Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Emeklilik için şafak sayanlar

yanlış biliyorsun Mehmet kardeşim,insan umutlarıyla vardır.Boşver herkes kendi umudunu yaşasın İZİN VER!!!

Yahu ne izni keşke elimde olsa da şafağı 20- 20 düsürsem
Benim şafak yok vergi indirimi bekliyorum ama sen onu bana sor

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sen milletin emeklilik gününü boşver memedim.Sayan saysın.Allah yardımcın olsun.

gece 24 den sonra 41 gün varrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

slm gardaş

hakkimuratli

bende 1800 emekli olmay pilanliyorum nasıl olur bilmiyorum vergi yadesi almam lazımış aydınlatırsan memun olurum slm ve dua ile

yeni emekli olan varmı varsa emekli maaşı kaç günde bağlanıyor bilgisi olan varsa yazabilirmi?

hayırlı olsun aynı gün vermişiz.

2845 sigorta + 450 askerlik =3295

Ş A F A K .........693

selam

evrak takipte bugün bunu gördüm nedir bilen var mı acaba

13075758 03.10.2016 EMEKLİ OLUR YAZISI
13132769 03.10.2016 EMEKLİLİK MÜRACAATI-52774
13195734 04.10.2016 VERGİ İNDİRMİ
[FONT=Arial Black][SIZE=5]15319408 09.11.2016 ENGELLİLİK İNDİRİMİ HK.[/SIZE][/FONT]
AYRINTILARINI GÖRMEK İSTEDİĞİNİZ EVRAKIN SATIRI ÜZERİNE TIKLAYINIZ.

tanerbudak

Kardeşim birşey soracağım;

Benim ise şafak yok yani 14 gün sonra heyete gireceğim inşallah oranları tutturup raporu alacağım (bekliyorum)
Sonra rapor ankaraya gidecek (bekleyeceğim) geri gelecek
Bende emeklilik başvurusu yapacağım yine (bekleyeceğim)
En son maaş bağlanacak..
Şimdi sen şafak 20 diyorsun ya bu 20 bittiginde direk emekli oluyorsun degilmi?
Doğru Mu düşünüyorum

Tilemse Evet 2 aralıkta emeklilik dilekçemi vereceğim. raporu geçen yıl almıştım. vergi indirimi için ankara dan onaylandı. 20 gün sonra da emeklilik müracaatında bulunacağım.

tanerbudak

Tebrik ederim hayırlı uğurlu olsun
Bülent bey e sorduğum soru yu gordunmu o konuda bilgin varmı

Şafak 60 gün lakin emekli olsak mı yoksa tavandan prim yatırıp devam edip emekl-maaşını arttırmaya mı çalışsak, karar veremedim :| Görüşleriniz?

istikbal

Emekli maaşını emeklilik gelmiş çatmışken arttırmaya çalışmak boşa bir çabadır.Geçen aylarda sitede bununla ilgili birçok soruya da rastlamıştım.Biraz hesap yapan zaten durumu hemen anlayacaktır.

Burada düşünmeniz gereken tek şey çalışabilecek durumdaysanız yani engelli olarak emekli olduktan sonra çalışma imkanınız varsa vakit kaybetmeden emekli olup çalışmaya devam etmeniz, aksi taktirde yani hiçbir çalışma imkanınız olmayacaksa bu taktirde emekli maaşınız hemen her durumda şu anda aldığınız maaştan bayağı düşük olacağından emekliliği geciktirerek çalışabildiğiniz kadar çalışmaya devam etmenizdir.

Hele hele sadece emekli maaşını yükseltmek için cepten ek para verip primleri yüksek yatırmaya çalışmak tamamen zarardır.

Tavandan aylık primler ayda 4-5 tl lik maaş artışını sağlayabiliyorken ( ki o da belli değil ) matematiğe vurduğumuzda durumun gerçeğini görebilirsiniz.

Şu anda emekli maaşınız bağlansa 1200 tl olacak olsun.sıfır zam diyelim.hesap kolay olsun:)
3 yıllık bir çaba sonrası emekli maaşınızı 1400 tl ye çıkarmayı başardığınızı varsayalım.

şu anda emekli oldunuz 3.yıl sonunda toplam elde ettiğiniz maaş 1200 x 36 ay = 43.200 tl oluyor
3.yıl sonunda emekli oluyorsunuz ve yükseltme çabalarınız sonrasında 1400 tl maaş bağlanıyor.

37.ay 1200 tl ye göre toplam emekli maaş geliriniz = 43.200 + 1.200 = 44.400 tl
37.ay 1400 tl ye göre toplam emekli maaş geliriniz = 1.400 tl

Burada farkettiğiniz gibi bir matematiksel durum sözkonusu :) 1.400 tl maaş almaya başlayarak ilk üç yıl elde etmediğiniz gelirle aranızdaki farkı kapatmanız için ne gerekiyor?
43.200/200 ( iki maaş arası fark ) = 216 ay = 18 yıl ?? :)

Çalışabilecek durumdaysanız her halukarda çalışın.Çalışırken arada priminizi arttırabiliyorsanız arttırın ama emeklilik konusunda yukarıdaki durumu gözönüne alın.Çalışabiliyorsanız ama emekli olabiliyorsanız mutlaka erkenden emekli olup öyle çalışın.Sadece ya çalış ya emekli ol diye dayatma varsa o zaman emekli olup çalışabileceğiniz iş varsa ona bakın yoksa zorunluluktan emekliliği geciktirin.Ama bunu emekli maaşınız artsın diye değil emekli maaşına mahkum olacağınız an geciksin mantığıyla yapın.

Sonuçta yukarıda yaptığım hesapta emekliliği 3 yıl geciktirirken aldığınız normal maaşları işleme koymuyorum.O gelir her halukarda emekli maaşınızdan fazladır.Püf noktası, araştırılması şartların zorlanması gereken şey emeklilik sonrası çalışma imkanı bulmak.

masterzek

Süpersin kardeşim. Harika hesap.
Pekii 1200 ₺ dediğin maaş asgari ücretin emekli maaşı mı

Tilemse

Valla rakamlarda, yüksek prim yatmasıyla muhtemel artış tutarları da herşey örnek olsun diye yani uydurma.

Burada sadece emeklilik aşaması gelen arkadaşların emekli maaşlarını biraz yükseltebilmek için boşa çabalamaması vakit kaybetmemesi gerektiğini anlatmaya çalıştım.Mantığı kapan arkadaşlar 1 yıl daha çalışayım, 2 yıl daha çalışayım maaşım biraz daha artsın gibi düşüncelerinden vazgeçsinler istedim.

Çalışan çalışsın ama emekli maaşım artsın diye beyhude bir çaba için değil şu anda çalıştıkları maaşı emekli olunca alamayacaklarını bilerek, imkanları varsa çalışsınlar.Bir de çalışırken emekli olup çalışmaya devam edebiliyorlarsa balıklama direk emekli olup çalışmaya devam etsinler bu yazının özü buydu.

masterzek

Teşekkür ederim duyarlılığın için

bugün 7434.gün çalışma hayatında.(20 yıl 4 ay 5 gün)çalışmaya devam.

Zekai bey kardeşim
İşyerinden ayrıldıktan sonra vergi indirim yazısını o işyerine gitmeden başka bir yerden alabilirmiyim. Sen bilirsin

Tilemse

Ben nereden bileyim?:) :) SGK uzmanı falan değilim ki.Bende sonuçta emeklilik aşaması geldiği için iş başa düştü diyerek bürokrasi denizine dalan 8,5 aya yakın debelendikten sonra amacına daha yeni ulaşmış ulaşmakta olan biriyim.Bu konularla ilgimde bu kadar yani.

Ancak site birçok konuda birçok kişinin deneyimleri ile dolu.Bu ve benzer konularda biraz araştırma yapılsa hemen her konuyla ilgili birileri birşeyler yazmış başlarına gelenleri aktarmışlar.Bilgim olmamasına rağmen sorduğunuza baktım ve aşağıdaki konuda Canan Zaferoğlu isimli üyenin bir yazısına rastladım.Sanıyorum bu konu işinize yarar.

Benim bildiğim ve konularda bahsi geçince üyelerin yazdıklarına göre vergi daireleri vergi indirim yazılarını kolay kolay elden vermiyorlar ama aşağıdaki konuyu okursan, bir şekilde almayı başaran da olmuş.

http://www.engelliler.biz/forum/eme...asvurumu-yaptim-surec-nasil-ilerlemeli-3.html

Arkadaslar merhaba, bende emekli olmayi dusunuyorum. Ama pek eminde degilim. Benim raharsizliklarim sunlar... Astim %20, Tansiyon%10, Kolestrol%16, Seker %20, Obezite %20, Bel fitigi %8, Anksitiye bozuklugu?, Sol ventrikul hipertofisi %10

Kolestrol diyet ve ilac tedavisine direncli diye not dusulerek en son heyete ciktigimda %16 verilmisti. Anksiyite bozuklugunada tedavisi devam ediliyor notu dusulmustu..

Ben 1997 girisliyim ve 1800 gun uzerinden emekli olmak istiyorum. Bu rahatsizliklar kapsaminda emekli ederler mi ve olursam sayet tahminen ne kadar maas alabilirim. Paylasirsaniz sevinirim.

[FONT=sans-serif]@umutumut
[/FONT]
Arkadaşım 1800 günle malulen emekli olmak için tek hastalıktan % 60 oran almanız lazım siz ancak gününüzü doldurup en az % 40 oran alıp vergi indirimi ile erken emekli olabilirsiniz

Denizruyanaz arkadas onu ilk defa duyuyorum. Iyi de tek sefer de %60 imkansiz bir sey.. Kimse kolay kolay alamaz. Peki bu konu ile net bilgiyi hangi kurumdan alabilirim.? Peki bnm suan ki raporum %59 bu oranla ne zaman emekli olabilirim?

Üst Alt