Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Güzel zeka soruları

Gidip geldim hep ışığın biri sayı olacak diye de orayı çözemedim.

Küçük bir ekleme...

"odaya bir mahkum ilk kez girdiğinde mavi kapalıysa açar, açıksa ellemez, kırmızıyı açar veya kapatır (hiç önemi yok)."

Elbette mahkum odaya girdiğinde mavi açıksa kaçıncı girişi olursa olsun ellememelidir. Ancak kapalı olduğunu gördüğünde açacaktır.

Eksik değil, karışık.. :) Ama yeterince anlaşılıyor. Tekrar tebrikler... :)

Soru, mutlaka ışığı ya açmalı ya kapatmalı şeklinde sorulmuş ama. tek mavi ışık oynansa, müdür bunu fark edecektir. zor bir soru bu soruyu hazırlayanda, mantıklı cevap bulamamıştır bence 🙂

Bende ilk sizin gibi düşünüyordum. Sorunun bizden ne istediğini anlamamisim. Oysa (odaya giren mahkum iki ışıktan birini açıksa kapatacak kapalıysa acacak) diyor..illa (açık varsa onu kapatacak) diye belirtilmemiş..
Herhangi bir mahkum ilk giriyorsada mavi yanıksa diğerini kaçıp kapatabilecek. Onu kapatıp saymak seçilenin oluyor.

Soru, mutlaka ışığı ya açmalı ya kapatmalı şeklinde sorulmuş ama. tek mavi ışık oynansa, müdür bunu fark edecektir.

Soruda öyle bir çelişki yok. Çok net.

" Odamda biri kırmızı, diğeri mavi 2 ışık düğmesi var. Odaya giren mahkum bu 2 ışıktan birini açıksa kapatacak, kapalıysa açacak. İkisini birden açması kapatması yasak. Hiç birini ellememesi de yasak."

Müdürün bunu fark edip etmemesinin bir önemi yok ki. İsterse müdür ne yapıldığını baştan sona kameraya kaydetsin. Soruyla alakası yok.

bir soru bu soruyu hazırlayanda, mantıklı cevap bulamamıştır bence

Valla bu soru çok meşhur mantık bilmecelerinden biridir. :) Ben sadece yer, zaman, kişi gibi ufak tefek değişiklikler yaptım ki google dan kopya çekilemesin. :)

BASİT BİR SORU:

Nurtan ile Mineuy tavuk döner yemeye giderler.
Çeyrek ekmek döner 25TL, yarım ekmek döner 50TL dir.

Mineuy 50TL verir ve dönerci hiç bir şey söylemeden ona bir yarım ekmek arası tavuk döner verir.
Nurtan'da 50 TL verir ve dönerci çeyrek ekmek mi yoksa yarım ekmek mi istediğini sorar.

Dönerci niye Mineuy'a hiç bir şey sormamışken Nurtan'a sorma ihtiyacı hissetmiştir. :)

Yiyebileceğimiz kapasiteyi anlamış olmalı🙂

HİLELİ SORU (Eğlencelik)

2 metreye 2 metre boyutlarındaki banyomuzun zeminini 20cm*20cm ebatlarındaki fayansla döşeyeceğiz. Tüm banyo zeminini tamamlamak için kaç fayans gerekir? :)

Yiyebileceğimiz kapasiteyi anlamış olmalı🙂

Tebrikler, yanlış. :)

Şaşırtmaca falan yok... al sana zor soru. Uğraş dur!

YENİ SORU (Zor seviye ama çok zor değil)

Hapishanede 25 mahkum ayrı ayrı hücrelere kapatılmıştır. Hiç biri birbirini görmemekte, duymamaktadır.
Müdür hepsini salonda toplar. Size bir fırsat vereceğim der. Her birinizi kafama göre hücreden alıp odama götüreceğim. Odamda biri kırmızı, diğeri mavi 2 ışık düğmesi var. Odaya giren mahkum bu 2 ışıktan birini açıksa kapatacak, kapalıysa açacak. İkisini birden açması kapatması yasak. Hiç birini ellememesi de yasak. Mutlaka 1 tanesini açıksa kapatacak, kapalıysa açacak.

Soru,bu şekilde sorulmuş. Bu soruyu, araştırma fırsatım oldu bugün.çoğu kişi varsayımlarla cevaplamış fakat net bir cevap göremedim. 🙂

Soru,bu şekilde sorulmuş. Bu soruyu, araştırma fırsatım oldu bugün.çoğu kişi varsayımlarla cevaplamış fakat net bir cevap göremedim.

Varsayım derken?

Mine'nin yanıtı gayet net ve doğru!

İstersen biraz daha açayım.... 25 mahkum aralarında anlaşır ve Ali'yi sözcü/sayıcı seçerler. Ali sadece mavi ışığın açık olduğu durumları sayacak ve 25 kez açık olduğunda herkesin girdiğini anlayacaktır. Ali ayrıca Mavi ışığı her açık gördüğünde kapatacaktır.

Buraya kadar açık mı?

Odaya 1. kişi girer... maviyi açar ve çıkar.
Odaya 2. kişi girer, mavi açık olduğu için kırmızıyı açar çıkar.
Odaya 3. kişi girer, mavi açık olduğu için ellemez, kırmızıyı kapatır çıkar.
Odya Ali girer... "hımm" bir kişi maviyi açmış" der... maviyi söndürüp çıkar.
Odaya tekrar 1. kişi girer... mavi kapalı olmasına reğmen "ben daha önce açmıştım, ellemeyeyim" der ve kırmızıyı açar.
Odaya tekrar Ali girer "mavi hala kapalı, yeni biri yakmamış" der ve kırmızıyla oynar.
Odaya 2. kişi girer, maviyi kapalı görünce açar.
Odaya tekrar Ali girer ve Mavinin açık olduğunu görünce "tamam 2. kişi de maviyi yakmış" der ve maviyi kapatıp çıkar...
...
...
Bu işlem 24 kişi tamamlanıncaya kadar sürer.

Burada tereddüte düşülecek, veya mantıksız olan, varsayıma dayanan hiç bir şey yok. Gayet açık, net ve kesin.

Varsayım derken?

Mine'nin yanıtı gayet net ve doğru!

İstersen biraz daha açayım.... 25 mahkum aralarında anlaşır ve Ali'yi sözcü/sayıcı seçerler. Ali sadece mavi ışığın açık olduğu durumları sayacak ve 25 kez açık olduğunda herkesin girdiğini anlayacaktır. Ali ayrıca Mavi ışığı her açık gördüğünde kapatacaktır.

Buraya kadar açık mı?

Odaya 1. kişi girer... maviyi açar ve çıkar.
Odaya 2. kişi girer, mavi açık olduğu için kırmızıyı açar çıkar.
Odaya 3. kişi girer, mavi açık olduğu için ellemez, kırmızıyı kapatır çıkar.
Odya Ali girer... "hımm" bir kişi maviyi açmış" der... maviyi söndürüp çıkar.
Odaya tekrar 1. kişi girer... mavi kapalı olmasına reğmen "ben daha önce açmıştım, ellemeyeyim" der ve kırmızıyı açar.
Odaya tekrar Ali girer "mavi hala kapalı, yeni biri yakmamış" der ve kırmızıyla oynar.
Odaya 2. kişi girer, maviyi kapalı görünce açar.
Odaya tekrar Ali girer ve Mavinin açık olduğunu görünce "tamam 2. kişi de maviyi yakmış" der ve maviyi kapatıp çıkar...
...
...
Bu işlem 24 kişi tamamlanıncaya kadar sürer.

Burada tereddüte düşülecek, veya mantıksız olan, varsayıma dayanan hiç bir şey yok. Gayet açık, net ve kesin.

25 kişi arasında Ali kaç defa girecek? Müdürün Ali'yi almadığı günler de olabilir. Belki bu süreç çok uzun sürecek. müdür bu oyuna 1 gün yada 1 hafta ara veremez mi? Vs.vs...kafamda deli sorular 🙂

25 kişi arasında Ali kaç defa girecek? Müdürün Ali'yi almadığı günler de olabilir. Belki bu süreç çok uzun sürecek. müdür bu oyuna 1 gün yada 1 hafta ara veremez mi?

Bu soruların hiç önemi yok ki... soruda böyle bir sınırlama olmadığını, süre olmadığını daha önce belirttim. Ali yüzlerce kez girip çıkabilir. Müdür Aliyi isterse 10 gün almasın.. eninde sonunda alacaktır. 1 hafta, 1 ay ara vermesi bir şeyi değiştirmez. Ali odaya girmedi sürece son kişinin yaktığı mavi ışık açık kalacak, diğer kişiler ona ellemeyecektir. Ali girdiği anda yeni bir kişinin maviyi yakıp yakmadığını görecektir.

Bu soruların hiç önemi yok ki... soruda böyle bir sınırlama olmadığını, süre olmadığını daha önce belirttim. Ali yüzlerce kez girip çıkabilir. Müdür Aliyi isterse 10 gün almasın.. eninde sonunda alacaktır. 1 hafta, 1 ay ara vermesi bir şeyi değiştirmez. Ali odaya girmedi sürece son kişinin yaktığı mavi ışık açık kalacak, diğer kişiler ona ellemeyecektir. Ali girdiği anda yeni bir kişinin maviyi yakıp yakmadığını görecektir.

O zaman Ali'ye başarılar. Metepe Hocam 😊

Haydi kızlar... bu çok kolay bir soru... :)

Valla bu soru çok meşhur mantık bilmecelerinden biridir. :) Ben sadece yer, zaman, kişi gibi ufak tefek değişiklikler yaptım ki google dan kopya çekilemesin. :)

Bunu tahmin etmiştim zeten. İsimleri, cisimleri değiştireyim derken yalan yanlış sorular çıkıyor ortaya :)

Dönerci niye Mineuy'a hiç bir şey sormamışken Nurtan'a sorma ihtiyacı hissetmiştir. :)

Telepati denen bir şey olduğunu öğrenemedin hala değil mi? Mine konuşmadan da telepatik olarak kendini ifade edebiliyor çünkü :p:)

Bunu tahmin etmiştim zeten. İsimleri, cisimleri değiştireyim derken yalan yanlış sorular çıkıyor ortaya :)

Telepati denen bir şey olduğunu öğrenemedin hala değil mi? Mine konuşmadan da telepatik olarak kendini ifade edebiliyor çünkü :p:)

Bunda hile var dedim inanmadı 😁

BASİT BİR SORU:

Nurtan ile Mineuy tavuk döner yemeye giderler.
Çeyrek ekmek döner 25TL, yarım ekmek döner 50TL dir.

Mineuy 50TL verir ve dönerci hiç bir şey söylemeden ona bir yarım ekmek arası tavuk döner verir.
Nurtan'da 50 TL verir ve dönerci çeyrek ekmek mi yoksa yarım ekmek mi istediğini sorar.

Mine parayı onar, onar,birer,birer toplayıp verdiyse ondan direk yarım vermiştir.. Nurtan heralde bütün ellilik vermiş ona sormuş yarımmi ceyrekmi diye.aklıma şuan ilk gelen bu.

Yada baştan mine zaten yarım ekmek demiştir oda soruya aykırı değil..🤔

Arkadaşım bnce mahkumlar sorusu çok güzel bir soruydu gerçekten..okadar net bir cevabı varki bu soruyu kim hazirladiysa tebrik etmek lazım..Evet uzun bir zaman dilimine siğdırılmıs fakat mantıklı mı evet çok mantıklı çünkü sayiyi bulmak mümkün..Tamamen gerçekçilik ararsak,bir müdür bir tane mahkumu bile serbest bırakma yetkisi olabilirmi?

Yanlış falan bir şey yok... çözemeyip çamur atmayın hiç sorulara...

Mine konuşmadan da telepatik olarak kendini ifade edebiliyor çünkü

Ee, bu da yanlış! :) Telepatiye falan gerek yok. Sıradan herhangi bir insanın tahmin edebileceği bir durum var soruda. :)

Mine parayı onar, onar,birer,birer toplayıp verdiyse ondan direk yarım vermiştir.. Nurtan heralde bütün ellilik vermiş ona sormuş yarımmi ceyrekmi diye.aklıma şuan ilk gelen bu.

Evvveeet... çözen çözüyor arkadaşlar... :)
sevgili , bak da feyz al biraz. Öyle çamur atıp kaçmakla olmuyor. :)

Tebrikler Mine...

Sen satıcıya bozuk 50TL verdiğin için sana yarım ekmek veriyor... Nurtan bütün 50TL verince hangisini istediğini soruyor. Yanıt bu kadar basit aslında. :)

Aşağıdaki hediye senin olsun. Bir adet kurdela kazandın.

ecanta_20220627170950_16563389902248.jpg

Arkadaşım bnce mahkumlar sorusu çok güzel bir soruydu gerçekten..okadar net bir cevabı varki bu soruyu kim hazirladiysa tebrik etmek lazım..

Evet... söyle söyle... :) :)

Bu kurdele çok güzel bir hediye..çok makbule geçer şuan üretimde yok..benim işim kirdeleler ile tasarım işi..teşekkürler :)

YENİ SORU (Çok çok basit)
sevgili ye son bir şans verdim ve dedim ki "sana 5 tane kolay soru sormamı mı istersin, yoksa 1 tane zor soru sormamı mı?
"Ben zoru severim, zor soru sor" dedi..

"O zaman söyle bakalım, tavuk mu yumurtadan çıkar, yoksa yumurta mı tavuktan?" sevgili tereddüt etmeden "yumurta tabiki" dedi.
Peki neden yumurta diye sorduk...
sevgili ne yanıt vermiş olabilir?

@sevgili , bak da feyz al biraz. Öyle çamur atıp kaçmakla olmuyor. :)

Hayatımda tek bir çamur atmışlığım bile yoktur. İftiradan tövbe korkarım. Doğruya doğru, eğriye eğri derim! Hatanı kabul etmek de büyüklüktendir. :) Bak mesela hediye anlayışının çok geliştiğini görüyor ve tebrik ediyorum. gördün mü? :)

Arkadaşım bnce mahkumlar sorusu çok güzel bir soruydu gerçekten..

Mahkum sorusuna bir lafım yok. Daha doğrusu mahkumlarla ilgili hiçbir şeyi, bilmeceleri, filmleri falan pek sevmem; sıkıcı gelir bana :)

Bunları biriktirip takım yapacağım.. Senin de hediye anlayışın biraz değişiklik gösterse fena olmaz sanırım... :)

Yok, yok, çok güzel bence. Biriktir sen, hatta koleksiyon yap. Sorulara da biraz daha fazla çalış :)

Aaaa bak bu konuda çok haklısın işte. Bunu anlamana sevindim. Bunun için güzel bir hediyeyi hak ettin :)

Aldım kabul ettim... :) Çikolatayı severim..
Ben her zaman haklıyım. Haksız olduğum durumlarda da 1. önerme geçerlidir.

YENİ SORU (Zor sayılır ama çok da zor değil)

Bir devlet başkanının halkı inim inleten 37 tane bakanı varmış. Şikayetler arşa varınca her türlü devlet yetkisi elinde olan devlet başkanı halkın gözüne girmek için bu bakanlara bir ceza vermek istemiş. Bir meydanda halkı toplamış, bakanları da çağırmış. Şimdi demiş bakanlara, milletin önünde hepinizin gözlerini bağlayıp kafanıza bir fes koyacağız. Kiminizin fesi yeşil renk, kiminizin turuncu renk olacak. Sonra gözlerinizi açacağız. Herkes kendi önündekilerin ne renk fes giydiğini görecek, arkasında kalanları göremeyecek.

En arkadakinden başlayıp sırayla kafanızdaki fesin rengini söyleyeceksiniz... Eğer hepiniz feslerinin rengini bilirse görevinize devam edeceksiniz. Eğer içinizden biri hata yaparsa bir seferlik hoş göreceğim ve yine göreve devam edeceksiniz. Ama birden fazla hata yaparsanız hepinizin görevlerinden affını isteyeceğim. Şimdi son bir kez bakanlar kurulu toplantısı yapmak ve vedalaşmak için size 10 dakika veriyorum. Sonra gelip şurada sıraya dizileceksiniz demiş.

Bakan olmanın nimetlerini pek seven bu 37 bakan hemen aralarında fiskos edip bu işten nasıl kurtuluruz diye konuşmuşlar... 4 maaş alan en akıllılarından biri hepsini kurtaracak bir yol önermiş.

Acaba nasıl bir yol önermiş?

DÜZELTME:

"Şimdi demiş bakanlara, hepiniz bir sıra oluşturacak şekilde arka arkaya dizileceksiniz. Milletin önünde hepinizin gözlerini bağlayıp kafanıza bir fes koyacağız. Kiminizin fesi yeşil renk, kiminizin turuncu renk olacak. Sonra gözlerinizi açacağız. Herkes kendi önündekilerin ne renk fes giydiğini görecek, arkasında kalanları göremeyecek."

Yukarıda çizili metin bilmeceye eklenmiştir. Yanlış anlaşılma olmasın.

Bu hediye güzelmiş 😊 iyi ki kurdele için yormamışım kendimi 😁

İyi de hediye benim... sen niye seviniyorsun? :) :)

YENİ SORU (Çok çok basit)
@sevgili ye son bir şans verdim ve dedim ki "sana 5 tane kolay soru sormamı mı istersin, yoksa 1 tane zor soru sormamı mı?
"Ben zoru severim, zor soru sor" dedi..

"O zaman söyle bakalım, tavuk mu yumurtadan çıkar, yoksa yumurta mı tavuktan?" @sevgili tereddüt etmeden "yumurta tabiki" dedi.
Peki neden yumurta diye sorduk...
@sevgili ne yanıt vermiş olabilir?

Şimdi buna, bilmece mi yoksa bilimsel olarak mı bakacağız? Tam anlayamadım?

Üst Alt