyal ortamınız genişsse neyse burası biraz psikolojik ama 10 cm 12 cm e kadar cıkarız mehmet kocaoglu tek operasyonla kendisini arastırdım en iyilerden hatta en deneyimlisi dısardan yapmak istiyor 50 000 tl istedi dedigim gibi cok agrı olmaz dedi ve herseyin riski var dedi ama ben bu işi biliyorum beni dinlersen sorun cıkmaz dedi.
lütfen bu işi tek yada cift yapan arkadaslar basta melike hanım cok korkuyorum ama suanda intihar edicem bu işi yapmazsam sıkıldım artık bu şekilde yaşamaktan.bu bu kadar korkunc bir operasyon mu ikidoktor kesin uzak dur dedi ama iki doktorda bir hafta sonraya gun verdi.biri dısardan yaparsan kesin bacak kasların kasılır ekstra ameliyat olursun dedi olaacaksan icerden ol dedi ama oda 200 bin istedi ve tek tek 4 sefede yapacaz dedi.metin küçükkaya.dışardan intihar dedi.lütfen tekrar sesleniyorum sakat kalırmıyım bacagımı keseler mi bu operasyon sonunda ne kadar berbat 1 aay sonra masa bası işine gidersin dedi mehmet kocaoglu bankada genel müdürlükte bütüngün oturuyorum evde ttuttum 10 mt uzaklıkta içerden mi dısardan mı ve 10-12 cm abartımı sizce kaslar nasıl o kadar uzar.neler bekliyor beni agrıdan olecez heralde ve bacaklarda kitlecenecek kesin.iki defa fazla tabi bende ama bu kariyerde doktor nasıl peki bu riski alır yaptıgım cok kişi var dedi hatta Ilizarov - Ana Sayfa da mevcut ornekli fotolar.156 düşünülmeden erkek için yapılır dedi 165 e kadar yapıyormus.lütfen yardım bu hafta bacak filmlerimi cekecekler.

benim ilizarov operasyonunu yapan Mehmet Kocaoğludur 14 yıl önce girmişti ameliyatıma çok iy bir doktordur.Dedikleirni harfi harfine yapmalısısn.Kas uzamasına gelince, kemik arası acıldıgı için arası doku ile dolarak uzuyor ancak kasların uzaması bu kadar cabuk olmuyor.Operasyon sonrası cok hareket etmelisin ki kaslarda gelissin yoksa bir cok ameliyat birbirini izler diz kilitlenir dha sonra bilek donar vsvs o yuzden egzersizlerini yapman cok önemli...

Üst Alt