Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Güzel zeka soruları

Sen satıcıya bozuk 50TL verdiğin için sana yarım ekmek veriyor... Nurtan bütün 50TL verince hangisini istediğini soruyor. Yanıt bu kadar basit aslında. :)

Bak işte, sonra laf söyleyince çamur attı oluyorum, Kızın bozuğu yokmuş, elli tl vermiş, Mine'nin bozuğu varmış, bozuk vermiş. Satıcı 50 tl verene sormayacak mı yani yarım mı çeyrek mi diye? Belki o da çeyrek isteyecek ve parasının üzerini alacak?
Yanlış soruyu kırk yıl düşün işin yoksa, adın da bilemiyor olsun. :) :)

Hangi şaşkın 25TL'lik çeyrek döner için bozuk 50TL verir? Bunu bilirsen soruyu geri çekeceğim. :)

Yahu Mine'nin bütün parası yok, 50 tl bozuk vermiş. Tamam, bu gayet mantıklı. Ben buna bir şey mi dedim? :) Ama bütün 50 tl veren çeyrek döner isteyip, parasının üstünü isteyebilir. Bu durumda ben bu soruya cevap verecek olsam, para üstü verme ihtimalini düşünerek bu cevabı vermez, 40 yıl düşünmek zorunda kalırdım. Tabii bu durumda büyük ihtimal cevabı bulmaya ömrüm yetmezdi :):)

Sonra, ''bulamadım, çamur atıyorum'' olurdum :):):)

İyi de hediye benim... sen niye seviniyorsun? :) :)[/QUOTE]

Hediyenin görüntüsüne sevindim. Böyle hediyeler verirsen yarışırım demek istedim 🙂@Metepe HOcam

Fesli soru çok zooorr..:confused:
Bir hata derken 37 kişimi bir hata yapabilecek?

4 maaş alan bulmuş çözümü kimbilir nasıl kafa yordu maaşlar gidecek korkusuyla..

HİLELİ SORU (Eğlencelik)

2 metreye 2 metre boyutlarındaki banyomuzun zeminini 20cm*20cm ebatlarındaki fayansla döşeyeceğiz. Tüm banyo zeminini tamamlamak için kaç fayans gerekir? :)

Tebrikler, yanlış. :)

Hileli dediği için her kelimeden bir anlam çıkariyorum..Boyutlarındaki. niye boyutunda dememiş? Cevap kesin görünen gibi cikmicak..

Tüm banyo zeminini kaplamak için 100 tane gerekiyor demi?onuda yanlış hesaplamayayimda işlem girince çok hata yaparım.:)
Zemini tamamlamak için birinci duşuncem boş yer kalmaması gerekir dicem kaç fayan demiş o iptal..ikincisi son sıralar veya sıra tamamlar yada son fayans tamamlar..Kelimelere yogunlasinca Bu TAMAMLAR da takılı kaldım..

TAMAMLAMAK

Bu sorular kolay soru diye geciyor kaç kere okuyup incelemek gerekiyor..

Bakanlarin şapkalarının her iki rengide eşit sayımı

Hata yapma payı ilk soyleyene verilmesi daha doğru olur..

Turuncu ve yeşil fesler, eşit sayımı..

Fesli bakanların sırasını gözümün önüne getirmeye çalışıyorum. Diyelim ki ilk kişiyim bakıyorum turuncu, yeşil fesler sıralı eğer bir düzen varsa yani iki yeşil bir turuncu veya ikili ikili veya başka o zaman bilinebilir o diziye göre yeşil yada turuncu deriz. Ya iyice karişiksa renkler. ben birinci tahmini tutturamasamda ikinci cevap hakkım var ama sonrakilerin hiç şansı kalmıyor.. kafamda netlik yok.

İlk cevap çok önemli planları ona göre kuruludur..

Kafamı yoracak işlerim bitti. Bugün bu soruyu düşünebilirim.🤔🤗

Mutlaka önümdeki kişilerin renk yerlestirmesine bakarım nasıl diye. eğer belli bir sıralama varsa ona göre ona göre soyliyebilirim rengimi o kolay ama soru bukadar kolay değildir..

Renkler eşitse diyeceğim eşit olamaz biri bir fazla olacak 37 bakan var

Diyelim birinci bakanım ondekilerin fesleri 18 turuncu 18 yeşil benimki hangisi?

Benim yanıma payım var o güzel ben buldum..

Aslında kurdeleleri eğirip büküp yakarken, bu hafta gözümün önünden turuncu yeşil fesler hep geçti ama pek ileri gidememişim:) :)

Komik ama 18 tane fındık 19 tanede fıstık ile uygulamalı çalıştım.😂

Hepsini karıştırdım bir sıra yaptım. Eğer ki sayı böyleyse bir öncekinin cevabına göre renklerini bulabilirler. Gelen cevaba göre ondekileri sayıp turuncu yada yeşil diyebilirler..

En başta turuncu varsa diyelim'ki turuncu 18 yeşil 19 ikinci kişi basindakini bilmesede kalanların sayısından tahmin edebilir tekse ona göre çift ise ona göre

Bu fikirlere bı yorum alayım olmaz ise düşünürüm.

AZ-ORTA SERTLİKTE BİR BİLMECE

Aşağıdaki gibi bir bahçem var... Etrafına tel çit yaptıracağız. Ölçü alan kişi ölçüleri eksik almış. Tekrar gidip ölçme imkanımız da yok.
İçinizden biri bana kaç metre tel çit gerekeceğini hesaplayabilir mi?

Not: çizgilerin hepsi dik veya yataydır ve birbirlerine 90 derece açıyla bağlıdır. Forumda mesaj yazmaktan kaynaklanan küçük girinti çıkıntıları dikkate almayın.. Üst kenar 9m, yan kenar 15m ve aradaki kısım 12m olarak ölçülmüş. Başka ölçüm değeri yok. Resim ölçekli değildir. :) Çubukları saymak gibi bir hataya kapılmayın. :)

_____9_______
| |
| |
| _____|
|15 |
| |____12_____
| |
| |
|_________________ |

hk0sqws.jpg

Üst Alt