Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli olmasaydınız engelli ile evlenir miydiniz?

Sevgileri kategorilere ayırmak kadar saçma bişey yok. Ne yani zenci olsan beyazla evlenir miydin gibi bir soru bu. Ya da uzaylı olsan dünyalı ile evlenir miydin ...
Önemli olan kalp gerisi hikaye....

Akasyacıgım sana katılıyorum sevgıde asla ayırım olmaz ama ne demısler düsenın halınden ancak düsen bırı anlar dıye :)
ben dokuz aylıken beyın felcı gecırdım soruya gelınce benım evlenecegımkısı mutlaka engellı olmalı .engellı olmalıkı bırbırımızı anlayabılelım
su da bır gercek engellı olmayan engelllı bıryle evlenıp mutlu olabılıyor bu cok güzel ama sunu da unutmamak lazım kık kaıdeler
ıstısnayı bozmaz :)

Akasya sevgileri kategorilere ayırmanın saçma olduğunu belirtmişsin.
Söyler misin; anne sevgisiyle arkadaş sevgisi aynı şey midir? Ya da eşinize duyduğunuz sevgi ile kardeşinize duyduğunuz sevgi aynı duyguya mı tekabul eder? Sevginin kategorize edilmesinin saçma olduğu tezi tartışmalı görünüyor. Çünkü sevgi de bambaşka duygulardan beslenerek çok farklı formlar alabilen bir duygudur. Tıpkı tanrı sevgisinin kedi sevgisiyle alakalı olmaması gibi.

Saygıyla.

Ben sevgileri kategorilere ayırmak derken engelli engelsiz ayrımından bahsetmiştim. Anne sevgisi , hayvan sevgisi , sanat sevgisi , kardeş sevgisi elbette bunlar farklıdır. Ama engelli ya da engelsiz sonuçta bir insandan bahsediyoruz. Ve tartışılan sevgi türü de karşı cinsin birbirine beslediği hisler. Elmayla armutu birbirine karıştırmanın gereği yok.

Benim şahsi düşüncem sevgiler de engelli engelsiz ayrımı olmaz. Olmamalı. Oluyorsa da bence bu gerçek bir sevgi değildir. Çünkü gerçek bir sevgide eğer diyemeyiz. " Çok güzelsin , zekisin eğer sağlıklı olsaydın seni severdim. Ama engellisin . Sevemem " Bir insan bunu söylüyorsa sevgisi asla gerçek değildir. İnanmam.

Ama öyle sevgiler vardır ki ; seni seviyorum dersin karşındakine. Ne olursan ol seviyorum. Seni sen olduğun için seviyorum. İşte bu gerçek bir sevgidir. Toplumun değer yargıları ya da sıfatlarıyla ilgilenmez. Bedende atan yüreği görür. Bedeni değil.

Böyle düşünen insanlar var mıdır ? Evet vardır. Sağlıklı olup da engelli biriyle evlenen çok insan vardır. Çok da mutludurlar.

Ben sadece engelli biriyle evlenirim demek bana biraz da olsa kendimize güvenmediğimizi anlatıyor. Bence aşalım artık bunları. Biz aşamazsak karşımızdaki kişinin aşmasını nasıl bekleyebiliriz ki :?: :?:

Çok güzel bi konuya değinmiş arkadaşım ocean70 teşk.

Bizler, bir engellinin psikolojik durumunu, isteklerini, hayallerini yaşayarak gördük; ya engelli olmasaydık? Kendi adıma; ya engelli olmasaydım? Bi engelliyi nasıl ve ne kadar anlayabilirdim, ona bakışım nasıl olurdu? Diye soruyorum kendime.

Engelli olmasaydım engelli biriyle evlenirmiydim?
Eğerki, kendi ayakları üzerinde durabilen biri olsaydım ve bi engelliye AŞIK olsaydım evlenirdim, diye düşünüyorum. Fakat burada engel derecesi önemli tabiî ki. Mesela kendim gibi biriyle evlenmeyi göze alamazdım. Hayır bu sorumluluğu kaldıramazdım. Koskoca bi hayatı paylaşacağız kolay değil annem-babam kadar vefakar olmak…

Çok yakın bi arkadaşım var bayan arkadaşım, engelli; kazadan sonra tanıdım. Onu düşündüğüm zaman, bazen “keşke derim, keşke böyle olmasaydım yada bu durumdan tamamen kurtulabilsem onunla evlenirdim” derim. Bunuda bi dipnot olarak paylaşmak istedim sizlerle… :oops:

cok zor vede dusunulecek bir konu ama sayet oyle buyuk bir aska tutulsaydım eger evet neden olmasın derdim ama matıklı dusunmek gerekiyor bence hayat musterektir vede iki insandan birinin engelinin az yada artılarının fazla olsa gerek cunku hayat uzun vede zorluklarla dolu asmak ilerde guc olabilir kimse bile bile damdan atlamaz

engelli olmasaydım yüreğinin temizliğine ve dürüstlüğüne inandıktan sonra gözüm hiç bir şey görmez evlenirdim....

Engelli birisiyle tanisip onu seversem evlenirim tabiiki. Engelini dusunmem bile.

İnsan yaşanmaya değer bulduğu herşeyi yaşamalı engelli yada engelsiz yaşanılacak bir hayat var önümüzde nasıl mutlu oluyorsak ve kim ile mutluluğun zirvesine çıkacağımızı umut ediyorsak korkmadan atılmalıdır adımlar...

Sevgili mami lafı çok dolaştırmışsın . Kısaca evlenmem deseydin daha şık olurdu.

ben evlenirdim hatta evlenme planlarıda yapıyorum yani yapıyoruz :D nişanlım sizlerin tabiriyle engelli benim tabirimleyse sadece sevgilim.insan bu tarz şeyleri hiçmi hiç görmüyor bence olayı abartmayın arkadaşlar."AŞKIN GÖZÜ KÖRDÜR" artık yorumlaması size kalmış. :roll: nişanlım iş bulur bulmaz sanırım sorunuza bi cevap benden kesin gelcek :) kalın sağlıcaklaaaaaaaa :D

evet veya hayır demeden önce net olarak bilemiyorum fakat bildiğim şey şu: ben çok duygusal biriyim aşkın gözü kördür diyenlerdenim
AŞK oldukdan sonra herşey olur diyorum

Re: [Soru] Engelli olmasaydınız engelli ile evlenir miydiniz

sevginin engelli ile ilgisi olduğunu sanmıyorum.eğer engelli biriyle birbirimizi seviyorsak neden olmasın.yeterki gönüller bir olsun.bazı insanlar vardır,2 engellinin evlilik yapamayacağını savunur,bence bu çok yanlış bir düşünce.aşk engel tanımaz.

gercekten çok zor bir soru bunu tekrar yuruyunce duşunmek lazım tabi bu benim fikrim

Bende izninizle bu konuda birşeyler söylemek istiyorum. yalnız konusacaklarım şahsi fikrimdir. her türlü fikrede saygılıyım. bütün yazılanlara bakıyorum. engelli lafı ağızdan düşmüyor.bana göre fiziksel yönden sakat olan her insan engelli degildir!! fiziksel yönden bir rahatsızlığı olmayıp engelli olan insan günümüzde çok.
Yani bence engelli insan hayatta bazı işlerini yapamayan insandır.
o yüzden engelli lafı bana çok ters geliyor. Kusura bakmayın.
Benim engelim yok.Fiziksel rahatsızlığım var.O yüzden engelli olmasaydım demiyorum.Su anda bile engelli olan bir kişiyle evlenmem. rahatsız olan bir kişi karşıma cıkıncada onun o yönünü hiç görmem.Bu işler nasip kısmet işidir.
Aynı durum ailemizde mevcut. SAYGILARIMLA........

walla arkadaşlar inanın bazen gerçek cevapları vermiyoruz ama şuna inanınki büle-
nt inde dedigi gibi bakış açısı olayı eger varsa durumun çok iyiyse yani geçim olayı
çok iyiyse ki(istisnalar hariç) paran varsa açıkçası engelli engelsiz fark etmiyor o ir-
enç para ailelere insanlara kadınlara erkeklere unutturuyor fizyolojik ve ya neyse
durum buna inanın ama ne ben öyle bir ailede yaşıyorum nede siz buna inanıyorum
sorunun cevabına gelince hiç öyle bir bayanla tanışmadım yani bizim gibi ama birşe
yler başlasaydı kesinlikle ben devam ederdim .

[engelli olmasaydınız bir engelliyle evlenirmiydiniz?]

Eğer engelli olmasaydım bir engelliyle evlenirdim.çünkü:aşk ve devamında sevginin engel tanımadığı kanısındayım.ben şimdiye
dek bir insanın karşındakini kolu-bacağı,gözü-kulağı yada başka bir organıyla sevdiğini işitmedim.sanırım herkes yüreğiyle
seviyor.önemli olan bir evliliğin idamesi için gerekli olan maddi birikim ve kişilerin bu evliliği devam ettirebilecek düşünce engeline sahip olmamaları.günümüzde sağlıklı olduğu halde sağlıklı düşünemeyip evliliğini devam ettiremeyen ne çok insan var düşünsenize....

Arkadaslar bu konuda bence öncelikle yapacagimiz sey, söyle bir cevremize göz atmak.O kadar engelsiz kisilerin kötü giden evlilikleri var ki.Neden olmasin diyorum,engeli kisinin evlilik yapmasina mani olabilecek bir durumu yoksa neden herkes gibi o da sevdigi bir insanla yasamini birlestirmesin.Evet,ben buna kesinlikle evet diyorum.Benim icin engel önce kisinin beyninde baslar.Beraber yasam zaten her iki taraf icinde karsilikli sorumluluk alisverisidir.Kisi yeterince sorumluluk yüklenemiyorsa hic evlenmesin daha iyi.Burada önemli olan taraflardan birinin engelli olup olmamasi degil,aradaki sevgi,saygi ve güven duygularinin yeterli olup olmadigidir.Eger hepsi tamamsa o zaman hic durmasinlar bence.Engeller beraber olunca daha kolaylikla asilir diyorum.Heleki sevginin önünde duracak bir engel varmi acaba.Bu soruya engelsiz olupda hayir evlenmem diyenler,bence önce bir düsünsünler bakalim.Kimin ne olacagi bellimi,insan hayati saniyeler icinde degisime ugruyor.Ben kendi adima EVET diyorum.Yeterki o insani sevebileyim,ve sevildigime ciddi anlamda inanayim.Gerisi bos laf bence.

doğru söyluyorsun ESRA. bizim toplum şekilcidir. arada gerçekten sevgi olsa bile ve bundan hiç kuşkusu olmasa bile gene o seven kişinin sevgisi sevgi diye sayılmıyor engelli diye. bu her konuda da geçerlidir. istisnalar kadeyi bozmaz tabiki. ama genel durum itibariyle bu böyledir. seversiniz hep aşık olursunuz gerekli emek ve çaba neyse onu yaparsınız, karşılığını sizden kaçmak olarak alırsınız. yoğun olarak ilişki yaşanırken birden o kişi hayınızdan çıkıp gitmiştir. çünkü sevginizden korkmuştur. ağzınızla kuş tutsanız gene sevgininizin gerçek sevgi olduğunu kanıtlayamazsınız. gözler bir şeyi EZBERLEMİŞTİR bir kere. o da iki ayak iki kol çok güzel bir yüz. öncelikli KRİTER budur herzaman. sonra kişilik ve karakter tanımasına girerler. sonra bir bakıyorsunuz evlilik kötüye gidiyordur. neden? çünkü önceden gerekli olan şey tanınmamıştır. o da o kişideki sevgi gerçeği ne kadar samimidir. sonra bir bakıyoruz ki kavgalar ve boşanmalar arkasında gelir ve damadağınık bir yaşam. herşey berbat olur. Öyle bir şey ki çoğu zaman insan kendini sevgiyle ve aşkla ifade etmesi yetmiyor insaNlara,tabiki bir engelli olarak.bozulmuş bir taraf varsa sevginizde bozuktur, anlamsızdır. Ama NE OLURSA OLSUN yine sevmek vardır. Bu engelli veya engellsiz önemli değil, önemli olan insan kendi kafasında dünyayı nasıl taşıdığıdır. O kafanın karşılaştığı engeller karşısındaki tutumu önemlli olan. Gerisi HAYAT...

engelsiz olsaydınız

merhaba aşkım..şaka şaka
ben sonradan engelli olan birisi olarak zaten engelli birisi ile evlilik yaptım.
bilmem anlatabiliyommu

herkese merhaba..benim sizlere bir sorum olacak arkadaşlar.ben engelli değilim ama sevdiğim insan tekerlekli sandelyede.bir kaza sonucu bu şekilde yşamak durumunda kaldı.ümit ediyorum ki bu böyle devam etmez. ilk başlarda yanında olmama izin vermişti. ama ben her şeye rağmen yanında olacağımı söylemiştim ve bunu da ona hissettirdim zaten. gerçekten de sevginin engel tanımadığına inananlardanım. ama şu anda benden tamamen uzaklaşmak istedi. ve yapıyor da bunu. bunun canımı ne kadar çok acıttığının da farkında zeten. tek açıklaması beni bu şekilde mutlu edemeyeceğini düşünüyor olması. ama bana onun yanında olmak yetiyor. elini tutmak,sesini duymak yetiyor. ve onun için de her şeyi yapmaya hazır olduğumu da biliyor. bu konuda çok güçlüyüm ben bunu biliyorum ama ikna edemiyorum. sizce yaptığı ne kadar doğru? bence doğru değil tabi de...ben sonuna kadar savaşmak istiyorumm ama 'o' böyle yaptıkca canım yanıyor. yanında olamamak..artık ne yapmam grekiyor onu bile bilmiyorum. bu konuda yardımınıza ihtiyacım var. acaba ben mi anlayamıyorum 'o'nu..
şimdiden teşekkürler

Sevebileceğim ve beni sevebilecek birisi ile evlenmek için asla engel tanımam.

"Engelli olmasaydınız bir engelliyi ne kadar anlayabilirdiniz?" sorusuna şöle yanıt vermek istiyorum.ben engelli değilim ama nişanlım engelli onu anladıma eminim üstelik onunda bana demesi bu yönde.yani engelli yada engelsiz bi şekilde araya aşk sevgi insanlık girdimi herkez birbirini anlayabilir.ama şunuda sölim ben nişanlımı anlıyorum fakat hisettiklerinin hepsini hisedebiliyormuyum bilmiyorum.anlamak kolay önemli olan onun hayatta kendini nasıl hisettiği ve olaylarda nasıl hissettiğidir.ben elimden gelenin fazlasını yapıorum.şuda bi gerçek bi insan bi insanın ne hisettiğini tam olarak anlayamaz çünkü insan kendi hislerine bile yeri geldiğinde yabancı kalıyo.bu engelle yada başka bişeyle alakası yok.tamamen insan olmamızla alakası var.
belki tam hisettirdiklerimi anlatamadım belkide size farklı gelmiştir ama benim HİSSETTİKLERİM de bunlar :!:

Merhaba ben engelli değilim Tekerlekli Sandalye bağımlısı eşimle yedi yıldır mutlu bir evliliğim var, bir daha evlenecek olsam gene ayrım yapmazdım, evlilik ve ilişkilerde, özellikle evlilikte fizik değil kafa yapısı daha önemlidir bence Saygılar

Sevgili Esra bu başlığın ve senin soruna ortak bir paydada cevap vermek isterim eğer engelli olmasaydım bir engelliyi nekadar anlayabilirdim anlamaya çalışırdım ama kesinlikle engelli birinin anladığ kadar olamazdım belki istemeden bir çok potlar kırar yardıma ihtiyacı olduğu durumları kestiremediğim zamanlar olabilir, özellikle engelinden dolayı duygusal olarak boşlukta olduğu zamanlarda belki farkedemeoiğim için yeterince yanında olmayabilirdim vb.bir çok hataya istemeden düşebilirdim diye düşünüyorum ve başlığımızdaki ana sorumuza ne diyebilirim bu bağlamda evet sevgi,aşk engel tanımaz diyoruz ama dürüst olmak gerekirse ne evlenirdim diye cesurca konuşabilirim ne de evlenmezdim diye önyargılı olabilirim (ama böyle bir sıkntı yaşamaacağım için sevinmelimiyim :?: ne because engelliyim :cry: :D )

selam

Arkadaşlar merhaba,
Biz baharhayat ile aynı sorunu olan iki insanız burada.
Ben de onun düşündüğü gibi düşündüğümden dolayı elbette engelli ile yaşamanın zorluklarını yaşamadığım için bilmiyor olabilirim ama yaşadığımda güç gelmeyeceğini çok iyi hissediyorum ve yaşamak istiyorum. Buna rağmen bir red var karşımda ve bazen çaresiz kalıp canımın yanması ile başbaşa kalıveriyorum.
Yani kesinlikle evlenirim diyorum ama karşının da bana onay vermesine bağlı. Benim sabırlılığımda çare olmayacabilir belki de bilmiyorum. Bu noktada ben de yapmam gerekeni bulamıyorum. Burada da görülüyor ki bir ilişki yaşamak yada yaşayamamak için engel olan tek şey engellilik değil.

İlginç gerçekten yaa...Birbirine tıpatıp benzer iki hayat. Baharhayat arkadaşım, diba bir başlık açmıştı. Orada onun yanında olmaya çalışmıştım. Sana da söyleyebileceğim tek şey sabır. Yada ben bu işten anlamadım desem. Sizin eşleriniz biraz inatçı bu mevzuda galiba. Ben de t.sandalyeli bir engelliyle birlikteyim. İşin vahim kısmı bende engelliyim. Buna rahmen birbirimize sıkı sıkı tutunduk. Belki ömür boyu bize yetemeyeceğimiz zamanlarımız olacak. Ama yine de sarıldık işte. Onlara bence, insanların birbirlerini böylesine sevebileceklerini açıklayın. Ne biliyim yaaa belki gerçek sevdadan haberleri yoktur. Ne dersiniz?

Diba sorunlarının devam etmesine üzüldüm canım :( İnşallah olaylar sizlerin istediği yolda gelişir.

Esra sana tamamen katılıyorum. Minervayı söylememe bile gerek yok, çünkü onun her söylediğine imzamı atabilirim.

Nasıl, "toplum bizi kabul etmiyor", "bizi anlamıyorlar" diye sesimizi yükseltiyorsak, bizlerde onları anlayamayız. Ben kendi adıma açıkçası hiç anlayamam. Çünkü ben doğuştan engelliyim. Tamamen sağlıklı olmanın "S" sini bile bilmem, anlamam ve kendimi onların yerine asla koyamam..... :roll:

Üst Alt