Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitme sorunları olan kim var?

bende işitme sorunu yaşayanlardanım ,Timpanoskleros adı ,tek kulakta cihazla idare ediyorum ama kendimi bildim bileli boğuştum bu sorunla ,yinede psikolojik olarak iyi korudum ruhumu sizleri okumak iyi geliyor bana tuşunuza sağlık :))

Maalesef işitme problemim ve iç kulak iltihaplanması sorunlarım var her iki kulağımda da...

merhaba:)

merhaba bilgen ve diğer arkdaşlar.valla benim hikayemde değişik belgencim ya.bende 17 yaşında liseyi bitirdiğim yaz tatilinde bir sabah kalktığımda hiç birşey duymuyordum.ani işitme kaybı idi tanı.tabikii şok oluyorsun kolay değil okulun yeni bitmişş birde çok faal bir insan sın herşey süperken aniden tepetaklak oluvermiş herşey.yaşananlar hiç kolay değildi halada değil.ama çok şükür allahıma yrd etti herşeyimde.mücadele hep vardı hayatımda hiç pes etmedim vee isyan aslaaa allahımdan geldi boynumuz kıldan ince tabiki doğal olarak bir burukluk var.sanki birden herşeyden el etek çektim gibi oldu.eve gelenler bilee beni denemeye geliyordunasılki bu kız diye. bir 3 yıl kadar evden nerdeyse dışarı çıkmadım aklına gelebilecek her türlü kitabı okudumm kendimii geliştirmek adına ailemde süperdi zaten en büyük şansım onlarr hayatta benim çok şükür.ama bir baktımkii insanlardan kaçmakla kendimden de kaçıyorum ve çıktım yavaş yavaş o dönemler dr tedavileri var ama birşey de bulamıyorlar kulak arkası cihaz verdiler ama ne mümkün sesleri ayırmak yinede dışarı çıkınca çok yrd oluyo sesin geldiğini yöne bakmak açısından.ve en büyük keşfimm kendi adıma dudak okumak olduu inanılmaz bir başarı ( bana göre)sonra akupunktur tedavisi felan da gördüm ama birşey olmadı.benimle aynı şekilde bir kadın gelmişdi onun kulakları açıldı ve gitti akupunkturdan sonra.dr larda inanmıyorlardı senin konuşman süper gayetde iyisin acaba bizmi kandırıyorsun diye ikileme girmişlerdi.diyordum kitap okumamın yararları.neyseee konu uzadıkça benimde çenemm düşerde ama sen ısrar ettin bilgen anlat diye:))aldın başına benim gibi belayıı.
sonra hayat devam ediyoo doğal olarak boş durmamak lazım kendimizi hayattan soyutlamamak lazım demii.vee kurslara yazıldım kumaş boyama ,nakış,petcwork,kırkyama çok hoşuma gitti birşeyler yapmak ve üretmek..vee halk merkezinde hoca olmak vardı ama ben işe girdimm şükür banka ile başladımm.ve işe girişimde implant ameliyatımın başlangıcı imişş.arkadaşlarım çok ısrar etti hadi melike bakaılm tıb geliştii vardır gelişmiş bir cihaz diyerek.sonra hacettepe hast.gittim dediler böyle böyle yeni gelişmiş bir sistem cihaz ama farklı birşey ameliyatla yerleştreceğizz ilk önce tereddüt ettim ee sonuçda kesilecen yaaa:))ve dedimkii ya kaybedecek neyin var güzelimm.kapattım gözümüü ooldum ameliyatıı.haa çokmu kolaydı değil ama çok umutluydum allahımda beni utandırmadıkiiii.ve altı ay gibi bir sürede cihazın bünyeye alışması ordaki eğitimler felan deerken hah işde duydum demen altı ay ile bir seneyii buluyoo o kişiden kişiye değişirde.ama ben herkese eğer başka bir yol yok ise olmalarını tavsiye ederimm.hatta kaç kişiyide ikna ettim yanii.
arada geçenlerii başınızın ağrığını düşünerek atlıyorum arkadaşlarımm .bu kadar yazıdan sonra kovabilirsinizdee:)
veeee evlendimm bir çocuğum var allahım bağışlasın eşim böyle sevdi kabul etti:))(edilmeyecek kızmıyım ben yaa)))
işde böyle canlarrr allah her karanlığın ardından muhakkak bir aydınlıkk verir.umutlarınız hiç bitmesin emii:herşey gönlünüzce olsun:ayyyy çok yazdımm helal edin hakkınızı:)))

Evet ben de bir isitme engeLLiyim. Kucukken 3-4 yasLarinda hatirLadigim kizamik yada su cicegi gecirdim. Ve bu hastaLik aiLenin kendi yontemLeri iLe iyiLestirmek oLunca (oyLe hatirLiyorum) soL kuLak hucreLerimin tamamini sag kuLak hucreLerini ise kismen. Sag kuLak %60 diyebiLirim duyma orani. SoL kuLagim yiLLardir akti durdu. Bir kac doktor sadece iLacLarLa duruyordu akmasi. Tabi kucukken utangac bir tip oLuyorsun. HaLiyLe arkadas ortamLarindan uzak oLuyorsun. OyLe birseyki bu derdini kimseye anLatamiyorsun. Zira insanLarin konusmasi kisiden kisiye gore degisiyor. OzeLLikLe kisik sesLi bayanLari anLiyamiyordum. Cok gariptirki, tv'den bir fiLm yada haber dinLediginde daha cok bos konusuyorLar gibi geLiyor cunku anLamiyordum :) Bizim insanLara anLatmakta gucLuk cektigimiz birsey var. Duymuyorum diye birsey yok, duyuyorsun ama anLamiyorsun. Zaman zamanda cogu insanin geLenekseL "isine geLdigimi duyuyor, isine geLmedigimi duymuyor" Lafini beLki bir cok isitme engeLLi arkadasLarimiz yasamistir :)

Benim sag kuLakta sinir hucreLeri bozuk oLsa gerek. Bazen oyLe bir anLar oLuyorki iLk duymadigin seyi aradan 2-3 dakika gectikten sonra beyin sana iLetiyor. "Haa sunu demis" diyorsun.

CihazLara geLince, 1995-1996 idi sanirim. O zamanLar dijitaL cihaz yoktu. VerdiLer bir cihaz ama oda ne. AracLarin motor sesLeri, kafani kasirsin cart cart sesLer. Ya dedim bununLa anca dedikodu dinLenir karsi komsudan :) HaLiyLe duyan kuLagida yoruyordu biraktim. 2006 yiLinda her 2 kuLagada kuLak ici cihaz verdiLer. Ama yok arkadas, ise yarar yonu en ufak sesLeri yada sesin nerden geLdigini anLamama yardim ediyordu. Az cok anLamamda da faydasi vardi ama cok az. Sesi duyuyorum ama aLgiLayamiyorum. Konusmasindan doLayi anLamadigim insanLari cihaz varkende anLamiyorsam niye takayimki cihazi?

Derken soL akan kuLagim evimin yakinLarinda bir doktorun yazdigi iLacLa tamamen durdu. Allah razi oLsun o doktordan. UsteLik tek bir tane icmistim, sadece 1 tane. YiLLarin durduramadigi akinti 1 iLacLa tamamen durmustu :) Sonrasinda Gazi universitesindeki bir doktor muayene ettiginde soL kuLakta zar yok ve bu zar oLmamasindan doLayi kuLak iLtihap kapabiLir hatta beyine kadar gider demisti. Yine kuLagimin bir yerinden yani deriden zar yaptiLar. Doktor soL kuLak boLumundeki kafa kemigini torpuLuyordu ameLiyatta. Dedim hocam ne yapiyorsun? dedi, akan iLtihap kemigi eritmis biraz onu temizLiyorum. Tabi amaLiyati uyanik yaptiLar.

Bu oLay is hayatinizida etkiLiyor. Her ne kadar bir cok kisinin yaninda caLismis pek sorun oLmamis oLsada, cafeye bakma, musteri iLe iLgiLenme isi oLdugunda birazda duygusaL ve onurLu davrandiginizda utanmaLarda oLuyor. Simdi sakatLik raporu icin basvurdum. 2 sene once %39 vermisLerdi. Baraj %40'mis safLigima denk geLdi itirazda edemedim :) Simdikinde ise karar kuruLdan gecmis sanirim. Ama oLumLu degiL. Doktor, geLsin birde ben bakayim demis. Bayramdan sonra gidecegiz bakaLim. Umarim oLurda devLet isine girme ihtimaLimiz oLur insallah. Tabi yine haLimize sukur, etrafa bakiyorsun Allah beterinden korusun. Ama inanin devamLiLigi oLan bir iste heLeki sigortaLi caLisacaksaniz cok zor. Zaten bunca yiL orada burada caListim hic sigortam oLmadi. Yas oLdu 29. AskerLikten muaf. Biraz uzun oLdu beLki ama daha kisa anLatiLamazdi :)

Geçmiş olsun Lawri.Hikayeni çok güzel anlatmışsın.Espirilerine çok güldüm.Böyle olumlu ve pozitif olman çok güzel.Umarım hayattan beklediklerine kavuşursun.

bende orta işitme engellilyim cihaz kullanıyorum iyi duyuyor ve güzel konuşuyorum

bende işitme engelliyim (BİLATERAL İLERİ DERECEDE SENSÖRİNÖRAL İŞİTME KAYBI) sol kulagım 105 db sag kulagım 97 db duymuyorum işitme cihazı kullanıyorum memnunun rahatlıkla konuşa biliyorum şimdilik bir sorunum yok bakalım ileri ki yıllar ne getirecek.......

rapor için müracat ettim beklemedeyim sanırım %50 gibi falan alırım

Ben kendime yarı sağır derim.Dudak okumayı kendiliğinden öğrendim.Benim ki ya doğuştan olmalı ya da 2 yaşındayken geçirdiğim hastalıktan.Üniversitede okuyorum.Ana okulundan beri normal okullarda okudum.Hocalar ders anlatırken ders kitaplarını okurdum ama sonra sıkardı beni,bende roman okurdum.Konuşmam normal sayılır.İşitme cihazı kullanmayı da reddettim.Öyle böyle iletişim kuruyorum işte :lol:

Aha da beennn...
39 yaşına gelmişim hala ben de tam bilmiyorum ki neyim olduğunu.
Küçükken geçirilen ateşli bir hastalığın marifeti(miş).Sensöriel tip işitme kaybı.Kulak beyin iletişimini sağlayan sinir ucu sensörlerinin tahribatı yani.
Bu sensörler kulağın duyup beyine gönderdiği seslere aracılık ederken puştluk yapıyo işte.:D.Komisyonu mu az buluyo nedir? Ne istiyosan söyle oturup anlaşalım,iş yavaşlatmanın greve gitmenin alemi ne de mi ama?..
Neyse 12 yaş civarında hissettirmeye başladı kendini,konuşmam normal az zorlansam da karşıdakiyle diyalog kurmamda çok fazla bir problem yok. İlk gençlik yıllarımda fazlaca dokundu bana ama şimdiki düşüncem aynen şöyle; amann anlamadım mı bidaha söylesin,işi ne be abi :D
Hayatta en güzel şey sevgi,umut ve hayallerdir...
En başta kendiniz olmak üzere eşinizi,işinizi,arkadaş ve çevrenizi kısaca hayatı sevin.İleriye dönük umutlarınız hayalleriniz mutlaka olsun sırtınızı dönmeyin hayata.
Nasıl ki ayna görüntünün aynını yansıtır,hayat da öyle.Somurtana somurtur,gülümseyene ise kahkahalarla cevap verir.
Sağlıklı,neşeli,umut ve güzel hayallerle dolu bir yaşam diliyorum sizlere.
Saygılar... Sevgiler...

bende işitme engelliyim küçükken geçirdiğim ateşli hastalık sonuçu oluşmuş işitme cihazı kullanıyorum

merhaba benımde kızım işitme engelli şuan 2.5 yasında sağ kulak çok az derecede sol kulagı hıç duymuyor kızımın dogustan denge kanalları ve denge sıvısı yok

ben de işitme engelli olarak buraya cevap veriorum.sağ kulak hiç duymuo sadece sol kulak çok az duyuo ve işitme cihazı kullanarak bunu sorun olmaktan çıkardım.iletişim kurabiliorum çok şükür.biraz da dudak okuma yeteneğim sayesinde tabiiki.

herkese merhaba.

Merhabalar,

29 yaşımdayım ve 1999 yılında önce sol kulağıma bir süre sonra da sağ kulağıma orta kulak ile iç kulak arasındaki üzengi kemiği çıkarıldı ve yerine protez takıldı. 2008 yılına kadar da her hangi bir sorun ya da sıkıntı yaşamadım. Bir süre önce sağ kulağımda atak şeklinde iki üç kere aniden tıkanma hissi ve uğultu yaşadım. Bunun üzerine Vasoserc 24 mg ilaç kullanmaya başladım. Sabah akşam olmak üzere günde 2 tane halen kullanıyorum. Yaklaşık 5 ay önce de sağ kulağımda işitmemi tamamen kaybettim ve sürekli devam eden bir uğultu var. Sol kulağımda işitme cihazı kullanmaya başladım fakat uğultu bu kulağımda da başladı.

Gen tedavisini umut olarak görüyorum.

Merhaba ßende i$itme engeLLiyim. 8-9 ya$Larında geçirdiğim havale sonrası işitme duyumu kaybetmeye başladım. şuan tek bir cihazla idare ediyorumm sesleri duymama rağmen konu$maları anlamakta zorluk çekiyorum.

ßu arada Linki aktif tutsak yaa arkadaşlarla tanı$ma şansımız olur :p :D

Yaş 33 ilk defa işitme cihazı kullanacağım.Sol 52 sağ 55 db sanırım çocukluğumdan beri de bu civarlarda..11-12 yaşlarımdan beri duymakta güçlük çektiğimi bilirim..Nedenini bilmiyorum orta kulak iltihabı ya da ateşli bir hastalık..Cihazın işe yarayacağından pek emin değilim..Kullanıpta normal bir insan gibi duyan ya da rahat eden var mı?

merhaba arkadaşlar ben de doğuştan işitme engelliyim sağ ileri sol çok ileri derece beş yaşindan beri cihaz takıyorum ozamanlar kayserideydik doktorlar bilememişler ankaradaki doktorlar bildiler o zamana kadar beş yaşıma gelmişim ben 21 yaşındayım 15 yıldır kulak arkası analog cihaz kullandım yeni kulak arkası diğital cihaz aldım bir ay oldu alışmaya çalışıyorum normal okulda okudum liseyi bitirdim cihazla rahat duyup ve konuşuyorum işaret bilmiyorum :)

huLya sende ßendensin anLa$ıLan :D soruNumuz aynı :=)

Merhaba arkadaşlar
Sol hiç duymuyor, sağdada 14 ay önce sensörinöral işitme kaybı oldu şuan sesleri duyuyorum fakat anlama kabiliyetimi yitirdim.Cihaz aldım fakat alışamadım zaten anlamama fayda etmiyormuş.36 yaşındayım zaten çalışıyordum,işe devam ediyorum aynı yerde ama tabiki çok sıkıntılar yaşıyorum:(

İŞİTME ENGELLİ veya İŞİTME KAYBI OLAN KİM VAR

Merhaba.

Ben istanbuldan serkan. 11 yaşında geçirdiğim hastalıktan dolayı işitme engelliyim. Ama normal bir şekilde konuşabiliyorum (hatta bazen işitme eng. olduuma inanmıyolar bile).. İşitme engelli kimler var aramızda, ayrıca eski işitme engelliler federasyonu ve şuandada bir işitme eng. spor klubu bşk.yrd. olduğum için sorusu olanlarada yardımcı olabilirim. ama bu konunun açılımı ARAMIZDA İŞİTME ENG. KİMLER VAR?? dır :) o yüzden özel sorusu olan özel mesaj atabilir. sevgi ve saygılarımla.

Bende varım 18 yaşında ani işitme kaybı nedeni ile heriki kulağımı kaybettim Sülalemde hiç kimsede sorun yok genetik değil yani sonradan oldum amasya meslek yüksek okulu muhasebe sınıfı öğrencisiyim implant kullanıcısıyım

merhaba bende varım 9 yaşında yakalandığım menenjit hastalığı sonucu işitme duyumu kaybettim hiç duymuyorum bende hastalık öncesindede olan kitap okuma sevgisi işitme engelli olduktan sonra iki katına çıktı ve sürekli hertürlü kitp veyazılı yayını severek okurum konuşabiliyorum dudak okuma yeteneğim süper ayrıca yıllar önce koktlear implant istanbulda testlere katıldım ve sol kulak iyi dediler sesleri hece halinde duyabilir dediler sonrasında ailem fiyatı yüksek olduğu için vaz geçti tabiki bende doğal olarak bunalıma girdim aradan yıllar geçti şimdi hayatıma alıştım ve kendimi engelli olarak görmüyorum insanları çok seviyorum bunda kötü ve olumsuz sözleri duymamamın etkisi var halimden memnunum hepinize geçmiş olsun arkadaşlar

slm. arkadaşlar bende işitme engelliyim hepimize allah sağlık versin. kaderimiz miş.

Merhaba
Ben 25 yaşındayım. Geçen Aralık ayında kullandığım ağır bir ilaç yüzünden, genetik faktörlerin de etkisiyle işitme kaybı yaşıyorum. Sorunum Şubat başında ortaya çıktı. Önceleri kayıp çok azdı, ancak kısa sürede orta derecede kayıba kadar ilerledi. İlacı bırakalı 3,5 ay oldu, ilerlemez daha diyorlar ama yine de bilemiyoruz. Açıkçası ne kadar güçlü durmaya çalışsamda korku ve umutsuzluk içindeyim. Benim gibi ilaç yüzünden sıkıntı yaşayan varsa yazsın lütfen...

selam arkadaşlar bende işitme engelliyim sol 75 sag 65 duymuyor işitme çihazı takarak hayatı yaşıyorum bunada şükür

MERHABA DOSTLAR
Benimde 9 yaşında işitme engelli kızım var. Kızımın işitme engelli olmasını malesef 3 yaşında öğrendik.Malesef diyorum çünki 3 yaşına kadar bir kaç kelime telaffuz edebiliyordu. Bizleri yanıltan doktorumuz oldu.Bazı çocuklar geç konuşur, kendi çocuğununda 4 yaşında konuşmaya başladığını söylüyordu.Biz aile olarak ihtimal dahi vermiyorduk ama yinede içimizde kuşkular oluşmaya başladı günden güne. Ankara da çocuk hastanesinde en güvenilir Bera testi yapıldı.Fakat test sonucuna göre kızımın işitme kaybı olduğu çıkmadı. yinede kuşkularımız devam ettiği için Hacettepe Hastanesinde 3 yaşında iken işitme testi yapıldı ve işitme kayıplı olduğu ortaya çıktı. tekrar 15 gün sonra test yenilendi ve sonuç doğrulandı. Dünyalar başımıza yıkıldı.Aynı gün kızıma Dijital işitme cihazı verildi. Ertesi günü sabah kızım uyandığında ilk olarak cihazlarını istedi. Şükürler olsunki o günden beri cihazlarını titizlikle kullanıyor. Kızımın eğitime ihtiyacı vardı. Eskişehirde Anadolu Üniversitesi İÇEM' e kabul edildik ve orada anaokulu statüsünde 2 yıl tam gün işitme ve konuşma eğitimi aldı. 3 yıl kaynaştırma sınıfında eğitimlerine devam etti. Şimdi Normal ilköğretim okulunda kaynaştırma öğrencisi olarak 2. sınıfa devam ediyor.Şükürler olsunki ilgi ve bizlere düşen birçok görevi hassasiyetle yerine getirmemizden dolayı artık normal bir çocuk gibi dil gelişimi tamamlamak üzere. Bazı harfleri konuşurken çıkartamıyor veya yanlış söylüyordu. Anadolu üniversitesi içerisindeki DİLKOM merkezinde yaklaşık 1,5 yıl konuşma eğitimi aldı.İklöğretim okullarında sınıfta gürültüden dolayı sorun yaşıyordu. Fakat FM işitme cihazını uğraşlar üzerine temin ettik. Yaklaşık 2 yıldır FM sistemini derslerde kulanıyor. Gayet derslerinde de başarılı bir öğrenci.Bu bizleri gün gün daha çok mutlu ediyor.Kızımın eğitiminde bu güne kadar emeği geçen öğretmenlerine ve İÇEM' e çok teşekkürler ediyorum. Saygıdeğer dostlar azimli ve istekli bir şekilde çalışma ve uğraş sonunda başarıya ulaşılıyor.Bu arada kızımın her iki kulağında da işitme kaybı 95 desibeldir.
Sizlerle acizane olarak kızımın öyküsünü paylaşmak istedim. UNUTMAYINIZ BAŞARILAMAYACAK HİÇBİR ŞEY YOKTUR.SABIRLI OLUNUZ.
Bütün dostlara Sağlıklı ve huzurlu uzun mutlu yıllar dilerim.

benimde sol kulağımda işitme kaybı var sağ kulak normal duyuyor bu çoğu zaman işime yaradı hep hiç şikayetçi olmadım özellikle uyurken sesten rahatsız olduğumda sağ tarafıma yattımmı dünya yıkılsa duymuyorum :)

selam bende işitme engellisiyim. bebekken orta kulak iltihabından ameliyat geçirmişim. sinirlerim yıpranmış. sağ kulak hiç sol kulak az duyuyor. cihazı çok denedim alışmak için ama olmadı. dudak okumayla iletişim kurabiliyorum. ince sesleri duymasakda olur. bunada şükür arkadaşlar.

Selam arkadaslar. Ben de dogustan isitme engelliyim. Isitme engelinin yaninda kulak gelisimi eksikligi de var bende. Kulak kepcesi, kanali vs. hic bir sey yok. Isitme duzeyim dusuk. 10 yasimdan itibaren bir dizi operasyon gecirdim fakat bekledigim sekilde sonuclanmadi. Bazen insanlarin soyledigi seyleri anlayamiyorum. Dudak okumaya calissam da yeterli olmuyor. Bu sebepten askere de almadilar. Su anda Milli Egitim Bakanligi'na bagli memur olarak calisiyorum. Oncesinde de sigortali olarak calisiyordum. Gerek eski isyerimde gerekse de yeni isyerimde insanlarin duymadigim zaman " isine geleni duyuyorsun, isine geleni duymuyorsun degil mi" turunden takilmalarina sinir oluyorum. sevgiler ve saygilar.

Üst Alt