Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kışa hazırlık :)

bende 8 şise menemen yaptım.Şimdide kornişon tursu yapıcam kavanozlara koycam.Salatalarda ve kısırda güzel oluyor.

@tapasya ...ewet turşu neyim de yaptiysa wersin şukufe bize aç mi qalalim qiş boyunca yanı...walla elimi neyim atip da qislik şeyler yapamadim ölelim mi açlıktan sukufe wersin bize qislik seyleri ...ğŸ¤*ğŸ¤*ğŸ¤*ğŸ¤*sonra da kaayyyffeee neyim iceriz şukufe qonsuyla...onu da bi qonşudan alirim bi fincan kkkaayyfeee pişiririm şukufe ye ....ğŸ¤*ğŸ¤*ğŸ¤*ğŸ¤*ğŸ¤*ekmeqi neyim de Metepe ye yaptırırim ...ğŸ¤*ğŸ¤*ğŸ¤*ğŸ¤*içkiyi de yelpaze den alırız...ğŸ¤*ğŸ¤*ğŸ¤*ben de bol bol dinlenirim qişin...ğŸ¤*ğŸ¤*ğŸ¤*ğŸ¤*ğŸ¤*
tursu yapsam dogadanmi esirgiyecem. hic yemem. helede aciyi
carliston biber ismarlamistim 1 kilo. aci sivri getirmisler. napsam napsam.

tapasya we bana wer qonşu aci biberleri biz sewiyoruz acılı şeyleri...yerken de biii acılı türkü ciqirir mka aqam bize ohhh misss wallahi...🤭🤭🤭🤭🤭🤭

şaka olarak yazıyoruz qülmek için ..😹😹😹ewet di'mi yanlış anlarlar qene aayy biktim wallahi ..😹😹😹😹😹

Aynn ponçiğim Bnm arkadaşlar alınmayın mizaç amaçlıdır maksat qülmek herkesin emeğine sağlık ☺️

Pekmez den biraz bahsedeyim güzen oldu ben olmaz sanmistim.:eek: hiç yapmadigimiz birsey...Bahçedeki üzümler az miktardaydı bizim için daha iyi oldu ugrasmak açısından. Pekmez topragi varmis onunla ezdik. Ezdik, ezdik mıncıkladık suyu çıkınca önce kevgirden gecirdik sonra tulbentten süzdük daha sonra kaynatık taaki pekmeze dönene kadar. epey güzel oldu bence aldıklarımiz dan bile güzel. :eek:

elinize saglik
8 10 liraya uzum alip ancak nefis koreltebiliyoruz
kisa sarmisak saklama metodunuz varmi
mahalleye arabayla satan gelmisti, baya aldik almasinada kapali balkona astik. ne olur bilemem
gecen yil buzluga attim. lazim oldukca cikarip kullandik ama aromasi kalmiyor.
ondan onceki yil soyup zeytinyaginda beklettik o da cok bekletince iyi olmuyor
bir yilda balkona asmistim, kuslar yedi, kalanindanda ben igrendim kus gagaladi diye

Elinize sağlık.
Ben de üzüm reçeli yaptım, hem de hiç toz şeker kullanmadan.:eek:
Domates konservesinden sonra level atlayıp ketçap yaptım. Seneye lutenitsa yapma niyetim var.

Sarımsak saklanmıyor, tadı çok bozuluyor.

Ellerinize sağlık keyifli uğraşlar, hemde kışın elimizin altında hazır birseyler olması iyi geliyor..
GRAHAM BELL sarımsağı bir deste alıyoruz o bitince yenisi alıyoruz.. sarımsak saklaması zor oluyor ama kapalı balkon en iyi saklayacaginiz yer diye düşündüm nemi sevmiyor. .
Sema üzümleri şekersiz nasıl reçele döndürdün.

tesekkur ederim. hakikaten saklamak olmuyormus sarmisagi

Şekersiz üzüm reçelini bende merak ettim şimdi ancak yapmayı düşünmüyorum sadece merakımı gidereceğim…:eek:

bir tabak uzum kalmisti. 3 de elma.
yukayip elmalari boldum kabuklarini soyup. uzumlerinde saplarini temizledim susuz pisti
buyukce bir dilim limonun suyunu ekleyip blenderledim
az oldugu icin kahvaltida bitti gibi
saklamak icin bozulur galiba sekersiz recel.

Üzüm reçelini tek malzeme ile yaptım.
Çekirdeksiz üzümü taneleyip, yarısının suyunu sıkıp, taneleri üzüm suyunda 1 saat kadar çok kısık ateşte pişirdim.
Sıcakken kavanozladım (konserve mantığında) Kolay kolay bozulmaz yani...
Bal gibi tatlı, ama içinde rafine şeker veya tatlandırıcı yok.
Üzümün posasını da yoğurt ve müsli ile yedim, mutfakta sıfır atık procesi oldu:):)

Sema Güzelmiş hemde çok guzell👌Üzümün kendi suyu şerbeti olmuş..:)

recel demisken;bu vakitler ipe dizili aliclar satarlardi sopaya dizip.
2 3 ip alip marmelatini yapiyordum. pandemiden beri cok gezemeyince alamadim, yapamadim.
herkese oneririm. cok guzel oluyor.
ayrica cokta faydali.

Bu başlığın hareketlenmesi için tam vakti lakin çıt yok.bu sene kışa hazırlık yapmak heleki salça yapmak cebi çok yakıyor..geçen seneye göre fiyatlar tam dört katı..geçen seneden salçası olanlar şanslı.

Bu başlığın hareketlenmesi için tam vakti lakin çıt yok.bu sene kışa hazırlık yapmak heleki salça yapmak cebi çok yakıyor..geçen seneye göre fiyatlar tam dört katı..geçen seneden salçası olanlar şanslı.

Salça değil de domatesleri kaynatıp cam kavanozlara koyma işlemine ne deniyordu :)

Annemin isyanı ve ısrarı üzerine bütün cumartesi günü domates ve biber doğramak ile geçti, bir süre kahvaltıda dahi domates görmek istemiyorum.

Yaklaşık 300 tl gibi masrafı oldu, kaç kavanoz çıktı bakmadım şimdi yalan olmasın.

Doğrama domates çok amaçlı oluyor yemeklere çorbalara kullanım alanı çok. Karacabey domatesi kilo 5 tl kapya biber 12 TL..300 liralık malzeme yaklaşık 50 şişe doldurmuştur ama sadece doğrayıp kaynattiysanız.

Sıcakta kavrulduğum için ben sadece kesip kaçtım evden, tek duyduğum sanırım blender çalışıyordu.

Doğrudur birkaç kasa taşıdık eve, ana malzeme olan domatesin yerine bibere daha fazla para vermek dokundu biraz bana.

Bu sene en çok kırmızı bibere para vermek zor geliyor..

Doğrama domates çok amaçlı oluyor yemeklere çorbalara kullanım alanı çok. Karacabey domatesi kilo 5 tl kapya biber 12 TL..300 liralık malzeme yaklaşık 50 şişe doldurmuştur ama sadece doğrayıp kaynattiysanız.
o fiatlara gene sanslisiniz
ankarada 15 liradan domates
kapya biberi eve goturen sayilidir
25 liraydi bir aralar simdi haydi haydi 15 bulan alsin
1 kilo yemelik alabildigimiz oluyor ki salcayi hic dusunmuyorum
hazir salca aldigimizda kullaniriz ankaralilar

3 kiloluk unla ona gore yumurtayi hesap edersen eriste yemekten bucak bucqak kacarsin kesede mangir az olunca
tarhanayi eve sokmamayiz un yumurta sarisi sarmisak yogurt

Salça değil de domatesleri kaynatıp cam kavanozlara koyma işlemine ne deniyordu :)

Annemin isyanı ve ısrarı üzerine bütün cumartesi günü domates ve biber doğramak ile geçti, bir süre kahvaltıda dahi domates görmek istemiyorum.

Yaklaşık 300 tl gibi masrafı oldu, kaç kavanoz çıktı bakmadım şimdi yalan olmasın.

Konserve oluyor,:) yalnız onun kapaklarını iyi kapatmalı ve serin yerde saklamalı. yoksa bozulabiliyor.

Kısa hazırlık derken ilk akla gelen hee ne kadar domates salçası, domates puresi olsa da tarhana,erişte gibi şeyler de var.
sizler de yapar mısınız? bizim yörede çok yapılır

püre şeklinde kullanmadım hiç fakat, kırmızı biber,acı yeşil biber, sarımsak ve domatesle yapılan sos çok güzel oluyor.

Bu sene her şeyin tadı kaçtı zaten.
bundan 3 yıl öncesi yazın 50 kg luk un alır kısa hazırlık ne var ne yoksa yapar kalanını kek te ekmekte vs kullanırdık.
Bu sene sembolik oldu tarhana. Dediğin gibi ateş pahası ama biz dometesimizi biberim izi kendimiz yetistirdigimiz için biraz şanslıyız.
ne guzel elinle yetistirdigin organik mis kokulu domates biber sansli kullarmissiniz
biz apartmanda daracik balkonda beceremedik o kadar hevesle ise koyulsakta

annem rahmetli suzme yogurtta katardi tarhanayi kararken
sut fiatlarida uctukca uctu

GRAHAM BELL onun da tadı kalmadı merak etme, geçimini çiftçilikle kazananların hepsi isyanda.

Tohum-gübre-ilaç-mazot derken daha mahsul almadan binlik oluyorsun zaten, bir de beklediğin verimi alamazsan Allah yardımcın olsun.

Bu ilk denemem olmasına rağmen terasta iyi domates-biber topladım, tüyoları da alıyorum seneye yaşarsak büyüteceğim saksıları :)

Allaha şükür . Hemen herkesin bir köyü vardır atasindan kalan. Köy lerinize sahip çıkınız miras kalan topraklarızi satmayıniz. 300 metre kare bir yer bile olsa oradan bir ailenin bir çok ihtiyacı karşılanır. Allah sizlere de nasip etsin eğer gönlünüzde varsa. Kim istiyorsa Allah nasip etsin inşallah. Çok zorluk çektik ama rahmete kavuştuk umarım daim olur. Allah isteyenlere de nasip etsin.
tesekkur ederım dıleklerınız ıcın:eek:
bızımde bıraz dedemden kalan toprak var ama eskısehırde. ankarada olunca dayılara havale ettık ekıyorlar karınca kararında bız de sebeplenıyoruz:)

@GRAHAM BELL onun da tadı kalmadı merak etme, geçimini çiftçilikle kazananların hepsi isyanda.

Tohum-gübre-ilaç-mazot derken daha mahsul almadan binlik oluyorsun zaten, bir de beklediğin verimi alamazsan Allah yardımcın olsun.

Bu ilk denemem olmasına rağmen terasta iyi domates-biber topladım, tüyoları da alıyorum seneye yaşarsak büyüteceğim saksıları :)
evet cıftcıler hakkında dogru dıyorsun emıncıgım
tadı olan kendı ektıgın organık domates bıber:)
benım saksılarda o kadar ugrasmama ragmen bıber hıc olmadı domateste 3 5 tane mınık mınık oyuncaklar gıbı bıse oldu
oysa bıssuru para verıp toprak neyım aldım cıcekcıden
bıtkı cahılı olup cıftcılıge heves etmekle olmuyormus anlıcaagın:eek:

Şimdi evlerde turşu hazırlıkları başladı. Bu hafta biraz salatalık turşusu kurdum. Fiyatlar uçuk 30 liradan aldım salatalığı fazladegil iki kilodan kurdum. Karışık turşu da kuracağım haftalara böldüm çok iş..

Soslarda en favorim kapya, patlıcan, domates birazda acı çağ biberi közlenerek yapılan (lutenitsa).çok güzel bir lezzet ama çok uğraştırıyor..

İkişer kilodan yapıldımı yeterli..

Üst Alt