Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kışa hazırlık :)

50 kavanozdan fazla domates konservesi yaptık. Epey bir miktarda biber ve domates kurusu.. Bu yaz domates biber verimli oldu.

Uzunca bir süre domatese para vermem artık. Zaten verilecek gibi değil.

Turşu tariflerini görelim. Değişik farklı tarifler varsa yaparız.

50 kavanozdan fazla domates konservesi yaptık. Epey bir miktarda biber ve domates kurusu.. Bu yaz domates biber verimli oldu.

Uzunca bir süre domatese para vermem artık. Zaten verilecek gibi değil.

Dr abi bu bir domates soykırımı yapılmış mutfakta.

Dr abi bu bir domates soykırımı yapılmış mutfakta.

Yok olm.. onları menemen yapıp yiyeceğiz. :)

Hani domates dikmeyecektin? :mad: Bana göndermemek için 40 takla attın. Pahalıymış da tohum bile alamazmış da...Derhal 50 kavanoz'un 25'ini istiyorum :mad:

Dikmeyecektim... Antalya'dan seracı bir arkadaş bedava fide gönderdi. İnsanın böyle Antalyalı iyi arkadaşları olunca dikiyorsun mecburen... O yüzden domateslerin 25 kavanozu Antalyalı arkadaşa gidecek. Kalan bana anca yeter. :)

Turşu tariflerini görelim. Değişik farklı tarifler varsa yaparız.
pek tursu yiyen aile olmasakta bir litrelik kavanoza karpuz kabugunu soyarak dilimledim
uzerine tuzlu su sarmisak bir avuc nohut koydum bakalim nasil olacak:eek:
7 kavanozda menemenlik yaptim
domates biber cok pahali geldi ama:(

pek tursu yiyen aile olmasakta bir litrelik kavanoza karpuz kabugunu soyarak dilimledim
uzerine tuzlu su sarmisak bir avuc nohut koydum bakalim nasil olacak:eek:
7 kavanozda menemenlik yaptim
domates biber cok pahali geldi ama:(

Karpuz turşusu cıvık birşey olur o ya, turşu biraz çıtır çıtır olmalı; karpuz kabuğu daha ilginç olabilirdi, kabuklarını da başka bir kavanoza yapsaydın iyiymiş 🙂 Onu da ben deneyeyim bari 😄

Karpuz turşusu cıvık birşey olur o ya, turşu biraz çıtır çıtır olmalı; karpuz kabuğu daha ilginç olabilirdi, kabuklarını da başka bir kavanoza yapsaydın iyiymiş 🙂 Onu da ben deneyeyim bari 😄
pardon:eek:yanlis anladinmi anlattimmi bilemicem dost
karpuzdan tursu olurmu hic:eek:tabii kabuklari
yesil yerlerini soyup attim kalani dilimledimde kavanoza koydum yani

pardon:eek:yanlis anladinmi anlattimmi bilemicem dost
karpuzdan tursu olurmu hic:eek:tabii kabuklari
yesil yerlerini soyup attim kalani dilimledimde kavanoza koydum yani

Karpuz kabuğundan turşu yapmak ilk benim aklıma geldi sanmıştım. Zaten youtube'da da bir sürü tarif varmış 🙂

Turşusu kurulmadık meyve sebze kalmadı

İnsan şaşırıyor..:)

Yok olm.. onları menemen yapıp yiyeceğiz. :)

Dikmeyecektim... Antalya'dan seracı bir arkadaş bedava fide gönderdi. İnsanın böyle Antalyalı iyi arkadaşları olunca dikiyorsun mecburen... O yüzden domateslerin 25 kavanozu Antalyalı arkadaşa gidecek. Kalan bana anca yeter. :)

Afiyet olsun,

susuz lahana havuc tursusu yaptim
havuclari rendenin iri tarafiyla rendeledim
beyaz lahanayi rondodan gecirdim
sarmisagini tuzunu hepsini karistirip kavanoza iyice sikistirdim kasikla
gecen sene yaptiklarimiz begenerek yemistik

patlicandan dolma tursusu yapardi annem o sevilirdi ama benim gozum yemiyor:)zor is hic denemedim
yapanlar tarif edermiki

Kaynar su ile salatalık turşusu yaptım, içine çörtük otu, dağ eriği ve kırmızı pancar koydum. Bir de bumların üstüne ayrı ayrı kavanozlarda; birisine ardıç tohumu ve yaprağı, birisine safran, birisine yabani ada çayı koydum. bir de karanfil koyacağım. Bakalım nasıl bir aroma verecek.

Kaynar su ile salatalık turşusu yaptım, içine çörtük otu, dağ eriği ve kırmızı pancar koydum. Bir de bumların üstüne ayrı ayrı kavanozlarda; birisine ardıç tohumu ve yaprağı, birisine safran, birisine yabani ada çayı koydum. bir de karanfil koyacağım. Bakalım nasıl bir aroma verecek.
karanfıllı sfranlı tursu:rolleyes:mucıt beyımız kesıf pesınde galıba:p
bence dokeresın sen bunları:eek:

taze fasulyeyı temızleyıp yıkayıp kılıtlı posetle buzluga atıverdım denemelık
konserve benı asıyor usendım

karanfıllı sfranlı tursu:rolleyes:mucıt beyımız kesıf pesınde galıba:p
bence dokeresın sen bunları:eek:

taze fasulyeyı temızleyıp yıkayıp kılıtlı posetle buzluga atıverdım denemelık
konserve benı asıyor usendım

Genelde malzeme telef ediyorum ama ya tutarsa? 🙂

susuz lahana havuc tursusu yaptim
havuclari rendenin iri tarafiyla rendeledim
beyaz lahanayi rondodan gecirdim
sarmisagini tuzunu hepsini karistirip kavanoza iyice sikistirdim kasikla
gecen sene yaptiklarimiz begenerek yemistik

patlicandan dolma tursusu yapardi annem o sevilirdi ama benim gozum yemiyor:)zor is hic denemedim
yapanlar tarif edermiki

Sirkesiz femante turşmu? şukufe..

Nasıl olacağını merak ettim..

emın olun kendı saldıgı sular sırkeyı araatmıyor cok nefıs bırsey oldu
ama lıkır lıkır tursu suyu ısteyen ıcın hayal kırıklılıgı olur:)
havucla lahana cok guzel karısım oldu

Ben sirkesiz turşu hiç kurmadım daha..ama çoğunlukla ev yapımı sirke kullanıyorum. Kuzenim çok sirke yapıyor o veriyor..

Ben sirkesiz turşu hiç kurmadım daha..ama çoğunlukla ev yapımı sirke kullanıyorum. Kuzenim çok sirke yapıyor o veriyor..
elinde boylebecerikli kuzen bulunca kendin bolca yaparsin sirkeyi
midemde sorun hissedince elma sirkesi kullanirim kemal kukrerin
bende yotubdan okuyup 1 kavanoz kurdum ama hazir sirke kadar basarili bulmadim
artik denemem

elinde boylebecerikli kuzen bulunca kendin bolca yaparsin sirkeyi
midemde sorun hissedince elma sirkesi kullanirim kemal kukrerin
bende yotubdan okuyup 1 kavanoz kurdum ama hazir sirke kadar basarili bulmadim
artik denemem

Gerçekten o konuda çok şanslıyım. Akla gelebilecek herşeyden sirke yapıyor bu sene ihlamurdanda kurmuş bakalım nadil olacak da ben görmedim. Isparta'dan gül alıyor gül sirkesi kuruyor. Amca kızı maşallah eli çok iyi çeşit çeşit o yaptıkça bende nasipleniyorum.☺️🥰

Ardıç turşuya pek bir şey katmamış, rahatsız edici bi aroması da yok ama olmasa da olurmuş, sanırım olmasa daha iyi olurmuş. Yabani ada çayının da bir katkısı yok o da olmasa da olurmuş. Belki alışık olmadığımız içindir, biraz tüketip alışsak severiz belki. Safran hiç bir fark yaratmamış varlığı da belli değil yokluğu da. Bu gün kavanozun birisine de dört tane karanfil koydum bakalım o nasıl bir aroma verecek. Ama kırmızı pancar çok güzel renk vermiş.

Ardıç turşuya pek bir şey katmamış, rahatsız edici bi aroması da yok ama olmasa da olurmuş, sanırım olmasa daha iyi olurmuş. Yabani ada çayının da bir katkısı yok o da olmasa da olurmuş. Belki alışık olmadığımız içindir, biraz tüketip alışsak severiz belki. Safran hiç bir fark yaratmamış varlığı da belli değil yokluğu da. Bu gün kavanozun birisine de dört tane karanfil koydum bakalım o nasıl bir aroma verecek. Ama kırmızı pancar çok güzel renk vermiş.
allahalah onca paralar dokup safranla tursu denemek:eek:yazik olsun
dereotu sarmisak nohut tuz nene yetmiyor tursuya
bak kipkirmizi pancar tursusu hayali bile guzel
hasladinmi kirmizi pancari onden
cok sert birseyde
bazen alip hasliyorum dakikalarca ama kimseye begendiremedim mubaregi
faydali diye oncada reklamini yapsamda alicisisi hic cikmiyor mubaregin

allahalah onca paralar dokup safranla tursu denemek:eek:yazik olsun
dereotu sarmisak nohut tuz nene yetmiyor tursuya
bak kipkirmizi pancar tursusu hayali bile guzel
hasladinmi kirmizi pancari onden
cok sert birseyde
bazen alip hasliyorum dakikalarca ama kimseye begendiremedim mubaregi
faydali diye oncada reklamini yapsamda alicisisi hic cikmiyor mubaregin

Pancarı haşlamadım ama kaynar su ile yapmıştım zaten, çıtır çıtır aromasızlar daha güzel olmuş. 🙂 Safranı da para ile almadım doğadan topladım 😄

KISLIK SASRMISAK SAKLAMA DENEYIMLERIM:eek:

bir senesinde saplari dokuluyor diye hepsini kopardim posete doldurdum buzdolabinin kanadina yerlestirdim
ilk baslarda iyiydi sonralari sararmis yumusamis
daha sonrada yesil saplar cikmis
hic memnun olmamistim

sonraki yil sivri akilli bir tanidigin tarifi dislere ayirip posetleyip buzluga atmak
lazim oldukca ordan almak
valla ne yalan soyleyim sarmisagin bi tane aromasi kalmamisti hic begenmedm

daha bir tanidigimda soyup zeytinyaginyagirya kavanozlayip oyle kullanmak
ilk bas kolaylikmis gibi olsada sonra begenmedim

onu asiyorlar diye balkona astik bir yilda
daha haftasi olmadan guvercinler gagalayip hepsinbi ziyan etmislerdi

gecen yil koylu akrabalar ambarlarina kilerlerine topuyla saplari koparmadan asiyorlardi
dur bizim kiler miler olmadan kus kadar daire olsada kapali balkona astim
boyle cok iyi dayandi yaz gelene kadar firesiz hepsini saglam agiz tadiyla kullandik

Bereketle afiyetle yemek nasip olsun şukufe..sarımsağın cinsine göre dayanikliligi değişebiliyor. Bizde balkonda yada malzeme odasında tutuyoruz bazen bakmisiz içleri boşalmış gitmiş. Annemin alışkanlığı soğanı sarımsağı en az Mart ayına kadar yetecek şekilde depolamak eee ozamanda muhafaza etmek gerekiyor düşünce hep..

Karıncalar gibiyiz...:)

Yaz sebzelerini dondurucuya koymakla başlıyor kışa çalışmalar

KISLIK SASRMISAK SAKLAMA DENEYIMLERIM:eek:

bir senesinde saplari dokuluyor diye hepsini kopardim posete doldurdum buzdolabinin kanadina yerlestirdim
ilk baslarda iyiydi sonralari sararmis yumusamis
daha sonrada yesil saplar cikmis
hic memnun olmamistim

sonraki yil sivri akilli bir tanidigin tarifi dislere ayirip posetleyip buzluga atmak
lazim oldukca ordan almak
valla ne yalan soyleyim sarmisagin bi tane aromasi kalmamisti hic begenmedm

daha bir tanidigimda soyup zeytinyaginyagirya kavanozlayip oyle kullanmak
ilk bas kolaylikmis gibi olsada sonra begenmedim

onu asiyorlar diye balkona astik bir yilda
daha haftasi olmadan guvercinler gagalayip hepsinbi ziyan etmislerdi

gecen yil koylu akrabalar ambarlarina kilerlerine topuyla saplari koparmadan asiyorlardi
dur bizim kiler miler olmadan kus kadar daire olsada kapali balkona astim
boyle cok iyi dayandi yaz gelene kadar firesiz hepsini saglam agiz tadiyla kullandik

Neden sarımsak saklama ihtiyacı duydun ki her zaman marketten alabileceğin ve çok fazla miktarlarda ihtiyaç duymayacağın birşeyi saklamak çok mantıklı gelmedi. İllaki saklamak istiyorsan tam şimdi al sebzeliğe koy, ama sıcak bir yer olmasın hava alsın yeter. Bir de köy sarımsağı dedikleri küçük dişli sarımsak olsun. Büyük dişli olan dayanmaz.

Kendimi kışa hazır hissedemedim gitti. Yine de bol cevizli kahvaltılık sos yaptım. Sanırım kışa çıkmaz 🙂 tadına baktırdıklarım çoğunu yedi. 😁

Neden sarımsak saklama ihtiyacı duydun ki her zaman marketten alabileceğin ve çok fazla miktarlarda ihtiyaç duymayacağın birşeyi saklamak çok mantıklı gelmedi. İllaki saklamak istiyorsan tam şimdi al sebzeliğe koy, ama sıcak bir yer olmasın hava alsın yeter. Bir de köy sarımsağı dedikleri küçük dişli sarımsak olsun. Büyük dişli olan dayanmaz.
sebzeyı soganı alıyorsun kıloyla ama sarmısak oylemı,
bı bakıyosun evde bıtmıs ozel sarmısak lazım dıye yemegı bırakıp markete gıtmek hos degıl
bırde topunu sımdı aldınmı 60 lıraya fılan
sonra 4 tane sarmısagı sana okutuyor market bılmemne lıraya

ha sunu bıleydım:eek:tesekkur ederım
kucuk dıs sarmısak dayanırmıs:rolleyes:bunu hıc tahmın etmezdım
adı dıye zannederdım kucuk dıslerı begenmezdım

Üst Alt