Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Güzel zeka soruları

Senin işini kolaylaştırayım... :)

Kimin ilk, kimin 2. girdiğini falan bilmenin imkanı yok. Çünkü mahkumlar birbirinden habersiz. Tek iletişim yolları düğmeleri açıp kapatmak.

Odada en başta her 2 düğmenin de kapalı olduğu varsayımıyla hareket et.

2 ipucunu daha önce verdim aslında... Süreç başlamadan önce mahkumlar kendi aralarında 10 dakika konuşup bir strateji belirliyorlar. :)

Bu lambalar kaç defa açıp kapatılacak? Bu durumda kimse
girmemiş olacak.🙂

Lambaları kapalı kapalı olarak düşünup hesap yapmadım hiç.:)

O on dakikalık konuşma süresinde tam plan yapmış olmaları gerekiyor.. odaya iki lâmba kapalıyken giren kişi ilk olduğunu bilecek ve müdüre konuşma görevi onun olmalı hesabı o yapmalı burayı tam otutturamadim ama mavi yada kırmızı birini seçip yakacak.sonraki gelenler o lambaya dokunmadan diğerini yakmalilar diyorum..düşüneyim biraz daha..herkesin girdiğinden nasıl emin olunacak..

odaya iki lâmba kapalıyken giren kişi ilk olduğunu bilecek ve müdüre konuşma görevi onun olmalı

Niye öyle olsun ki? :)

Ahmet girdi kırmızıyı açtı, Mehmet girdi Kırmızıyı kapattı, Hasan girdi her 2 lambayıda kapalı görünce kendisinin ilk olduğunu düşünür ve yanılır. :)

Yeni ipucu: Evet 1 kişiye konuşma görevi verilmesi lazım ama bu kişinin ilk giren olması gerekmiyor. Zaten bunu sağlamak mümkün değil.

Son 2 gün... sonra bilen olmazsa yanıtı açıklayacağım.

Bu lambalar kaç defa açıp kapatılacak?

Sayısı önemli değil... ister 100, ister 10.000 kez olsun. Herkesin girdiğinden emin olana kadar açılıp kapatılacak.

Lamba yanık durur diye düşünmüştüm ama🙄 neyse iki gün daha vakit buldukça dusuneyim bu çok karışık bir soruymus..

Niye öyle olsun ki? :)

Ahmet girdi kırmızıyı açtı, Mehmet girdi Kırmızıyı kapattı, Hasan girdi her 2 lambayıda kapalı görünce kendisinin ilk olduğunu düşünür ve yanılır. :)

Yeni ipucu: Evet 1 kişiye konuşma görevi verilmesi lazım ama bu kişinin ilk giren olması gerekmiyor. Zaten bunu sağlamak mümkün değil.

Son 2 gün... sonra bilen olmazsa yanıtı açıklayacağım.

Sayısı önemli değil... ister 100, ister 10.000 kez olsun. Herkesin girdiğinden emin olana kadar açılıp kapatılacak.

Mahkûmlar, ayrı hücrelerden gittiğine göre müdürün odasına,herkes odaya birden fazla girmiş olabilir. Bu durumda kendi aralarında aynı cevabı söylemekte anlaşmış olabilirler.🙂

Mahkûmlar, ayrı hücrelerden gittiğine göre müdürün odasına,herkes odaya birden fazla girmiş olabilir. Bu durumda kendi aralarında aynı cevabı söylemekte anlaşmış olabilirler.🙂

???????

Eee... sonuç? Ne cevabı verecekler? Bir cevap falan vermeleri gerekmiyor ki. Odaya zaten birden fazla girecekleri kesin.

Cevap, hepsi odaya bir defa girecek çünkü hiçbiri odadan çıkamayacak gibi 😁

Yok canım, öyle bir şey yok. Odaya girip düğmelerden birini açıp kapatıyorlar ve çıkıyorlar.
Soruda bir üçkağıt, hinlik, kelime oyunu falan yok. Mantıklı, net bir yanıt olması gerekiyor.

Yok canım, öyle bir şey yok. Odaya girip düğmelerden birini açıp kapatıyorlar ve çıkıyorlar.
Soruda bir üçkağıt, hinlik, kelime oyunu falan yok. Mantıklı, net bir yanıt olması gerekiyor.

Biz çözene kadar, af çıkmaz inşallah.😁 Burada sayma yöntemi var ama,nasıl sayılacağını çözemedim. Açık-kapalı sayısını tek kişi yapsa ,bu şekilde karışır gibi. O zaman, tek yöntem kapalıyı saysa mahkûmun biri,onun da hangi aralıklarla gireceğini bilemiyorum. Bu sürecin, ne kadar süreceğini de bilmiyoruz? Ölen mahkûm da olabilir.

Bu sürecin, ne kadar süreceğini de bilmiyoruz? Ölen mahkûm da olabilir.

Yeni ipucu: Sürecin ne kadar süreceği hiç önemli değil. İster 10 gün sürsün, ister 10 yıl. Önemli olan hepsinin odaya en az 1 kez girmiş olması.

Mahkumlar çok sağlıklılar... yıllarca yaşayabilirler. :)

Mahkumlar on dakikalik sürede nasıl hareket edeceklerini planını yaptı yaptida biz o planı çözemedik. Planları söyle baslamis olduğunu düşünüyorum. Mavi ve kırmızı ışık düğmesi var mehkumlar odaya ilk girdiklerinde mavi ışığı açıksa kapatacak kapalıysa açacak..ikinciye girerseler kırmızıyı açıksa kapatacak kapalıysa açacak. Böyle olunca 25 mahkumun odaya girdiklerinin kesinliği mavi düğme oluyor da bunu nasıl bileceklerini kesfedemedim.

Zamani uzatıp öyle cavap verebilirler en az bir kere girdik diye.

Mahkumlar on dakikalik sürede nasıl hareket edeceklerini planını yaptı yaptida biz o planı çözemedik. Planları söyle baslamis olduğunu düşünüyorum. Mavi ve kırmızı ışık düğmesi var mehkumlar odaya ilk girdiklerinde mavi ışığı açıksa kapatacak kapalıysa açacak..ikinciye girerseler kırmızıyı açıksa kapatacak kapalıysa açacak. Böyle olunca 25 mahkumun odaya girdiklerinin kesinliği mavi düğme oluyor da bunu nasıl bileceklerini kesfedemedim.

Böyle dedimde hemen arkadan müdür yine aynı kişi getirirse bı önce ilk gittiğinde mavi düğmeyi actiysa kapatmak zorunda ve benim düşündüğüm çürüyor.

Böyle dedimde hemen arkadan müdür yine aynı kişi getirirse bı önce ilk gittiğinde mavi düğmeyi actiysa kapatmak zorunda ve benim düşündüğüm çürüyor.

Aralarında bunlar mutlaka birini seçti.ya kapalı lambayı ,ya da açık lambayı bu hesap edecek. cevaba da herkes odaya girdi diyecekte kaç defa girdi orayı bilmiyorum. 🙂

Yeni ipucu: Sürecin ne kadar süreceği hiç önemli değil. İster 10 gün sürsün, ister 10 yıl. Önemli olan hepsinin odaya en az 1 kez girmiş olması.

Mahkumlar çok sağlıklılar... yıllarca yaşayabilirler. :)

100 yılda sürebilir. 🙂 25 mahkum yerine 30 olsa eşitlik olurdu en azından. 12'si açsın 12'si kapatsın son bir kişi saysın hiç dokunmasın daha ne diyelim🙂 bu süreç uzunsa ölen mutlaka olacak demedi demeyin.😁

İki gündür yetistirmem gereken işler vardı sadece buraya girince düşündüm. Bı 24 saat dursun bence.

Birazcık ödevime çalıştım. Vakitte epey geç olmuş ama bu fikir nasıl öğrenmem lazım..
Hep ışığın bı tanesini sayı da kullanılacak diye düşündüm de orayı çözememistim inşallah doğrudur.. Seçilen kişi mavi ve kırmızı ışıktan birini seçer ve o odaya girdiğinde maviyi sectiyse yakar kendisini birinci kişi olarak. Sonraki gelenler eger mavi açıksa kırmızıya basar..
Kapalıysa sayıya girmek için maviyi açar ve seçilen kişi tekrar tekrar geldikçe maviyi sayar 25 bulana kadar..diyorum.

Artık kaç yıl sürer bilmiyorum. Müebbet yatiyorlarsa işlerine gelir..

Artık kaç yıl sürer bilmiyorum. Müebbet yatiyorlarsa işlerine gelir..

Tebrikler.... :) :) :)

Anlatım biraz karışık olmuş ama yanıt doğru. :)

Daha basit ifadeyle mahkumlar içlerinden bir kişiyi seçer ve ona "sen mavi ışığın açık olduğu durumları say ve maviyi kapat derler... odaya bir mahkum ilk kez girdiğinde mavi kapalıysa açar, açıksa ellemez, kırmızıyı açar veya kapatır (hiç önemi yok). Aynı mahkum sonraki girişlerinde sadece kırmızı ile oynar.

Böylelikle her mahkum en ay 1 kez maviyi açacaktır. Seçilen kişi ise mavinin her açık olduğu durumu sayacak, sayı 24'e ulaşınca kendisiyle birlikte 25 kişinin odaya en az 1 kez girdiğini anlayacaktır.

Hemen müdürü çağırıp müjdeli haberi verecektir.

Tekrar tebrikler... çok da kolay değildi galiba. :) :)

00ed7ea3401fe1605ecaffeca76dc7ec.gif
671801409ba-awesome-coloful-fireworks-animated-gif-image-3.gif

Bence çok zordu..sevindim eksik anlatim olsada..

Küçük bir ekleme...

"odaya bir mahkum ilk kez girdiğinde mavi kapalıysa açar, açıksa ellemez, kırmızıyı açar veya kapatır (hiç önemi yok)."

Elbette mahkum odaya girdiğinde mavi açıksa kaçıncı girişi olursa olsun ellememelidir. Ancak kapalı olduğunu gördüğünde açacaktır.

Bence çok zordu..sevindim eksik anlatim olsada..

Eksik değil, karışık.. :) Ama yeterince anlaşılıyor. Tekrar tebrikler... :)

Üst Alt