Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli olmasaydınız engelli ile evlenir miydiniz?

hani bir söz var aşk sevgilinin yamuk bacaklarını görememektir der ... bence aşk engel falan tanımaz .... aşk bazı engelleri gizler diyebilirim ( kask bazı duyguları gizler a. senna dan alıntı oldu ama aşk ta kask gibidir )

karamelek' Alıntı:
insan asik olmayi engelleyemiyor
eger engelli birine asik olsaydim neden olmasin

asik olman icinde engellilerin ortamina girmen gerekiyor sanirim. ama nedense cok azimiz engellilerin dunyasina girebiliyoruz, ya calisdigimiz icin yada ailemizde engelli varsa,bunlar yoksa zaten uzak kalmayi tercih ediyoruz

buda gösteriyorki senin asik olman imkansiz:)

evet

evet evlenirdim eyer aşıksam tanımazdım engel falan ki benim bi sevgilim var engelli değiil ama benim le beraber yaklaşık 16 ay falan oldu ona deli gibi aşığım oda bana aşk engel tanımaz ve tanımamalıda zaten

bu yaz bodrumda cınden gelen engellilerden olusan bı grubun muzık gosterısıne katılmıstım.. orada gösterinin sunucusu duyma ve knsma engelli bir bayandı.. ogun adeta ona aşık olmuştum!!! ama ewlenme konusunda bırsey dıyemıcem.... ayrıca o gun ısaret dılı ogrenme arzusu uyandı bende ancak bunun egıtımını nerden alabılecegımı bılmıorum....

evlenirdim

evlenirdim tabe,anlaşabilceğimi ve aşık olcağımı bilsem bushla bile evlenirdim:))

engellı bırının secım sansı yok mu evlenırken?

bence tek taraflı bır dusunce ve tek taraflı bır karar yanlıs.evlılık cıddı bır sey.ıkı tarafında mutlulugu baz alınmalı.ımzayla bıtmeyecek bır butunluk varolmalı.ve bence engellı olmayan bırının engellı bırını secmesı dıye bır sey yoktur.sevgı karsılıklı gelısır.yanı secım asla tek tarafın olamaz.ve bu yuzden de engellı ve engelsız(ne kadarcarpık bır kullanım da olsa kullanıyorum)her kımse sevgısını yasamalı.engellı olmayanlar arasında da tek taraflı sevıp evlılık teklıfı kabul olmayanlar var.yanı bence bızler ayrı bır tur degılız :)evet kadar hayır da bır cevaptır ama onemlı olan sevgının yucelıgınde bulusmaktır.
sevgı emek ıster sevgınıze emek verın arkadaslar..

evlilik ince mesele ama sevdikten sonra gerisi boş

Soruya bir de soyle bakalim:

"Evlendigimiz [ ya da sevdigimiz ] insan engelli olursa, devam eder miyiz?"

Uc tur sevgi vardi..
1. Eger

"Eger ders calisirsan seni severim, eger bana sunu yaparsan seni severim.."
Cikar guder bu sevgi.. En kotusudur.

2. Cunku

"Seni seviyorum cunku cok guzelsin, seni seviyorum cunku beni gulduruyorsun, seni seviyorum cunku paran var"

Gecicidir bu da.. Guzellik, para.. bitince biter..

3. "Ragmen"

"Seni butun hatalarina ragmen seviyorum, seni butun bana verdigin acilara ragmen seviyorum".

Gercek sevgi de budur..

Bir an sonrasinin garantisi yokken "ragmen" seviyorsa bir insan, gormemeli gozu hic birseyi..
Engelleri koyan toplumdur..

Saygilarimla
Christian

Christian güzel tespit. Haklısın arkadaşım.

:?: göreceli bir soru.
ben engelliyim eşim sağlıklı 11 yıllık evliyim.
ben sağlam olsaydım sanırım engelli biriyle evlenirken bana olan ilgisine bakardım.seçici olurdum.
hayatı bir ömür beraber yaşamak için yola çıkıyorsunuz.asıl olan insanın evliliği ne için yaptığıdır.eğer duygu evliliği yapıyor iseniz,fizik 2.planda kalır.Burası Türkiye görücü usuli ile evlenmek zorunda kalırsanız seçim size kalmaz,Türkiye sadece İstanbul,dan ibaret değil.
Yorumların hepsini okudum bir arkadaşımın sözleri hoşuma gitti dürüst olun çünki şu an yaptığınız şey olmazın hayalin i kurmaktır,gerçeği yaşamak için rol almak lazım ama şu an rol alacak durumda değiliz.
Empati kurmak kolay değil dürüst bir şekilde ifade etmek gerekirse zor alınacak bir karar. :?: basından veya etrafınızdan hiç kötü örnek görmedinizmi :?: eşler engelli olduktan sonra bile terk edilebiliyor.
Evlilik yürek işi.........Aşk acı verir mutlu olan aşıkların sayısı yok denecek kadar azdır.
Evlilikte bana göre önemli olan insanların birbirini tamamlamasıdır.
beden ve yürek olarak birbirine hitap edilebiliyor ise evlilik kolay olur.
BEN ENGELLİ OLMASAYDIM EVLENİRKEN SEÇİCİ OLURDUM.

2 boyutlu düşünüyorsunuz

1884 de edwin abbott adlı 1 adam flatland adında 1 kitap yazmış...

kitapta 2 boyutlu bir dünya ve içinde yaşayan 2 boyutlu insanlar var. 3. bir boyutun var olup olamayacağını tartışmakta ve araştırmaktalar.

kitabın kahramanı bay kare, küre lordu tarafından 3. boyuta fırlatılıyor sonunda.

şimdi biz de herşeyi gördüğümüz, duyduğumuz, yaşadığımız şeylerden ibaret sanıyoruz.

mesela devotee kavramını duyan işiten var mı aranızda.

devotee - adanmış gibi bir anlama sahip. bu insanların beyinlerindeki güzel-estetik tanımı, diğerlerinin! "engelli" tanımı ile aynı. yani engelli karşı cinsi çekici buluyorlar.

bu insanlar oldukça eğitimli, donanımlı ve heryerdeler. ben bu insanların sayısı ile engelli insanların sayısı arasında bir oran olduğuna inanıyorum. kainatın şaşmaz programlarından biri gibi. (teoride evrendeki elektron sayısı ile pozitron sayısının eşit olması gibi)

ben bu insanlardan birkaçını tanıma şansı buldum. hiçbiri sapık, kendine güvensiz, asosyal falan değildi. kendilerinin bile anlayamadığı bir şey yaşıyorlardı.

sizler engelli olarak, yada bu tür dürtüleri (devoted) duymayan insanlar olarak "bir engelli ile evlenmezdim" derken, hiçbir engeli olmayan pekçok insan hayatını paylaşacağı engelli bir eş arıyor.

merak edene bu sitenin müdavimi pekçok devotee olduğunu söyleyebilirim.

sevgiler
sarpmurat

sarpmurat, çok ilginç ve dikkat çekici bir konuya değinmişsin.
Bu bana bir haber anımsattı; vücut bütünlğü hastalığını:
"Andy, 6 bin dolar ödeyerek bir bacağını kestirdi Vücut bütünlüğünü hissedemeyen kişiler arasında sağlam bacağını kestirenler bile var. Hastalığın fiziksel mi, psikolojik mi olduğuysa tartışılıyor..."

sevgili oturanboga

o kadar kapsamli 1 konu ki bu...

mesela senin verdigin ornekteki insanlara "pretender" yada "wannabe" deniyor. bunlardan biri ile hic karsilasmadim ama devotee nedir ne degildir diye bakinirken bunlarin da bircok sitesi kulubu oldugunu gordum.

insanin akli duruyor. en azindan benimki durdu. dunyanin bu kadar cok surprizle dolu olmasi guzel aslinda.

sevgiler
sarpmurat

slm

eğer insan aşıksa seviyorsa bütün kalbiyle karşındaki insanın engelli olması yada olmamsı o kadar önemli olmaz sanırım yeterki duygularda samimiyet olsun ama ben aşka da inanmıyorum dünya menvat üstüne kurulmuş herkes çıkar peşinde bunu böyle söylüyorum arkadaşlar inanınki bu kız da birşeyler yaşamıştır ve hayattan ders çıkarmıştır diyerekten kabul edin
saygılar selamlar

ben de öyle sanırdım ayrımcılık olmaz diye ama darbeyi hiç beklemediğim zaman yedim aile basakısından terk edildim

ama deilim

Soru güzel ama cevabi var mi? inandirici olaur mu yani.
ama cevabim engelli olmasaydim ve sevse idim evlenirdim diyorum ama burda da ikinci bir soru karsimiza çikiyor demi.Onu sevecek kadar yaklasirmi idim veya yaklasma imkani bulurmuyduk bunun cevabi sanirim biraz zor oluyor.
neyse yukarida yazdiklarim hep "olsa idim" cevaplar ama degilim demi. onun için de inandirici deil ama bir engelli olarak evlenecek kadar severmiydin derseniz buna kendimin yazdigi bir misra ile cevap vereyim

Yakmak isterim bir ah derse dünyayı
Çölde yağmur olmak isterim üstüne yağan
Zemheride alev; buram buram ter akıtan
Yapamam. Güç yetmez ki
Ondan sevmem hiç kimseyi

Eğri oturup doğruyu söylemek gerekse HAYIR,DÜŞÜNMEZDİM.Belki beni korkak bulabilirsiniz.Toplumun baskıları,günaha girme korkusu,engelinden dolayı her şeyi paylaşamama endişesi falan.Aşk yetmez gibime geliyor.

Biraz geç oldu ama

ya ben nasıl farketmemişim burayı benimle bu kadar ilgili bir konu olmasına rağmen
bende engelli olmatyan biriyle evliyim ve kazadan sonra evlendim gördüğünüz gibi engelleri önce beynimizde aşmamız gerekiyor son derece normal bir evliliğimiz var ben evde her kadının yaptığı günlük işleri yaparım özellikle mutfağıma kimseyi sokmam
sonra mesela çok gerekmedikçe eşim benim sandalyemi itmez çünkü ben rahat gidemem birisi itince sanki özgürlüğüm kısıtlanıyor bir konuda yardım gerekirse isterim eder ama onun dışında hiç farklı davranmaz bana ve yakın çevremin hepsi öyledir yeni tanıdıklarım fazla ilgi gösterir ve sonradan benim yapımı anlayıp onlarda mormal davranırlar
yani gördüğünüz gibi arkadaşlar bu kadar örneği varken engelli -engelsiz birlikteliklerinin daha fazla kuşkuya gerek yok sanırım
yalnız birde şu var ki bu konu beni çok rahatsız ediyor bazen programlara çıkıyor bu çiftler sunucu başlıyor demogojili konuşmalara hesapta övgü dolu sözler ama ana tema acındırma politikası ve bence günahları boynuna ama bunlar para için çıkıyorlar bu programlara
Bence bir programa çıkıldığında ana tema engellinin hayatı olacaksa eğer toplumsal konulara değinmeliler diğer engelliler için de bir şeyler yapacaklar çıkmalılar yada engelini ön plana çıkarmadan ne yaparsa yapsın
Ama artık bizde de gelişmeler var mesela dizilerdeki engelli kişiler eskiden yalnızca engeli ile ilgili rol yapardı artık zamanla onun engeli ile ilgilenilmiyor başka temalar kurulabiliyor onun üstüne ama hala mucize veya bir ameliyatla ayağa kaldırıyorlar o başka neyse yine çok konuştum akşama görüşürüz arkadaşlar

Ben eşimi çok seviyorum, eşim engelsiz olduğu için bana nasıl kabul ettiğini hala aklımdan düşmüyor.

İlk çıktığım bayan hafiften aksıyordu. Çevremin verdiği tepkilerden dolayı ondan ayrıldım. Sonradan engellsiz 2 bayanla daha çıktım. Ama onların benimle neden çıktığını anlamış değilim.

Gönül ferman dinlemez önemli olan ruhun birbirini tamamlaması. Sakatlık beyinde başlar . Bedendeki sakatlık engel sadece belli bir anın yaşantısını kısıtlamaktan başka birşey değildir.

EVLENIRDIM

eger evlenmeye karar verdiysem karsimdakiyle mutlu bir yuva kurup kuramayacagimdan baska birsey dusunmezdim, mutlu olacagima inanmadigim biriyle evlenmezdim, beni sadece bu engellerdi..

ben engelli değilim ve bir engelliyle evlenirim.

ilk önce o kişiyi ne kadar sevdiğime bağlı olurdu cevabımın net olması için bir de cevap çok seviyorum olursa o kişinin ne kadar engelli olduğu da önemli yani benim bakımıma ne kadar muhtaç olduğuna da bağlı öyle ya ben bir erkek olarak ona ne kadar bakabilirim öyle ya işe nasıl gidebilirim benim bakımıma fazlaca ihtiyacı varsa ama ben her hangi bir yere gittiğimde gözüm arkada kalmayacaksa seve seve evlenirdim

bu arada 18 li yaşlarımdayken sağ elinde 3 parmağı olmayan bir kızı çok beğenmiştim o kadar istedim onunla arkadaş olmayı ama bana yüz vermedi ama çok güzeldi yaaaa

kafada biter...

Aşk...evet adı aşk hiç birşeyin önüne gecemiyeceği hatta yaklaşamayacağı birşey...aşk Engel Tanımaz.Oyüzden rahatlıkla engelli birisiyle evlenebilirdim huzuriçin mutluluk için ve tabiiki aşk için.

perspektif...

ben evlilikte kişilerin engelli olmasının sorun teşkil edeceğine inanmadığım için, bir an bile düşünmezdim, yeterki seveyim...

çevremde bu tarz sohbetler döndüğünde engelli arkadaşların yine kendileri gibi engelli biriyle evliliğe daha sıcak baktığını görüyorum. Ben ise bunun tam zıttını düşünüyorum. Mutlaka taraflardan birinin engelli olmaması gerekiyor, en azından Türkiye şartları gereği...

Maddi imkanlar çok musaitse bu da problem olmaz ama..

saygılar, sevgiler

Bence bu konu bir görüş meselesi. Hatta hayata bakış meselesi.Ben Engelli değilim. Yani Tabiki bende tarama özürlüyüm. :shock: :p Ama yapçak bişi yok. Beni seven öle sevdi.

Hııı soru tamam şimdi öle sevmek. :D

Her İnsanın fasollu tarafları illaki vardır. Kiminde az kiminde çok,kiminde görünür, ve kimindede görünmez Psikolojik olaylar...

Senin için engel olan bir konu benim için engel teşkil etmez. bu olay ekonomiye,yaşam tarzına ve en önemlisi insanın kşiliği ile ilgili bir durum.

Bazen çeşitli ortamlarda ve sohpetlerde bu konu sıkça gündeme gelir. bazı arkadaşlarım. ( Ki Bunların içinde Engelliler Çoğunlukta ) Şunu söylerler;
Davu Dengi Dengine.....
Ben bu Anonim Değişe pek katılamayacağım. Çünkü. Birkere Kendimi Davul Olarak görmüyorum.İkincisi Benim Yaşam felsefem buna müsait değil. Daha önce Engelli Bir Kimsenin Otomobil sürmesi ile ilgili Forma Bir Link vermiş ve Orada Wendy Diye bir bayanın neler yaptığını görmüştünüz...

Wendiy engelli bir beyen olmasına rağmen Engeli olmayan bir beyle evlenmiş ve mutlu bir yuva kurmuşlardır.

Ben Hiçbir fark göremiyorum doğrusu.
Birde Şöyle bir bakın,Hiç kimse Ben engelli olayım demez herhalde. Bu Bizlerin kazanmak istediğimiz olgu değil. O zaman Gayet doğal olan bu durumu evlilik gibi sadece ve sadece iki kişi arasında geçen çok özel bir durum olarak kabul edip onları kutlamaktan başka yapabileceğimiz birşey gelmez elimizden.

Bence Mutluluk ve Uzun Sağlıklı ve mutlu bir yaşam Herkezin Hakkı.Bu hak Engelli yada engelsiz ayrımı yapmadan düşüneceğimiz bir olgu olmalı.

Sorunun Kişisel boyutunda Benim alacağım tavır. Tamamen Duygusal ve tepkisel olurdu.Ayrım yapmadan gizemli temasın olmasını beklerdim.

Nitekim Ölede oldu. Eşim İle aramızda Boy ve Kilo olarak oldukça fark var. Eşim 1.50 ve 42 Kg. Ben 1.86 ve 94 Kg.Veya en azından başkaları öle diyor.EEE Başkaları öyle diyor diyede Aşkımı değiştirecek halim yok yani.Onu ilk Gördüğüm an aşık oldum.ve herşey öyle başladı.

Çünkü benim için Boyun Kilonun yada başka bir şeyin önemi yok.NE SAĞLAM İNSANLAR VAR AMA KAFALARININ İÇLERİNDE BEYİNLERİ YOK!!!

Saygılarımla cem

EVLİLİK BİR YAŞAM FELSEFESİDİR.
Vallahi Anonim. :D

Üst Alt