Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitme sorunları olan kim var?

derya_1986
sensörüyel işitme kayıplarında tedavisi yok ama işitme cihazları ile işitme sorunu kısmen halledilebiliyor.

Bende işitme engelliyim. Doktor hatası olarak sağda %65 solda da total %100 kaybım mevcut. Çok sıkıntılar yaşamama rağmen ailemin verdiği destekle normal okullarda okuyarak ve kendimi de dudak okuma konusunda geliştirerek ve üniversiteyi de bitirerek MEB'de memur oldum:) Allaha şükür konuşabiliyor ve çok olmasada işitme cihazıyla epey duyabiliyorum...

işitme engelli degillim ama sizler gibi arkadaslarımı anlamak için işaret dili kursuna gidiyorummm

Ben ortopedik engelli bir bireyim. Ve isaret dilini gercekten ogrenmek isterdim...Ama bu dili direk sizlerden ogrenmek daha hizli ogrenmek demek...Belki birgun bir yerlerde bir bulusma gunu duzenlerseniz banada haber verin lutfen.....Dogadaki butun sesleri duymaniz dilegiyle...

bende varım trafik kazası sonucu sol kolağımda tamamiyle işitme kaybı oluştu allaha şükür sağtarafım duyuyor fazlada sıkıntı çekmiyorum tüm arkadaşlara çok geçmiş olsun allah başka dertvermesin...

interton cep tipi işitme cihazı kullanan varmı aranızda nasıl bişeydir bilgi verirmisiniz. teşekkürler.

Ben de zor doğumdan mosmor doğmuşum ve kulaklarımı kaybetmişim. %80 oranında her iki kulağımda işitme kaybı var. Konuşmam normal ve dudak okuyorum. İşaret dilini öğrenme gereği duymadım hiç bir zaman ama öğrenmeyi çok isterdim..

işaret dili öğrenmek isteyenler ancak bulundukları yerlerde işaret dili kursları açılmayan ya da erkenden kayıtları yapılmış ve bir sonraki kurs kayıtlarını bekleyen arkadaşlar Murat Atilla'nın hazırladığı ilgi yayınlarınca çıkarılan "konuşan eller temel işaret dili" adlı kitaba ya da evren barışık 'ın hazırladığı yargı yayınlarının piyasaya sürdüğü "türk el işaretleri kılavuzu" kitabına çalışarak pratik yapabilirler. Kurslarda bildiğim kadarı ile isimlerini yukarıda belirttiğim kitaplardaki kelimeleri öğretiyorlarmış. örneğin aile ve çevresi, sayılar, renkler, zıt anlamlı sözcükler, duygular, yönler, sıfatlar, fiiler, deyimler vb... daha sonra da cümle kurulumuna geçiyorlarmış. ancak kursta öğrendiklerinizi unutmamak ve öğrendiklerinizi pekiştirmek ve kalıcı olarak daha iyi bir şekilde işaret dilini öğrenebilmek için işaret dilini bilen işitme engelli arkadaşlarla iletişim kurmamız gerekiyormuş. ben abuk sabuk işaret dilini sökmeye çalışıyorum. bilmediğim ya da unuttuğum kelimeler olursa karşımdakine parmak alfabesi yardımı ile yazıyorum. daha iki harfi yazmadan karşımdaki hemen anlıyor. işaret dilindeki karşılığını işaretlerle gösteriyor. türk işaret dili adlı işaret dilini öğrenme, yayma ve geliştirme konusunda yararlı bilgiler sunan bir site var. orada videolu anlatımlarla bazı kelmeleri el kol hareketleri ile anlatmışlar. ayrıca bazı duyarlı işitme engelli arkadaşlar youtube gibi video sitelerine altyazılı olarak verilen kelimelerin işaret dilindeki karşılığını hazırlamışlar. Yalnız işaret dilinin ülkemizin her kesiminde farklılık göstermesi gibi bir durum var. Eskişehir, Ankara, İzmir, İstanbul gibi şehirlerde oturan işitme engelli arkadaşların kendilerine özgü işaretleri var. hatta şehirlerin kendi içlerinde bile aralarında grup kuran işitme engelli arkadaşların kullanmış oldukları işaretler arasında bile az çok farklılık bulunmaktaymış.

Bu işaret dili kursları nerde açlılıyor arkadaşlar? işaret dilini bilmek lazım diye düşünüyorum...Elin ingilizcesi işe yaramadı bari işaret diliyle birşeyler yapalım:)

Buyrun benim :)
Son 2 yıldır hiç duymuyorum,dudak okuyarak anlaşabiliyorum.Son 2 aydır da işaret dili öğreniyorum ama dudak okumak daha rahat:)

Doğuştan klippel feyl sendromuna bağlı olarak işitme sorunum var ..sol kulağımdan amaliyat oldum yapay kemik koymuş doktor kulak yapın çok farklı dedi :) ama sonuç alamadım. Sol kulağım çok az duyuyor ama anlamıyor. sağ kulagım ona göre daha iyi onunda zarı tahriş olmuş.. sağ kulağından da ameliyat edelim dedi korktum olmadım.

lord_55100 arkadaş, bağlı bulunduğun ilde mutlaka işitme engellilere özgü dernekler bulunur onlarla irtibat kurup herhangi birine üye olursan, işaret dilini öğrenebilirsin.

işitme sorunlarımız nasıl başladı paylaşalım

Benim işitme sorunum 5yıl önce kulak çınlaması baş dönmesiyle başladı doktorlar birşey bulamayınca b12 vitamin verdiler geçti.Bir yıl sonra küçük oğlum kucağımda arkadaşa giderken adresi bulamadım çokda rüzgarlı bir gündü hoş niğde hep esiyorda benim çınlamalar yine başladı tabi yanında işitme kaybımda var bir ay kadar sonra perde astım boynumu tavana dikerek ondanmıdır aniden kesildi beyne kanmı gitti bilemiyorum. Bir yıl sonra üç dört saatlik bir mantı yapma mücadelesi sonucunda bende ani baş dönmesi mide bulantısı ve akabindeçınlamalar yine başladı boyun düzleşmeside vardı bende tabi busefer kurtulmak kolay olmadı doktorlarda sebebini bulamadı nihayet kayseri araştırma hastahanesinde bir doçente gittik yapılan bütün tetkikler nourmal ve benim bir kulağım küçükken geçirmiş olduğum bir hastalıktan dolayı kireçlemiş tek kulak olunca doktor pek bir müdahalede bulunamıyor.Her hafta gidiyorum işitme testi yapıyorlar haftaya tekrar gel bu şekilde bir ay git gel sonunda kortizon tedavisi ama yine sonuç alınamadı doktor haftaya gel cihaz yazalım dedi ve haftaya benim uğultularım kesildi her şey normale döndü bir dahada gitmedik doktora ama ben öyle korkmuşumki hergün uyanınca yine uğuldayacakmı diye ödüm kopuyor Bir buçuk yıl yine normal her şey ve benim uğultular duymama yine başladı bir iki ay sürdü ve boyun düzleşmesi için televizyonda mum kürü anlatıyorlardı onu denedim tesadüf iki günlüğüne kaplıcaya gittik ve benim uğultular duymam yine normale döndü .Yedi ay sonra memlekete gittik otda sıcak ben vantilatörün önünde yatıyorum tam kafama çeviriyorum pervaneyi ve bir süre sonra ben bazı kelimeleri anlamadığımı fark ettim.Tek kulakla duyduğumu eşim bile bu sorunlar çıkınca öğrenmişti.Yine doktora gittim kayıp denildi ve bu kayıp 6 ay içinde E oldu bu sefer prf gittim her şey normal troidimde var oda yapabilir dedi sinirsel olabilir dedi sinir hücreleri ölmüşmü dedim tam öylede diyemeyiz dedi ve ben yaklaşıkbirbuçuk yıldır cihaz kullanıyorum.işitme kaybı az olan arkadaşlara tavsiyem ceryanda rüzgarda kalmamaları saçlarını ıslak bırakmamaları klima yada vantilatör gibi şeylerden uzak durmalarını öneriyorum ben boyun damarlarınında kulak üzerinde etkisi olduğunu düşünüyorum bütün herkese geçmiş olsun diyorum.

yalnızlık uçurumu;

Teşekkürler dostum araştıracağım:) Samsunlu işitme engelli dostlarımda tanışmak isterim bu arada

merhaba İstanbuldan bende aranıza katılmak istiyorum;

1.5 yaşında fark ettiler benim duymadığımı.. verilen seslere tepki vermemişim. 2-2.5 yaşımda analog cihazla duymaya başladım..

kısaca doğuştan bu yana işitme engelliyim.
iki cihaz kullanıyorum,
çok iyi konuşuyorum.
işitebiliyorum fakat zor anlayabiliyorum; sürekli "efendim? anlamadım? tekrar edermisin?" kelimelerini sık kullanmaktayım.
işaret dili hiç bilmiyorum; taki bu sene işitme engelli arkadaşlarla tanışıncaya kadar.. ilkkez bu sene 22 yaşımda benim gibi işitme engelli olan ve işaret dilide bilen kişilerle karşılaştım; çünkü anaokuldan bu yana normal okula gittim;
-zorlandım tabii;
ortaokul sağır,özürlü dediler;
lisede duymuyorum diye pek ilgilenmediler;
üniversitede öyle böyle arkadaş gruplarım oldu
şuan 1.8 yıl bankacılıkta çalışarak yaşamımı sürdürüyorum..
anlaşılan şu ki büyüdükçe insanlarda akıllanmaya başlıyor :)
pes etmedim normal insanlarla gürültüsüz ortamlarda iyi anlaşabiliyorum.. ortam kalabalık ve gürültülü olduğu zaman normal insanlarla vakit geçirmek zor..

bu senede normal engelliler ömss kursuna gittiğimde (hocalarda anlatıyor ingilizce konuşuyor gibi hiç anlamıyorum bazen kendim çalışıyorum, tahtaya bakarak anlamaya çalışıyordum.. yanımdaki arkadaşımın defterinden bakıyordum.. ömss'dende 74 aldım:) ) neyse ömss kursuna gittiğimde benim gibi olan ilkkez yüzde 45-60 arası işitme engelli 5 arkadaşlarımla karşılaştım ve hayatım değişti:)
işaret dili nasıl yapıldığını gördüm, hafiften 2-3 işaret öğrenmeye başladım:)(tabi ki fazla alışmamak gerek normal insanlardan uzaklaşmamak gerek :) )

ve bu senede dijital cihaza geçtim. fark yok gibi yinede iyi duyuyorum.. kulak arkası olan cihazlarım olmadığı zaman hiç duyamam..

tüm yeni ve eski arkadaşlar aramıza hoşgeldiniz sizinle de tanışmak dileğiyle..

serkanser;

serkanser yazdıkların aynı benim gibi :) işitme cıhazlarım 3 yaşımda başladım, şimdiye kadar normal okula okudum, ömss önlisans 73,6 :) , 2012 kpss başvuru kaydı yaptım ve hazırlanıyorum, işaret dili hiç bilmiyorum, şuan çalışmıyorum. inşallah hayırlısıyla atanırız.

ben de varım arkadaşlar.. 15 yaşımda filan başladı işitme problemim her iki kulakta da.. genetik benim kaybım.. annemde de var aynı problem..işaret dili ya da dudak okuma bilmiyorum.. şuan için işitme cihazlarından verim alabiliyorum.. sağ kulak 78 sol kulak 87 db kayıp.. sonradan işitme engelli olduğum için normal konuşabiliyorum..

Bayadır yazan olmamış ben bir şeyler karalayayım bari :) İşitme kaybı ister bilateral ileri derecede sensörinöral işitme kaybı şeklinde olsun ister başka türlü olsun, ilk yapacağınız şey kesinlikle yüksek sesle müzik dinlemekten kaçınmak olmalı. Bu işitmenizi daha kötüye götürür, kendimden biliyorum!İkinci olarak özellikle sigara içmemelisiniz ve sigara içilen yerlerden uzak durmakta fayda var. Üçüncüsü ve en önemlisi stresten ve strese neden olan olaylardan uzak durmanız. Ne kadar çok strese girerseniz o kadar sizi olumsuz etkiler. Aslında kök hücre tedavisi bize göre, yani "bilatelar ileri derecede sensörinöral işitme kaybı" yaşayanlara göre uygun olabilir diye düşünüyorum. Sonuçta bu tür işitme kayıplarında sinirler herhangi bir sebebe bağlı kalmaksızın veya kaza vb gibi sebepler yüzünden işlevsiz kalabiliyorlar. Kök hücre tedavisiyle belki bu sinirler yeniden canlandırılabilir. Ama tabi bu benim görüşüm ve ben uzman değilim!

bendede sol kulakta var işitme kaybı doktora gittim kulak zarı çok içeride dendi çok ses verilirse kulağıma çook az işitebiliyorum ancak tabi bu bende algılama sorununa neden oluyor iki ayrı ses geldiğinde bende aynı efendim neydi diye tekrar ettiriyorum :) cihaz gibi bişi takılıyomu bilmiyorum hiç sormadım gerek duyuyorum aslında böyle birşeye olsaa iyi olurdu

bende işitme engelliyim sağ 65 db sol 70 db işitme cihazı ile normal konuşup iletişim kurabiliyorum,dudakta okuyabiliyorum bunada şükür

Ben de isitme engelliyim. Saq %0, sol ise birazcik duyuyor. Dijital isitme cihazi kullaniorm ama cok hassas olduqu icin yine bozuldu. Bozulmasi normal mi yoksa ben mi kullanmasini bilmiyorm anlamadim qitti :((((

fakirinkide biraz farklı oldu yani bu anlatılanlardan biraz farklı olmuş anlatayım izninizle...

babamın ilk eşinden anlaşamadıgından dolayı boşadı ve akabinde ikinci evliliğini yaptı..

ikinci evliliğinden ise 13 yıl boyunca cocugu olmadıgı icin ve evlilik kararı alıyor ikinci eşinide boşanması nedeni ile ücüncü eşi olaraktan annemi alıyor..

annemle babamın arasında 13 yaş farkı var..

neyseki buda yetmediği gibi annemden ilk kız cocugu oluyor ve tabiki babam kurbanlar kesiyor cocugum oldu diye derken bu seferde erkek cocugum olsun diye erkek evladı istiyor ama bir türlü olmuyor..

bir kız
iki kız
üc kız
dört kız
beş kız
altı kız
yedi kız
sekiz kız

dokuzuncu cocuga babam diyorki bu seferde kız olursa yeniden evlenecegim erkek evladıda istiyorum diye söyleniyor..

mevlamdan anneme acıyor 9 uncu cocugu erkek olarak dünyaya getiriyor ve buda fakir (AhvaliAŞK) oluyor

tabi babam evlenmekten vazgeciyor ve kurbanlar kesmeye başlıyor

derken 3 sene sonra bir cocuk daha oluyor yani 10.cu cocuk oluyor oda erkek oluyor..

tabi babam sevincten ucuyor..

neyse gel zaman git zaman sonra erkek kardeşim yani 10.cu kardeşim daha kundaktayken biraz zengin bir misafir geliyor bize..

ve misafirde diyorki güli güli ( annemin adı gülizar kısadan güli güli diyorlar ) sen dedin oglan cocugum yok bak Allah sana iki tane oglan verdi diye nazar ediyor... :S

derken misafir kapıdan cıkıb giderken kardeşim o anda feryadı basıyor ama ne bicim feryad ediyor derken ablalarım bir koşuyor diyorlarki anne bebek patlıcak gibi aglıyor diyor annemde koşarak geliyor bakıyorki kardeşimin kafasının yanında bir kafa buyuklugunda kafa cıkmış hemen cocugu kaptıgı gibi doogruca doktora gidiyor ve doktorda bakıyorki durum ciddi anlamda kötü..

derisinin altında balon gibi su birikmiş bir anda ve buda kafa buyuklugunde olmuş..

doktor o anda hemen neşteri bir vuruyor hemen suyu boşaltıyor ve o deriyi kesiyor yeniden dikim yapıyor derken kardeşim bu şekilde kurtulıuyor...

fakire gelince ( AhvaliAŞK )

fakirde herkesi ısırmaya başlıyormuş yani anneannemi dedemi annemi ısırmaya başlamışım gözlerim buyuk buyuk acılmış ve herkese saldırmaya başlamışım ısırmaya başlamışım derken o anda annem anlıyorki o gelen misafir cocuklara nazar etmiş...

zaten o misafirde kendide itiraf ediyormuş ben nazar ettim cocuklara demiş...

neyseki fakir gel zaman git zaman derken annemi duymıuyormuşum annem şöyle fark etmiş...

diyorki ayakkabı bagını baglıyordum ve seninle konusuyorum ama fakirden ses gelmiyormuş ve fakir birden annemin cenesinden tutarak yüzüme dogru bakıb konuşmasını istiyormusum.. ( şimdi anlıyorumki ozamandan beri dudak okuyabiliyormuşum yani dudaklarını görmek icin cenesinden tutub yüzüme bakmasını söylemişim )

annemde bu halimden kuşkulanmış ve fakir bisiklet sürerken sesleniyormuş ve fakirde bakmıyormuşum.. annem bu durumdan korkmuş

hemen anneannem söylemiş anneannemde inanmamış birde onu cıkarma başımıza demiş..

annemde diyorki hadi bir cagır konuş sana bakacakmı gör bakalım demiş..

anneannemde cagırmış konuşmaya bakmıyormuşum ozaman anneannem anlamışki cocuk hakikaten duymuyor...

annem babama söylüyor babamda anneme kızmış sen birde başıma bıunu cıkarıyorsun ne var cocukta birsey yok demiş..

annemde tabi aynı anneanname dediği gibi babamada demiş hadi cocugıu cagır konuş bakalım demiş..

babamda deniyor bakıyorki cocuk hakikaten duymuyor tabi dünyası başına yıkılıyor...

hemen fakiri kaptıgı gibi dogruca ankaramı desen konyamı desen doktor doktor gezdiriyor ve acı gerceklerle karşılasıyor işitme kayıblarım yüzde 65 desibellerde...

kimisi demişki burnunda et var ameliyat et düzelir vs vs

derken ameliyatta oldum biraz zaman sonra düzelir diye beklediler...

derken ilkokul 1 başladım tabi hic birsey duymadıgım icin ilkokul 1 de kaldım..

babamlar anladılarki cocuk duymuyor hemen konyaya bir daha gidiyorlar ve konya diyorki işitme cihazı kullanacaksın...

derken daha 7 yaşındayım kulak arkası dev gibi bir cihaz aldık ozaman parası ile tam 1 milyon liraya aldık ve 23 sene oluyor siz hesablayın artık...

derken ilk okul 1 i gectim ve o günden bu yanadır işitme cihazı kullanıyorum..

şu anda yüzde kırkbir işitme özürlü raporum var iki kulagımda aynıdır....

24 yaşındayım. 7 yaşımdan beri orta derecede sensörinöral tip işitme kayıplı, epey bir süredir de işitme engelliyim.
Tek kulağımda koklear implant var 4 yıldır.
Konuşmayı ayırt etmem dudak okuma sayesinde mümkün olabiliyor. Konuşmam gayet düzgün.
İki buçuk yıldır çalışıyorum.

ben 1 yaşında havale geçirdim her 2 kulakta 110 desibel.işitme engelliyim ve yarım konuşma bozukluyum.

mrb arkadslar bende yenı uye oldum dogdugumdan berı sag kulak hıc duymuyor sol kulak ta gun gun ısıtmeden dusuyor ALLAH a sukur buda bızım sınavımız sukretmeyı bılmelı

Arkadaslar Merhabalar.
''Herkesin derdi ayni ama vucudumuzun verdigi tepki farklı.Bu yuzden birinde basarılı olan uygulama digerinde olmıya biliyor...'' .Bendende sizlere bir tedavi sekli...İnsallah birilerine faydalı olur...Ben kısmende olsa faydasını gordum. goruyorum...Uygulama soyle...Hergun sabah oglen aksam duzenli sekilde boyun ve kafa cimnastıgiii ve o bolgelere masaj yaparak kan dolasımını arttırmak...1-Sert bir yere sirt ustu uzanın, ayaklar bitisik, eller yukara kalkmıs bitisik, bir sopa gıbi up uzun uzanmıs sekilde sallanın(balık salınması gibi) sırt yere yapısık vucut bir butun sallanıyor. 50 tekrar 2-..Vucudumuz dik (ayakta veya oturarak) basımızı zorlamadan saga sola cevirin. 24 tekrar 3-. sag,sol bitince basınızı one arkaya hareket ettirin zorlamadan. 24 tekrar 4-. basınızı sag ve sol omuza hareket ettirin 24 tekrar 5-.Sag ve sol elinizle boynu tutarak ufalayın sıcaklıgı hissedin 6-.Basınızı sagdan sola ve soldan saga bir sarkac gibi sallayım(ceneniz vucudunuza degecek sekilde bir supurge gibi saga sola calıssın)24 tekrar 7-. Basınızı deve kusunun ıleri uzatması gibi , vucudunuz sabit olacak sekilde hareket ettirin. 24 kez 8-.Derin nefes alın sag elinizin ayasını sag kulagınızın ustune (basınıza) dayayın ittirin,aynı anda basınızlada karsı tepki olarak ittirin bu sekilde 5, 10 sn kalın sonra derin nefes verin...9-.7 maddeyi sol eliniz icinde tekrar ediniz.10-.7 maddeyi alınınız icin uygulayın. 11-.İki elinizi kenetleyin(parmaklar birbirine gececek sekilde ) bas arkası icin 7 maddeyi uygulayın.
Arkadasla bu uygulamayı hayatınızın bir parcası halıne getirin..Kulak bolgesıne giden kanın artması, o bolgenin onarılmasını saglar diye dusunuyorum...Birilerine faydalı olursa ne mutlu....

selam
bende aranıza yeni katıldım

benim kaybım yeni oluştu ani işitme kaybı yaşadım
(bayramın ikinci günü)
sizleri ve çektiğiniz sıkıntıları şimdi daha iyi anlıtyorum
kaybım sağ kulakta %68
cihaz kullanmaya başladım
fakat hiç memnun değilim.
ama bunada şükür.
benim konuşmada problemim yok
tüm arkadaşlara geçmiş olsun

hasan ben profösöre gitmiştim sakız çiğnememi söyledi

Ayse Merhaba
Ben duzenli sekilde sakız cigniyorum. Cene bolgesinde kan dolasımını arttirıyor..Bir nebzede olsa faydasının olacagını dusunuyorum.. Engelli lafı benim hosuma gitmiyor...Gecici olarak cozulemeyen bir saglı problemimiz var diye dusunuyorum.. Mutlaka caresi bulunacaktır. Su an yeni birsey kesvettim. Kulak bolgesine masaj uyguluyorum.. Bir iki farklı ilacıda kullanıyorum.. Kulaktaki asırı sesin oranı birazda dustu.. Birazdaha sesin siddetini hafiflettim gibi.
Kesin sonuc alınca insallah burda herkezle paylasacagım.
Sitres ve uykusuzluk kulaktaki sesi arttirıyor..
saygılarla

Üst Alt