Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalça Çıkığı olan kim var?

zeynep ben heyete girmedim ama fizik tedavide baston yazdırdım etkisi olurmu orana aceba ..bende aynı durum var baston kullanacağiım sonucu buraya yazmısın.solda d.kç sağda asırı kireçlenme var ..

Sonucu 1 ay sonra alicam buraya yazarim benimde solda dkc sagda agrilarim var ama kireclenme yok simdilik.doktor heyette sordu destege ihtiyacin oluyormu uzun yuruyuslerde dedi.demekki destek kullanmsnin orana etkisi oluyo

Sonuç kalça cikigi % 18 kekemeden%22 balthazar ile %36 aldim.ve hakem hastaneye sevk edildim.ogrenmek istedigim acaba hakem hastane olarak ankarada hangi hastaneyi tercih etsem.ve ileri derece olmasada bel fitigi var emar sonucum ve tedavi surecimde var bel fitigini da dahil ettirsem oran verirlermi.tesekkurederim

Herkese merhaba, yetişkin bir insanda kalça çıkığı nasıl anlaşılır, ilk adımda soldan bele doğru vuran sizi gibi şeyler yaşayan oldu mu? Sadece iki gündür bu şekilde bi sizi oluyo, doğuştan kalça çıkığıymisim ama daha bı kaç aylıkken tedavi edilmiş çok şükür, nuksetme durumu oluyor mu kalça çıkıklarinin, şimdiye kadar hiç problem yasamamistim, yük de kaldırıyorum spor da yapıyorum ama ilk adımı atınca o sizi geliyor... yönlendiren olursa makbule geçer, saygılar.

Merhaba Suret, evet maalesef DKC tekrarlayabiliyor. Bende dogustan vardi. Tedavi gormus, duzelmisim, ama 30yasimda tekrar ortaya cikti. Gelisimsel kalca dispilazisi diyorlar. Film ile ortaya cikiyor. Gecmis olsun.

Umarım kalça çıkığı değildir, bı anda mı çıkar ki... Birkaç gün üstüne gidicem ben daha inatciyim

Sonunda noluyo peki, sizde de bı anda sizilarla mı başladı? Adyoq

Siz nasıl bı çözüm buldunuz cikiginiz için ayrıca ?

merhaba,anlamanın en kolay yolu ortapedıste gıtmektır.Sıyatıkten de olabılıyor (yani;belden) bilinmez ki?? çünkü bel kallçaya vuruyor

Teşekkürler:) ogrenecegimi videolardan öğrendim, kimse açıklayıcı detaylı yorumlar yazmamış bu konu altına, herkes kendi özelinde paylaşmış. Kalça çıkığı kolay kolay denmez, bazen kalçada gelişim geriliği de olabilir, dört seviyede sınıflandırılan bu sürecte kalça çıkığı en üst seviyedir. Kalcadaki gelişim gerilikleri de aynı şikayetleri getirir ama proteze filan gerek yoktur, kalcadaki kıkırdak yapısını destekleyen tedaviler uygulanır, tabiki gecikmeden doktora gitmelidir. Protezler on yıl falan dayanır değil, eğer iyi doktor olursa otuz yıl da dayanır, çünkü çok zor bi ameliyattır doktorun da çok çok iyi karar vermesi gerekir...alanında profesör olan kişilerle görüşmek tabiki çok daha mantıklıdir. Ayrıca kalcadaki gelirim geriliği kas güçlendirilerek de giderilebilir. Kolaylıklar dilerim.

İstanbul'da 5yilda gitmedigim profosor kalmamistir benim. Ve hepsinin soyledigi tek kelime bol bol yüz, ameliyat son asama oldu. Yalniz bende soyle bir sıkıntı var. Dogustan kalca cikikligi evet ama gelisimsel olarakta gerilik var. Evet protezler 10 yildan fazla dayanabiliyor. Bu ameliyati yapana, kullanilan proteze gore de degisiyor. Ama en onemlisi senin kendine iyi bakman. Yani protezi takip bitti tamam diyemiyorsun. Gunluk hayatindaki hareketlerine, ozellikle kilona dikkat etmen gerekiyor.

Mrb oğlum 10 yaşında kalça çıkığı dendi 1 hafta önce bt de sağ 41 sol 50 derece açılar ameliyat deniliyor çok kararsız kaldık samsun ve trabzonda önereceğiniz dr var mı aksu_52_@hotmail.com adresim.teşekkürler

Sonunda noluyo peki, sizde de bı anda sizilarla mı başladı? Adyoq

Siz nasıl bı çözüm buldunuz cikiginiz için ayrıca ?

Merhaba.bende cift tarafli yuksek kalca cikikligi var.yasim33.amaliyat bebekken olmusum ama tutmadi.kemik yapim zayif ,siddetli agrilarim oluyor.doktorlar amaliyat yapmak istemiyor.ama cok agrim var.eski performansim hayli dustu.ozellikle bu yil cok zorlaniyorum.napmam gerek bilmiyorum...ankarada yasiyorum..benimle ayni durumu yasayan arkadaslar var mi acaba?

Merhabalar @gokcesydn, Kemik yapınızın zayıf olması ciddi bir dezavantaj maalesef. Ancak ağrılarınızın ileri seviyeye geçmiş olması da size başka çıkar yol göstermiyor. Ameliyat olmadığınız takdirde ağrılarınız nedeniyle eve kapanmak durumunda kalabilirsiniz.

Kemiklerinizi takviye edici bazı ilaçları doktorların önerebileceğini düşünüyorum. Burada doktor ismi vermeyi pek sevmiyorum aslında ama size Fahri Erdoğan'a bir muayene olmanızı öneririm. Bir çok doktor bazı kişileri farklı rahatsızlıklar nedeniyle ameliyat yapmayı göze alamazken, Fahri Bey bu hastaları ameliyata alabiliyor. Çok geçmiş olsun, sağlıcakla kalın...

Fahri Bey'in muayenehanesi Nişantaşı Ortopedi Grubu içerisinde İstanbul-Şişli-Fulya'dadır. Ameliyatları ise şu anda anlaşmalı olarak Acıbadem Fulya Hastanesi'nde yapıyor. Nişantaşı Ortopedi Grubu olarak internetten arama yapınca telefon ve adresini bulabilirsiniz. İstanbul'da olması sizi tedirgin etmesin, ameliyat sonrası taburcu olduktan sonra uçak yolculuğu yapabilirsiniz.

Herkese merhaba. Benim de doğuştan sol kalça çıkığım var, 1 ve 1.5 yaşında bebekken olduğum ameliyatlar sonrası hayatıma normal şekilde devam edebildim çok şükür. Bağdaş kuramama, sol ayakkabıyı bağlarken biraz zorlanma dışında bir skntm olmadı 25li yaşlara kadar. Sonralarda gece krampları basladi, 1 hamilelik geçirdim rahattı bir skntm gene olmadı ama doğumdan sonra eskiye göre kilomun biraz artmasıyla skntlarm artti. 29 yasindayim.

Suan örneğin, arabaya soldan bineceksem bacağını tutup kaldırıyorum, merdivene ilk sol ayağımı atmiyorum, kalcamda kasılmalar olduğundan. Bazen, özellikle uykudan kalkınca sabahları kasılıyor ve oturma pozisyonuna zor geçiyorum, oturunca da kalkma pozisyonuna geçmekte zorlaniyorum. Yürümek iyi gelir zannetmiştim ama artık kısa bir yurumede belime de vuran ağrılarım basliyor..

Çok uzun yazdım ama benimle ayni durumda olan kimse var mi, varsa acaba nasıl bir yol beni bekliyor, hemen protez mı gerekir. Henüz Dr a da gidemedim, sanırım duyacaklarimdan korkuyorum... Şimdiye kadar engelsiz bir hayatım vardi, şuan ağrılarım olsa da dışarıdan hala sikintisiz gibi görünüyorum. Beni bekleyen skntilari düşününce strese giriyorum. Cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

@LhN88, öncelikle çok geçmiş olsun. Eğer kısa yürüyüşlerde dahi ağrı şikayetleriniz başladıysa kalça ekleminizde kireçlenme ilerlemeye başlamış ve yavaş yavaş ameliyat şartlarına doğru gidiyorsunuz demektir. Daha ileriki zamanlarda gece yattığınız zaman ağrı nedeniyle uyuyamama durumuna da düşmeniz söz konusudur. Arabaya binerken bacağınızı elinizle kaldırma, merdiven çıkarken önce sağlam bacağınızı kullanma gibi durumlar kas gücünüzün zayıfladığına işarettir. Ağrılarınız arttıkça daha az hareket etmeye başlarsınız, daha az hareket ettikçe de kaslarınız gittikçe zayıflar.

Hele ki kilonuz varsa bu da süreci tetikleyici bir hal alır. Ben de benzer durumları kısmen yaşadım. Ancak benim kasılma gibi şikayetlerim yoktu. Doktora gitmek noktasında korkunuz olabilir, ama şunu bilmeniz gerekiyor: Kalça çıkığınız varsa, eklem yapısı bozularak ağrılara sebep olmaya başladıysa bundan pek kaçış yok. Hatta ertelemek sizin zararınıza bile olabilir. Dışarıdan normal görünüyorum diye yazmışsınız, bu ifadeden sol bacağınız da kısalığınız yok gibi anlıyorum. Eğer böyleyse iyi, ama kısalığınız da varsa aksamanız nedeniyle ameliyatı ertelemek zamanla omurganız ve dizinizin de zarar görmesine sebep olabilir. Doktora gidince hemen neşteri vurmazlar üzülmeyin. :) Tekrar geçmiş olsun, sağlıcakla kalın...

Cevabınız için teşekkür ederim.evet bacağında bir kısalık yok çok şükür. Kasılma diye yanlış mı tabir ettim bilmiyorum ama şöyle tarif edeyim. Yataktan kalktığımda oturma pozisyonuna gecmem icin kalça eklemim sanki yerine yerlesemiyor gibi oluyor.

Ayakta durup biraz hareketten sonra açılıyor.Bu süre tabi genel yorgunluk halime göre uzayabiliyor. Kilom aşırı değil ama bence bacagima fazla geliyor. 1.60 boyunda 63 kg.im. Aslında tüm bacagimda ağrım var ama kalcamdaki gibi değil. Dinlenince ortaya çıkan içten hafif bir sizi şeklinde oluyor. Romatizmal bir durum da olabilir belki. Çevrede kendim gibi kimse olmayınca burada benzer şeyleri yaşayan insanları bulunca tüm skntlarimi sormak istedim. Zaten ne kadar sorsam da en yakın zamanda Dr a gitmem şart. Haklısınız ertelememeliyim.

Merhaba benimde 12 yaşında oğlum da doğuştan kalça çıkılığı var 8 aylıkken 4 ameliyat geçirdi sonra düzeldi ama 9 yaşında tekrar çıkmış ağrı sonucunda ameliyat tekrar oldu platin takıldı

Dr bize 6 ay sonra çıkması gerektiğini söylemedi bu sırada tekrar çıkmış biz platini çıkartırdık ama şuan kalça yerinde değil soğukta ağrı yapıyor beni üzülmesin diye söylemek istemiyor da bazı Dr ameliyat olsun ama tekrar çıkar garantisi yok diyor bazılarıda ameliyat olmasın diyor yürüyüşünde bozukluk yoktu şimdi iyice bozdu caresiz kaldım

kendim olsam bu kadar üzülmezdim evlat olunca sizce ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun ankarada oturuyorum ankara yada ankara civarlarında önerdiğiniz yer varmı ?

Tuğbatuana Hanım yazdıklarınızı üzüntüyle okudum anlaşılan oğlunuz yaşam boyunca kalçalarıyla sıkıntı yaşayabilir ...Benim de doğuştan sol kalçamda problemlerim olduğu için ( benim ki pertes yani eklemin yeteri kadar gelişmemesi ve kemik erimesi ) gerçi sizin oğlunuzdan farklı ama malesef kalça sorunları anne babaları da üzüyor ve uğraştırıyor.

Ben İstanbulda oturuyorum ama Ankarada Prof. Bülent Erdemli , Berk Güçlü gibi doktor isimlerini kalça konusunda çok okudum duydum. Dilerseniz evladınızı onlara gösterip belki size bir yol haritası çizerler. İstanbul isterseniz burada da doktor isimleri verebilirim..Geçmiş olsun..

herkese merhaba. benim de çift taraflı kalça çıkığım ve sayısız yanlış operasyon geçmişim var maalesef. sanırım kısalık yok, yani en azından şimdilik.. şuan 34 yasımdayım, 2 cocugum var, ağrılarım yavas yavas basladı ama doktora gitmekten resmen korkuyorum. yüzmeye giderek hareket etmeye ve operasyonu geciktirmeye çalışıyorum. platinin ömrü su kadar yıl, çok agrılı bir operasyon, 3 ay evden cıkılmıyor gibi belki de doğru olmayan bilgiler beni çok tedirgin ediyor. merdiven cıkmakta falan problemim yok ama uzun yol yürüyemiyorum, corap giymekte zorlanıyorum bir de aksamamın arttığını hissediyorum. açıkçası bu yasta böyleyse ilerleyen yıllar beni korkutuyor.

GKC2017 ben sürekli doktora gidiyorum ortopedi doktorlarıya konuşuyorum zaten 50 yaşından önce protez önermiyor çok extrem bir durum yoksa doktorlar kalça çıkığığı,kireçlenme, şekil bozukluğu de olsa doktorların çoğu razı olmuyor proteze.Doktorlar bana da protez takılır diyor gelecekde... Doktora git belki PRP, atroskopi ya da değişik cerrahi dışı yöntemler sana önerebilirler. Fizik tedavi vs..Yüzmen mükemmel bence.Eklem hastalıklarında en önemli şey kas gücü ..Ben de aksayarak yaşıyorum hatta dönemsel ağrılarda yaşıyorum ama hayatımı buna göre ayarlıyorum...Çünkü başka çare yok...Korkularla yaşamaktansa rahatsızlığımıza konsantre olup onu nasıl yeneriz bunları düşünmek de fayda var..Bu arada acıyı çeken bilir.Kalça ağrısını bende çekiyorum .Ölecek halimiz yok..Bizim de çoluk çocuk var :)..Geçmiş olsun..

Eğer doğuştan kalça çıkığınız varsa gelişimsel kalça probleminiz vardır demektir. Yani femur ve/veya asetabulum yapınız bozuk olarak hayata başlıyorsunuz demektir. Dolayısıyla yaş ilerledikçe bu bozukluk ilerler, ta ki artık kemik kemiğe sürter hale gelir. Ağrıların sebebi de zaten budur. Bu nedenle cerrahi dışı yöntemlerin faydasını ancak kısa süreli olarak görürsünüz, kesin çözüm ameliyattır.

Ancak rahatsızlığınız kemik erimesi, avesküler nekroz vb. sonradan oluşan bir durum ise ve ileri safhada değilse cerrahi olmayan yöntemler daha etkin olabilir. Yüzme, egzersiz vb. ancak kaslarınızın kuvvetlenmesini sağlar, ağrılarınıza çare olmaz. Bunların faydasını daha çok ameliyat olduktan sonra normal hayata daha hızlı geçişte görürsünüz., çünkü o zaman ihtiyacınız olan kuvvetli kaslardır. Bir de hareketli olmanın diğer bir faydası kilo almanızın önünde bir engel olur. Çünkü kilo artışı eklem bozulumunu hızlandırır. Geçmiş olsun dileklerimle...

My Tuncer uzun süredir takip ediyorum sizi. Benim bir lafım vardır. İnsan kendi rahatsızlığın profösörü olur diye. Siz de çok çok çekmişsiniz belli çok aydınlatıcı bilgiler veriyorsunuz ...İnsan kendi çektiğini çok daha rahat ve kolay ifade eder..Allah düşmanımın başına eklem sorunu vermesin..

A.s kalça çıkıklığı kemik erimesi kireçlenme anatomik bozukluklar hangisini koyarsan koy hepsi bela hastalıklar..Hastalık Sizinle yaşıyor sizinle mezara kadar gidiyor ...Malesef kalça da kritik bölgemiz yürümek en doğal hakkımız bu hakkımızı bile zorluklarla elde ediyoruz...Üzücü..Giden eklem geri gelmiyor malesef...Ve en kötü durumda hasta kendi hastalığıyla başa çıkmak zorunda kalıyor hasta ..Doktorlar da bir yere kadar..T.K.P operasyonunu ve zamanını bile sana bırakıyorlar...Rabbim herkese sağlık versin..

burcse, övgünüzü hak edecek bir şey yapmadım diye düşünüyorum, ama çok teşekkürler. Netice itibariyle hiçbirimiz bir doktor değiliz ve bu forum sitesi de bir tecrübe/bilgi paylaşım ve yardımlaşma sitesi. Bu anlamda gayemiz sadece yardım almak değil aynı zamanda birbirimize yardımcı olabilmek de olmalı diye düşünüyorum. Dualarınıza da "amin" diyorum. Sağlıcakla kalın...

Kim senin doktorun ve hangi şehirde

Msj eski ama bi ihtimal belki buralardaysanız cvp yazınız

Üst Alt