Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli olmasaydınız engelli ile evlenir miydiniz?

görüşleriniz için teşekkür ederim arkadaşlar. tamam engelli olmayabilirim ama sizlerin yaşadıklarınızı çok iyi biliyorum. tabi ki birlikte olma kararı aniden verilen bir karar değil. ben çok düşündüm,karşılaşabileceğim problemleri biliyorum.ama inanın bana bunlar hiç de zor gelmiyor. gerçek sevgi ve saygı olduktan sonra aşılamayan hiç bir problem yok bence. anlayamadığım tek şey neden bu kadar inatçı. inanın çok şey yaptım o'nun için. sevgim için. hala da bişeyler yapmak çabası içindeyim. hala hayır diyorr :(...o ne kadar inatçı ise ben de o kadar inatçıyım sevgim için.sevgimiz için. benim mutlu olmamı çok istiyor. bir anlayabilse keşke sadece o'nun yanındayken mutlu olduğumu.bir anlayabilse.....
kral, senin de dediğin gibi umarım eski günlere dönebiliriz..

baharhayat. bak aklıma ne geldi. engelli insanlar hayatlarında başka bir kaygıyı taşırlar. Bu, sağlıklı bireylerle birliktelik düşünen insanlar için daha önemlidir. Bu kaygı, "yarın öbür gün bana, herhangi bir tartışmamızda 'sen de şunu yapamadın' yada 'sen bu işin ucundan tutmadın' gibi şeyler söyler mi" kaygısıdır. Ben eşime, böyle bir şeyi söylemesini bırak, ima etmesi halinde dahi, o an ölebileceğimi söyledim. O da bana aynı şelikde aynı şeyleri dedi. Bizler elbette çok zor bir durum olduğunu bildiğimiz için birbirimize bu şekilde hitap etmemiz mümkün değil. Ama sen sağlıklı bir birey olduğun için ona yetemediğini söylemenin tedirginliğini hayatı boyunca yaşamak kaygısıyla,şüphesiyle senden uzak duruyordur.

Bak bahar. Onu,senin de eksik yönlerinin olduğunu ve bu yönleri onun tamamlayabileceğine inandırmalısın. Ama bu eksiklikler fiziksel anlamda olmalı. IIImmm ne biliyim. Onunda yapabildiğinden emin olduğun, "x eşyasını kaldırmama gücüm yetmiyor" diyebilirsin gibi en basitinden. Ondan yardım isteyebilirsin.

Emin ol ki benim yapamadığım birçok şeyi eşim yapabiliyor. T.sandalyeli olmak dünyadan elini ayağını çekmek demek değildir. Sizin sevdalarınız yolun kolay tarafını seçiyorlar bence... :wink:

Hadi bakalım kıpırdatsınlar biraz sandalyelerini.... :)

Sevgili Dilem şu en son yazdıkların tek kelimeyle engelli bireyin engelsiz ile birlikteliğindeki kaygıları özetlemeye yetiyor ama olmazmı böyle bir birliktelik evet olabilir iki tarafta kendi durumunu baştan her yönüyle artılarıyla eksileriyle paylaşıp ve eğerki bu şekilde birbirlerini idare etme gücünü, cesaretini ÖZVERİSİNİ gösterebileceklerine inanıyorlarsa niye olmasın ama gerçekten kolay olmadığını düşünüyorum :cry:
ve Dilem tekerlekli sandalyeleri kımıldatma gerçekten iyiydi :lol: :wink:

Aynı düşünceleri paylaşdıktan sonra neden olmasın, bir çok engeller olacaktır ama aşılmaz hiç bir engel yoktur..

Arkadaşlar ben işitme engelliyim eşimin hiç bir engeli yok 10 yıldır mutlu bir evliliğim var. Eşim benim duymadığımı hiç dert etmedi.ben kendisine sordum bu soruyu neden bir engelli ile evlendin diye.

Ben seninle mutluyum, önemli olan budur gerisi boştur. Dedi.

Ne güzel değilmi. Bizden 3 yıl sonra eşimin kardeşi evlendi ve evlendikten sonra farkettik ki eşimin yengesi benden beter duymuyor.

Işte o zaman eşim dedi ki?

"eeee etme bulma dünyası, kimbilir benim eşim için ne düşündü ki allah kendisine de verdi. " yorum sizin arkadaşlar

Merhaba

şu ana kadar kendim gibi engellilere bakıyordum ama gördüm ki engellide olsa olmasada insan insandır kaprisinden tutunda en güzel huyuna kadar onun için kapım özürlü olanada açık olmayanada.... En azından benden az özürlü biri tercihimdir... özürlü olupta sağlam insanlarla evl,iliği olan arkadaşlarımda var çok güzeller yani... Onun için kendimizi sınırlamamak lazım

selina' Alıntı:
arkadaşlar ben işitme engelliyim eşimin hiç bir engeli yok 10 yıldır mutlu bir evliliğim var. Eşim benim duymadığımı hiç dert etmedi.ben kendisine sordum bu soruyu neden bir engelli ile evlendin diye.

Ben seninle mutluyum, önemli olan budur gerisi boştur. Dedi.

Ne güzel değilmi. Bizden 3 yıl sonra eşimin kardeşi evlendi ve evlendikten sonra farkettik ki eşimin yengesi benden beter duymuyor.

Işte o zaman eşim dedi ki?

"eeee etme bulma dünyası, kimbilir benim eşim için ne düşündü ki allah kendisine de verdi. " yorum sizin arkadaşlar

ya öle dememek lazım selina allah ne verirse kuluna hayırlısını verir kul kıymetini bilirmi oda kulun iradesine kalmıştır ona görede yolunu çizer

Bildiğim kadarıyla sevgi engel tanımaz,ben sakat eşim sağlam hiç bir zaman böyle bir şey düşünmedik eğer insanlar sevgilerine inanıyorlarsa böyle birşey düşünmemeleri lazım bence evliliğin en idaalide bir tarafin sağlam olmasından yanayım. Yaşam içerisınde destek şart , 16 senelik evliyim hala huzurlu bir şekilde devam ediyoruz.

MRB ARKADASLAR COK GUZEL BIR KONUYA DEGINMISINIZ BENCE DE SEVGI ENGEL TANIMAZ ÖNMELI OLAN KARSILIKLI ANLASMAK VE SEVMEKTIR....

kendı adıma konusuyorum t.sandalyede olmanın cok avantajları var mesela asansöre bınmede sıze oncelik tanıolar sonracıma self servıs lokantalarda sadece sıze ozel servıs yapılıo(kı bı cok hosuma gıdıo)baska aklıma gelen sinemaya beleş girebilme ımkanı bilmiyorum her yerde aynı mı ama bu yuzden ehr fılme gıdıorum tarzım olsun olmasın sımdılık bı kadar aklıma geldikce yazarım

Aşılmayacak hiç bir engel yoktur mutlu olduktan sonra. Enegelliyle evlenmeyi tabii isterim çünkü benim derdimi en iyi o anlıyor

ne olursa olsun karşımdaki insanın beni gerçekten sevdiğine inanıyorsam ve bende seviyorsam,evliliği o insanla kurardım.karşımdaki kişinin engelli olması hiçbir şeyi değiştirmez.Ne olursa olsun o insanda benim yaşadığım duyguları tadıyor ve mutlu olmak onunda hakkı diye düşünürdüm.
Çünkü hastalıkta,sağlıkta insanlar için.Ancak evlilikte aşk olması şart

bilemiycem

:? Bu soru bence diğer sorular gibi sorulmaz aynı 2+2=4 edermi? Tabiki eder. Engelli olsaydım ve ya engellsizken engelli biriyle evlenirmiydin sorusuna ben şahsen şuan engelliler sitesine üyeyim soruda bizim gibi engelli arkadaşların birinden geldi evet deyim bari derdim içimden gelmesede. Ama çok önemli bir nokta var unutmayalımki ''aşk engel tanımaz kardeşim''bunun bir vakti zamanı var vakit dolunca cevabını zaten vermişim demektir.sevgiyle kalın unutmayın günün birinde herşey herşey son bulacak........................................................................................................................................................................................................bide aklıma bişi geldi engel para veripde alınmıyorki insan oğluyuz engelliz biriyle evlenmem deriz bakarsın ilerde bizde engelli oluruz hayat süprizlerle dolu deyilmi

Ben engelliyim ve engelli biri ile evliyim.
Hiç bir sağlama değişmem eşimi. O benim bütün dünyam.

Bu soruyu ben de çoça sormuşumdur kendime. Ve her seferinde de şuna benzer bir yanıt verdiğimi anımsıyorum: "Bilmem, kendimi bildim bileli engelliyim---4-5 yaşımdan bu yana---O yüzden engelsiz biri gibi bu soruya tam anlamıyla mantıklı bir cevap vermem çok güç". Şimdi de şunu diyorum: "Evlenirdim herhalde, bir engelliyle evliliğin bir sağlam için ne kadar kötü tarafı olabilir ki...En azından bir engelli açısından olduğundan daha fazla değildir muhtemelen..."

"Sonuçta paylaşılan ortak bir hayat vardır" noktasındaysa terazinin yönü yine engellinin tarafında ağır basar. Çünkü engelliliği birebir yaşayan bizzat kendisidir.

Engelliyim bir engelliyle evlenmem. Engelli olmasaydım da evlenmezdim.

A_GEYiK' Alıntı:
Bir çok kız arkadaşım oldu. Hepsi de sağlam diye nitelendirdiğimiz kişilerdendi, ha bu arada özürlü olanları vardı ise de ben farketmedim, görmedim. Beni kız arkadasımla beraber yürürken görenler her halde bir çok kişi beşik kertmesiyiz diye de düşünmüştür.

Ben şunu anladım ki önem vermiyoruz desek bile fiziki görünüm son derece önemlidir. Saf bir şekilde düşündüğümde ben bile özürlü biriyle beraber olmam. Ha şu var ben kendini özürlü hisseden biriyle beraber olmam. Beni sevecek olan kişi beni öyle sevmeliki onun yanındayken ya da yanımda olmadığı anlarda bile kendimi özürlü hissetmemeliyim.

Menekşe' Alıntı:
Biz kendimizi birbirimizden dışladığımız sürece.Normal insanların da bizleri dışlaması gayet normal ve açık

Biz kimiz?

Aklıma hemen şu soru geliyor. Benimle evlenmeyi düşünen bir kişi ben engelliyim diye mi benle evlenecek? O zaman benle evlenmeyi hiç düşünmesin bile. Yoksa "ben" olabildiğim için mi evlenecek.

Ben engelliyim diye asla bir engelliyle evlenmeyi düşünmem. Davul bile dengi dengine mi çalacak?

Eğer sevdiğine gerçekten inanıyorsam ve bende onu seviyorsam evlenirdim.
Engelli olup ollmamasını gözüm görmezdi bile.
Çünkü engellilerde insandır,engelsizlerde. Her insanın sevmeye ve aşık olmaya hakkı vardır.bunun önüne kimse geçemez.

siz engelli olmasaydınız......

arkadaşlar şimdi elinizi vicdanınıza koyun ve cevap verin ben hep merak eder kendi kendime sorarım:
ben engelli olmasa idim engelli birini sever miydim
ve net bir cevap veremiyorum ondan sonra da demek ki o da haklıymış diyorum
SİZ ENGELLİ OLMASANIZ ENGELLİ BİRİYLE EVLENİR MİYDİNİZ?

büyük ihtimalle evlenmedim.. büyük konusmamak lazım ama kuvvetle muhtemel o zamanlar evlenmezdim diye düşünüyorum, kötü niyet yok ama bazen farkına bile varmıyordum engelli insanların..

aynen katılıyorum schatzzz'a :wink:

bence engelli olmayan biriyle evlenirmisiniz zaten engelli olan insanlara sorulması yanlış bu soruya hangi psikolojiyle cevap verecekleri çok açık yani tarafsız olunması beklenemez bazılarınızda aşık olursam evlenirim cevabı vermiş allahınızı severseniz arkadaşlar az gerçek hayata dönün saglıklısınız ve hayalinizdeki güzel bi kız yada yakışıklı bi erkek bakdıklarınız ve ilgilendikleriniz hep onlarken nasıl engelli birine aşık olacaksınız zaten beyin olarak hayalinizde bile fırsat vermediginiz insanlara

Bu başlık açılalı yaklaşık 2.5 yıl olmuş ve köprünün altından çok sular akmış. Kimbilir kimlerin hayatlarında ne değişiklikler olmuştur?
Bazı cevapları atlaya, zıplaya okudum :)
Ben burada "engelli" kelimesini hiç yürüyemeyen, hiç görmeyen ve hiç konuşup duymayanları düşünerek değerlendireceğim çünkü konu evlilik. Evleneceğim insanla ne kadar çok şeyi paylaşabileceğim öncelikli meseledir. Belirttiğim şekilde bir engelli hayatıma girdiğinde, aslında benim de bir çok şeyde engelleneceğim düşüncesi bir engelliyle evlenmeme engel teşkil edebilir. Kaldı ki kaç kişinin etrafında bu engel gurubunda yaşı yaşına, huyu huyuna uygun evlenilecek aday vardır ? Birgün, bir yerlerde, bir engelliyle kesişse idi yolum çoook düşünürdüm :wink:

ben şahsen engelli olmasaydım, herhalde engelsiz biriyle evlenirdim. ama ben şu an engelliyim. ve engelsiz bir kişiyle evlenmek istiyorum. Ama kader hayırlısı umarım herkez ama herkez gönlünce birisiyle evlenir.

yasin sen ne diyosun yada kendindemisin bu konuyla o söylediklerinin ne alakası var

Evlenirim

Önemli olan sağlıklı olması değil bana verdiği değerdir. Bana değer vermediği sürece Nicol Kidman olsa anlamı yok.

Samimi konuşuyorum:
Engelli olmasaydım engelli bir kızla evlenirdim.
Ama sırf engelli olduğu için değil. Engelli olsada bazı özelliklere haiz olması gerekir.
- Zeki, Kültürlü ve sosyal bir kişiliğinin olması gerekir.
- Tertemiz bir kalbi olmalı. Düşünmeli, üretmeli.
- Fikirsel bazda ondan bişeyler almalıyım. Moloz olmamalı.
- Kendi başına bazı ufak tefek ev işlerini tek başına yapmasına mani olmayacak derecede engelli olması gerekir.
- Yüzene bakılmayacak derecede çirkin olmamalı
- Son olarak yukarda ki özelliklere sahip bir kız varsa (ki biraz zor :) ) bu kızın beni kabul etmesi gerekir.

Bunlar işin hayal kısmı tabiki.
Çevremde gördüğüm kadarıyla engelli kadınla evlenen sağlam erkeklerin sayısı, engelli erkekle evlenen sağlam kızların sayısından daha fazla.
Bu da demek oluyor ki bayanlar evlilikte çok daha seçici davranıyorlar.
Yada şöyle söylemek daha doğru. Kadın milleti kendini kandırabilene varıyorlar.
Türküde de dendiği gibi. 15 kızı kandırdım bir şişe lavantaya.Tecrübelerimden konuşuyorum kızlar özellikle türk kızları çok acımasız bence.
Şahsen şöyle az bişe güzel genç bir türk kızının beyaz atlı prensini hayallerken o hayalindeki prensinin sakat olabilme ihtimalini düşündüğünü hiç sanmıyorum.
Biz el alem ne derlere çok takan bir milletiz. Kız veya kızın ailesinin akrabalarının söylenmelerini duyar gibi oluyorum.
" - Aaaa duydunuzmu falancanın kızı sakat biriyle evlenmiş. Bula bula onumu bulmuş!.. hahaha kikiki..."
Ama erkek için durum böyle değildir. Erkek, engelli bir kızı aldığında kimse onu yadırgayamaz, sorgulayamaz işine kimse karışamaz.
Tabi bütün bunlar erkeğin marifeti veya kızın kabahati değil. İçine kapalı, bananeci ve bencil toplum kültürümüzün yansımalarının neticesinde karşımıza çıkan bir tablo.

Üzgünüm ama bu böyle..

ben hep dedim yinede diyorum engelsiz biri olarak engelli bayanla daima evlenmeye razıyım belkide bir gün buda olacak neden olmasın.Bu onun engelli oluşundan yada ona acıdığımdan değil daha sıcak içten samimi yalansız olduğu gibi göründüğünden kaynaklanacaktır.Zaten engelli dostluğumda burada başlıyor onların hayata bağlanış şekillerinden hepisini seviyor saygı duyuyorum neden bir engelsiz engelli biriyle yaşamasın bal gibide araya nifak sokanlar olmasa geçinir giderler yeterki rahat bırakılsın bu insanlar.Onlarında sevmeye sevilmeye hakları var.

arada ask sevgı varsa ben evlenırdım am bunlar yoksa bende olmasdım engellıde ınsandır ama farkedene gore

kalb

eğer kalb isterse taabiki evlenirdim çünkü sonuçta her insan bir engelli adayıdır diyorsak her şeye rağmen ve her zaman sevdğinin yanında olmak lazımdır bence

eveeeeeeeet

eveeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeet

Üst Alt