Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

TCDD yüksek hızlı tren ile engelli bilet alımı nasıl oluyor?

sıkıntıyı buldum bulmasına da ne istanbul ne sakarya ne de konya sorunumu çözemedi.
gar a gidip ancak ücretsiz bilet alabiliyorum.

adilaltas5578

İstanbul sirkecideki gardaki bayan sorunu çözdü Allah razı olsun.
Gara gitmeden internet üzerinden ücretsiz Online bilet alıp gidebiliyorum artık hızlı trenle

Tcdd den ücretsiz bilet almak için kayıt yaptırdım sağlık raporumla abonman indirimini 31 Aralık 2019 olarak tanımlamışlar her sene yenikeyeceğiz o zaman İstanbulkart gibi

https://ebilet.tcddtasimacilik.gov.tr sitesinden
Ankara-İstanbul YHT ekonomi sınıfından bilet almak istiyorum.
ABONMAN kutucuğunu işaretlediğim halde ücretsiz bilet satışı gerçekleşmiyor.
Sistem ücret talep ederek devem ediyor.
Nerede yanlış yapıyorum da ücretsiz bilet alamıyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

yht ile engelli ulaşımı ile ilgili bilgilerinii deneyimlerinizi paylaşabilirmisiniz arkadaslar

Merhaba,
Engelli raporunuz, engelli kartınız ve kimliğinizin fotokopisi ve asılları ile TCDD gar'da kayıt yaptırıyorsunuz. Kimliğinizin arkasına abone numarası yapıştırıyorlar.

İnternetten bilet alırken öncelikle "ESNEK BİLET" seçeneğini işaretliyorsunuz. Sonraki adımda da "ABONMAN KULLAN" seçeneğini seçtiğinizde bilet fiyatı SIFIR Türk Lirası olarak değişiyor. Refakatli abone iseniz de aynı işlemlerle ücretsiz 2 adet bilet alabiliyorsunuz.

Sağlıklı günler.

Abone olma işlemi Halkalı Garı'ndan yapılabiliyor mu acaba? Ya da Sirkeci?

Tcdd devlet satıyomuş özel şirkete yakında bedavada kakar

Satmadıkları bir orası mı kalmıştı kaldı mı başka bir yer :)

Abone olma işlemi Halkalı Garı'ndan yapılabiliyor mu acaba? Ya da Sirkeci?
Bilen var mı arkadaşlar?

Bugün Sirkeci Tren Garı'ndan bu işlemi çok basit şekilde gerçekleştirdim. Tek önemli nokta yanınızda TC Kimlik ve Engelli Kimlik kartlarınızın fotokopilerinin olması. Rapor fotokopisi ya da aslına ihtiyaç duymuyorlarmış.
Fotokopileri veriyorsunuz, bir form veriyorlar bilgilerinizi yazıyorsunuz o kadar. Sonra görevli sizi mail adresinizle sisteme kaydedip Engelli Kimlik kartınızın arkasına bandrol yapıştırıyor. Bandroldeki barkod numarası sizin sisteme giriş şifreniz olarak tanımlanıyor. Dilerseniz bu şifreyi daha sonra değiştirebilirsiniz.
Tüm bu görece "kolay" diyebileceğim işlemlerden sonra TCDD'nin E-Bilet uygulamasını indirip giriş yapabiliyorsunuz. Hatta ben ilk gidiş dönüş biletimi bedelsiz şekilde aldım bile.
Bilet alım işlemi daha önce anlatılmış ama ben yine de tekrar olması ve tecrübe aktarımı olması açısından tekrar anlatayım;
Bilet al butonuna basıp kalkış-varış istasyonlarınızı ve tarihi seçtikten sonra karşınıza seferler geliyor. Uygun seferi seçip en altta bulunan koltuk seç butonuna tıklıyorsunuz. Koltuk seçiminden sonra yine altta fiyat hesapla butonu çıkıyor. Abonman kullan seçeneğini seçip bileti al diyorsunuz. Bilet hesabınıza tanımlanıyor ve en son "biletinizi bastırmanıza gerek olmadan tanımlanmış kimliğinizle trene binebilirsiniz" yazısı geliyor.

Hepsi bu kadar.

Arkadaşlar lütfen ihtiyacımız olmadıkça hızlı treni kullanmamaya gayret gösterelim. Devletin bize sunduğu bu güzel hizmeti biraz suistimal edenler olabilir, yarın öbür gün ücretsiz olayı kalkmasın sonra...

kenan91

TCDD zaten zararda bir çok indirimi iptal edecekler. yani suistimale gerek kalmadan iptal olabilir. bence iptal edilecektir bu sene 300 bine yakın engelli yolcu taşımışlar. ücretsiz olayını iptal edip engelliye %50 indirim gibi bişeyler olabilir. 300 bin kişiyi bedavaya götürmek var birde 40 tl'ye

Kotan işte bu abartmış olmak olmuyor mu :) ya ben ayda 1 kez git gel yapıyorum o da hastaneye kontrole gitmek için. Yaşın yanında kuru da yanacak iyi mi...

kenan91

İhtiyacımız olmadıkça ne demek? Kimse kalkıp boş yere bir yerlere gitmez. Ki gitse ne olur. Bu hak değil mi zaten? Ayrıca zaten kontenjan var her vagonda (üstelik hepsinde değil) 2 engelli koltuk hakkı tanınmış. Yani devlet o kadar da cömert değil aptal da değil suistimal önlemini almışlar zaten.
Böyle bir iptal konusu zaten komik olurdu. Sebebe bakın "engellilere ücretsiz yaptık ama engelliler kullandığı için iptal ediyoruz"
Olabilir mi böyle bir şey?

Yani alınmayın ama ben bu fikrinizi biraz gereksiz buldum :)
Siz de bu hakkınızı elinizden geldiğince kullanmaktan çekinmeyin lütfen. Bize tanınmış bir hak bu.
Yarın öbür gün iptal edilirse bunun sorumlusu sizin deyiminizle "gereksiz yere" kullanan engelliler değil, ceplerini biraz daha fazla doldurmak isteyen ağababalardır. Korkmayın bu kadar.

Kontenjan diye bir şey yok. Fiziksel engelli kardeşlerimiz dışında da %40 ve üzeri engeli bulunan herkes günde 4 bilet alabiliyor ücretsiz olarak. Önceden normal kısımda yer olmayınca acil işim olursa VIP kısımdan bilet alabiliyordum fark ödeyerek, artık bu kalktı. Yemekli kısım da önümüzdeki zamanlarda kalkacak düşüncesindeyim. Hem korkacağız tabii ki zaten istemeyerek tanıdıkları pozitif ayrımcılığı zarar göstererek iptal edebilirler, zaten maddi olarak pek bir gücümüz yok... 65 yaş üzeri olup sabah binip akşam geri dönen bir sürü insan var sırf indirimli diye gezmeye çıkıyorlar. Abonmanlık ücretleri de hem bu yüzden hemde herkes için işe gidiş geliş aracı gibi görülmeye başladığı için yükseltildi. Birisiyle konuşmuştum geçen yıllarda Eskişehir-İstanbul arası sabah gidip akşam geliyor adam, bu makul mü sizce? Kurum zarar ediyor bir şekilde dengelemesi gerek. Ekonomi de zaten ayrı berbat. Çalışan maaşları bile efsane tcdd’de... Ayrıca bu denli az sefer varken, sadece engellilerin değil kimsenin keyfi kullanmasını doğru bulmuyorum, bu yüzden “keyfi” dedim ;)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çok güzel olmuş anlatmanız kimlik kartı basvurusu yaptım bekliyorum kimligim çıkınca gidicem sirkeciye

Yht engellilere hala ücretsizmi

Evet yüksek hızlı tren engellilere hala ücretsizmi ben yaklaşık 2 yıldır cezaevindeydim merak ettim bunu

YHT engellilere ücretli olmuş, salgından dolayı indirim yok!?

YHT hızlı tren Engellilere ücretli olmus pandemiden dolayı indirim yok

Normal engellilere ise çok saçma. Engellileri işe gitmekten muaf tutulmuyorsa ücretsiz ulaşım da engellenmemeli. İdari izin kapsamındaki kronik hastalar muaf tutulmalı.

+90 507 321 82 33 tcdd whatsup numarası isteyn tepkisini gostersin
ben sikayet var danda yazdım şikayetimi

[FONT=Helvetica]Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından Kamuoyuna Açıklama yapıldı. 8 Temmuz 2020 saat: 18.55[/FONT]
[FONT=Helvetica]Resmin betimlemesi:
Engelli Yolcu Taşımaları Hakkında Açıklama[/FONT]

[FONT=Helvetica][FONT=inherit]Engelli yolcularımız, trenlere inerken ve binerken yardım almakta, bu esnada yardımcı personel ile kişisel temasları olmakta, ayrıca ortak kullanılan yüzeylere de çok fazla temas etmektedirler.[/FONT]
[FONT=inherit]Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda, engelli yolcularımıza salgın bulaşma riskine karşı korunması amacıyla kısıtlama getirilmiştir.
Ancak engelli yolcularımız için Kent içi Marmaray ve Başkenttray trenlerinde herhangi bir sınırlandırma bulunmamaktadır.[/FONT]
[FONT=inherit]Pandeminin toplum için tehlike olmayı sürdürdüğü bu sürecin bitmesi ve normalleşme kurallarının güncellenmesi ile birlikte şehirler arası yolcu taşımalar (YHT anahat ve bölgesel tren) normal seyrine dönerken, engelli vatandaşlarımıza getirilen kısıtlama da kaldırılacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.[/FONT]
[FONT=inherit]TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı[/FONT]
[/FONT]

vilanjik

bu bahanedir. memurlara her şey normale döndü. riskli kronik diye bir safsata çıkardılar. yüzde 68 engelliye riskli olmasına rağmen işe gitmek mecburi de sonra kimi trenle işe gidenlere tren parali de. trene parayla binen yine yardima ihtiyaç duymayacak mı. akp hükümeti gaspettiği her hak için olaya bir güzelleme düzmesini iyi biliyor. iyi de yapıyorlar. engellilerden iyi oy alıyorlar.

Üst Alt