Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli olmasaydınız engelli ile evlenir miydiniz?

kaç kez hayır yazsam

kaç kez hayır yazsam nedenini anlayabilirsiniz.
ya da bana hak verirsiniz
içim kaldırmıyor yazsam neyi diye sorar mısınız
ya da hemen iğrenmeye mi yorarsınız bunu
kaç kez hayır ...........................................................

daha önce cevap yazmıştım buraya..evet evlenirdim engelli biriyle çok seversem..engelli olması sorun olmazdı..ama engelini kendi içinde aşmış biri olması şartıyla..kompleks yapmak yerine engeliyle savaşan biri olması şartıyla..ve yanında olurdum kötü anlarında..ama iyiye dönmeyi istemesi şartıyla..

esila' Alıntı:
Sevgi bu lafım sana,dikkatimi çekti,adın gibisin,yazılarını okurken bunu hissediyorum.
Hep böyle sevgi dolu kal.Çünkü böyle çok güzelsin.

Tesekkur ederim sevgili esila.

Sevgi degilmidir insani hayata baglayip mutlu kilan?Sevgisiz bir yasam tipki Arabistan colleri gibi susuz ve kurudur.

Şu an ilk tercihim engelli bir bayanla evlenmek.
Engelli olmasaydım evlenirmiydim veya çıkarmıydım?buna aslında hiç birimiz cevap veremeyiz;şahsen ben cevap veremem.
Şu anki kişiliğim,davranışlarım,düşüncelerim hepsi engelliliğimin eseri.
Engelli olmasaydım bambaşka biri olurdum aynı kişilikte aynı düşüncelerde veya aynı davranışlarda bulunmazdım hayatta bile olmaya bilirdim cadde'de koşarken bir arabanın altında kalıp ölebilirdim.
Hep varsayım;ben bu soruya cevap veremem şu an bir cevap versem bu engelli bir bedene sahip ercan'ın cevabı olur engelsiz ercan'ın değil.
Umarım hak verirsiniz. :?

simdi hemen evlenirdim demek yalan olur özürlülüğü yasamadan anlayamazdık ama su an bu duyguyu yasadığımız için evet deriz.aksi olsaydı şimdi bir tek engelli bekar kalmazdı

güzel bir soru.ama bence cevabını sadece hayat verir.ne desek yalan olabilir.sizce de öyle değilmi arkadaşlar??? :arrow: :arrow:

haklısın ercan, evlenecek olsam benimde tercihim kendim gibi engelli biri olurdu . davul bile dengi dengine demiş atalar

SAMİMİ OLMAK LAZIMDIR

EGER ENGELLİ OLMASAYDIM EVLENRİMİYDİM Bİ ENGELLİYLE,,,, BUNU ŞÖYLE DÜŞÜNMÜŞTÜM EĞER ÇOK SEVERSEM EVLENİRDM... AMA BALIKLAMADA ATLAMASDIM CÜNKÜ BEN ÇOK ÖLE ATLADIM HEP ÇAKIL KUM ÇIKTI...

SONUNA KADAR EVEEEEeeeETTTTTtttttt

Arkadaşlar ben şubat 2001 tarihinde sanırım pazartesiyidi sabah kalkmış ve LÖSEV de gönüllü grafiker olarak başvuru yapmaya gidecektim. Birden başım ağrımaya başladı bayıldım kendime geldiğimde perşembe saat gece 04tü. Ve gözlerim kapanmıştı. 1 ay sonra gözlerim açıldı insanları tanımaya başladım ve böbreklerimin çalışmadığını öğrendim. Yani bir özürlü gurubuna yardım etmek isterken ertesi gün kendim özürlü oldum. Bu nedenle yarın ne olacağımızı sadece Allah bilir (allah inancı olanlar için) Bu güne kadar hiç kız arkadasım olmadı ama 3 tane kızdan hemde özürlü olmayan kızdan benim hastalığımı bilmelerine rağmen teklif aldım. Ninelerimiz derdi hep gönül bu otada konar .... Herkese hayırlı kısmetler versin. Ben aşık olduktan sonra ENGEL TANIMAMMMMMMM.
:D

Bayan arkadaşlarımızdan bazıları engelli bir erkeğin engelsiz bir bayanla evlenmesi kolay ama engelli bir bayanı engelsiz bir erkek tercih etmez demişti. Buna bilmiyorum cevap olur mu bende 5 yıldır engelli olmayan bir beyle arkadaşım. Yakında evlenmeyi düşünüyoruz.
Yani umutsuz olmayalım benim gibi tekerlekli sandalyede birinin tercih ediliyor olması ve ailesinin de bu anlamda hiç karşı gelmemiş olmaları umarım sizler için güzel bir örnek teşgil eder. :lol:

Yine bir arkadaşımızın "engelli birini sevmeye çalışırmıydınız, sevdikten sonra evlenirdim diyorsunuz ama sevmek için emek gerekir ve siz o emeği vermek için gayret gösterirmiydiniz" demişti. Doğru söze ne denir. Karşımızda göze hitap eden biri olunca sevme duyguları harekete geçer oysa engelli biri olunca bu biraz daha geç, zamanla oluşan belkide farketmeden oluşmuş olur içimizde sevgi, yani baştaki gayreti çok az kişi gösterir. :cry:

Bence sevelim karşımızdaki her kim olursa olsun, :p sevdikçe insanları :p ömrümüzü geçirmek istediğimiz kişiyide bulacak kalbimiz. :p

Bende engelli olmasaydınız engelli biriyle evlenirmiydiniz sorusuna cevap vereyim. Evet evlenirdim. Şu anda engelli olduğum için söylemiyorum bu sözü ama engelliliği tanımış onu yaşamış olduğumuda es geçemem tabii... Neden olmasın bir zenciyle, yabancı bir kişiyle de evlenebilirdim ama çevre baskısı olumsuz etkileyebilirdi. Hayat zaten bir mücadele, hayat arkadaşımı bulduktan sonra engelliymiş, engelsizmiş hiç farketmez.

Bu arada Menekşe'ciğiminde sorusuna cevap; engelli olmanıza rağmen engelli biriyle evlenirmisiniz demiştin ya canım, neden olmasın; biz birbirimizi anlarız ama arada işte böyle bizi anlayan engelsizlerde var :wink:

özürlü olmak

Herkes özürlü sağlam diyen de özürlü peki insanlar uçar mı hayır insanlar panter gibi koşabilirmi HAYIR o zaman kim özürlü sağlıklı düşünmeyen tabii (fizyolojik olarak zihinsel engelliler hariç) kafanızı varsayımlarla yormayın hayatı yaşamak varken kısacası herkes özürlü bu yüzden fazla yormayın

zor olurdu galiba. engeli, bir engel olarak degilda, baska kisinin kabul edemeyecegi bir huy diyerak bakarsak, bence daha uygun olur. turkce iyi anlatabildim mi bilmiyorum...

arkadaşlar önemli olan bedenin değil kalbin sakat olmaması bence böyle önemli olan dış güzellik önemli değil önemli olan kalp ve beyin güzelliği insanlık yani tabi sağlamlığı hiç tamadım ama ben böyle düşünüyorum aşık olduktan sonra herşey olabilir. :lol:

Benim durumum tam tersi yani ben engelliyim eşim engelsiz. Ama tüm samimiyetimle söylüyorum eğer engelsiz ben olsaydım kesinlikle engelli ile de evlenirdim. Gönül gözüyle bakınca herşey engelsiz oluyor. Sevmek çok güzel sevilmek daha da güzel. Engelleri ortadan kaldırıyor tüm sevgiler.

Evet nafiye size gerçekten katılıyorum. Aşk herşeyden üstündür. Engel sorun değildir. Belki burdaki arkadaşlarda birbirlerini tanıyıp evlenir. bizide düğünlerine davet ederler ne güzel olur değilmi? öyle değilmi nafiye

İlginç bir o kadar da objektif bir soru.

Sanıyorum aradığım özellik "engelli olması" olmazdı. Ama böyle bir insanla evlenir miydim bilmiyorum. Bildiğim tek şey seven insanın gözü fiziğinde değil ruhunda olur diye düşünüyorum.

bülent bey size katılmamak mümkün değil
yalnız, günümüzde ruha nekadar önem veriliyor, o da tartışılır.

sanırım ben buna hayır demiştim
daha esnek bakmak gerek
bazen başaramasam da

yalannn

özürlü olmasak evlenmeyiz çünkü şimdi özürlüyüz yaşadıklarımıza dayanarak evet diyoruz ama evlenmezdik varmı sağlıklı kardeşine özürlü kız arayan.bizde sağlıklı insanlar gibi düşünürdük ve nerde sağlıklı yakışıklı varsa onu beklerdik.annem bile kardeşlerime sağlıklı kız arıyor demiyorki kızım özürlü özürlü bi gelin alayım demiyor evlenirim diyen yalan söyler kandırmayın kendinizi ve bizi

selam

evet arkadaş buna cevap vermek o kadar güç ve zorki.Ama şuna inanıyorum ben sevmenin ve sevginin önünde hiç bir engel yoktur.

aslında biraz geerçekçi düşündüğümüzde bu soruyu yanıtlamak çok ama çok zor en iyisi kadere bırakmak :(

Aşağıdaki alıntı yaptığım Ataol Behramoğlu’nun yazısının içeriği engellilerle ilgili olmasa da bu başlıkta paylaşmak istedim. Dikkatli okuduğumuzda kendimizden-toplumdan-evlilikten çıkarabileceğimiz bir çok şey var bence...

Evlilik... İnanmadığım halde içerisinde 17 seneyi bitirdiğim bir kurum benim için.... 17 sene de (abartmıyorum) 40 çift arkadaşımın son verdiği kurum ayni zamanda.. Evliliğimin bu kadar uzun sürmesinin gizi belki de kuruma inanmamaktan geçiyor. Evliliği toplumun dayattığı şekilde yaşamamaktan...

Nedir bu dayatmalar? Erkeğin muhakkak kadından yasça büyük olması, eğitim seviyesinin erkeğin lehine yada en azından eşit olması bunların sadece ikisi... Olmaz,yürümez diyor toplum... Erkek yaşça büyük olmalı ki,kadına "höt" dediğinde oturmalı kadın... Ya da yumuşatıyorlar; efendim kadın erkekten önce çöktüğü için (hani doğum falan) küçük olmalıymış yaşı... Eğitimde de böyle... Kadının çok okumuşu bilmiş olurmuş, evde kalmakmış layıkı....

Eşim benden 2 yaş büyük; Ne "höt" dememe gerek kaldı 17 senede, ne de benden önce çöktü... Yıllar içinde ben yaşlandıkça o gençleşti, "Oo Ömer bey kapmışız cıtırı" esprilerine muhatap dahi oldum. Eşim 3 üniversite bitirdi; ben bir taneyi 9 senede bitirdim... Ne o bana bilmişlik tasladı, ne ben ona ezik baktım...

Kulağa gelen müzik tekse de, onu oluşturan notalar farklıdır der Halil Cibran... Bunu unutmadık biz. Ben konuşurken o dinledi, Ben dinlerken o konuştu 17 sene. O öfkeliyken ben, ben öfkeliyken o "haklisin bitanem..." dedik, öfke bitip fırtına durulduğunda "ama bi de böyle düşün" de dedik fikrimizi savunurken. Farklı insanlar olarak görmedik birbirimizi, ayni amaç için savaşan neferlerdik bu hayatta... Asla bilmedik ne kadar para kazandığımızı,ortak cüzdanımızdan gerektiği kadar aldık... Ne kadar çalarsa çalsın masanın üstünde telefonu, kim bu saatte arayan karşı cins diye sorgulamadık da ama... Sevginin en büyük dostuydu bizim için "güven"... Ve güvenin ardına saklanmış bir "saygı" vardı daima...
Ne kavgalar, ne badireler atlattık 17 senede... Eee ülkeler neler gördü,biz çekirdek aile mi sütliman yasayacaktık... Öyle bir girdik ki birbirimize, ben ilk kez odamın dışında yattım bi gece, misafir odasında... Gece yarısı kapı açıldı, eşim "ne yapıyorsun bur da" diye sordu kapının eşiğinden, "uyuyorum" dedim buz gibi bi sesle.....Gitti, gelmesi 1 dakikasını almıştı elinde yastıkla... "kay yana" dedi daracık yatakta. "ne yapıyorsun?" dediğimde "benim yerim senin yanın, sen gelmezsen ben gelirim" dedi... Anladım ki o gece, en uzun kavgamız yat saatine kadar sürecek... Ve bence doğrusu da bu... Özen gösterdik o günden sonra, evin her yerinde kavga ettik, yatak odamız hariç... Kırsak da zaman zaman kalplerimizi, asla kin tutmadık birbirimize...

Toplum kurallarıyla oynasaydık bu oyunu belki de 41inci çift olacaktık o listede... Ama oyunun kurallarını biz koyduk... Ne de olsa bizim oyunumuzdu, oynanan...

Evlilik;
hesapsız içine dalınması gereken bir oyun bence... Topluma kulaklarını tıkayarak hem de... Ne benim, ne de bizim sözlerimizle... Sadece gönlünüzden geçtiğince...

Ataol Behramoğlu

evlenmek

:D ben bu işin içerisindeyim...yani özel eğitim çocuklarına öğretmenlik yapıyorum..engellilik birazda aileden kalıtsal olarak geçiyor..benimde bir engelli kız arkadaşım var..ama kararsızım kendisiyle ileride evlenmek konusunda..gerçi henüz kendisini çok tanımış değilim.. :roll: ama evliliği düşündükçe kararsız kalıyorum...ama o kadarda çok iyi bir insan...ya ileride çocuklarım engelli olursa diye ve yaşamım iyi gitmezse diye düşüncelerim olmuyor değil..ama engelli insanlarla yaşamakta çok güzel bir duygu bunu unutmamalıyım..çünkü ben içindeyim bazen hayat umutsuz geliyor..ama aşmasını biliyorum.. :cry: galiba bu konuda yardıma ve desteğe ihtiyacım var...ama unutulmamalı ki engelli arkadaşlarda bizim yaşamımızı tatmalılar...aşk tabiikide içerisinde olmalı zaten eğer engelli kız arkadaşımla evlenecek olursam sırf aşık olduğum ve beni mutlu mesut ettiği için eveleneceğim...çünkü normal bireylerden ayrı yönü çok..daha çok sevgi dolu ve değer veriyor en azından...karşılıksız seviyor... :lol: :D :oops: :oops:

Aşk öyle birşeydir ki kesinlikle engel tanımaz. (gerçek aşk)

İnsanlar çoğu zaman cesur olamadıkları için kalplerindekini derinlere gömüyorlar. Zaten gerçek aşk ta bence cesur insanların yaşayabileceği birşey.

selam

herhangi bir özrüm olmasaydı bir özürlüyle evlenmezdim.

Her cesur insan aşk insanı olmayabilir IRMAK.
Ama kesin olan birşey varsa aşk cesaret gerektirir. Hele hele bizim burada konuştuğumuz türden ilişkiler kesinlikle cesaret gerektirir.
Hem kendine karşı cesur olacaksın hem de topluma karşı....

hani derler ya çeken bilir ,engelli insanların dünyasını dışarıdan ne kadar anlayabiliriz ki ?benim kardeşim de engelli keşke o da evlenebilseydi :( bu sorunun cevabı bence içimizde saklı.

Üst Alt