Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Emeklilik için şafak sayanlar

Neden?fatih bey?..

fatih sağol bu haberi dün okumuştum ali beyin sitesinde ve cevabımıda aldım yani yılbaşından önce dilekçe vererek azda olsa karlı olacağım sonuçta 1,5 ay kaldı ,
Allah nasip ederse arkadaşlar emekliyim tabi çalışmaya devam birde şu sgdp kesintisi olmayayaydı çok güzel olurdu.

Ocaktan önce vermekle hatamı ettik peki?

biraz daha yuksek olurdu maaş diyorlar ondan oyle dedim

Emekli olmak için yılın hangi ay dilimlerinde ve günlerinde dilekçe vermemiz gerekir?

Emeklilik dilekçesinin verileceği aydan ziyade günü önemli. Zira hesaplanan emekli aylığının başlangıç tarihinin yılın ilk altı aylık dönemine rastlaması halinde Ocak ödeme dönemi için uygulanan artış oranı kadar artırılarak, yılın ikinci altı aylık dönemine rastlaması halinde ise öncelikle Ocak ödeme dönemi, daha sonra Temmuz ödeme dönemi için uygulanan artış oranı kadar artırılarak, aylık başlangıç tarihindeki aylığı hesaplanıyor. Bu nedenle emeklilik başvurusunda bulunulacak ayın ödemi bulunmuyor.
Ancak emekli aylığı, başvuru tarihini izleyen aybaşından itibaren bağlandığından, aybaşından önce başvurmakta yarar var.

http://www.sskemekli.com/emeklilik-dilekcesi-yilbasindan-mi-sonra-mi-verilmeli.html
bulink den debakın derim

hayirlisi olsun ugur arkadasim benimde edevlete birseyler yazmaya basladi ama hala maas baglanmadi biriksin bakalim alacagim tarih vs birsey yazmiyor

ben bu yoruma göre yılbaşından önce vereceğim .

Emeklilik dilekçesi yılbaşından önce mi sonra mı verilmeli

Bir çok emekliliği gelmiş kişinin aklındaki soru bu ve bu sorunun cevabı her yıl değişir. Bazı yıllar yılbaşından önce verilse iyidir bazı yıllar da yılbaşından sonra verilse iyi olur. Bu farklılık ülkenin büyüme oranı ile ilgilidir...

Ali bey, emeklilik zamanım geldi ama bana dilekçeni yılbaşından sonra ver diyorlar, yılbaşından önce vermek ile sonra vermek arasında ne fark olur? İsmi Saklı

Emekli aylığının hesaplanmasının basitçe formülü 1990 ve takip eden yıllardaki ortalama aylık kazancınız ile aylık bağlama oranının çarpımıdır. Ancak, iş bu kadar da basit değil tabi ki, öncelikle geçmiş yıl kazançlarının güncellenmesi olayı var. Ayrıca, 31.12.1999 öncesi çalışmalar için aylık bağlama oranı (ABO) farklı, 1.1.2000 ile 30.09.2008 arasındaki ABO daha farklı en kötü ABO, 1.10.2008 sonrası günler için hesaplanıyor.

***YILBAŞI NE FARKETTİRİYOR
Geçmiş yıllar kazançlarının emekli olduğunu yılın ocak ayına güncellenmesinde 30.09.2008 gününe kadar geçmiş yıllar TÜFE (Enflasyon) oranı ile geçmiş yıllar Büyüme Oranının (GSMH'nin artış oranı) çarpımı ile sağlanırken, 1.10.2008 sonrası dönem için TÜFE'nin tamamı, büyümenin ise sadece yüzde 30'u dikkate alınmaktadır. Büyüme (2014 yılı) oranı ise halen yüzde 3 ile 4 arasında beklenmektedir bu rakamın yüzde 30'u ise 0,9 ile 1,2 arasındadır. Yani, emeklilik dilekçenizi yılbaşından sonra verirseniz geçmiş yıllar kazancınız yüzde, 0,9 veya yüzde 1,2 oranında fazla değerlendirilecek. Buna karşın kaybınız da olacak. Çünkü, emeklilik dilekçenizi yılbaşından önce verirseniz, enflasyon oranı kadar kaybınız olacak. Şöyle ki; yılbaşından önce emeklilik dilekçesini verdiğinizde hem 2014 yılı Ocak hem de 2014 yılı Temmuz dönemi ve 2015 Ocak ayı zamları emekli aylığınıza eklenecek, yılbaşından sonra emeklilik dilekçesi verirseniz bu kere sadece 2015 Ocak ayı zammı aylığınızı etkileyecek.

***BU SENE YILBAŞINDAN ÖNCE VERMEK AVANTAJLI
2014 yılı enflasyon oranı toplamda yüzde 8 ile 9 gibi olacak beklentisi var. Büyüme oranı da yüzde 3 ile 4 gibi bekleniyor. Bu durumda SSK ve Bağ-Kur'dan emeklilik dilekçesi verecek olanların emekli aylığı baz alındığında yılbaşından önce verilmesi daha avantajlı görünüyor. Öte yandan işçiler emekli olurken kıdem tazminatı alırlar ve kıdem tazminatı tavanını aşan brüt kazançları varsa yılbaşında kıdem tazminatı tavanı artacağından kıdem tazminatı düşünüldüğünde yılbaşından sonra vermek daha avantajlıdır.

***MEMURLAR İÇİN SONUÇ FARKETMEZ
Memur olup da emeklilik zamanı gelmiş olanların bu dilekçelerini şimdi veya yılbaşından sonra vermeleri sonucu etkilemeyecektir. Zira, emekli aylıkları düşünüldüğünde diğer eşitleri ile tek kuruş fark olmaz. İkramiye düşünüldüğünde yeni yılda katsayı artacağından daha yüksek ikramiye alınır gibi görünse bile ikramiyeleri etkileyecek önümüzdeki 6 aylık devredeki katsayı artışlarından gelen farklar zaten verildiğinden yine sonucu etkilemez.

**ÖZETLE
Sonucu özetlersek, ülkenin büyüme oranının yüksek enflasyon oranının düşük olduğu yıllarda emeklilik dilekçesi yılbaşından sonra verilmeli, büyümenin düşük olacağı yıllarda ise yılbaşından önce verilmelidir.

Foruma 2004 yılında üye oldum. O zamanlar evde pinekliyordum. 2006 yılında çalışmaya başladım. 2011 yılında 1800 günden emekli oldum. 940 TL maaş alıyorum.
Allah herkese daha iyisini nasip etsin.

neden bugün korkut arkadasıM?haftaya perşembe verilecek tahsıs no su bana .

Şafak 152 ...

Herkese Selamün Aleyküm,

15 yıl 3600 gün tazminatını aldıktan sonra, Engelli emekliliği için sürenin dolmasını bekleyerek, zamanı gelince Engelli Emekliliği için başvuruda bulunulabilirmi?

Selamün Aleyküm,

15 yıl 3600 gün tazminatını alıp işten ayrılarak, Engelli emekliliği için sürenin dolmasını bekleyerek, zamanı geldiğindede Engelli emekliliği için başvuruda bulunulabilirmi ?

arkadaşlar allah nasip ederse bende emekli oluyorum bu ay sonu sorum şu,
ben aynı işyerinde işe devam edeceğim için emekli maaşımı kesintilimi alacağım sgdp kesintisiyle ve en önemlisi toplu ödeme yani biriken maaşlarımıdamı kesintili alacağım .

o kesintiyi işyeri yapacak banderas.

uğur abi iş yeri kesintiyi yapacak ok benim adıma kendisimi ödeyecek yoksa?

merhaba ; YENİCE ÇOK ŞÜKÜR ,e devletten tahsis no sunu görebiiyorum.(yeni)....ayık baglanma oranları da belli. banka bilgisi PTT ...
BELLİ OLMAYANLAR ..aylık tutarı , ek ödeme tutarı, bunları Ne zaman görebiirim.şmdiden teşekkürler

kardeş kaç günde gördün
e devlette nereye bakıyoruz hayırlı olsun

benim 25 gün oldu dilekçeyi vereli henüz hiç bir şey göremiyorum

benim durum biraz farklı.....primler 3 değişik ilde..topanmaarı zaman alıyo galiba : ))) 29 agustos cuma dilekçe tarihim....EYLÜL + EKİM + KASIM + 1 ARALIK YENİ GÖRDÜM...NERDEN BAKSAN 90 GÜN OLDU YANİ.Tahsis nosunu e devetten görebiliyorum ...bu ay ödeme yapılacakmı demek acaba bilgisi olan varmı ???

e devletten-----SGK-----4 A ----EMEKLİ AYLIK BİLGİSİ ...yazan yere tıkla

merhaba ; YENİCE ÇOK ŞÜKÜR ,e devletten tahsis no sunu görebiiyorum.(yeni)....ayık baglanma oranları da belli. banka bilgisi PTT ...
BELLİ OLMAYANLAR ..aylık tutarı , ek ödeme tutarı, bunları Ne zaman görebiirim.şmdiden teşekkürler....

Sicil No Aylık Başlangıç Tarihi01.10.2014

Durum Kodu2000
Öncesi Aylık Bağlama Oranı 56.402000 –
2008/10 Arası Aylık Bağlama Oranı 60.00
2008/10 Sonrası Aylık Bağlama Oranı 34.94
İntibak Aylık Bağlama Oranı 0.00
2000 öncesi Gün1200
2000 – 2008/10 arası Gün 2946
2008/10 sonrası Gün 2144
Toplam Gün6290
Göstergesi14475
Hisse Oranı1/1
Sigortalının En Son Çalıştığı SektörÖzel
Aylık Tutarı Birikmiş Aylık Tutarı0
Ek Ödeme Tutarı Kesinti Tutarı Banka Banka Şube yardımcı olursanız sevınırım...

e devlet sitesıne gırdığimde bugun yukardakı bılgıler yazıyordu ama bırşey anlayamadım yardımcı olursanız sevınırım maasım bellı olmuşmu ? gıdıp çekebılırmıyım

2106219654 Tahsis Numaralı 12 / 2014 için 4A emekli ödeme bilgileriniz.
AdKORKUTSoyadYENİGÜNSicil No3405199517942Ödeme Dönemi201411Ödeme Günü24Net Aylık Tutarı227.61 TLAylık Tutarı0.0 TLEk Ödeme Tutarı227.61 TLSosyal Yardım Zammı0.0 TLBirikmiş Ödeme Tutarı0.0 TLKesinti Tutarı0.0 TL

En iyisi şubeye kadar gidip sormak korkut arkadasım.Yada 170 i bir ara sor onlarda yardımcı olur.

Emeklilik işlemlerim sonuclanmadan tekrardan işe girişim yapılabilirmi arkadaslar bılgısı olan varmı?

alo 170 aradım ilk emekli maaşımı 24 aralıkta alacağımı soyledıler ama emekli maaşımın nekadar olduğunun gözükmediğini söylüyorlar 23 aralıkta aradığımda öğrene bılırmışım. hıç bılgısı olan yokmu arkadaşlar bu el ödeme vs. nedır 24 aralığa kadar beklıcekmıyım gene :(

Selam Arkadaşlar benimde 30.09.2014 tarihinde müracat ettim. Bugune kadar sadece emekli tahsis ve pirim günlerim gözüküyordu. Bu gun itibari ile Ek odeme: 121.89 TL görükmekte Ödeme günü:23 yaziyor. Ama Net maaş ile yada birikmiş maaş ile ilgili bir haber yok masesef.

Maaş bilgisi ne kadat sürede edevlette gözükür acaba daha önce maaş alan arkadaşlar cevap verebilirmi acaba.

Merhaba Erdinç arkadaşım aynısı bugun benım de başıma geldı bende bılgısı olan bır arkadastan cevap beklıyorum. Ben alo ssk yı aradığımda 23 aralıkta maaşımın nekadar olduğumu oğrene bıleceğımı söyledıler. Bu ek odemeden yola çıkılarak hesaplama ımkanımız yokmu acaba ? Bu konuda bılgısı olan yardımcı olursa sevınırım....

Selam Korkut , Ek ödeme ile maaş hesabı yapmak yanlış olur. çünkü Ek ödemesi yuksek olan ama az maaş alan yada Ek ödemesi az ama maaş yüksek olan arkadaşlarımız var. Maaş miktarı genel olarak Aylık maal baglama Oranı ve Aylık yatan Ortalama prim miktarına baglı olarak belirleniyor. Prim sayısının bir onemi yok diye sanıyorum.

Arkadaşlar Konuyla alakalı bilgi olan emekli olmuş arkadaşlar. Ek ödeme e devlette gözüktükten sonra Aylık Maaş ne kadar sürede belirir. Lütfen bilgi verirmisiniz.

Korkut Bey , Sizin sanırım Gösterge rakamınız:14475 Ek ödemede yüksek gözüküyor. Sanırım size tahmini bir rakam bildirecegim 13500 TL gibi bir maaş minimun olur aşagı olacagını sanmıyorum.

Yanlış oldu 1.300 TL diyecektim

ikimiz içinde hayırlısı olur ınsallah erdınç arkadasım bakalım beklemekten başka çare yok herhalde bır ay daha bırıksın bızım maaşımız toplu almak daha faydalı olcaktır :)

Üst Alt