Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[İsmet Tanış] Umutsuzlukların adını hep YILMAZ koydum....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Dillerin hiç lal olmasın bülent kardeşim iyiki bu sitede senin gibi mert insanlarda var teşekkür ederim sana.

SENSİZ GÖNLÜM İSYAN EDER---------------------

HASRETİN İÇİMİ YAKAR KAVURUR
ALEV İSYAN EDER KOR İSYAN EDER.
UZANIP YATAĞA YALNIZ YATINCA
ELLER İSYAN EDER KOL İSYAN EDER..

FELEK VERDİ BANA BU DERDİ GAMI
BIRAKMAZ BİR TÜRLÜ TUTTU YAKAMI.
İÇMEK İSTEDİKÇE HER SIGARAMI
DUMAN İSYAN EDER KÜL İSYAN EDER.

BÖYLEDİR SEVGİLİM GURBET GECESİ
BURDA BAŞLAR BİTER TANIŞ ÇİLESİ.
KAPANDI GÖNLÜMÜN AŞK PENCERESİ
PERDE İSYAN EDER TÜL İSYAN EDER...
-----------------------------------------------------------------
1984.....KOZAN.........İSMET TANIŞ...

sevgili canon haddim değil ama( BURDA BAŞLAR BİTMEZ TANIŞIN ÇİLESİ) sözünü burda başlar biter tanış çilesi diye düzeltirsen şiirin hece vezni bakımındanda dört dörtlük bir şiir olacak.çünki diğer tüm bölümler hece vezinli bu satırıda böyle tamamlarsan tam olacak.saygılar.yani konu harika kalıbında harika olması bakımından.

:wink: Ya bu kadar dolu dolu, ezgi yüklü şiirleri okuyup da içimizden saz sesi, bağlama sesi geçmemesi mümkün değil.

Dilerim bir gün toplanırsınız ve sazınızla bir ziyafet verirsiniz ustalar.

işallah tırtıl.ayrıca şairlere ve ozanlara gösterdiğin ilgiden dolayı seni kutluyorum.yüreği zengin adamsın vesselam.

sevgili vefa bu işin piri sensin umarımki senin öncülüğünde bu işide organize edebiliriz neden olmasın değilmi yarenn66 kardeş..ayrıca yarenn66 şiirin vecni bakımından burda başlae biter tanışın çilesi lafım insanların dertleri gurbette başlayıp bitmez anlamında ama mademki sen öyle uygun buldun neden olmasın saygı duyarım..

o şiirin gerçekten çok harika bir şiir.hece vezni kalıbı açısındanda öyle uygun oluyor.değiştirmişsin sağol.şimdi süper oldu her açıdan hem konu hemde şiirdeki hece vezni kuralı açısından.6+5=11 ölçüsünde düzenlenmiş oldu.satırları hecelediğinde tüm satırlarında bu sonuca varırsın.dinlediğini söylediğin arif abinin sürekli kullandığı bir kalıptır ayrıca bu.yazacağın şiirlerde bu tür kalıplar kullanırsan şiirlerin daha bir değerli olur ilerisi açısından veya olurya birgün bestelenebilmesi açısından.
ŞİİR BİLMEYENE ŞİİR OKUNMAZ
BİR MASAL MİSALİ SÖZ GİBİ GELİR
DÜNYAYI KOYARSIN SATIRLARINA
BİR GÜZEL KAŞ ELA GÖZ GİBİ GELİR
derviş

sevgili semih kardeşim sabreden derviş ölmüş gitmişse sıradada biz varız demektir ama yaşamak direnmek değilmidir?

yaşıyorsan ve banada bu kelimeleri yazıyorsan demekki yaşıyoruz semih kardeşim..yaşamaya her kes gibi seninde benimde bizlerinde hakkı vardır diye düşünüyorum..

nefes aldığımız sürece evet yaşıyoruz başka yolu yok.yaşayacağız

Yaşamak için sebeplerimiz var dostlar mesela bir kere doğaya karşı mecburuz,çünkü doğduk ve yaradanın verdiği süre kadar yaşamaya mecburuz.Birilerinin ülkeler nezdinde başka ülke insanlarına ettiği zulme isyan etmek için yaşamaya mecburuz.Çaresizliğe isyan edebilmek için ve insan olarak millet olarak tüm olumsuzluklara seslenmek, bağırmak ve savaşmak için yaşamaya mecburen mecburuz.

Canon mecburen dediğinde aklıma MFÖ geldi.
Erken kalkmak mecburen işe gitmek mecburen mecburiyetten diyordu....
Çaresiz kalmanan dileğiyle :)

sevgili nafiye işte yaşadığımız içinde bunları yapmak mecburiyetindeyiz değilmi?ALLAH hiç bir kulunu çaresiz bırakmasın..

HER ŞEY ONUN TAKTİRİ İLAHİSİDİR.
YARADAN VARLIĞI VERECEĞİNDE
VARLIKLA YÜZÜNE GüLECEĞİNDE
TAKTİR ONUN;KULU GELECEĞİNDE
NE YAPARSA YAPSIN HEPSİ BOŞUNA
derviş

sevgili derviş kardeşim sende haklısın ne demeliki..ne yaparsak yapalım boş ama yinede boş olmayan ibadetimizi yapmalıyız değilmi.?bundan başka dolu olanda yok galiba?

Kimi zaman insan kendi kaderini kendi çizmeye çalışmalı. Ne yaparsak yapalım boş dersek o zaman hayat bize bir şey vermez. Hayatın bize bir şeyleri vermesini beklemek yerine biz hayata bir şeyler sunmalıyız.

Belki...
Bir sarmaşık gibi
büyüyecek durmadan
belki de..
Güneşin doğmasını beklemeyecek
Bir daha
Bir avuç mutluluk olan
Umutlarımız!

.............2001.............

Biz umut edelim ama umut ederken de mücadele etmeliyiz hedefimiz için, çaba harcalamayız. Gerçekleşip gerçekleşmemesi o kadar da önemli değil, önemli olan kendimiz için birşeyler yapıyor olmamızdır.

UMUDA YOLCULUK.......(GÜLÜME).....

Sen umuda yolculuk yaptınmı hiç gülüm?Yada umuda yaptığın yolculuklarda neyi,kimi,neleri hayal ettin?Biliyormusun benim yaptığım yolculuklar hep hüsranla vede sonu hep umutsuz dramatik bitmiştir.Hatta gideceğim yerlere asla varamamışımdır.Çünkü önüme hep engeller,barikatlar olmadık zorluklar çıkmıştır.Yılmadan yeniden denedim,denedim ve halende deniyorum yılmadan bıkmadan pes etmeden.Biliyormusun gülüm umuda yolculuklarım hiçte bitmeyecek.Zaten bittiği gün benimde bittiğim anlamına gelir işte o yüzden inadına inadına yolculuk yapmaya devam ediyorum edeceğimde..
Sen hiç umuda yolculuk yaptınmı gülüm ,engellerle karşılaşıp onları aştınmı hırsınla azminle?Aşamayıpta çaresizliğinden deli divane oldunmu hiç?Mutluluğu bulmak uğruna umuda yaptığın yolculuklardan hüsrana uğrayıpta mutsuzluk girdabında boğulur gibi oldunmu hiç?Benim umuda hatta ve hatta umutsuzluğa yaptığım tüm yolculuklarımda hep YILMAZ vardı.Ama artık onu umuda yaptığım yolculuklarımda aramıyorum.Çünkü onu artık dualarımla anıyor her giden gibi içimde yaşatıyorum daha önce gidenler gibi ANNEM BABAM gibi..
Sen hiç umuda yolculuk yaptınmı gülüm?Dilerimki senin tüm arzuların hayellerin ve elde etmek istediğin her şey umuda yolculuk yapmadan önce gerçekleşir ve sende böylece umuda yolculuk yapmazsın.Bırak onuda benim gibi çaresizler,umutsuzlar,sevipte sevdiğine kavuşamayanlar yapsın.mesela ben bir tanem..SEN HEP UMUTLU KAL EMİ...........

Sen bilirmisin kara bir sevgi
ne demektir diye?
Hiç duydunmu
Hissettinmi bir annenin yavrusunu
Hissettiğince?
Hani dünyadan hiç bir beklentisi kalmazda
Bir küçücük umut bile
Gözüne kör görünür ya
İşte öyledir benim
Kara, kapkara sevgim.
İçime gömdüm onu
Siz göremezsiniz,
Anlayamazsınız.
Umudu yoktur benim sevgimin
Tesellisi yoktur.
Bir küçücük ışık bile
Yol gösteremez ona,
Yanlızlıktır tek yoldaşı.
Kara,kapkara bir
Çıkmaz gibi taşırım onu.
Ne ağırdır ne zordur bilirmisin?
Bilemezsinki güzelim.......
Senin gözlerin
Bembeyaz sevgiler gördü her zaman
Hiç kapkara sevgin olmadıki bilesin.
Senin ellerin
Bembeyaz sevgiler tanıdı hep
Bembeyaz sevgilere dokundu.
Benim böyle bir şansım bile olmadı
BİLİRMİSİN?
Dokunamadım bile sevgime bir kerecik
Söyleyemedim bile özgürce,yürekten.
Bir parça ışık,bir küçük umutla
Bezemeye çalışırken onu
Bir anda aldınız elimden
Ne olur soldurmayın onu.
Bırakın
Bırakında bana kalsın
Çıkar yolu olmasada
Kapkara sevgimin.
Umutsuzluğu,Yanlızlığı
Acısı olsada bırakın
Yaşam boyu tattığım
Tek sevgimi bana
YALNIZ BANA
B I R A K I N...............

1990.................NİĞDE.......

AĞLAMA.......
ACIYMIŞ HÜZÜNMÜŞ SEVGİ
YERİ GELDİĞİNDE ÇAĞLAYAN BİR IRMAK
YERİ GELDİĞİNDE CILIZ BİR DERE
ÖZLEMMİŞ HASRETMİŞ
VE BİR TANEM AYRILIKMIŞ EN SONUNDA
ELVEDA BİR TANEM.......
GÜNEŞ DOĞACAK AZ SONRA VE ONUNLA BİRLİKTE BU GÜZEL RÜYADA SON BULACAK
HER ŞEYİN SON BULDUĞU YERDE..
SİL ARTIK GÖZYAŞLARINI
MUTLU OL
GÜL
GÜLMEK YAKIŞIYOR SANA
BIRAK AĞLAMAYI
ONUDA YAKIŞANLAR YAPSIN
MESELA BEN BİR TANEM
E L V E D A ........
-------------------------------------------------------------
1990......NİĞDE..

SEVGİYE DAİR
ASLINDA ÇOK ŞEY VAR SÖYLEMEK İSTEDİĞİMİZ.
AMA BİZİ DİNLEYECEK SEVGİLİ YOK.
BELKİ DE ÇOK SEVDİK.
HEMDE HİÇ SEVMEDİĞİMİZ KADAR...
AŞKI KAĞIDA DÖKTÜK,ŞİİRLER YAZDIK..
EN GÜZEL SÖZCÜKLER SEÇEREK,BAĞIRA BAĞIRA SÖYLEDİK ONA.
AMA O BİZİ HİÇBİR ZAMAN DİNLEMEDİ Kİ.
İŞTE BU YÜZDEN SADECE UZAKTAN SEVMEYE ALIŞTIK.
UTANGAÇ YÜZ İFADELERİYLE,
KORKARAK SEVDİK HERZAMAN.
BELKİDE SEVENLERİN KADERİ BU OLSA GEREK
SEVİPTE ACI ÇEKMEK......NE ACI ALLAHIM..........ADANALI..

yüreğine sağlkl canon.. hepimiz bazen böyle hüzünler yaşıyoruz.. hayat bu...

sevgili yarenn66 ..semino..menekşe..guzide..nafiye..isik_ay son yorumlarınız için minnattarlık duygularımı iletiyorum sizlere sağolun..elbetteki sevinçler kadar hüzünlerda hayatımızın bir parçası biz olumlu olduğu kadar olumsuzluklarıda yaşıyorsak elbetteki her yaşanılanı olduğu gibi yazmaya gayret edeceğiz..bizi yazmaya itende bu etkenlerdir ne dersiniz dostlarım..?saygı vede sevgilerimle..

SENSİZ GÖNLÜM İSYAN EDER şiirinin hala etkisindeyim canon ne yalan söyleyeyim en çok bu şiirin etkiledi beni hemde derinden.bu tür şiirlerinin artması dileklerimle. :roll:

Sevgili gülüm...Uzaklarda biryerlerde yüreği yüreğine bağlanmış biri muhakkak vardır ve sen aynaya her baktığında adını dahi bilmediğin o gizli sevda için mutlaka gülümsemelisin mutlu olmak seninde hakkın inan bana..Hem biliyormusun DOST sahil kıyısında çakıl toplamaya benzer.Avuç avuç toplarsın sonrada teker teker atarsın.Bazılarınada hiç kıyamazsın.İşte gülüm sen o benim kıyamadıklarımdansın iyiki varsın..
----------------------------------------------------------------------------------------------
sevgili derviş kardeşim hani senin şu kitap bastırma olayın vardı.İşte o kitabada misafir acemi yazar olarak benim bu SENSİZ GÖNLÜM İSYAN EDER şiirimide katarsan onur duyarım.Bu şiir 1980 li yıllarda ilk şiir denememdi ve ondan sonrakilerde ne yazıkki aynı düzeni tutturamadım başka taraflara kaydı kalemim birde yaşadığım ortamlarda o tür şiirlere bir türlü yer veremedim darağacımda..Yani anlıyacağın senin şiirlerin yanında benim boynum büküktür usta olanda üstad olanda sensin sanada ayrıca başarılar diliyorum.saygılarımla.ismet

ismet kardeş büyüklük Allaha mahsus.benimki sadece nacizane bir öneriydi.ama tüm şiirlerinin o düzen ve kalıp içinde olmasını çok isterdim.çünki o kalıp ve düzen şu anki ve son yüzyılın aşık ve ozanlarının %85 inin kullandığı bir düzen.o şiirde son düzeltmemizle o kalıba oturdu zaten.hele konusu ve konuyu işleyişin bir harikaydı.hemen yılma bence yine o sistemi yakalamaya çalış bence.inan eserlerin senden sonra yıllar geçsede eskimeyecektir.tıpki muharrem ertaşların neşet ertaşların aşık veyselin vb.biçok ozanın şiirlerinin eskimediği gibi.dillerde hala dolaştığı gibi.bu gün aşık veyselin uzun ince bir yolladım şiiri hala dillerdeyse bunun sırrı hem konu hemde şiirdeki akıcı kalıptır.sen hiçbirşeyden ümidini kesme bak seninde sevdiğin sevgili ozan arif nedemiş********
MEVLA ÇEKİRDEĞE ORMAN GİZLEMİŞ.
TAHIL TANESİNE HARMAN GİZLEMİŞ.
YILANIN ZEHRİNE DERMAN GİZLEMİŞ.
SABIR EYLE ŞÜKÜR EYLE DUA ET.
Mesela ben yıllarca bu kötü hallerimin içinde bu şiirin tamamını mırıldanarak teselli buldum

evveeettttt 6 günlük aradan sonra tekrar merhaba demenin zamanı geldi ve ilk önce hem benim hemde tüm insanlığın uyması lazım gelen bir kaç cümle yazayımda sonrasını ALLAH bilir neler olur göreceğiz..

>Şerefle bitirilmesi gereken en ağır görev hayattır.>
Bu nedenle;
Bir lokma ekmek için şerefini ayaklar altına almaya,
Bir anlık zevk için namusunu lekelemeye,
Bir zamanlık mevki için ayak öpmeye,
V E D E
Günlük menfaatler için faziletini karartmaya değmez.
---------------------------------------------------------------------
Bunlara uymak gerek ama uyanlarla uymayanların hallerini hep birlikte görüyoruz..sevgi vede saygılarımla.

KAR BÜRÜMÜŞ YÜCE DAĞIN BAŞINI
ÇEKEMEYİZ BU ELLERİN YAMAN KIŞINI
ÖZLER OLDUK ARTIK ANA BABA AŞINI
DOSTLAR İZİN VERİN YUVAMA GİDEYİM...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt