Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Güzel zeka soruları

https://imgyukle.com/i/J1BGQt

Hocam sizin için ayrıntılı çözüm 😀

J1BGQt.jpeg

Sevgi 7 yaşındadır. Babası Sevgi'den 38 yaş büyüktür. Sevginin babası kaç yaşındadır?

A)20 B)25 C) 31

Sevgi 7 yaşındadır. Babası Sevgi'den 38 yaş büyüktür. Sevginin babası kaç yaşındadır?

A)20 B)25 C) 31

Şaşırtmalı soru ama ifade hatası olan soru. "-den" eki olduğu için çoğu kişi haklı olarak 45 diyecek ve aslında doğru yanıtı vermiş olacak.

B noktası A noktasından 3m uzaktadır, C noktası B'den 5m uzaktadır. O zaman C noktasının A noktasına uzaklığı kaçtır denilince yanıt 2m olmaz.

Burada basit matematik kullanmamız gerekir. Yani

Başlangıç noktası<Sevgi<Babası

Sevgi başlangıç noktasından 7 yıl uzak...
Sevginin babası SEVGİDEN 38 yıl uzak! Başlangıç noktasından değil!

Yani 0+7= Sevgi
Sevgi + 38 = babası
0+7+38 =babası = 45 olur.

Eğer soru şöyle sorulsa doğru olurdu: Sevginin yeni doğmuş bir kardeşi var. Sevgi ondan 7 yaş büyüktür. Sevginin babası da kardeşinden 38 yaş büyüktür. Babası sevgiden ne kadar büyüktür? O zaman:

0-->7 (sevgi)-->babası(31)
0--> babası (38)

olurdu.

Şaşırtmalı soru ama ifade hatası olan soru.

Belki seni keklerim dediydim ama... :)

Sevgi yeni doğmuş olsaydı babası 31 yaşında olurdu diye kısaca açıklamak yerine bir sürü matematik hesabı yapmışsın. Kırk saat hesap çözmeye çalıştım burada. :):)

Sosyal medya da çok tartışma yaratmış bu soru. Aslında soru çok basit, anaokulu çocukları bile çözer, ama şıklarda doğru seçenek olmayınca millet birbirine düşmüş. Ben de farklı bir açıklaması olup olamayacağını merak ettim. Soru yanlış diyenler haklıymış demek ki :)

Şıkları görünce soru kafamda karmakarışık bir hal almıştı ..cevabı görünce iyice dagildim.. soruda kardesden bahsedildilmiyor?:confused: Anlaşılan o ki benim kafam durmuş.

Belki seni keklerim dediydim ama... :)

İtiraf ediyorum, bugüne kadar çözemediğim bir kaç soru oldu. Bunlardan bir tanesi dünyanın en zor bilmecesi ünvanını almıştı. Çözümü bile çok zor anladım. :)

Ancak bunun gibi sorular aslında bilmece değil, şaşırtmaca, hatta yanıltmaca.

Mesela şöyle de kolay bir soru sorabiliriz:

8 e 6 ekledim sonuç 2 çıktı. İşlemde hata yok ama bu nasıl oldu? :)

Asla. :) Eğer bunu da bildim diyorsan cidden ödülü hakediyorsun. :)

Ben her türlü ödülü hak ediyorum. :)

Soruyu kasdediyorsan bu zor bir soru değil ki... aslında modüler aritmetik sorusu. Mesela şöyle de sorabilirdim. :) Bazı kişiler bu soruya daha bakar bakmaz yanıt verebilir:

1+0=1
1+1=10

ise

1+1+1+1=?

Yanlış sandın.. :)

Bilgisayar eğitimi görmüş birisi bu soruyu bir bakışta çözerdi... çünkü bu 2 lik sayı sistemi... Sayı olarak sadece 1 ve sıfır var.

Dolayısıyla

1+1+1+1= 100 eder.

Nasıl ki

29+11 toplarken 9+1= 10, 1 diğer sütuna geçti diyorsak, ikilik sayı sisteminde 1 den büyük sayı olmadığı için 1+1 toplanınca 0, elde var 1 olur.

1+1 = 10 olur.
10+1= 11 olur
11+1= 100 olur

:)

Dünyada iki çeshit insan vardır...
İkili sayı sistemini bilenler ve bilmeyenler 🤪😜

Hoş buldum! 😊
"güzel zeka soruları" nin devam ettiğine çok sevindim! 👍

A)20 B)25 C) 31

D) Hiç biri 😁
Çünkü Sevgi'nin babası 45 yaşındadır.

"Babası Sevgi'den 38 yıl önce doğmuş" veya
"sevgi babasından 38 yıl sonra doğmuş" veya
"sevgi ve babası 38 yıl arayla doğmuş"

denseydi, C şıkkını seçerdim... Ama denmemiş 🙃...

Sevgiler 😊

...
"Babası Sevgi'den 38 yıl önce doğmuş" veya
"sevgi babasından 38 yıl sonra doğmuş" veya
"sevgi ve babası 38 yıl arayla doğmuş"
...
Son ikisini silelim geri lütfen, kedimi tuzağa düşürmüşum... Çünkü o iki durumda da 45 yaşında olurdu... 😂

A)20 B)25 C) 31

x+38= 7
x=31( baba )
denklem yazılınca cikiyo sonuç
Denklemi yanlış yazanlar sevgi ye 38 yazar ondan dolayı karistirmislar bu soruyu bence

Ayy pardon yanlis yazmisim ben de aaa ne ilginç oldu bidaha coziyim
Aaa evt dikkat eksikliğinden soruda ki şaşırtmali kismi gormemisim
Cevap 31 ama

Aayyy bu soru da hata var cevabi 45 olarak da verirler hizli dikkatsiz çözümde
Ben de yanlış yazdım denklemi basta soru hatalı çünkü

Aayy bu soru hatalı :eek:
Sevgi ye denklemi yazarken - 38 babaya ×+38 yazicaz
Ilk denklemde de sevgi 7 baba x di
Burdan denklemleri birleştirip esitlik yapip yazıcaz
:eek:uykusuzum basta denklemi basit denklemi kullandim hizli dikkatsiz düşünüp :eek:

Üst Alt