Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

En sevdiğiniz köpek cinsi nedir?

bende böyle bir köpek istiyorum..çok şeker..:)
070912-2-664.jpg

grnt0200.jpg

Kendi köpeğim Votka'yı çok seviyorum. Birde Sibirya Kurtlarına bayılıyorum. O maviş maviş bakışları harika. :)

[SIZE=3][SIZE=2]St. Bernard (Saint Bernard[/SIZE])[/SIZE]

saint_bernard.jpg

Çocukluğumdan beri hayranım, en sevdiğim köpek cinsi...Malesef şehir hayatına uygun değiller ama.

Barry isminde bir St. Bernard’ın öyküsünü de kısaca yazalım:

Barry kırkdört kişiyi kardan kurtarmış, karanlıkta onu bir ayı sanan kırk beşinci kişi tarafından öldürülmüştür. İşin ironik yanı, Barry isminin, Almanca “küçük ayı” anlamına gelen bari sözcüğünden gelmesidir. Paris’te Barry’nin heykeli dikilmiş ve St. Bernardlar uzun yıllar Barryhund olarak anılmışlardır.

Iki yaşında sibirya kurduma yeni yuva arıyorum.ücretsiz.tüm aşıları tamam.

[FONT=Times New Roman]KANGAL KÖPEĞİ[/FONT]

[FONT=Times New Roman]Köken[/FONT]

[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Kangal[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] köpeği'nin kökeni hakkında “[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]rivayet[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]” sayılabilecek bazı görüşler vardır. Ancak, [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]11 Temmuz[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]2003[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]'te düzenlenen I. Uluslararası Kangal Köpeği Sempozyumu'nun sonuç bildirisinde, “büyük [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Türk göçleri[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] sırasında [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Türkistan[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]'dan [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Anadolu[/SIZE][/FONT][SIZE=3][FONT=Times New Roman]'ya getirilen bir köpek ırkı olduğu” kabul edilmiştir.[/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Kangal ilçesine[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] de adını verdiği düşünülen, [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Orta Asya[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]'dan göç eden “[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Kanglı[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] ([/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Kangar[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3])” Türk boyunun, göç ederken bu köpek ırkını da getirdiği düşünülmektedir. [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Orhan Yılmaz[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3], "Kangal Köpeği / Tarihi-Tanıtımı-Yetiştirilmesi-Islahı" adlı kitabında “Kanglı” Türk boyunun [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Orta Asya[/SIZE][/FONT][SIZE=3][FONT=Times New Roman]'dan göç ederken yanlarında üç şeyi getirdiklerinden bahseder; bunların at, it ve koyun olduğunu söyler. Kangalların, bu boyun göç sırasında getirdiği bir ırk olduğunu kaydeder.[/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]İlk rivayete göre, Hint [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Mihracesi[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] tarafından Osmanlı padişahına bir köpek hediye edilir. Bu padişah muhtemelen [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Yavuz Sultan Selim[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]'dir. Hediye edilen köpek Kangal'ın [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Deliktaş[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] köyü yakınlarında kaybolur. Köpek, tüm aramalara rağmen bulunamaz. Kangal köpeğinin, bu kaybolan köpekten türediği şeklindeki rivayete göre, Kangal köpeği'nin kökeni [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Hindistan[/SIZE][/FONT][SIZE=3][FONT=Times New Roman]'dır. [kaynak belirtilmeli][/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Diğer bir rivayet ise, Kangal köpeği'nin kökeninin [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Anadolu[/SIZE][/FONT][SIZE=3][FONT=Times New Roman] olduğunu söyler. Eski Anadolu uygarlıklarının vahşi hayvanlardan korunmak için, “aslan gibi güçlü” ve iri yarı olan bu köpekleri kullandıkları söylenmektedir.[/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Evliya Çelebi[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] de, [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Seyahatnâme[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]'sinde Kangal Köpekleri'nden bahseder. O da, bu köpeklerin “aslan kadar güçlü” ve cüsseli olduğunu yazmaktadır. [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Doğan Kartay[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3], hem "Türk Çoban Köpeği Kangal" kitabında hem de I. Uluslararası Kangal Köpeği [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Sempozyumu[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]'nda sunduğu bildiride, Kangalların, Osmanlı döneminde [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Yeniçeriler[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] tarafından hem askeri işlerde hem de savaşlarda kullanıldığından bahsetmektedir. Kartay'ın bildirisinde, [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Romalılarda[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] “aslan” sözcüğünün karşılığı olan “Samson” kelimesinin, Türkçe'ye “Samsun” olarak yerleştiği ve Kangalların aslana benzetildiği için Kangalları kullanan birliğe “[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Samsoncular[/SIZE][/FONT][SIZE=3][FONT=Times New Roman]” denildiğini söylemektedir.[/FONT][/SIZE]

[FONT=Times New Roman]Özellikleri ve kullanım alanları [/FONT]

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Yavru Kangal köpekleri[/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][FONT=Times New Roman] [/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Kangal köpekleri genellikle [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]çoban köpeği[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] olarak nitelendirilirler ancak [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]bekçi köpeği[/SIZE][/FONT][SIZE=3][FONT=Times New Roman] tanımına daha çok uyarlar. Zira diğer çoban köpeği türleri sürüyü korumaktan ziyade yönlendirme ve yönetmekte ustadırlar. Kangal köpeğinin en belirgin özelliği ise sahibine duyduğu aşırı sadakat ve buna bağlı olarak sahibine ait olduğunu düşündüğü şeyleri korumaya yönelik kuvvetli içgüdüsüdür. Bu nedenle çok iyi bir dövüşçüdür. Kurt, çakal gibi yabani hayvanlara karşı çok etkin bir muhafız olmakla beraber aile fertlerine ve özellikle de çocuklara karşı hiçbir tehdit oluşturmazlar.[/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Kangal köpekleri, örnek olarak [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Namibya[/SIZE][/FONT][SIZE=3][FONT=Times New Roman]'da, Alman çoban köpeklerinden daha üstün koruyucu yeteneklere sahip oldukları için, yaygın bir şekilde yerli çiftçiler tarafından kulanılırlar.[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Hiç çekinmeden bir ayıya saldıracak kadar cesur, bir pumayı, domuzu, pitbulu öldürecek kadar güçlüdür. Afrika'da manda sürülerini çitalardan, sırtlanlardan ve hatta aslanlardan korumak için kullanılmaktadır.[/FONT][/SIZE]

bütün köpekleri severim buda benim köpeğimin aynısı

1144530107kopyasiresimler41gn.jpg
Settings%5CAdministrator%5CDesktop%5CRES%C3%84%C2%B0MLER%C3%84%C2%B0M%5Cseda_g%C3%83%C2%B6khan

offf ne köpeğii yavv etrafımm zatenn köpeklerle daloo hemde hepsii ayrı cinstennn ama hangiisnin ne tür cins olduğunuu cözemdimmm...işimm yok bidee bunlarla urasacammm aaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ........ hic sevmem ben kopek falann .... onunn yerine güvercinn yılann tavsan kedi tercih edrimmm ....güvercin ve yılan ilk terciihmmm

çin aslanım var.tam 9 aylık ama ben napcam bilemiyorum.
bana çocuğum gibi geliyor. hiç ondan ayrılmak istemiyorum. işe bile onu bırakıp zor gidiyorum. sürekli gözümün önünde olsun istiyorum.
kucağımda uyumayı çok seviyor.bi süre kucağımda uyuyor. beraber top oynuyoruz yürüyoruz.
bunlar tamam da. ben ona aşırı bağlndım. misafirliğe bile gidemiyorum o sürekli aklımda. hayatımı çok etkiliyor. ben napıcam böyle??

golden retriever... şu an bakmak için şartlarım müsait değil ama bir gün gelecek bir tanesi can dostum olacak..inşallah..

Alman kurdu..
Nedenleri İse
Bu hayvanlar akıllı oluyor öretirsen bir şeyler dahada güzel hale gelebiliyorlar..
Geçen seneye kadar vardı bende herşeyi öretmiştim otur kalk yuvarlan iki ayağın üzerine kalk,hatta önüne yemek koyduğumda ben ye diyene kadar yemiyordu hayvan,yerrken ise yeme dediğimde kaldırıyordu başını bakıyordu mazlum mazlum.. İki ayağını yerden kesip omuzlarıma atıp yüzümü yalıyordu çok akıllı idi evlatım olsa o kadar seeverdim...
Elektrik çarpması sonucu öldü ismini raki koymuştum :(
Bu cins hayvanlara insan öle alışıyorki öldüğünde iştahtan kesilmiştim eğer yerin müsaitse evinin bahçesi varsa bence bakılacak köpek Alman Kurdu'dur kapalı sarı ve siyah renkli oldumu daha bi güzel görünüyorlar..Sahibine asla ihanet etmez..
Sokakta gezdir 3-5 kişi saldırsın üstüne yakala olum de sigaranı yak izle çeneleri çok kuvvetli kemiği kıracak güçte ağızları var...
Bir defasında evin önden geçen adama bi saldırdı saldırmasının sebebi adamın elinde sopa vardı çok zıttı sopaya salladı buna değneği gelirsen kafanı kırarım diye balkondan adama yapma dememe kalmadı duvarın üstünden kesildi adama üsten aşağıya değnek olan kolunu ısırmıştı 12 dikiş attılar adamın koluna kemikleri çatlamıştı ama hayvanın aşıları tamdı davacı oldu bizde kendisi köpeği gaza getirdi deyince anlattı %40 suçlu bulundu biz sadec aşı hastane masraflarını karşıladık saldırmazlar asla durup dururken tehlike hissettiklerinde saldırırlar....
Sahibine öle sadıkki anlatmakla dile getirilmez..
En sevdiğim yanları ise arabayla bir yere gideceksen kapıyı açınca ön koltuğa kurulması trafikte kafayı dışarı atıp yandan geçen arabalara havlamak :eek:
Almayı Düşünüyorum Yavru Herşeyi Öğretecem...
Polislerden almıştım yavru iken babam getirmişti..

ben kangal köpeği adı paşa besliyorum yanına gidince üstüme atlıyor kendini sevdiriyor ama kangala bakmak zordur köpek bakmak isteyenler küçük çins köpek alsın

3321643829_8523cdc373.jpg

Bir Kangal balası :)
Kangal'ı tek gecerim.

Üst Alt