Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli olmasaydınız engelli ile evlenir miydiniz?

İnsanları özürlü diye ayıramayız. Yeterki insan düşünce özürlü olmasın. İletişim çok önemlidir benim için. o anki durumum ve benim karşımdaki kişinin tavrı, hareketi, konuşması ve birazda güzellik değilmi. işte benim o anki etkilendiğim durumdu.

Guzel veya cirkin,engeli var yada yok ne farkederki...Onemli olan o insandan pozitif enerji alirken ayni sekilde pozitif enerji vermek degilmi?Sevmek yetmezmi evlenmek icin?Dunya guzeli olmasimi lazim? Eger Sevmek fedarkarlik ister diyorsak bence yureklerin anlasmasi yeter...Ben engelli degilim;bu sekilde bi durumda kalirsam yuregimin sesini dinlerim...Eger seviyorsam sonuna kadar o insanin yaninda yer alirim...

EVLİLİK ÇERÇEVESİ FİZİKSEL OLMAMALI.YANİ SADECE DIŞ GÖRÜNÜŞ DİKKATE ALINIMAMALI .ZATEN BÖYLE EVLİLİKLER GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ ÇOKTA SAĞLIKLI OLMUYOR.
EVLİLİKTE EN ÖNEMLİ UNUSUR KESİNLİKLE KİŞİSEL VE RUHSAL YAPIDIR.

EĞER KALICI BİR BERABERLİK İSTİYORSANIZ ASLA VE ASLA DIŞ GÖRÜNÜŞE DEĞİL MANEVİYATA ÖNEM VERMELİSİNİZ. :wink: :wink:

bende kafa yapıma uygun birisini bulmuş olsam neden olmasın..bende engelsizim ama ne farkederki insan engelli veya engelsizliği önce beyinde bitirmeli sonrada yüreğinin sesini duymalı ona kulak vermeli..

kendin olmak gerekir

ben olmadım ama bazı nedenlerden yolayı olmakta istemezdim nedenine gelince ben engelli bir insanın karsımdak kişi de engelli ise sorunların çıkacagı acık ve secik ortada iki insandan biri en azından artıları olmalı bana gore yani[evdesin lamba patladı yedegini takacaksın sen engelli esinde engelli lambayı kim takması gerek vs]sorunlar bunlar sadece baslangıc tabi sevmek karsılıklı fedakarlıklar gerektirir onun içindir ki mutlu olmak için fedakarlık yapmak gerek bence

çok güzel ve zor bir soru özürlü olsun yada olmasın insan aşık olmadıktan karşısındakine bir şey hissetmedikten sonra hiçbir önemi yok ama aşık olunca insanın gözü hiçbirşey görmüyor tabi bu benim düşüncem herkesin görüşüne saygı duyarım :)

engelli ile evlilik

ben kesinlikle evlenirdim engelli açısından da düşünmek gerekir karşınızdakinin bir süre sonra değişmeyeceği ne malum ya da bazı şeylerin size dokunmayacağı...ben gönül gözünün her şeyi güzelleştirdiğine inanıyorum

ben engelli değilim ama evlilik bence ruhların birbiriyle uygunluğu sonucunda oluşmalı. bu ruhsal boyut engel filan tanımamalı.yani sorun yok evlenirdim :)

Kendisini seveni sevmek kolaydır, kendisine saygı duyana saygı duymak kolaydır.

Bence bu sorunun cevabı, - engelli olsa da olmasa da - insanın kendisine nasıl baktığından geçiyor.

Bu öncelikle insanın mayasından gelenlerle ilgili,nasıl yetiştiğiniz nasıl bir eğitim aldığınız hayata bakış açınızla.Karşınıza çıkan insanlarla olan ilişkinizi tümüyle etkiler. Bakmak ve görmek.Herkes bakar ama herkes göremez. Baktığımıızda gördüğümüz şeyler evlilikte de geçerli. O'na baktığımda gördüğüm şeyler güzelse tamamdır.

saçma bir soru bence.. evlenebilecegim biriyse tabiki evlenirdim. bunun için de sakat mı saglam mı bakmazdım ki.. yeter ki seveyim yeter ki aradıgım şartlara uysun... yani evlenecegimiz insanı seçerken şekline mi bakıyoz ki...

Tahir olmkda ay1p deil Zühre olmakda
hatta sevda yüzünden ölmkde ay1p deil
bütün is ahirle zühre olabilmkte yani yürekte yürekte
yani sen elmay1 seviyorsun diye elman1nda seni sevmesi sart m1
yani zühre tahiri sevmeseydi tahir tahirlinden ne kaybederdi
tahir olkda ay1p deil zühre olmakda
bütün tahirle zühre olabilmekte yani yürekte yürekte.diyor Naz1m hikmet
Ama ben aska inan1yorum ve seviyorum ask1 sakat veya sakat olmayan kiminle olursa olsun evliii sevmiyorum çünkü kendimi ve bir baskas1n1 s1n1rlamak istemiyorum simdilik bu kadar Merhaba arkadaslar.

Güçlü bir sevgi hangi engeli tanır ki!?
Gün gelir karga bir burun sizi en güzel koklayabilen bir burun olur, kör bir göz sizi herkesten iyi görür, eğri bir vücut sizi herkesten güzel sarar,vs..
eh gün de gelir; o yere göğe sığmaz dediğiniz güzel bir vücut boş bir surattan ibaret olur ve hatta dokunmaktan ve öpmekten iğrenebileceğiniz bir et yığını haline de gelebilir.
Evlilik dibi görünmeyen su sanırım. Herşey olası. Sahip olduğum bu beynimle engelsiz bir birey olsaydım, evlilik kriterlerimin arasında şematik bir etken olmazdı. "İşte bu!, Seviyorum!, Hayatımın Kadını!" dediğim anda dere tepe düz olurdu büyük bir ihtimalle. :roll:
Hem nolmuş ki ; Kargaya yavrusu Şahan görünürmüş :wink:

önce şunu sormak lazım

acaba engelli olmasaydım eşimi tanırmıydım. Büyük ihtimal tanıyamazdım. Tanıyamadığım içinde evlenemezdim.
Ama eğer bir şekilde karşıma çıksaydı mutlaka kandırır ve evlenirdim onunla yine.

Aşkın gözü kör derler. Çevremde yakından tanıdığım evli çifler var. Çokta mutlu çiftler.

Seviyorsam Evlenirim.

aslolan sevgi

O kadar cok kişilik engeli olan insan var ki.Ve o kapana kısılıp kendi dünyalarından cıkamaz olmuslar.Sabit fikirleriyle acı cekerek ama bunu bilmeden yasıyorlar. Ben bu tür engelli biriyle hayatımı gecirmektense fiziksel engelli birini haydi haydi tercih ederdim. Zaten sevgi ısmarlama olmuyor bi şekilde gelip seni buluyor. Engelli, engelsiz, ırk, din, dil tanımıyor. Karakterlerin uyusması önemli. Karsılıklı hosgörü saygı ve sevgi cercevesinde yapılan evlilikler sanırım uzun soluklu oluyor. Ama saygı cok cok önemli. Kişi önce kendine saygı duymalı, sonrada karsısındakine saygı duymayı basarırsa mutsuz olmaları zor sanırım. :wink:

Evlilik çok güzel birşey ama çok iyi tanımak saygı ve sevgi çerçevesi içinde olmalı.
Bunun Engelli yada Engellsiz diye ayrırmamak gerek çünkü kimin ne olacağı asla bilinmez önemli olan o kişiyi sevmek ve bir arada yaşamak.
Önemli olan o kişiyi bulup sevmek.... :wink:

Merhaba,

Oldukça ilginç bir konu ve cevaplar genelde aynı düşünceler üzerinde dönüp duruyor. Bir kısım arkadaşımız sanırım yaşayacakları olası zorluklar nedeniyle son derece dürüst davranıp bu birlikteliğe evet demeyeceklerini ifade ettiler.

Diğer arkadaşlarımızda evet diyerek bunu "sevme" koşuluna bağladılar. Eğer severlerse neden olmasın diye fikirlerini beyan ettiler. Peki ama arkadaşlar bu bir cevap mı sizce? Yani tabiki insan sevdikten sonra herşeyi yapar. Tolstoy un dediği gibi "güzel olan sevgili değil sevgili olan güzeldir." Ama burada söyle bir soru geliyor akla. Bu sevgiyi oluşturan nedir??? Engelli bir birey "sevilebiliyorsa" tabiki onunla evlenilebilir. Ama mesele sevdiğiyle evlenmek degil, engelliyi sevebilmektir. Bu sevgi edimi nerden güç alır? Hangi gerceklerce emzirilir? Devamlılıgını ne saglar? Bunlar çok önemli. Mesele sevdiğiniz bir engelliyle evlenmek değil engelliyi sevebilmektir.
Peki bu neden sorun olsun? diye sorular gelecektir. Herşeyden önce insan denilen canlıyı tanımak lazım arkadaslar. Mesela tarihi süreç içerisinde şekillenen insan bilinci günümüz imgeleriyle veya duygularıyla ne kadar farklılaşmış olsada özünde hala geleneksel çizgisini korumaktadır. Bu çizgide örnegin bir erkek bir kadın için kanatları altına gireceği bir "güç" unsurudur. Kadının erkeğinden beklediği bu güç olgusu anlaşılabilir birşeydir. Zira bugün bizlerin içerisinde yaşadıgımız koşullar kültürümüz için daha çok yenidir ve ben özümsendiği konusunda şüphelere sahibim. Bir örnekle açıklayacak olursam mesela bir erkek düşünün çalışıp evine katkıda bulunmak zorundadır. İşsiz kalıp evini gecindiremez hale geldiğinde müthiş tepki alır çünkü beklentileri karşılayamaz haldedir. Ama aynı tepkiyi kendisi gibi çalışmakta olan bayan almaz. İşsiz kalan bir bayan eşi kadar bunun ağırlığı altında ezilmez. Tabi bunu genellemiyorum büyük bir kitle bunun dışında olabilir ama toplumun çoğunluğu hala tarihi süreç içerisinde kabul edilegelmiş üretim ilişkileriyle düşünmektedir. Şimdi buun konumuzla ne alakası var denilebilir. Erkeğe bu şekilde bir rolün benimsendiği bir kültürü benimsemiş bir bireyin engelli bir erkeği hiç alakası olmamasına rağmen üretemeyecek dolayısıyla geleneksel görevlerini yerine getiremeyecek birisi olarak görmesi ve sempati oklarını baska yöne cevirmesi mümkündür. Aynı şey cinsellik içinde gecerli. Englli bireyle ilintili bilgisi olmayan birisi bu bireyle paylaşacak birseyleri olamayacagını düşünüp sevgisinin yönünü başka tarafa cevirebilir. Ayrıca toplumsal kaygılar mesela aile vb kurumlarca kınanma kaygısıylada kişi sevgisini engelliden alıkoyabilir. Anlaşılacagı üzere evlenmeden önce kişinin böyle bir sevgi edimini temellendirmesi gerekirki buda çok farklı kosulların bireyin zihninde berraklaşmasıyla gercekleşir.Farkedilecegi üzere ben bu sevgiyi oluşturulabilecek bir şey olarak görüyorum. Ben "ilk görüşte aşk" gibi sözleri fazla ciddiye almıyorum acıkçası. Aşk ile sevgiyi ayırıyorum burda. Aşk geçici bir hastalık haliyken sevgi temelleri olan ve yaşamışlıklarla desteklenerek büyütülen birşeydir. Kasteddiğim karşı cinsler arasındaki sevgidir ve bu sevgi oluşan bir şeydir. İşte bu nedenle oluşabilmesi için gerekli olan koşullara ihtiyaç duymaktadır. Bahsettiğim meseleler ise bu koşullardan bazılarını oluşturmaktadır.

Üretim ilişkileri düşünüldüğünde eski zamanlarda örnegin sakat bir erkegin ailesini gecinidirebilmesi neredeyse imkansızdı. Çünkü üretim fiziksel melekelerle ilintiliydi. Oysa günümüzde üretim olgusu daha cok zihinseldir ve bu konuda sorun hemen hemen ortadan kalkmıstır engelli erkek yada bayan için. Daha dogrusu egitimle alakalı bir boyut kazanmıstır. Ancak kadınların erkekten bekledikleri "güç" olgusunu sadece ekonomik boyutuylada anlamamak gerekir. Kadın erkekten üreme içgüdüleri nedeniyle fiziksel bir kudrette talep eder. Bu neslin devamı için belkide onun bile farkında olmadan yaptıgı bir tercihe tekabul eder. Bir diğer konu cinsellik ve günümüz kosullarında geliştirilen birçok yöntemle yasanılan sorunlar minimuma indirilmiş olsada kişi daha az "eğlenceli" olabileceği olasılıgından hareketle sevgisini daha dogrusu ilgisini engelli bireyden esirgeyebilir. Bu yaklasımın temelindede bence konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmamak yatmaktadır. Tabi bu olgunun kismen haklı tarafları oldugunuda kabul etmek gerekir. Diğer mesele yani toplumsal kabulde önemli. Zira insan denen canlı ciddi bir onanma ihtiyacı içerisindedir. Hayatı boyunca insanlar diğerlerince onaylanmak isterler.(genel olarak) İşte bu nedenle kişi baskalarının dudak bükecegini düşündüğü kişiye de ilgisini kaybedebilir.

Şöyle bir bakıyorumda dagıttıkça dagıtmışım. Ama demek istediğim özünde şudur; kişi sevince bir engelliyle evlenir evlenmesinede bu sevginin olusabilmesi için bireyin çok saglam bir dünya görüşüne ,hayatı analiz edebilme becerisine ve tarihi sürec içerisinde haklı nedenlerle dönemlerinin koşulları nedeniyle ortaya çıkmış yaklaşım ve düşünce kalıplarının günümüzde artık gecersiz oldugunu farkedebilme erdemine sahip olması gerekir. Böyle bir insan sevgisini bir engelliye yöneltme cesaretini gösterebilir. Ruhunda felsefi bir derinlik varsa bir erkek, engelli bir bayanda hayata dair çok ciddi cevaplar bulabilir. Aynı şey bir bayan içinde gecerli. Ama bu derinlikten yoksun bir alaka cok farklı kaygılarla sevginizi( ilginizi demek daha dogru) bir engelliye yöneltmenizi saglasada temelinde sorunlu olacagından her iki insanada fazla birşey katmayacaktır diye düşünüyorum.

Kafamda dönen bişeyler var ama bu ders arasında umarım aktarabilmişimdir.

Sevgiler...

Karşımdaki kişiyle bir etkileşim oluyorsa ve hayat felsefeleri,yaşam tarzları uyuştuğu sürece engelli, engelsiz, farketmez..!! buyursun gelsin gönül kapım açık :)

Ya ben kısaca bir daha cevap verebilirmiyim.

Seviyorsam gözüm engel görmez beynim engel tanımaz. Eğer sağlıklı olsaydım ve aşık olduğum insan özürlü olsaydı hiç düşünmeden evlenirdim. Bir sağlıklı bir engellinin evliliği iki engellinin evliliğinden daha kolay bence.

arkadaslar bence gayet dogal cunku ben hep saglam kızlarla cıktım
ve bundanda hıcbır zaman pısmanlık duymadım :lol:
nasıl onlar benımle cıkıyorsa :D
bende engellı olmasaydım ben sevdımmı dunya yıkılsa umrumda degıl
engl veya englsız :wink:

BENDE YAREN66 OLARAK DİYORUMKİ BU KONUDA KİMSE KENDİNİ KANDIRMASIN.KENDİ DUYMAK İSTEDİĞİMİZ SÖZLERİ TOPLUMUN DEĞER YARGILARIYMIŞ GİBİ FİNANS ETMEYELİM.BENİM ŞU ANDAKİ FİKRİMDE ÖNCE KAFA YAPILARI DİYOR AMA BU SORUYU ON YIL ÖNCE ALMIŞ OLSAYDIM KESİNLİKLE HAYIR DERDİM.SEVGİ NEKADAR BÜYÜK OLURSA OLSUN GERÇEKLERİ DEĞİŞTİRMİYOR.bu konudaki kaynağımıda soracak olursanız hayat tecrübemdir.

gonul sevsın yeterkı :oops:
engellı olmayanlar ben engellıyken benımle cıkabılıyorsa
demekkı bende sevdıkten sonra :!:
no problem arkadaslar :wink:

Gerçekçi Olalım...

Ben konuyu daha farklı bir bakış açısıyla ele almak istiyorum. Mesela soruyu şöyle değiştirip kendime o şekliyle sordum. ''Ben engelli biri olarak, engelsiz biriyle evlenmek ister miydim?'' Cevabım şu oldu: Hayır kesinlikle istemezdim. Çünkü bizim hayatımız imkansızlıklarla dolu bir yaşam biçimidir. Kim ne derse desin bu gerçek. Hele hele aşıksam, çok sevdiğim birini böyle bir kadere asla ortak edemem.

Unutmıyalım, bizim toplumumuzda çok meşhur bir ata sözümüz vardır: ''Davul bile dengi denginedir'' derler. :!:

günümüzde, her nekadar böyle olmadığını düşünsem de
ben engelsiz olsaydım kesinlikle engelli biriyle evlenirdim diyebilirim.

ama engelli olduğum için engelsiz biriyle evliliği düşünemiyorum.
sebebini anlatamıyorum, ama sanırım onun yanında kendimi ezik ve yetersiz hissederim diye düşünüyorum.

Çok kaliteli, prestijli bir marka, ancak bazı defoları var. Diğer tarafta sıradan fakat hatasız bir ürün. Valla ben Vakko'nun defolu ürünlerine bile sıradan bir markanın normal ürününden daha fazla ödüyorum. Ve binlerce insan aynı fikirde! Neden?

Engellilere defolu ürün muamelesi yaptığım gibi bir sonuç çıkarmayın lütfen. Ayrıca bir insanla ürün karşılaştırması ne kadar doğru diyenleriniz çıkabilir?

Ben sadece bakış açısını yansıttım. Arif olan...

Bence güzel bir bakış açısı yakalamışsın. Neden pahalı ürünü seçeriz.Çünkü markası var, çok kaliteli olmasa da bir ismi var o ürünün. Günümüzde de reklamlara bakarsak prestij ve markanın ne kadar önemli ve vazgeçilmez olduğunu anlayabiliriz.

Bence engelli ya da değil hiç önemi yok. Önemli olan bir markamız olmalı. Her insanı öne çıkaran artı değerleri vardır ki önemli olan o özelliğimizi bilip ortaya çıkarmamız.
Sonuç olarak basit ve sıradan da olsak bir kalitemiz olmalı :)

Anlattıklarım ne kadar konu başlığı ile uyuştu ama işte böyle... :)

Bir yanım Sevda ve Aşk her yerde ve her şekilde üstün gelir dedi,
Bir yanım Hayır bu yaşama sevdanı itemezsin dedi,
Bir yanım davul bile dengi denginedir dedi,
Bir yanım Boş ver herkesi, bak yaşamana dedi,
Bir yanım Boş veremezsin dedi... vs.vs.vs...
Ben kaç parçaya bölünmüştüm sayamadım....Bilemiyorum ne demeliyim?
Yada Ne demiştim ki Son Sevdada ve aşkta?
İtememiştim sanırım onu bu hayata...
Şimdi İtebilirmiyim, Bil-mi-yo-rum.... :wink:

Üst Alt