Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Elektrik desteğinin uygulanması hakkında bilgiler

Merhaba. Ben emekliyim. 1750 TL emekli maaşım var. Ben eşim ve bir kızım var, ben elektrik desteğinden yararlanabiliyor muyum? %42 Engelli raporum var.

Arkadaşlar,

Mevzuatı okudum ve biraz açalım.

Öncelikle hangi usul ve esasa göre uygulamanın yapılacağı kesin değil. Zira bu konuda AÇSHB yazısı/genelgesi yayımlanmadı.

CB'nin kararı var bu karar şunları söylüyor:

1- Türk vatandaşı olmak
2- SYDV tarafından aylık ve düzenli olarak yardım almaya hak kazananları kapsar
3- SYDV yardım kriterini kaybedenler elektrik desteğini de kaybeder
4- Desteğin kapsamında hanedeki kişi sayısı dikkate alınır ve en fazla 150 kw/s destek verilir
5- Elektrik birim fiyatı belirlenirken: Faturaya esas tarife tablosunda alçak gerilim seviyesinden bağlı meskenler için belirlenen bedeller ile pay, fon ve vergilerin mesken için uygulanan tavan oranları (yani elektrik faturamızdaki birim fiyat)
6- Ödeme SYDV tarafından PTT vasıtasıyla yapılacak
7- Buradan elde edilecek gelirler diğer gelir tespitleri hesaplamasına dahil edilmeyecek. Yani, örneğin evde bakım aylığı gelir hesabına dahil edilmeyecek.

Uygulamaya ilişkin detayları henüz resmi olarak görmedim.

Karar şuradan ulaşabilirsiniz.

Benim bir arkadaşım elektrik ten indirim alınca bir ümit dogalgaz içinde bir sorayım demiş onada demişkerki erken geldiniz nisanın 23 ünden sonra indirim olacak doğalgaz da %47 indirim olacağını söylemişler bu doğrumudur acaba

hozgul

Yardım da yararlanmak için ne yapmak gerekiyor.
Hangi evraklar ile ne kadar yardım alınacağı anlaşılıyor ama yardım almaya başlamak için başvuru nereye yapılmalı ?

alperen1

Herhangi bir evrak istediklerini sanmıyorum. Zira bütün evrakları zaten yardım ödemesi çıkarırken veriliyor. Esaslar henüz yayımlanmadı, takip ediyorum bende.

İndirimin hak sahibine ulaşması önemli.Bazı şakşakcı takımı sosyal hizmette kuyrukta ne koparırısam kar çalışmaz etmez insanlar sisteme kendini kayıt ettırdımı yardımı ,aş evinden yemeği ayağına kadar geliyor.

Arkadaslar 10dk once postaneden geldim.faturayi ve hastamizin kimligini götürdüm.sistem otomotik olarak dustu 80 tl. 2022 aliyoz.bu arada.baska isleme gerek yök

170 liranın 80 tl sini.almadi.allah devlete ve milletime zeval verme yarabbim.sonucta toplanan vergilerden aliyoruz bu maas ve indirimleri

yusuf ardahan75 fatura yardımı alan kısının ustune mı acaba

Kaymakamlıga başvuru yapmadan indirim olmuyormuş. Biraz önce gittim ptt çalışan söyledi

Arkadaşlar lütfen doğru bilgi verelim yusuf-ardahan75 arkadaşımız.Dediği gibi Fatura ve hastanın kimliği götürdüğü için Ptt zaten o ay ki indirimini aldı.Ben 144 aradım ordan gerekli bilgileri vermiyorlar hastanın TC kimlik no ile sorgu yapamadım Annem vasisi olan Annem bile bilgi vermediler %90 engelli olduğu için ama düşük engelli konuşabilecek düzeyde ise 144 bilgi alabilirler.Bana dedikler Sosyal yardımlaşma vakfını gidip bilgi almamı istediler orda güya Vasisi mahkeme kararını göstermem ona bile gerek yok.Bulunduğum ilçedeki Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını aradım.Dediler kimlik verin hastanın Tc no verdim.Evde 3 kişi ikamet ettiğimiz için 53.75 kuruş elektrik desteği alacağımızı söylediler.Hastanın kimliği ve fatura ptt götürmemiz yeterliymiş.

Daha yeni bir uygulama olduğu için insanları karışık olabilir ama lütfen doğru bilgi verelim.Demonti arkadaşımız kaymakamlık demiş konu üzerinde 2-3 arkadaş indirim aldı nerden çıkıyor kaymakamlık demek sizin başka bir sorununuz var.Yanlış bilgi vermeyelim lütfen arkadaşlar hastanın kimliği ve faturanızı götürün ne kadar indirim alacağını görürsünüz.İndirimler 40 ile 80 tl arası bir indirim alacaksınız.

2022 alan herkes engelli olur 65 yaş yardımı olur farketmez vakıf tarafından 25 şubata elektrik yardımı pttye aktarırdı 2022 alanlar gitsin pttye

fatura bizim üzermize deği ev sahibinin üzerine bizde faydalanabilirmiyiz

ümüt
Aynen hocam dediğin gibi Zaten burda bankanlığın açıkladığı kendi resmi sitesinde gerekli açıklamalar var.2022 alanlar rahat olsun hastanın kimliği ve elektrik faturanız ile gidin elektrik indirimi alırsınız.

mirhat
Sıkıntı yok hocam hastanın kimliği ve faturanız ile ptt gidip indirimden faydalanabilirsiniz.

çok saol kardeşim

vakıfa falan gitmiycez yani faturayla direk ptt yemi gitcez

mirhat Zorro

Aynen hocam vakıfa falan gitmeyeceksin.Hastanın Kimlik ve elektrik faturan ile Ptt git.İndirimin ne kadar olduğu yazıyor.40.31 ila 80.63 TL bakanlığın açıkladığı yardım aralığı bu 2 kişilik aile büyük ihtimal 75 kilovatsaat 40.31 kuruş indirim alıcak.3 Kişilik aile kendimden örnek verirsem 100 kilovatsaat bize 53.75 kuruş dediler 3 kişilik ailenin ailenin aldığı yardım.4 kişilik aile 125 kilovatsaat 65 tl falan olabilir bu hesaplamaya göre 5 kişilik aile 80.63 kuruş.Bakanlığının verebileceği maksimum yardım 80.63 kuruş açıkladığı rakamlar bunlar.

Burda bilgi verelim ki alacağı yardımı insanlar unutmasın yada öğrensin alsınlar.

babam faturayı yatırmış ayın 1 inde son ödeme tarihi 7 siydi
babamın ikametinin bizmle olduğundan haberimiz yok
faturayı yatıranın ikametinin bizimle olması şartmı annem babam ben kalıyoz evde 3 kişi
yarın muhtara sorcam babamın ikamet bizimle görünüyomu diye bizimle görünüyosa ptt ye sorcam babam kimlik vermeden faturayı yatırmış diycem annem babam yaşlı maaşı bende engelli maaşı alıyom

babam bi ara köye kaçmıştı ikametini oraya almıştı

herkese hayırlı gunler dılerım oncelıkle.

Degerlı arkadaşlar bugun ptt ye gıttım daha öncekı odenmemıs fatura vardı şubat 28 son odemelı olan , sorumlu kışı yenı gelecek faturalara olur dedı ve gerı dondum yenı gelecek faturada elı kullagında bır ıkı gune sanırım gelır.

benım anlamadıgım neden böle oldu oysa elımde ödenmemıs bır faturam vardı gecen aydan gucum yoktu odeyecek zaman gectı bıraz sımdı goturdum ama faydalanamadım . varmı bu tur sorunla karşılaşanlar ?

acaba mart ayında yürürlüğe gıren bu durum mart ayındakı faturalarımı yenı gelıcek mart ayı ödemelı faturalarımı kapsıyor ?

Kaneki

o PTT görevlinin işgüzarlığı sistemde alıyor hak kazanmış görünüyorsa düşürüyorlar.bende bugün yatırdım günü geçmişti.hatta kendi söyledi elektrik düşüm hakkınız var diye.bende onu yatırmaya geldim zaten dedim.yatırdım.

2 kisi 75 kwh 40.31
3 kisi 100 kwh 53.75
4 kisi 125 kwh 67.20
5 kisi 150 kwh 80.63
Faturadan dusulucek miktarlar.

Son düzenleme:
muamma1905

evde bakımı yok bak kendin de demişsin 2022 maaşı alıyorum diye bende diyorum 2022 maaşına elektrik indirimi var evde bakıma yok.

muamma1905
biliyorum sadece evde bakım maaşı alsaydın elektrik indiriminden yararlanamazdın. her ikisini aldığın için yararlandın.

Yardım yada engelli maaşı almayan ancak evinde kronik oldugu rahatsızlıgından dolayı elektrikli cihaz kullanmak zorunda olanlar için geçerli değil sanırım ?

Üst Alt