Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Polio ya da Post Polio sekeli (Çocuk felci) olan kim var?

Bu ameliyat bende oldum.Ameliyattan sonra desteksiz yürüyebilirsin, ancak uzun mesafede sorun oluyor. Sizin kemik yapınıza bağlı olarak uzun mesafede destek almanız gerekebilir.Şimdiden geçmiş olsun..

arkadaşlar öncelikle hepinize geçmiş olsun 1975 yılında polio gecirdim sağ kol sol babaçak polio sekeli oldum 2015 yılındada pps oldum:( kas atrofisi yorgunluk halsizlik uykusuzluk ve tüm eklemlerimde ağrılar kaslarda aşırı sertleşmeler oldu doktorlar düşük egzersiz ve magnezyum takviyesi antideprasan ve kas gevşetiçi ilaclar önerdi bunları kullanınca (mala) dönuyor insan ve koltuk değneği kullanmaya başladım çok aşırı yorulma ve dinlenememe başladı eve hapsoldum resmen neyse ben karabükte yaşıyorum ocak ayında istanbula düğüne gittim orada bir aile dostu benim durumumu birine anlattı oda bana bir sürü yağları karıştırarak bir karışım verdi onu o karışımı ensem dahil genital bölgeler hariç sabah akşam masaj yaparak sürdüm 3 günün sonunda eklemlerimdeki ağrılar tamamen kesildi diyebilirim ve uykum düzene girdi ve azda olsa agrısız yürümeye başladım 15 günün sonunda bastonu kullanmaz oldum daha sonra bana başka bir karışım verdi onu aynı şekilde uygulamaya devam ettim sağ kolumla masaj yapmaya başladım sayılır azda olsa ve cuma günü kaslarımı ölcdük solbacakta 9cm kas kütlem gelişti sağ kolda 3 cm gelişme oldu azda olsa koşa biliyorum fazlaya cesaret edemiyorum sağ alt kol cok güçlendi artık tokalaşırken karşıdaki baskı uyguladığında elimi sıkamıyor kolum bir çok haraketi yapar hale geldi 6 şınav cekiyorum şuan günlük ortalama 8 km yürüyorum düz rampa iniş ve ortalama 80 merdiven iniş ve çıkışlar ve yoruldukdan sonra 5 dakikada dinlene bilir hale geldim tlf hiç kullanamıyordum sağ kolla şimdi kullanıyorum kafamı bile kaşıyorum bu anlattıklarımı yaşayan varmı arkadaşlar bunu geliştirmek için önerileri olan varmı bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa çok mutlu olurum

osman bayazıt merhaba, bu kullandığınız yağ karışımının bir adı ya da tarifi var mı? Ayrıca temin edilebilecek yer var mı? Size ilerleyen süreçte daha fazla geliştirmeniz için yoga yapmayı öneririm. Detaylı bilgilerin hepsini de paylasabilirim siz de benle paylasirsiniz diye umuyorum?

Bu yıl fizik tedaviye başladım, bana iyi geldi. Fizyoterapist eşliğinde, bilinçli, ihtiyaca yönelik egzersiz yapmak ağrılarımı azalttı. Şimdi Pilates'e gidiyorum, kas ağrılarım epeyce azaldı, duruş pozisyonumda düzelme var. Hafiflemiş gibiyim. :eek:

plates de çok güzeldir, bıraksanız bile uzun süre etkisi devam edecektir. yoga daha iyidir ama :) ;)

Merhaba Arkadaşlar
İlk mesajdan okumaya başladım.
Hiç haberim yoktu bu platformdan.
Ben de 3 yaşımda menenjit vs geçirmiştir.
Sol bacak,sol kol,sağ kol ve ek olarak tatreparesi.
Rabbime çok şükür 3 yaşındayken olmuş olanlar.
Küçük yaşta bu süreci yaşayanlar olarak çok şanslıyız.
Saygilar

MI 4W cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba , 1 yaşında polio sekeliye yakalanmışım.16 yaşında bir dizi operasyon geçirdim.Simdi 37 yaşındayım.

Poliolu dizimin eklemi aşınmış durumda. Gece ağrılarım yok fakat yürürken çivi batar gibi oluyor.Diz protezi tavsiye eder misiniz?

TEŞEKKÜRLER

Selam Arkadaşlar, bende de polio var. Sağ bacakda ileri derecede solda da kısmen, iki koltuk değneği kullanıyorum ve sadece sol bacak üzerine basmamdan dolayı skolyoz oluştu. Görüştüğüm doktorlar skolyoz ameliyatı olmamı söylüyor ama hem kendileri hem de ben sonuçları konusunda tereddüt ediyoruz. Bu ameliyatı olmuş olan var mı aranızda ya da bir tanıdığınız. Bilgi verirseniz çok sevinirim. Burada da paylaşabilirsiniz mail de atabilirsiniz syalcin1917@gmail.com.

arkadaşlar ben küçükken polip oldum polip sekeliler ÖTV indirimli araba alabiliyormu sizlerden kimse araba aldımı ben 2015 te rapor aldım polio şekeli yazıyor araba alırken nasıl bir yol izlediniz

Otomatik vitesli araba alabilirsin engel oranin en az %40 olacak. Oncelikle bir ehliyet kursu ile gorus, detayli bilgi verirler. Ayrica bulundugun ildeki vergi dairesinin ötv indirimi burosu ilede gorusebilirsin. Saglik kurulu raporu da cikarman gerekecek yeni raporda ozel tertibatli otomotik vitesli arac kullanabilir yazilmali. Ben dort yil once aldim.

İyi aksamlar.Poliolu dizime total diz protezi takıldı.5 ay oldu hala ağrılarım devam ediyor.Rahat yürüyemiyorum.Bilgisi olanlar yazarlarsa çok sevinirim.

Buraya yazilan soruya kimsenin gorup cevap verdigi yok. Foruma yapilan yeni yorumlarin bildirim olarak gitmesi gibi deneyim sahibi olanlara ulasacagimiz bir mekanizma da gelistirilmemis. Maillerinizi yazin arkadaslar syalcin1917@gmail.com skolyoz ameliyati olursam burada paylasirim. Soracaginiz konulari da cevaplarim. Bir suru poliolu yorum birakmis kimseye ulasmak mumkun degil. Bana su ana kadar sagolsun bir kisi donus yapti. Yorumu yazan bir daha siteye girmezse kaybolup gidiyor. Boyle olmasin lutfen.

Hizla artan post polio problemi Turkiyede baslayacak cunku yas ortalamasi ilerliyor. Avrupadaki deneyimler bunu gosteriyor. Fizik tedavi yanlis spor uygulamalari agir ve asiri yorulma geri donulmez sonuclari var ve cogu poliolu hala bunlari bilmiyor.

bende varum sağ ayak zayıflık kısalık ve güç kaybı mevcut elimi dizime dayayarak yürüyorum ...

Ben de 9 ayliktan beri sag alt extrem polio sekeli.Evde yururken dizimi tutmuyom. Ama bir kac kez evde dolandigim zmn yoruluyorum.Disarida uzun yurume cihazi kullaniyorum.

Cok fazla gucsuzluk varsa bu sadece sporla duzelir miydi sizce?Cocukken annem hareket cok yaptirmis ama yine de cihaz kullaniyorum.

Benim sag alt extrem polio sekeli sol ayagimin tabanlari agriyor.sanki tasin civinin ustunde yurumus gibiyim.O kremi nasil elde edebiliriz

Feyza, o krem mesajını yazan arkadaş hangi niyetle yazdı ve gerçekliği var mıydı çok belirsiz. Ben çok da güvenmedim. Çünkü basit bir tarifi yazmak o kadar zor olmasa gerek, bu kadar önemli bir konuda bile yazdığı gönderiye sahip çıkmamış.

Polio Derneği yaz google'da orada post polio nedir diye Prof. Dr. Arzu On anlatıyor. Bilinçsiz spor yapma. Poliolu kolun bacağın neresi ise kesinlikle yorma kasma, spor ve hareket polionun ilk geçirildiği yıllarda gerekliydi sonrası için poliolu organ ne kadar yorulursa o kadar zararlı ve ömrü kısaltan etki gösteriyor. Arkadaşlar herkes post polio nediri araştırsın okusun lütfen. Bu bilgiler benim içinde yeni ne yazık ki ama zararın neresinden dönersek kar.

Geçmiş olsun İstanbul da doktor hacı kutlu var ortopedi üzerine ben ameliyat oldum ve gerçekten su anda çok iyiyim engelliler için. Sayın hacı kutlu gerçekten çok iyi bir doktor

Merhabalar,

Bende doguştan çocuk felçi gecirdim Sağ ayakta 5 cm kısalık ve inçelik var. Yürümemde felan aksaklık harici bir sıkıntı yok.

Araç alacak arkadaşlar ben aldım %20 ile poliosekelide orana bakmıyorlar heyette ÖTV indirimli ve tertibatlı veya tertibatsız araç

kullanabilir yazarsalar bu yeterli.

Ilginiz alakanizdan dolayi tesekkur ederim.Caresizlik bazen insana sacma seyler yaptirabiliyor.iyi gunler dilerim

Merhabalar Feyza Hanım, ayak tabanlarında yanma, elektriklenme gibi ağrılar var ise yüksek oranda nöropati vardır. Onun için EMG testine girmenizi tavsiye ederim. Eğer nöropati var ise ayak tabanını yormadan farklı açılarda ekstremiteye farklı duyusal girdiler verilerek tedavi ediliyor aynı zamanda refleksoloji masajıyla ekstremitenin dolaşımı artırılarak iyileşme için temiz kanın bölgeye iletilmesi sağlanıyor. Geçmiş olsun bir sorunuz olursa yazabilirsiniz.

Tesekkur ederim Kubilay Bey ilgilendiginiz icin.Sag ayakta uzun yurume cihazi var.Evde kullanmiyorum.Sadece disari ciktigimda kullaniyorum.Matematik ogretmeniyim.Ayakta uzun sure kaliyorum.Sol ayak agrilarim cok degisken elektiklenme gibi degil ama sanki cakilli yerlerde yurumusum ya da ayaklarima degnekle vurulmus gibi bir agri ve sonrasinda yanma hissi bazen.soguk uygulama iyi mi sizce.

Devamli rahatlatici bir krem surup masaj yapiyorum ce ayaklarimi bir sure yukarida tutmaya calisiyorum.EMG cektirecem insallah.Tekrar tesekkur ederim.iyi aksamlar

Mehmetyilmaz kardeşim aynı sorun bende de başladı 10 aylıkken çocuk felci geçirdim. Sağ ayağım polio sekeli 6 cm kısa. bu zamanda kadar gayet iyi idare ediyordum. yaklaşık 5 aydır sağ ayağımda güçsüzlük kuvvetsizlik ve yorgunluk başladı ve aynı şekilde sol ayağımda da olmaya başladı bu belirtiler. EMG, KEMİK ÖLÇÜMÜ,KAN TAHLİLİ yaptırdım ve doktor post polio olmadığını söyledi. AMA BEN ESKİSİ GİBİ DEĞİLİM ARTIK. bacaklarımda kuvvetsizlik başladı

sevgili gidengelmez benim sol ayak senin sağ .
şuan iki sene oldu bu güçsüzlük olayı hala aynı 2 sene önceye göre biraz daha iyi ama yinede eski gücüm yok 100-150 metre gittikten sonra elimi dizimin üstüne bastırıpta yürüyorum 2 sene önce 1 kilometre bile yürürdüm . napalım daha kötüsü olmaz inşallah şimdili bu şekilde devam ediyorum.

@Mehmetyilmaz kardeşim iyi akşamlar. Çocuk felci geçirenlerin ileride ortaya çıkan gelişmeler bunlar . Yormak yok, Az aktivite, kilo almamak ve dozunda egzersiz yapmak. BU VÜCUT BİZİM VE ONUNLA İYİ GEÇİNECEZ BAŞKA YOLU YOK. ekonomik kullanacaz

bu arada yaşınız kaç kardeşim. benim 41

Bende sol bacağımdan Polio sekelliyim,benim sağ dizimde uzun zamandır ağrılar var ama bu aralar bayağı bir fazlalaştı,sanırım artık sağlam bacağımda yoruldu zorlanmadan dolayı 16 şubata ortapediye randevum var bakalım ne çıkacak.

@saynz ve @Mehmetyilmaz kardeşim bugün nörolojiye gittim. uzman doktor bana post polio sendromu ihtimali (EMG sonuçları ile birlikle) ve polio ile birlikte zamanla ve yaşla ortaya çıkabileceğini söyledi. hatta kollarda da güçsüzlükler başlayabileceğini söyledi. İstanbul da nöromüsküler yapan bir bölüme gitmem gerektiğini ve kas sayımı yapılmasını bunun sonucunda da fizik tedaviye başlamam gerektiğini izah etti. BİLGİNİZ OLSUN SİZİNDE

[FONT=sans-serif]@[/FONT]Mehmetyilmaz[FONT=sans-serif] kardeşim sana post polio olmadığı söyleyen doktorun bana da ismini ve adresini verebilir misin ? teşekkür ederim.[/FONT]

gidengelmez

Sefaköydeki medipol hastanesine gitmiştim ben emg için (çalıştığım firmanın özel sağlık sigortası anlaşması olduğundan) nöroloji doktoru figen hanım var sağolsun benle çok ilgilendi ,çünkü o sırada belimde ağrıyordu onun içinde bel emarı istemişti bende ayağımdan bahsedince özel sağlık sigortamda var ozaman ayağınada emg yapalım dedi hepsine bakmış olurz. sonuçlara göre normal çıktığını söyledi herşeyin. Post poliodan hiç bahsetmedi ben kendim şüphelendim dedim ,( benim kanatimce post polio sendromu hakkında pek bilgisi varmış gibi gözükmedi bana ) yinede sonuçlar normal deyince bende kendi kendime heralde bende yok dedim . o yüzden sen hiç benim ismini verdiğim doktora güvenimte post polio için gitme, ama insanlık olarak elinden geldiğince yardım etti bana fakat post polio hakkında dediğim gibi fazla bilgisi yokmuş gibi geldi bana.

bu arada sağ ayak bileğimde artık ( bütün yük sağ ayağımda 40 yıldır) 1 senedir ağrıma yapıyor bi gün ağrıyor bi gün hiç bişey yok soğuk su çok iyi geliyor bleğime bu şekilde devam ediyorum bakalım nereye kadar gidecek . açıkçası bende hala post polio varmı yokmu emin değilim bi ara çok düşündüm durdum ama araştırma yapınca öğrendimki olsada yapacak fazla bişey yok mümkün olduğunca dinlenmek ve yorulmadan çeşitli ekzersizler yapmak hatta en güzeli ve bence yararlı olanı suda çalışmak. bunun üzerine bende artık kafama takmayı bıraktım postmuyum değilmiyim bilmiyorum :)

Üst Alt