Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bacak kısalığı (ilizarov'la uzatma) ameliyatı olan var mı? Hangi doktoru önerirsiniz?

valla ben 20 yasındayım benim kaldım hastanede 45 yasında biride oldu bu amaliyatı ve cok memmundu

Benim zamanımda 18 yaş üst sınırdı (1993), sonradan daha ileri yaşlarda da yapıldıgını ögrendim ama buna kemiğin yapısına göre karar veriyor doktorlar sanırım, doktor bu ameliyatı olman sakıncalı da diyebiliyor yani, önemli olan işin uzmanı iyi bir doktara gitmek, burada yazılanlarda da goruyoruz ki uzatma ameliyatından hiç memnun olmayıp pişman olanlarda var çok memnun olanlarda, uzun ve sıkıntılı bir dönem ama benim için çok faydalı ve başarılı bir ameliyat oldu.

Enfeksiyona karşı çok dikkatli olmak gerekiyor, bana takılan uzatma cihazı yuvarlak olanlardan degildi diz ve kalça arasına bacagın dış kısmından/yandan uzunlamasına bir cihaz takıldı o kısmı koruyarak banyomuda yapabiliyordum, pansumanımı da ihmal etmedim enfeksiyon sorunu yaşamadım.

Cihaz bacagımda takılıyken diz hareketlerine başlamıştık zaten (dizin kireçlenmesine engel olmak için) cihaz çıktıktan sonrada bu hareketlere devam ettim ve bu sayede dizimle ilgili bir sorun yaşamadım.

Arkadaşlar herkesin durumu aynı degil, iyileşme süreci, tedavi şekli kişiye göre degişiyor, en en önemlisi iyi bir doktora gitmek.

Sevgiler.

İlizarovla bacak uzatmak isteyenlerin dikkatine

Arkadaşlar bende ilizarovla bacak uzatma ameliyatı oldum.Maalesef işin başından beri tedavim hiç yolunda gitmedi.Benim doğuştan 9 cm kısalığım vardı.6,5 cm kadar uzatıldı.Bu uzatma sürecinde şiddetli ağrılarım oldu.Ağrıdan hiç yerimde duramıyor koltuk değnekleriyle evin içinde dört dönüyordum.Ne ağrı kesici haplar ne de vurdurduğum iğneler ağrımı gidermedi.Bu ağrılı dönemimde birde dizim bükük kaldı.Bacağımı düzgün uzatmak istediğimde bacağım açılmıyordu.Bunu doktora söyledik.Oda Fizik Tedavi bçlümüne yatırdı.Orda dizimi elleriyle aşağı doğru bastırarak bağırttıra bağırttıra açtılar.1 hafta fizik tedavi bölümünde yattım.Dizim düzeldi neyseki.6,5 cm uzatıldıktan sonra doktor üzerine basabildiğin kadar bas dedi.Bende bastım.1 hafta sonra hemen hemen tüm teller ve içinde oluşmaya çalışan kemik dokusu kırıldı.1 kere daha ameliyat oldum.Öncekinden daha fazla tel taktılar.6 ay sonra 1 tel daha kırıldı.Yine ameliyat oldum.Kırılan telin olduğu yere 1 tel daha taktılar.Birde ayak tabanım havada kaldı yalnızca uç kısmına basılabilir duruma geldi maalesef.Doktora sorduğumda ayağımın şekli bozuk bir ayak olduğu için bu duruma geldiğini bunun normal ayaklarda olmadığını ve ayağımın düzelmeyeceğini söyledi.25 ay cihaz bacağımda kaldı.Buna rağmen kemik tam anlamıyla kaynamadı.15.ayda doktora kemiğim kaynayacak mı diye sorduğumda inşallah diye yanıt aldım.Birde bana seni kolundan tutup gel ameliyat edeyim demedim seni kimse ameliyat masasına zorla yatırmadı dedi.O sözünden sonra başka bir doktora gittim.7 ay boyunca yeni doktora kontrollere gittim.Kemiğim çok çok geç kaynıyormuş.3 ay sonrada kesin kaynar diyemiyorum dedi.İstersen çıkartalım ilizarovu sonrada bir müddet geçtikten sonra Titanyum çivi takalım dedi.Ondada enfeksiyon kapma olasılığından bahsetti.Birde oluşan kemikte biraz eğrilik varmış oda kırıldığı için olmuş.Sonuç olarak ilizarov kemik tam kaynamadığı halde çıktı.Şuan alçıda bacağım.Umarım alçı çıktıktan sonra kırılmaz.Titanyum çivi takmak için 5-6 ay beklenmesi daha iyi olurmuş.Ben çok sıkıntılar çektim mücadale ettim ama maalesef mutlu sona hala ulaşamadım.Bu ameliyatı olmak isteyen arkadaşlara söylemek istediğim bu ameliyatın herkesde başarılı olacak hiç problemle karşılaşılmayacak diye bir garantisi yok.Tamamen kişinin kemik yapısıyla ilgili olduğunu düşünüyorum.Var olan kemiğiniz güçlüyse, vücudunuzun kemik yapma potansiyeli yüksekse ve ayağınızın şekli normalse ne mutlu size.O zaman bu ameliyat güzel bir sonuç verir. Bu ameliyatı olmadan önce lütfen doktorunuzla benim saydıklarımı çok çok iyi konuşun.

Arkadaşım MOONse ROSE

Benim bacak kısalığımın sebebi doğuştan. Kısa olan bacağımla birlikte şekli bozuk bir ayağa sahibim. İlizarov yöntemi bacak kısalıklarında,bacak eğriliklerinde ve ayak deformitelerinde kullanılan bir yöntem. Kas gücü yetersizliklerinde kullanılan bir yöntem değil.2-3 cm kısalığınız içinse bacağınızı uzatmanızı pek tavsiye etmiyorum çünkü birde kasla ilgili probleminiz varmış uzatma işlemine giriştiğinizde kasınız belkide daha kötü bir duruma gelebilir. Bence 2-3 cm kısalık kafaya takılacak bir sorun değil. Geçmiş olsun.

Özgülperi öncelikle geçmiş olsun . Size bazı sorularım olacak nerde oldunuz bu ameliyatı, ne zaman ve hangi doktora oldunuz.

Ben bu ameliyatı Ankara Dışkapı SSK Hastanesinde 09 Ekim 2006 tarihinde oldum.Bacağımla hala uğraşıyorum.

Benim kısalık sağlam ayaktan giderildi

[FONT=Trebuchet MS]Benim sol ayak felçli ama sağ ayak sağlam. Sene 1970 veya 1971. Söz konusu yıllarda da yaşım 12-13. İki bacak arasındaki kısalık da 8-9 cm. O zamanlarki bilgilere göre bu ameliyatın belli bir yaştan önce yapılması lazımmış. Şimdi belki görüş değişmiştir bilemiyorum. Çapa Tıp Fk.de rahmetli Bahattin Bey ve ekibi tarafından sağlam ayağımdan operasyon geçirdim. Sağlam ayağın dizine platin koydular, ki hala dururlar, ve bu şekilde sağ ayağın büyümesi durduruldu, sol ayak büyüdü ve neticede kısalık yok oldu. Sol ayağımda yine cihaz kullanmaya devam ediyorum tabii ama içi mantar dolu ayakkabı giymekten kurtuldum Allah’ıma şükürler olsun. Umarım yardımcı olabilmişimdir.[/FONT]

devam

Söylemeyi unuttum, ameliyat edilen ayak 1-1,5 ay alcıda kaldı, akabinde fizik tedavi ile alçının neden olduğu kireçlenme giderildi ve ayağımı dizden büküp kıvırmaya başladım. Ve ben çok memnunum yapılan işlemden, ameliyat sonrasının mutad sancıları haricinde hamdolsun bu yaşa kadar da hiç bir ağrım sancım olmadı ameliyat olduğum sağlam ayağımda.

arkadaşlar bende 6 cm sağ ayakta kısalık var eğer bilginiz varsa önereceğiniz doktor falan önerilerinizi bekliyorum....lütfen bu işte en az yüzde 98 başarı vereblecek kişileri önerir misiniz birde yaptığı yöntemleri falanda yazarsanız sevinitim şimdiden tşk ederim...

denizince ben uzatma ameliyatımı hacetepede oldum ama bayağı oldu ben olalı o zman ben prf adil surat ameliyat etmişti ve ekibinde cemalettin beyde vardı ... adil hoca emekli olmuş ama cemallettin hocada onun kadar iyidir sanırım ... ben memnunum uzattığım için ..

merhaba arkadaşlar ben alperen bu tedavi nasıl bişi bana anlatırmısınız ve nerede hangi hastanede yapılıyor lütfen bilgisi olanlar ban yazsın:(

dogdugumdan berı ameliyat oluorum.kısalık uzatma ameliyatını 5-6 sefer oldum.
samatya hastanesinde mustafa caniklioğlu ydu doktorum

mersinin tarsus ilçesindeki özel ömer sayar hastanesi int bakın reklam falan yapmıyorum 2 ameliyat geçirdim o hastanede dr çok iyi işinde uzman ciddiye al ve bak benim bacakta yakında 4 cm uzayacak 1 hafta sonra ameliyatım var ara konuş en azından bilgin olsun faydasını görüceksin bak bu telefonları (0324 613 81 81 624 00 20 bu nolardan ulaşabilirsin dene ok

Herkese Selamlar.Doguştan her iki bacagımda fibola kemigi eksikligi var ama bu yürümeme koşmama engel degil.Boyum 1.54 dizden aşası normale göre kısa.32 gün önce izmir özel hastenede Dr.ÜNAL BOZ tarıfından her iki ayagımdan aynı anda ilizarov yöntemi uygulanarak boy uzatma ameliyatı oldum.Suan 3.5cm uzadı gidiş hat cok süper öyle cok agrıda olmuyor.En önemlisi tel dibi bakımı bunu günde 2 kez yaparsanız cok iyi enfeksiyon kapmasın yeter.Hedefim 15cm uzamak.
Ameliyat olucaklara Burdan önericegim doktor gönül rahatlıgıyla izmir egitim ve araştırma hastanesinde görevli doktor ÜNAL BOZ dur.
Mail adresimi veriyorum ilgilenlerle bilgi vere bilirim Herkesin ALLAH yar ve YARDIMCI OLSUN saygılarımla.Umut

crazy-johnn@hotmail.com

6-7 cm kısalıkda bende var.
AMa ben olmadım ameliyat. Babam istemedi ben çocukken. Şimdide ben gerek görmüyorum.
Kısalık takviyesi kullanarak şimdilik sorun yaşamıyorum.
Eşim yaptırmış bu ameliyatı iki bacağı eşit boyda ama ne faydasını gördü derseniz bana göre hiç bir faydasını görmedi.
Üniversite hastanesi doktorlarının eğitiminde malzeme oldu en büyük faydası bu işte oda öğrenci doktorlara.

al bendende okadar omrum ssk ya gıtmekle geçtı bendede kısalık var kuçukken olucaktım ama sağbacagımda duyarsızlık varmış dıye yapmadılar ozaman olsaydımda hıçbışey değişmicektı. doktarlara DENEK olmayın bence, şimdı botla yuruyorum. tabı olmak ısteynlerde kendılerı bılırler, amelıyata deyıpdeymıceğıne ıyı karar verin.

bizde ki asıl sorunda şu arkadşalar.

bende de 4 cm kısalık var. siz bazı arkadşaların ameliyet olupta çok güzel sonuçlar aldığınız yazıları okuyor ve bizleride o ameliyata olumlu bakmamızı sağlıyorsunuz. onun için tşkler ederim. ama şu var ki açılan formlarda herşey olumlu giderken bir arkadaşımızda oradan çıkıpta (hiç tavsiye etmem - keşke olmasaydım - benim zamanımda ) gibi lafları bizim olumlu baktığımız ameliyetı olumsuz yöne çeviriyorlar. tabi ki onlar d başlardından geçeni söylüyorlar ama, burada ameliyet olacak arkadaşlar, yada olmayı düşünen arkadaşlarıda kararsız bırakıyorlar.

sonuç- ben 24 yaşındayım sağ ayağımda sadece 4 cm kısalık var. oluyum mu olmuyum mu? kararsız kaldım.

tşkler..

merhabalar ,

benimde bir bacağımda 5 cm lik kısalık ve ayağımda da şekil bozukluğu var..şu ana kadar herhangi bir operasyon düşünmedim estetik kaygım yok ama sağlam bacağımda ve belimde ağrılar başladı :S
okuduklarım korkutuyor,herşeyin en kötüsü geliyor aklıma!..okulu dondurmak istemiyorum ama tam olarak iyileşmeden de devam edebileceğimi sanmıyorum..herşeyin normal gittiğini düşünecek olursak 5 cm kısalık için ne kadar zaman gereklidir? adana ortopedia hastanesi prof. dr. mahir gülşenden randevu aldım bu hafta gidicem ama ameliyata karar vermeden önce başka doktorlarında görüşlerini almak istiyorum aklımda mehmet kocaoğlu var ama önerebileceğiniz doktorlar varsa memnun olurum..

sağlıklı günler

ben 2001 yılında oldum ankara ikamet ediyorsanız doktor ali öznur u tavsiye ederim ama çok meşakkatli bir iş oldugunu şimdiden belirtmek istiyorum kolay sanmayın kesinlikle 8 cm için en az ama en az 6 ay koltuk değneğiyle yürümeyi yaklaşık 8 ay koltuk değneği ile yürümeyi göze alıyorsanız bu işe girin

Slmlar . Konu yu açan Denizince arkadaşımız geçtiğimiz pazartesi ( 27.04.2009 ) tarihinde İzmir Dokuz Eylül Üniversitesinde uzatma ameliyatı oldu. Kendisi ile telefon görüşmelerimizde ameliyatın gayet başarılı geçtiği ve sağlık durumunun gayet iyi olduğunu , ağrı sızın çok fazla olmadğını söyledi. Ameliyatı bildiğimiz ilizarov dan biraz farklı tek seferde amaliyat esnasında 8cm kısalık giderildi. Kendisi imkan bulduğu ilk fırsatta siteden geniş bilgilendirmeyi yapacak. isteyen arkadaşlar için cep telefon numaramı verebirsin dedi .. Bilgilerinize

nöbetci,
denizince ile nasıl konuşabilirim.Pazartesi bende 9 Eylül'e gitmiştim.Birebir onun la konuşmak isterim.Nasıl ulaşabilirim?

Bu konuyu bende çok araştırmıştım ve doktorum bana tavsiye etmedi amaliyat olmamı. Çok uzun bir iyileşme süreci olduğunu duyduğum için bende vazgeçtim.

Nöbetçi ;

ben arkadaşımızın bu yeni sistemdeki ameliyatını çok merak ettim.

banada özelden telefon numarasını bırakırsanız çok sevirim.

Teşekkür ederim şimdiden....

Bu işin duayeni Prof. Dr. Mehmet Kocaoğlu ve Doç. Dr. Levent Eralp. Bunlar Çapa doktorları, Ancak ergenlik çağınız geçmeden yada boy uzamanız durmadan sakın ameliyat olmayın. Yoksa ileride sorun yaşarsınız.

Merhaba denizince;
Ben 1988 yılına kadar bastonlarla yürüyordum ve Ankara numune hastahanesinde Türkiyenin en iyi Dr. Orhan GİRGİN tarafından ameliyat oldum ve o günden bu güne kadar yürüme cihazı kullanıyorum, anlatamayacağım kadar rahat ve iyi durumdayım. Bu arada Dr. yaşayıp yaşamadığınıda bilemiyorum.
Acil şifalar.

Herkese MerhabaArkadaşlar araştırılan konu hakkında Çapa Tıp Fakültesinde Mehmet KOCAOĞLU diyebilirim. İlizarov yönetiminle ilgili bir çok araştırması ve ameliyatları var. Ayrıca Rusyadaki hastanede belirli bir zaman bu konu hakkında çalışmış. Ama şunuda bilmeniz isterimki ben böyle bir ameliyat olmadı. Rahatsızlığım akondraplazi ama korku ve zamana bağlı olduğundan olmadım ama ileride şartlar uygun olursa neen olmasın diyebilirim.Herekese sağlıklı günler dilerim.** Ayrıca Rusyadaki İLİZAROV hastanesi bu konuda yardımlarını esirgemiyor, galiba masrafların bir kısmını SGK ödüyormuş diye duydum***Korkut YILMAZ

merhaba arkadaşlar;
Sizin sitenize hayatımda ilk defa girdim. Çünkü hiç ilgi alanım olmayan bir siteydi ama malesef artık var keşke size benim bacağımda bir problem var diyebilsem keşke benim ayagım yok diyebilsem ama en kötüsü oldu. insan çocuğunun teline zarar gelsin istemez küçük ,büyük zarar.

benim 10 ay önce bir oğlum oldu okadar güzel ve tatlı ki hemde ilk çocuğum gören durduruyor dışarda herkese gel gel onun ağzıyla del del diyor o kadar mutlu bir çocuk ki anlatamam küçücük elleri var gözleri simsiyah ne yaparsanız yapın aglamıyor hep gülüyor herkes çok mutlu bir bebek diyor.

Ama sol bacağında dizden itibaren kısalık ve yine sol ayağında anomali var. tabi siz bana, doğal olarak verdiğim bu tepkinin yanlış olduğunu söyleyebilirsiniz.
Hatta ben 5,5 aylık hamileyken biliyordum ve aldırmadım. o karnımda benim içimde hareket ederken asla yapamazdım. evet şimdi yanımda o benim herşeyim ben bu zamana kadar nasıl yaşamışım onsuz bilemiyorum. oda şu anda çok mutlu.
artık bu konuları çok iyi biliyorum profesörler, doktorlar herkesle istanbuldaki en iyi doktorlarla konuştum şu anda ayağına minicik bir ayakkabı yaptırdım daha dün aldık. kendisi onun cırtcırtlarıyla oynamaya bayılıyor. ama hala alışamadı. daha dün giydi. bebeğim nasıl hemen alışabilir ki. Galiba ben çok sabırsızım. Onun artık bir doktor amcası var Florance Nightingale hastanesinde çocuk ortapedisti Prof. Dr. Bora GÖKSAN kendimizi ona teslim ettik ne derse yapıacagız sanırım 4,5 yaşlarında uzatma ameliyatı yapacak. Bunada şükür ben alışma aşamasındayım. babası alıştı sayılır. hiç bir zaman neden böyle demedim allah dedirtmesin.

Benim dünyada en çok korktuğum galiba oğlumun bu mutluluğunu çocukluğunda kaybetmesi onun hep böyle mutlu olmasını istiyorum. galiba insanın başına gelen en kötü şey çocuğunun mutsuz ve acı çekiyor olması işte benim korkum bu kimselere paylaşamadığım ve hep içimi kemiren en büyük korku onun güzel yüzü hep gülsün her çocuğun gülmesini istediğim gibi. işte arkadaşlar benim ruh halim bu size hırçın dalgalı okyanustan bir damla gösterdim. izin verirseniz bazen yazıp rahatlamak isterim. kimselerle bu konuyu konuşamıyorum konuşmak istemiyorum aslında bende biraz size dökeyim dedim. Sevgiler.
sizlerede acıl şifalar..

geçmiş olsun derya hanım....tıp çok ilerledi bu kadar canınızı sıkmayın bende sağ ayak diz altı uzatma operasyonu geçirdim ilizarov tam 6,5 ay durdu bacağımda oğlunuz daha küçükmüş bu yaşta onu sürekli çocuk ortapedistine emanet ederek en akıllı işi yapmışsınız büyüdügünde size çok minnettar olacaktır.umarım büyüdügünde hiçbir iz taşımaz

canım benim allah şifa versin ogluna.bizde bu hafta yeni bi doktorla tanıştık sizede önerebilirim ismi HACI KUTLU.Bize çok basit ve kolaymış gibi anlattı ameliyatı,onun uzmanlık alanı tabi bi araştırın cihazıda kendisi geliştirmiş

Allah bağışlasın Derya hanım.Allah hayırlı ömürler versin size ve oğlunuza.Yalnız bu tip ameliyatlarda neden özel hastane tercih edilir bilemiyorum.Florance Nightingale'i bu ameliyat için ben tavsiye etmem.Ben kalp rahatsızlığım için gittim ve geri döndüm.Ameliyatımı orda olmadım.Dr.unuzu iyi araştırdınız mı?Üniversite hastanelerinden asla vazgeçmem,vazgeçmeyeceğimde.Boğulursamda büyük yerde boğulayım.Bu konuyu tekrar gözden geçirin lütfen.Şimdiden geçmiş olsun.

slm arkadaslar,ben savas,benimde boyum kisa ve uzatmak icin basta istanbul olmak üzere izmirde prof.dr.hasan havitcioglu ile kontakta gectim fakat ameliyatin kaca patliyacagini söylemedi,sizlerden biri bana fiyat ve tecrübeleri konusunda yardimci olabilirmi,mesajlarinizi bekliyorum,tsk savas.

hangi doktorda oldugunu söyler misin...yada telefonu var mi....mesajini bekliyorum...saygilarimla savas.

Üst Alt