Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitme sorunları olan kim var?

Merhaba

Herkeze merhaba;

Ben de işitme engelliyim. 15-16 yaşından sonra bilinmeyen bir nedenle işitme sorunum başladı. Önce fısıltıları duymamaya başladım. Daha sonra 20 yaşımda üniversiteyi kazandığımda işitme cihazı kullanmamın gerekli olduğunu söyledi doktorlar. Böylece 20 yaşımda cihaz kullanmaya başladım. 20 yıldır kullanıyorum ama artık cihaz da pek fayda sağlamıyor. Kulağımda ilk zamanlardan bu yana sürekli bir çınlama ve uğultu var. Şu anda bir kamu kuruluşunda zorluklar içinde mühendis olarak çalışıyorum ve bekarım. Yarışmacılara başarılar dilerin. :)
Son zamanlarda bir kaç doktor Cochlear (koklear) Implant tavsiye etmeye başladı. Bu konuda çekincelerim var. Daha önce bu ameliyatı olan ya da bilgisi olan arkadaş varsa ve yanıtlarsa sevinirim.

ben ımplant amelıyatı oldum 7 yıl kullandım ıyı duydum ama aldırmak zorunda kalınca cok acı cektım

shukufe
Geçmiş olsun. Neden aldırmak zorunda kaldığınızı merak ettim açıkçası...

bende merak ettim şükufe şimdi nasıl hallediyosun duymayı,zordur yaw attan inip eşeğe binmek anlat dinniyoruz seni :)

gecmısolsun dılegıne tesekkurler arkadaslar formdada anlattım ımlant amelıyat yerı hep acıldı tekrar tekrar kapatma amelıyatlarına ragmen tabı kı amelıyat yaraları tamamen kapanana kadar dıs parcaları takamıyorsunuz ara ara bu duymama donemlerı olunca bıraz daha uyumlu oluyorsunuz ısıtmemeye genede tamamen kaybedınce yıkım demıyeyımde epey zorladı benı
ımplant oncesındende analog cıhazlardan hıc faydalanamamıstım o yuzden cok umıtsız oldum panık gıbı evdekıler barı yenı dıjıtallere bakalım dedıler ınanırmısınız hep oncekı deneyımlerıme dayanarak hep reddettım takı ısıtme engellıler sıtesınde psıkolog ajna cesaret verınce hadı bı deneyım dıjıtallerı dedım dudak okumam yetıstı ımdada resound canta dıjıtalımde cok faydalı oluyor dudak okumama purdıkkat dudak okuma artık ısıtme cıhazım olmasa kendımı hıc ıyı hıssetmıyorum

yaşadığınız sıkıntılar üzücü...

ben de sağ kulakta 20 yıl analog cihaz kullandım.. geçen yıl son nefesini verdi sağ kulak. artık sola takıyorum ama o da çok kötü ve iletişimde çok zorluk çekiyorum. 1-2 yıldır dijital cihaz kullanıyorum. geçen seneye kadar iyi duyduğumdan ne işaret dili ne de dudak okuma eğitimi aldım.

bu arada çantalı dijital cihazınız nasıl birşey? daha önce duymamıştım. artık teknolojik gelişmelerin ertesi gün bile ne gibi yenilikler getireceğini aklımıza getiremiyoruz. bunca hızla gelişen teknoloji kulak sinirlerine olumlu etki yapamıyor, bu kahredici..

bir de "kök hücre tedavisi ile sinileri onarmak" diye bir şey duymuştum. sanırım henüz deneme aşamasında bir tedavi yöntemi. ne kadar doğrudur bilmiyorum. bilgisi olan arkadaş var mı?

resound canta 780 d danovok bana iyi olandijital cihaz isterseniz sizde deneyin bende isitmeyle dudak okumayla egitim almadim hayatim boyunca hep isitme zorlugu cekmisimdir zaruret ogretiyor dudak okumayi
siz benim tecrubeme bakmayin meopius cok memnun telefonla bile konusabiliyor implantla
eger dusunuyorsaniz hacettepe kbb bolum baskani profesor levent sennaroglu bu konuda cok iyi benim imlantida o aldi zaten cikmisti tamamen implant ic parcalari

implant tabiki düşünüyorum. ama dediğim gibi çekincelerim var bu konuda.

birincisi çok zor bir ameliyat olduğunu biliyorum.

ikincisi ameliyat sonrası uzun vadede komplikasyonlar olabileceğini okudum bir yerde.

üçüncüsü de sizin yaşadığınız sorunlar gözümü korkuttu açıkçası.

sanırım siz ankara'da yaşıyorsunuz. çünkü hacettepe'den bahsetmişsiniz.

ben istanbul'dayım ve burada da bu ameliyatı yapan bildiğim bir kaç doktor var. bunlardan birisi m.ü.'de prof.dr. çağlar batman..

şukufe ve antioksidan bende analog cihaz kullanıyorum dijital sweft geldi beleş bi yerden denedim ama kullanamadım anaolog cihazdaki kadar rahat edemedim sizin kullandığınız memnun kaldığınız kalmadığınız markaları nedenlerini yazın tecrübe çok önemli yardımcı oluyor işitmeyen alemine :))

semra;
sağ kulağıma 17 yıl kadar anolog (vienatone) cihaz kullandım ve çok memnundum. cihaz çok eskidi ve sık sık sorun çıkarmaya başladı. daha sonra 3 yıl kadar phonak analog kullandım.. sağ kulak geçen yıl tamamen bitti. işitme grafiği artık duyma eşiğinin altına girdiği için sesler geliyordu ama anlaşılmıyordu.

2005'ten bu yana da (sol kulağa) son teknoloji phonak dijital cihaz (supero 412) kullanıyorum. ama artık sol kulağa da fayda etmiyor gibi.

cihazların kazançları var.. örneğin supero 412'nin 65 DB kazancı var. çok ağır işitme kayıplarında 85 db kazançlı (en güçlü) cihazları öneririm.

benim düşüncem şu; eğer mümkünse cihazınızı değiştirmeyin. çünkü her cihazın kendine göre frekans karakteristikleri var. cihaz değiştirdiğinizde kulağınız yeni cihazın frekans karakteristiklerine adapte olamıyor ve iyice kötüleşiyor.

ben guzel duymak icin risksiz ameliyat icin ankara istanbul degil dunyanin obur ucuna giderim obur kulaga yapalim dedi implanti sen isitme cihazindan faydalanamazsin dedi doktor ben implanti aldirdiktan sonra 4 ay boyunca zelzelede yasamis gibiydim ayagimi bastigim yerler titriyordu basdonmeleri denge kaybi iyice canimdan bezdirmisti artik kesinlikle implanti dusunmuyorum
semra cetincigim benim kanaatim siz cihazi yeni modellerden deneyin teknoloji gun begun ilerliyor oyle elden dusme gibi olanin yenilere gore faydasi kisitli olur

Anti Oksidan merhaba,

"kök hücre tedavisi ile sinileri onarmak" haberini ilk sizden duydum,elbette vardır bu tür gelişmeler...Teknoloji öyle hızlı ilerliyor ki,benim umudum digital cihazlar değil,kök hücre ile tamamen iyileşebilmek...

Ne güzel olur değil mi arkadaşlar...

Sevgiler,
Delfina

http://isitmekaybi.blogcu.com

merhaba delfina;

bunu ben de bir kaç yıl önce gazetede okumuştum...
aslında kök hücre ile tedavi sadece işitme problemlerinde değil, sinirlerin harap olması ile ilgili bütün hastalıkların tedavisinde kullanılacak gibi görünüyor...

bakın kök hücre tedavisi ile ilgili aşağıya bir alıntı yapıyorum;
merak eden arkadaşlar dikkatlice okuyabilir..

Kök Hücrelerin Kullanım Alanları

.........
.....
Tıp dünyasında kök hücrelerinin en çok kullanılacağı sahanın nörolojik bilimler olacağı tahmin edilmektedir. Çünkü birçok hastalığın temelinde sinir hücrelerinin kaybı veya ölümü vardır.

Kök hücre çalışmalarının, sağırlığın tedavisini de çözeceği öngörülmektedir. Sağırlık; genetik, mikrobik veya darbeler neticesinde sesi alan iç kulaktaki hücrelerin kaybıyla ortaya çıkan bir durumdur. Pluripotent kök hücreleri ile üretilen sağlıklı işitme hücreleri, eskileri ile değiştirildiğinde sağırlık problemi kalmayacaktır.

İleride tedavisi düşünülen diğer bazı hastalıklarsa; böbrek hastalıkları, yarık damak, yarık dudak, kanser, alerji, mikrobik hastalıklar, göz ve deri hastalıklarıdır.

bakın burada da başka bir alıntı veriyorum;
Sağırlık da bitiyor
Tıp dünyasının, kök hücreleri en çok kullanacağı sahanın da birçok hastalığın temelini oluşturan nörolojik bilimler; sinir hücrelerinin kaybı ve ölümü üstüne olacağı savunuluyor. Genetik, mikrobik veya darbeler sonucu, iç kulaktaki işitme kaybıyla ortaya çıkan sağırlığın tedavisi için de, kök hücreler umut olarak görülüyor. Hatta, kök hücrelerin sağırlığı yakın bir zamanda dert olmaktan çıkaracağı tezi, yapılan bir dizi çalışma sonrası kuvvetli bir şekilde savunuluyor.
daha detay okumak isteyen arkadaşlar google arama motorundan "sağırlık kök hücre" (tırnaksız) yazarak arama yapabilirler....

verdıgın bılgılere tesekkurler antıoksıdan kok hucreyle sagırlıga care bulunsa super olurdu
tıp bılımı ıddıa eder doktor mılletıde elıne yuzune bulastırır olan bız duymak ıcın umıtle doktora guvenımızın sonuclarını agır bır sekılde yasarız
almayayım kalsın

arkadaşım lütfen karamsar olmayın...
doktor milleti dediğiniz de insan sonuçta...
kimsenin elinde sihirli değnek yok.

bakın benim ağabeyim de doktor..
ve geçen yıl kulağından ameliyat oldu..
doktor arkadaşları "çok basit bir ameliyat" dediler.
ama ameliyat başarısız oldu.
şimdi o da kanal içi cihaz kullanmaya başladı.

şimdi bu kök hücre tedavisi deneme aşamasında olan bir araştırma.
kobaylarda denenecek.
sonuçları alınacak.
sonra insanlar üzerinde uygulanabilirliği test edilecek.
denekler bulunacak.
ilk denemeler yapılacak.
"doku ve kan uyumları" şartları sağlanacak.
vs.
vs.
tıp sandığımız gibi basit bir bilim değil bence...

sonuçta onlara güvenmekten başka alternatifimiz yok.

Re: Tek böbrekli

ahmet01kilic' Alıntı:
Arkadaşlar Hepinize iyi günler....

Ahmet KILIÇ 1980 yılında sol böbreğime nefrektomi uygulanarak sol böbreğim alındı ayrıca her iki kulaktada işitme kaybı var.

selam benim ilk kez ve ilk mesaj iletim senin oluyor. benim işitme kaybımda var bu sitede işitme kaybı olanlar az sanırım.

Merhaba arkadaşlar,ben işitme engelli kuzenim adına yazıyorum.Sizlerden gelen yazıları okudum,göremedim ama doğuştan işitme engelli olan arkadaşlar var mı?Benim kuzenim doğuştan %80 işitme engelli henüz 6 aylık bebekken fark edildi ama müdehalede geç kalındı,sanırım 5 yaşından itibaren tıbbi olanaklar araştırılmaya başlandı.2 yıl kadar işitme engelliler okuluna gitti ama yengem işaret dilini öğrenmesini istemediği için daha çok,dudak okumaya alıştı.İlkokulu, orta okulu ve liseyi devlet okulunda engelsiz sınıflarda okudu.Meslek Yüksek Okulu'nu 2.sınıftan terk etti.İşitme cihazı kullanamıyor galiba rahatsız edici ses çıkardığı için sıkılıyor.Cihaz takılı iken müzik vb.sesleri işitebildiğini söylüyor.Şimdi 22 yaşında çok zeki bir genç.Zekası hayatı boyunca işini epey kolaylaştırdı,kimi kez işaret diliyle(sistemli değil,kendi geliştirdiği bir işaret dili kullanıyor) kendini ifade etmeyi başarıyor ama bazen anlayamadığımızda çok sinirlenebiliyor.Artık yaşamın sorumluluklarını(iş,evlilik vb.)üstlenmek istiyor ama sizler de tahmin edersiniz ki bu hiç kolay değil.Ben onun bunalıma girmesinden korkuyorum,aslında buraya onun üye olmasını ve sizlerle iletişim kurmasını çok istiyorum ama bu mümkün mü bilmiyorum,yazılı dilde kendisini sizler kadar iyi ifade edemiyor(okulda dersleri ezberlemeye çalışıyordu).Sizler sanırım onu benden daha iyi anlayabilir ve önerilerde bulunabilirsiniz

merhaba sevgili emel... öncelikle kuzeniniz için geçmiş olsun diyorum..
burada doğuştan işitme engelliler olduğu gibi sonradan da engeli ilerlemiş arkadaşlarımız var...

örneğin bende 14-15 yaşlarımda fısıltıları duyamama sorunu gibi ortaya çıktı.. ve şu anda 40 yaşındayım artık cihazla bile idare edemez durumdayım.. sesler çok az geliyor.. ama her işitme sorunu progresif değil tabiki...

sorunumun 14-15 yaşlarında ortaya çıkmasından dolayı konuşmamda patolojik bir bozukluk yok ve bugüne kadar işaret dilini de öğrenmedim..

işyerinde ve sosyal yaşamda oldukça zorlanıyorum... artık dudak okuma konusunda kendimi geliştirmeye başladım... ama taktir edersiniz ki her dudak okunmaya elverişli olmuyor..

biz işitme engelli arkadaşların tek sorunu sosyal yaşamda iletişime geçmek.. bunun için önümüzdeki yıllarda teknolojik olarak ne gibi yenilikler olur bilmiyorum.. ama konuşmayı yazıya çeviren bir cihaz olsaydı mükemmel olurdu.. türkçe bunun için ideal bir dil bence....

kuzeninizin cihaz takmayı reddettiğini yazmışsınız. bu doğaldır.. sorunun cihazın çıkardığı seslerden olduğunu sanmıyorum.. düşünsenize yıllardır hiç duymamışşınız ve birden normal sesleri duyuyorsunuz, beyin bunlara anlam vermeye çalışıyor ama daha önce duymadığı için anlamlı bir şekilde kodlayamıyor.. bu çok zor bir durum olsa gerek...

kohlear implant düşündünüz mü bilmiyorum.. ama son çare olarak denemekte yarar var diye düşünüyorum..

diğer yandan da yaşam bütün hızıyla devam ediyor.. bizleri hayata bağlayan çok şeyler var.. hayat sadece duymak değil..

saygılarımla..

iyi ki varsınız

Merhaba tüm arkadaşlar
Teşekkür ederim Antioksidan,sizin ifade biçiminizle daha net anlamlandırmaya başladım kuzenimin cihazı kullanmaya neden pek gönüllü olmadığını. Sözünü ettiğiniz gibi sesleri anlamlandırması için zamana ihtiyacımız var ama şu ana dek alışma sürecinde hep sıkılıp attı kulaklığı ama bu hafta sonunda her 2 gün de görüştük bu kez kulaklığı da takmıştı dilerim ona artık alışır.
Zihnimde bu forum vardı hep,o benim için çok özel bir insan ve onu daha doğru bir biçimde anlayabilmeyi çok istiyorum.Buradaki arkadaşların yazdıkları benim için çok değerli.
Kuzenimin sosyal ilişkileri çok kuvvetli,çeşitli yöntemlerle her yaş grubundan insanla anlaşmayı başarıyor ama işsizlik hepimizi olduğu gibi onu da olumsuz etkilemekteydi.Bu hafta sonu işte çalışmaya başladığını öğrendim, kendine güveni artmış.Kendini iyi hissettiğine tanık olmak çok mutlu etti beni.
Aslında dediğiniz gibi insanı hayata bağlayan çok şey var,sizler yaşama umutla bağlanmayı başarabiliyorsunuz ama galiba biz engelli yakınları çok panikliyoruz,çok kaygılıyız. Bizim en büyük sorunumuz o kederliyken zihninden geçenleri kestirememek,insan daima bilmediğinden korkar ya biz de yani nasıl tanımlanır bilemem ama o üzgün olduğunda duyduğumuz “ya hayata tutunmaktan vazgeçerse” endişesi.Biz yıllardır engelleri nasıl aşmamız gerektiği konusunda çok bocaladık ama çoğu kez (küçücük bir çocukken bile) ailesini ve bizleri o yüreklendirdi.Sizler karşılaştığınız güçlüklerin farkındasınız ama bizler maalesef (özellikle yazılı iletişime de pek imkân tanımayan böylesi durumlarda) sadece gözlemleyerek anlamaya çalışıyoruz zorlukları ve kendimizce bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.İyi ki böyle bir site ve bu siteyi anlamlı kılan sizler varsınız bu şekilde birbirimizi daha doğru anlayabilme imkânı doğuyor.Gerçekten de hayat sadece sesli iletişim değil,yeter ki yüreklerimiz işitme ve hissedebilme engelli olmasın.Tekrar teşekkürler,saygılarımla…

Re: [Soru] Sitedeki işitme engelli üyeler..?

merhaba iyi bayramlar işitme engelliyim.. istanbul zeytinburnudan.. ben ortaokul mezunuyum istanbul halıcıoğlu ağır işitenler okulunda okudum sonra okulu terk ettim. deride işe başlamıştım şuan kamu işçisinde görev yapıyorum. bende sitede iştme engelli olanları arıyordum şansına sana çıktı. babam jandarma astsubay idi ve bir çok kez tayin oldu mahalle ve lojman arkadaşlarım orada kaldı :D . arkadaşlarım çok uzun zaman geçti.

istersen sitede arkadaş olabiliriz.
işitme cihaz kullanıyormusun?

ben işitme engelliyim benimde annemden geldi. ortaokul mezunuyum. sitede arkadaş kurabiliriz hatice. bende senin gibi zor anlıyorum.

telefonda mesaj göndermen daha mantıklı olur çünkü okuyup okumadığı haberdar olurum. tel no: 0538 546 00 51

adım cengiz..

slm bende yeni geldim küçükkken 10 yaşında geçirdigim menenjit sonrası tek kulak yüzde yüz işitme kaybım var... :(

Sessiz38' Alıntı:
Evet Sitede kimler İşitme Engelli. Burada Bekliyorum

Önce ben tanıtayım kendimi. 8 Yaşında Menenjite yakalanarak İşitme Engelli oldum. İşitme kaybım çok ileri derecededir, Buna rağmen konuşma yeteneğim düzgün, Dudaktan okuma ile iletişim kurabiliyorum (Sadece işitme engellilerle işraet diliyle iletişim kuruyorum). Kayseri İşitme Engelliler Lisesinde eğitim gördüm. Anadolu Ünv.de İÇEM e bağlı Engelliler Entegre Yüksekokulu'ndan 2001 de mezun oldum...Anlayacagınız 6 yıl işitme engellilerin arasında yaşadım. İşaret dilinide onlardan öğrendim...

Sizleride burada bekliyorum...Belki bir arkadaşımı bulabilirim burada. Acımasız yıllar bir çok işitme engelli okul arkadaşlarımı benden ayırdı...Çoğuna da ulaşamamaktayım...

benimde gelecge yönelik kaygılarım var bu yüzden dudak okuma kurslarına bakıyorum ama net sonuç alamadım
tavsiye edebileceginiz kurslar varmı birde diger kulagımın gitmesinden çok korkuyorum neler yapmalıyım

selam bende işitme engelliyim 10 yaşında menenjit sonucu her iki kulakta devre dışı kaldı ve birdahada faliyete geçmedi alıştım artık dudak okumak konusunda bir sorunum yok özel sektörde ağır sanayide çalışmaktayım

Sevgili arkadaşlarım ben de aranıza katıldım, sizlerle paylaşmak çok güzel. Doğuştan işitme engelliyim. Bu sene implant ameliyatı olacagım. Doktorum Çağlar Batman istanbul'dan. Yalnız çınlamam var, ameliyattan sonra çınlama devam edip etmeyeceği konusunda çekincelerim var.

hosgeldın kulak cınlaması agır ısıtme kayıplarında olagan bırsey arkadasım hepımızın derdı koklear ımplanttan sonra duyuyorsunuz duyuncada etraf seslerı cınlamayı bastırıyor dunyanın seslerıyle tanısınca zaten cınlama unutuluyor o nasıl ses verıyor bu ne demek ıstıyor kafanız daıma duydugunuz seslerle mesgul
ammmaaa bıde benım gıbı ımplantı kaybetme durumu oluncaaa kulagı tamamen kapatıyorlarkı bıdaha cınlamayı bastıramazsınız halıle tıkalı kulakta besbeter cınlama artık yoksaymayla durumu ıdare etmeye calısıyorsunuz bırde amelıyattan sonrakı moral bozuklugu anlatılır gıbı degıl
eger ımplat amelıyatı olmasaydım ısıtmenın kırıntısının kırıntısı olurdu kuvvetlı bır cıhazla bastırırdım dıyorom
sıze kolaylıklar sans dılıyorum

surveyor_izmir' Alıntı:
Sevgili arkadaşlarım ben de aranıza katıldım, sizlerle paylaşmak çok güzel. Doğuştan işitme engelliyim. Bu sene implant ameliyatı olacagım. Doktorum Çağlar Batman istanbul'dan. Yalnız çınlamam var, ameliyattan sonra çınlama devam edip etmeyeceği konusunda çekincelerim var.

merhaba;
bence kulak çınlaması her işitme kaybında mevcut değil... benim 14-15 yaşlarında işitme kaybı başlamadan önce de kulak çınlamam vardı ve şu anda ileri derecede işitme kaybının yanında çınlama halen devam ediyor.. kulak çınlaması kan dolaşımı ile direkt ilgili bir rahatsızlık.. sigara içmek (şahsi fikrimdir) bunun başlıca nedenidir diye düşünüyorum... ve kohlear imlpantın çınlamayı gidereceğini sanmam..

kohlear implant ameliyatı düşüncenize gelince... benim abim 2000 yılında Çağlar Batman tarafından kohlear implant ameliyatı oldu... şu anda gayet iyi duyuyor, hatta telefonda bile konuşuyor.. bele bağlanan cihaz kullanıyor.. ama şimdilerde kulak arkası kohlear implantlar bile çıkmış.. teknolojinin 1-2 yıl sonrasını bile şimdiden kestirmek çok güç... umarım işitme konusunda dev adımlar atılır....

benim içinse doktorlar kulakların duyma yetisinin tamamen kaybetmesini bekliyorlar.. yani sesleri unutmalıymışım... çünkü bildiğiniz gibi kohlear implant farklı bir kodlama ile duymayı sağlıyor..

saygılarımla.

sıgara ıcmenın kulak cınlaması sebebı oldugunu hıc duymamıstım fazla alınan kafeın uykusuzluk yorgunluk var olan cınlamanın daha cok olmasına sebebolur

shukufe' Alıntı:
sıgara ıcmenın kulak cınlaması sebebı oldugunu hıc duymamıstım fazla alınan kafeın uykusuzluk yorgunluk var olan cınlamanın daha cok olmasına sebebolur

shukufe bunun şahsi düşüncem olduğunu belirtmiştim zaten...
haklısınız yorgunluk ve uykusuzluk da etkiliyor... ama kısa ve uzun vadede sigaranın çok etkisi var bence...

yine şahsi düşüncem olarak şunları da ekleyeyim... kulak çınlaması iç kulaktaki kılcal damarlarla ilgili... bu kılcal damarların kan akışını yeterince sağlayamadığı durumlarda (ki sizin söylediğiniz gibi uykusuzluk, yorgunluk vs.'nin de etkisi var tabiki) çınlama en üst düzeyde seyrediyor.. ve uzun vadede sigaranın kılcal damarları tıkayan ve kan akışını düzensizleştiren etkisini hepimiz biliyoruz... sigara kan basıncını da olumsuz etkileyerek normal tansiyonu 1-2 puan arttırıyor.. 5 dakika önce sigara içen birisinin tansiyonunu ölçmek için biraz beklenmesi de bundandır..

ben sigara içmediğim zamanlarda daha az kulak çınlaması hissediyorum.. içtiğim zamanlarda ise artıyor...

benımde cayla basım dertte cınlama konusunda abarttımmı eh cınlamadan ceken ben olurum

Merhaba antioksidan ben de yakında Çağlar batman'a ameliyat olacağım.Senle abin ikiniz önceden normaldiniz ve sonradan işitmeyi kaybettiniz öyle mi? İki kardeşin sonradan kaybetmesi çok ilginç ya da yalnış anlamış olabilirim açıklarmısın. Biz de iki kardeş olarak doğuştan kayıplıyız.kardeşim de çağlara ameliyat oldu daha 3 aylık yeni yani. sıra ben de. yalnız çınlamamdan çok şikayetçiyim.

Üst Alt