Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli erkekler neden engelsiz kadınları tercih ediyor?

Tercih veya duygusal bir mesele değil. Ben körsem, karım da kör veya az gören ise hayat cehenneme döner, senin engelini eşin tamamlamalı. Sağlıklı olan insanlar arasında bile doğal seçilim kuralı geçerlidir, kadın çocuklarına daha iyi bakabilecek birini bulmaya çalışır erkek ise sağlıklı doğurgan bir kadını bulmaya çalışır. Engeli olmayan insanlar arasında bu eğilim her ne kadar katı görünse de, engelliler için bu mantıklı bir seçim haline gelir. Çoğu engelli cemiyetlerinde de buna yönelik teşvikler olur. Yani eşler birbirini tamamlayıcı olmalı üstüne engelleri katlamamalı. Burada bizim dert etmemiz gereken şey, neden sağlıklı insanlar engellileri tercih etmekte tereddüt ediyor, bu da yukarıda bahsettiğim gibi kötü niyetlerinden değil tabiatın yönlendiriyor olmasından. O konuda da artık sevgi devreye giriyor, seviyorsa engelli olmasını da önemsemeyebiliyor, daha doğrusu kendi neslini devam ettirmesine bir engel unsuru yoksa gözardı edebiliyor. Diğer türlü çok zor, genelde evde kalır Allah nasib etmemişse.

bencede tercih meselesi herkesin kalbinde aslan yatar benim engelli veya engelsiz diye takındım yok nasip işi engelsiz diye evlenirsin engelli olur hayat bu bayanlar olsun erkekler olsun dış görünüşe önem veriyor ya da bana öyleleri denk geldi

Bi erkek olarak, konunun cinsiyet üzerinden açılmasına karşıyım. Bu tamamen nasip meselesi, tercihte değil aslında. Gönlüne kimin düşeceğini bilemezsin. Ben 3 yıllık evliyim, eşim engelli değil, ben gözlerimden engelliyim. Bana, ben senin gözlerin olurum dediğinde benim için dünya durdu o an. Haa zenginde değilim bazı arkadaşlar paraya vurmuş olayı, kısmende haklılar. Insan güzel sevmez, insana sevdiği güzel gelir. Allah herkesin gönlüne göre versin

Bu konuyu açan kişinin acil bu filmi izlemesini rica ediyorum.
Erkekler engelli birini mi yoksa engelsiz birini mi tercih ediyormuş izle ve gör.
Arkadaşlar film gerçekten çok güzel . Aşk engel ve entrika hepsi var.
izleyin lütfen!

Filmin adı : Barfi! 'Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur'

barfi.jpg

-

Daha önce bu konuya yorumda bulunmuştum. Cinsiyet ayrımcılığına gerek yok. Olmayan bir şeyi varmış çabasına girmeyede gerek yok. Konuyu açan bayan arkadaşımız sevgili edinme konusunda sıkıntıları olmuş ola bilir.

Engelli bir erkeğinde benzer sıkıntıları oluyor. Erkekler engeli yüzünden red edilmiyormu sanıyorsunuz? Çevremde çok tanık oldum. Engeli yüzünden red edilen erkek....(ŞAhsen bende red edildim engelim yüzünden)

Şu açılan ve bazı arkadaşların verdiği destek aynen şuna benziyor. Ki bu örnek vermek amaçlı böyle dir diye direttiğim bir şey değil.

"Kadınlar daha zengin ve imkanları daha iyi olan bir erkek bulduklarında mevcut sevgililerini terk ediyorlar. "

Bu ne kadar yanlış ise açılan bu konu ve bu konuya destek veren yazılar da okadar yanlış. Cidden saçma salak bir konu gördükçe bende hoş duygular ortaya çıkartmıyor.

şems-i nur
cevap çok basit değilmi bir eve iki engelli çok fazla

gtrcgokhan
merakınızı doğru bulmadım ne demek ya sanane milletin ne merak ettiginden doğrusundan yalnışından.

Kader kısmet meseleleri bunlar bireylerin tercihi sonuçta ama kişi ne istediğini bilmeli ve ona göre hareket etmeli.Karşısındaki kişiyi sevecek olan koşulsuz da sevebilir önemli olan evde huzurun olup olmadığıdır.Herkes nasıl yaşamak istiyorsa kararlarını ona göre vermeli aslında bu sorunun da belli bir cevabı yok çünkü insan evladının kararları değişkenlik gösterir.Bugün evet dediğine yarın hayır diyebilir insan.Bu yüzden bu tür düşünceler hepimizde olsa da karşılıklı kararlarımıza saygı duymalıyız.Çünkü kararına saygı duymayan veyahut duyulmayan bir kişinin ne kendine ne de karşısındakine saygısı olmaz.

Sokakta anket yapsanız, soruları sadece kızlara sorsanız;
Zengin bir erkek mi, Fakir bir erkek mi? Kızlar zenginde olsa fakirde olsa Büyük çoğunluk zengin erkek der.
Özürlü bir erkek mi, sağlam bir erkek mi? Kızlar sağlam da olsa özürlü de olsa Büyük çoğunluk sağlam bir erkek der.
Zeki bir erkek mi, aptal bir erkek mi? Kızlar zeki de olsa aptal da olsa Büyük çoğunluk zeki bir erkek der.
Bunları milyon tane uzatabilirsiniz.

İşte sorduğunuz sorunun cevabı burdadır. Bunu erkek veya kadın olarak irdelemeyin bence. İnsan doğası gereği her zaman en iyisini ister.

Şimdi sizin tercih hakkınız olsa, bir tercih yapmanız gerekse sağlıklı bir erkek tercih etmezmisiniz ? Hayır mı? Bunu kimse yutmaz ;)

tekerlekli sandalyede iki engelli geçim nasıl olacak merak ediyorum

Çünkü erkekler şekilcidir. engelli kadınların görüntülerini hoş bulmuyorlar

Engelli olmayan kadın ve erkekleri düşündüğümüzde benim gördüğüm kadınlar engelli erkeklerle evlenmeye daha yatkın.Daha duygusal olmalarından kaynaklı diye düşünüyorum.yani engelli erkeklerin seçimiyle direkt alakalı bir mesele değil bu.Kadınlar kabul etmese evlenemezler
Fakat engeli olmayan erkekler engelli bayanlara nadir karşılık veriyor.hatta işitme engelli erkekler bile mesela bedensel engelli bayanlara yanaşmıyor.durum o derece yani.
Özet olarak bu durum engelli erkek ya da kadınların seçimiyle değil,engeli olmayan erkek ve kadınların tercihiyle daha cok alakalı

ahmet71

Nedir gecim?
2 gönul bir olduktan sonra üstesindende gelinir.

_çalıkuşu_

alakası yok arkadaşım. siz bayanlar aileme yakın olayım benim ve ailemin yaşadığı şehirde oturalım derseniz daha çok koca ararsınız biraz empati yapın lütfen! Hep bizim dediğimiz olsun demek ile bu işler olmuyor.

özzgee

Özge feminist misin ? direk erkekler üzerinden yürüyorsun hayırdır şekerim siz bayanlar engeline göre koca bakmıyor musunuz ?
Herkes engeline göre eş aramakta özgürdür. Hafif engelli biriyim hatta belli bile olmuyor ağır engelli biri ile yapamam dediğimde neden erkekler suçlu oluyor? sizlerde aileme yakın olayım eşim aileme yakın yerden ev tutsun zihniyeti var kusura bakmayın.

Dünyadaki bütün çöller bir avuç kalırcasına birer tanecik insan olsalar ve bütün denizlerdeki sular bir yudum kalırcasına birer damla insan olsalar unutma ki;En iyi dost engelini yaşayandir ama bundan anlamayan insanlar cok, yazik.

İron ben engeli olmayan erkek ve kadınları konuştum.engellileri değil
Sadece engelli bayanlarda değil engelli erkeklerde de var ailenin yanindan ayrılmak istememe olayı.bu tamamen demesem de genellikle engellilere has bir olay.

içerişehir

arkadaşım evlilikten soğudum resmen. nedir bu kadınların istekleri bir kaç bayan ile görüştüm hepsi ailesine düşkün anneci çıktı. Neymiş ben o ` nun yaşadığı şehirde ailesine yakın yerden ev tutacakmışım oldu işim gücüm yok senin etrafında koşturacağım . Benden size tavsiye sakın psikolojik rahatsızlığı olan bir bayanla evlenmeyin hayatınızın hatası olur. Sonradan düzelir falan hikaye ve birde ailesine çok düşkün bir bayanla yola çıkmayın yürümez. Böyle insanlar denk gelirse hiç evlenmeyin daha iyi

_çalıkuşu_
o zaman evlenmesinler ömür boyu ailesi ile yaşasın ben zayıf insanları zaten sevmem

İyi de hıncını niye benden çıkarıyorsun :))) tamam olur öyle erkek ve kadınlar evlenmesin. :-D

_çalıkuşu_

senden bir şey çıkarttığım yok sadece bıktım evlilikten soğuttunuz resmen beni biraz anlayışlı olun hep kendinizi düşünmeyin karşı tarafı dinleyip hak verin tek isteğim bu yani dünya kadınların eteklerinin etrafında dönmüyor kendinize gelin erkekleri üzmeyin bizler çok hassas varlıklarız belli etmeyiz ama kırılıyoruz yani:eek:

Zaten bir kız bence ailesine çok düşkün olursa o evlikte sıkıntılar çıkar erkek ve kızda evlikte ikiside ailesine mesafe koyacak bu benim şahsi düncem

_çalıkuşu_

Erkeklerle sizin bence bir sıkıntınız var

İçerişehir misin nesin.benim hakkimda psikolojik tahlillerde bulunmak haddine değil.bak bu 3 oldu ve sabrettim.asıl senin benle bir sıkıntın var.takıntılı insanları hiç sevmem.bir daha da uyarmayacağım.özelden de özür mesajları atma!
iron sen 3 tane kızla görüşüp bir tecrübeye ve fikre sahip olmuşsun.unutmaki bayanlarda kendi tecrübeleri ve kirginliklarina göre kararlar alır.dünya da erkeklerin etrafında dönmüyor aynı zamanda ve konu bu değilken her konuyu aynı yere getiriyorsun.konu hep annesinden ayrilamayan kızlara ve senin evlilikten sogumana geliyor.
Halbuki konu başka.
İcerisehir,sen bu arkadasin psikolojisiyle ilgilen benimki yerinde merak etme.bir seyden sogudugum yok yani

Değerli bir ablamin bir sözü var erkekle mutlu olmak istiyorsan onu anla bir bayanla mutlu olmak istiyorsan onu çok sev ve ilgiyi eksik etme ama sakın anlamaya çalışma

Bu soruda erkekler genelleme yapılmış. Ben şahsen engeli olmayan birisiyle yapabileceğimi pek düşünmüyorum. Yani sevdiğim kadının da engeli olursa birbirimizi bir nevze olsun daha iyi anlarız diye düşünüyorum. Hatta bu düşüncemden dolayı beni seven ve engeli olmayan birisinden ayrıldım zamanında. Yani bu soru böyle olmamalıydı. Düşünce yapısına göre davranışlar değişiyor. Belki bu soruyu soran bayan arkadaşlar erkeklerde engeli problem yapmıyor olabilir ancak engelini problem yapmayarak bir kadını seven erkekler de olduğunu unutmasınlar. Yani birçok bayanda engeli problem ederek erkekleri istemeyebiliyor. Burda erkek kadın muhabbeti değilde , düşünce yapıları tartışılmalı bence.

Hayatta gözyaşlarımı hak edecek bir insan görmedim. Ya benim gözyaşlarım gereksiz, ya da uğruna gözyaşı döktüğüm insanlar değersiz.
Yalnız açığa çıkan ışığı görebiliyorsan, yalnız söylenen sözü duyabiliyorsan, Ne görebiliyorsun Ne de duyabiliyorsun...
Bana bir dilim sevgi ver . Yıpranmamış olsun Taze olsun , Her şeyden önemlisi Boş olmasın ici.

Bana göre erkekler taa çocukluklarından beri anneler sayesinde hayatları hep kolaylaşmıştır onun için hep hayatlarını kolaylaştıracak kişileri tercih ederler evlilikte tabiii istisnalar kaideyi bozmaz fikrimce durum böyle:eek:

Hep erkeklerin tercihiyle oluyor zaten.engelsiz bayan kukla sanırım.gel desen gelir gelme desen gelmez :))) yeterki engelli erkek onu tercih etsin!
Konu başlığını resmen sanki dünya engelli erkeklerin etrafında dönüyor gibi açmış arkadaş.
Şimdi şunu bir anlayalım.engelli erkek mi engelsiz bayanları tercih ediyor yoksa o engelsiz bayan mı erkeği tercih ediyor.
Benden başka konuyu engelsiz bayan açısından ele alan yok.halbuki bizler engelliler olarak genellikle sağlamlar tarafından tercih edilen taraf olabiliyoruz.tercih eden değil yani.bu hayatın bir gerçeği.kimse kusura bakmasın :))
Ha benim için engelli yada engelsiz farketmiyor ve kendimi değerli görüyorum.yanlış anlaşılmasın.

on yıl önce kifoz yani kamburluk ve şizofreni (o zamanlar ne olduğunu bende bilmiyordum) ile tanıştım dünyam kararmıştı hayatım alt üst olmuştu
30 yaşındayım 20 yaşında iken askerde engelli olmayan dünyalar güzeli bir kız ile tanıştım, 5 yıl boyunca konuştuk hiç bir zaman kendisine yalan söylemedim, kendisini çok sevdim saolsun o da beni sevdi

bir gün oturdum karşısına ve hastalıklarımdan bahsettim, cinler gördügümü ( o zamanlar cin diyordum) birilerin gece gündüz sürekli benim yanımda olduğunu ama nedendir bilinmez onların benden başkasının görmediğini söyledim
sonra gömleğimi çıkarıp sırtımı gösterdim omurilik kemiğimin her geçen gün ilerlediğini ve kambur olduğunu gösterdim
beni kesin terk eder dedim

ama aradan 5 yıl geçti beni hiç bir zaman bırakmadı, ailesi izin vermedi sadece bende intihar ettim ama ölmedim
sonra o zaman ki kız arkadaşım bu hastalığının ameliyat ile düzelebildiğini araştırmış ve bana söylemişti bende istanbula giderek araştırdım ve ümraniye araştırma hastaseni prof doktOR Nejdet Sağlam'da muayene olup tam bir yıl ameliyat sırası bekledim

ameliyatım tam on saat sürdü ve bir yıl da ancak hem psikolojik hemde fiziksel olarak kendimi topladım

o zamanlar eğer kız arkadaşım benim yanımda dimdik durmasaydı ben şimdi sanırım çoktan hayatıma kıymış olacaktım
o zaman ki kız arkadaşım ŞU ANDAKİ EŞİM hep yanımda oldu

hiç bir engeli yoktu herkeste illaki bir kusur olur ama hem gönlü hem yüzü güzeldi
saolsun hep yanımdaydı ve hala yanımda
4 yıllık evliyiz şu anda ilk kızımızı kaybettik doğum sırasında ama şu anda bir çocuğumuz daha var

arkadaşlar eğer karşıdaki insanın kalbinde ENGEL yoksa, başka yerinde engel olup olmaması hiç önemli değil bence
yeterki sevin birbirinizi
yeter ki ALLAH kaderinizi birleştirsin yoksa engellimiş değilmiş önemli değil

eğer bu anlattıklarımın tam tersi eşim de olmuş olsaydı ben de onu asla bırakmazdım

ALLAH herkesin gönlüne göre versin...

Üst Alt