Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Trafik kazası sonucu %5 devamlı özür oranı ile ne kadar maddi tazminat alınır?

Zarar hesabınızın bu aşamada yapılması mümkün değildir. Mevcut kırık sebebiyle zararınızın hesaplanabilmesi için öncelikle iyileşme sürecinin tamamlanması ve maluliyetinizin belirli olması gereklidir. Bu sebeple öncelikle platinin çıkartılması ve platin çıkartıldıktan sonra gerekli iyileşme sürecinin geçirilmesi gereklidir. Bu bulunduğunuz durumda ortalama 1 yıldır. Ancak daha uzun da sürebilir.

Teşekkür ederim.

vücut fonksiyonlarına etkisi AĞIR(5) , ortopedi yönünden kati hekim raporudur yazıyor. bu %5 lik rapor mu oluyor ?
sigortaya bütün belgeler gönderildi yakın zamanda tazminat alabileceğimiz söyleniyor.

Hayır bu %5 maluliyet var demek değil. Bu muhtemelen ceza soruşturmasından alınmış gecici adli tıp raporu. Bu rapordan maluliyet oranı belli olmaz. Ne yazık ki işiniz biraz uzun. Size faydalı olabilecek bilgileri özelden bir kaç saate kadar paylaşacağım.

Özelden size yardımı olacağını düşündüğüm bilgileri attım. Geçmiş olsun.

Merhaba şubat 2017 de kaza yaptık 10 yaşındaki oğlum da femur kırığı oluştu plak takıldı 8 tane çivi var. Sağlık kurulu %5 oran verdi vücutta bulunan 15 20 cm yara iznine vermedi. Ne kadar tazminat olur plastik cerrahi için 6 ay sonra başka bir rapor alabilirmiyiz. Kazada karşı taraf %100 kusurlu kırmızı ışıkta geçti. Manevi tazminat davası alabilirmiyim. Başka haklarım var mı. Teşekkür ederim

Öncelikle geçmiş olsun.

Hesaplamanızı yapıp size özelden yollayacağım.

Kerciyes

Sayın Kerciyes,

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletmek isteriz. Tazminat haklarınız ile ilgili işlem başlatabilmeniz için tedavi sürecinizin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Maddi zararınızın hesabı için öncelikle geçici maluliyet süresi ile kalıcı sakatlık oranının belirlenmesi gerekmektedir. Tam teşekküllü devlet hastaneleri, araştırma hastaneleri ve üniversite hastanelerinin polikliniklerinden alınan kalıcı sakatlık raporları, itiraz edilebilir raporlardır. Çünkü, bu bölümlerden alınan raporların tanziminde esas alınan yönetmelik ve hesaplama cetvelleri Yargıtay tarafından kabul görmeyip, belirlenen oranlar gerçek zararı karşılamamaktadır. Bu nitelikteki kurumların sağlık kurulu/heyetinden alınan raporlara karşı itirazla karşılaşma olasılığınız çok yüksek olup, rapora itiraz edilmesi halinde Sağlık Bakanlığı İl Müdürlüğüne müracaatla hakem hastane belirlenmesi gerekir. Bu prosedür oldukça uzun süren, yorucu ve aleyhinize sonuç doğurabilecek bir yoldur.

Sizin raporunuzun da itiraza tabi böyle bir kurum tarafından düzenlendiği düşünülmektedir.

Yargılamaya esas olabilecek gerçek sakatlık oranının belirlenerek, geçerli bir rapor düzenlenmesi ve bu olumsuz sürecin uygulanması yerine Adli Tıp Kurumu veya Üniversitelerin Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanlıklarından rapor alınması daha lehinizedir. Zira; bu kurumların raporlarına itiraz mümkün olmayıp, rapor tanziminde esas alınacak yönetmelik ve tablolar karşısında gerçek sakatlık oranının belirlenmesi mümkün olup, bu raporlar Mahkemelerce dahi hüküm kurmaya elverişlidir.

Tazminat tutarını belirleyen maluliyet oranı; kazanın büyüklüğüne göre değil, yaralanmanın bıraktığı sakatlığa, yaşa ve başkaca ölçümlere göre ve sadece bu konuda uzman hekimlerce belirlenebilir. DOLAYISIYLA, ADLİ TIP HEKİMLERİ DIŞINDA, SİZE SAKATLIK ORANI SÖYLEYEN HİÇ KİMSEYE İTİBAR ETMEYİN.

Maluliyet oranınız belirlendikten sonra, sakatlık tazminatınızın miktarı belirlenebilecektir. Bu tazminatın miktarının, ilgili formüller kullanılmadan hesaplanması veya yaklaşık bir şey söylenmesi imkansızdır. Size bu yönde bilgi veren hasar takipçileri veya aktüer uzman olmayan hukukçular sadece kötüniyetli şekilde kandırma amacı gütmektedirler.

Bu tazminat hesabı birçok formüllerle, verilerle ve olayın özelliklerine göre yapılan bir hesaptır. Dolayısıyla, gerek forum sitesinde gerekse etrafta fikir veren, uydurma hesap yapan kişilere ve özellikle hiçbir hukuki donanımı yahut yeterlilik belgesi olmayan hasar takip bürolarına itibar etmemeniz tavsiye olunur. Bu tür uzman olmayan ve gerekli eğitimi almamış kişilerin, kulaktan dolma verdiği bilgiler veya uydurma yolla yaptıkları hesaplar sizi yanıltıcı olacaktır. Bu yanılgılar sonucu da mevcut haklarınıza kavuşma imkanınız ortadan kalkacak, telafisi imkansız hukuki hatalara uğramanız kuvvetle muhtemeldir.

Son yıllarda; sigorta şirketlerinin keyfi uygulamalarından çok, hiçbir hukuk eğitimi bulunmayan, ruhsat-plaka takipçiliğinden çıkıp hasar takip bürosu açan kişilerden veya bu konuda uzman olmayan hukukçulardan kaynaklı mağduriyet yaşanmaktadır. Bu konuda derneğimize de birçok başvuru gelmekte olup, bu tür sigorta aracılık şirketleri, danışmanlık firmaları yahut takip büroları hakkında ülke genelinde yaşanan sıkıntıları anlatan ve Barolar tarafından düzenmiş araştırmaları derneğimizin internet sitesinde inceleyebilirsiniz.

Maalesef ki sigorta şirketleri, tazminat ödemeleri konusunda çok da iyiniyetli değillerdir. Öncelikle kişileri gereksiz bir çok belge talebi ve itiraz ile uğraştırmaktadır. Sonuçta ise, hak edilenden çok daha az bir tazminat teklif etmektedirler.

Bu nedenle, hem sigorta şirketinin yükümlülüklerini iyi bilen ve sigorta hukuku konusunda uzman hem de sigorta şirketinin yaptırdığı aktüer hesaptaki hataları farkedebilecek niteliği bulunan yani hesap uzmanı olan tecrübeli bir avukat ile çalışmanızda fayda bulunmaktadır. Sigorta şirketi karşısında bilgili ve tecrübeli bir avukat tarafından temsil edilmeniz halinde, tüm haklarınıza kavuşmanız mümkün olabilecektir.

Hukuki yeterliliği bulunmadığı için, kanunları yorum yetisine sahip olmayan bu tür hasar takipçileri ve bazen de konuda yeterli tecrübeye sahip bulunmayan hukukçular, uygulamada sigorta şirketlerince kandırılmakta ve tazminat ödemesi geciktirilmektedir.

Sigorta poliçesinden doğan tazminat hakları, yasalardan doğan bir haktır. Bu nedenle de, yasal haklara kavuşulabilmesi ancak ve ancak hukuk eğitimi almış ve bu konudaki yeterliliği diploma ve ruhsatname aracılığıyla tescillenen kişiler yani avukatlar tarafından verilecek hukuki yardımla mümkündür.

Avukatlık ünvanı bulunmayan bir kişinin, hak sahiplerini temsili hukuken mümkün olmadığı gibi; aktüer bilirkişi sıfatı olmayan bir kişinin tazminat miktarını hesaplaması da mümkün değildir. Hukuki yeterliliği bulunmayan kişilerin sigorta danışmanı, hasar takipçisi vb. sıfatlarla mağdur kişilere verdikleri bilgiler sadece kulaktan dolma ve eksik bilgilerdir.

Kalıcı sakatlık tazminatına ek olarak;
Ayrıca, aracın kasko poliçesinin bulunması halinde, bu tazminattan ayrı olarak ve yaralanma türüne göre ferdi kaza tazminatı hatta teminat verilmiş ise manevi tazminat talep hakkınız dahi bulunmaktadır.

Kasko poliçesi bulunmaması halinde dahi kusurlu araç sürücüsü ve sahibine karşı manevi tazminat talep hakkınız vardır.

Bilgi ve sorularınız için derneğimizi arayarak ya da müracaat ederek, ücretsiz yardım alabilirsiniz.

İyi günler dileriz.

Sigorta Mağdurları Derneği

Herkese merhaba,

Kaldirimda yaya olarak yururken arac kaldirima cikip bana carpti.kusur bende %0.suratimda orta seviyede yaralanma oldu.devlet hastanesinden pilastik cer. %8 kalici rapor aldim (yuzde kalici sabit iz) sigorta sirketine avukatim araciligi ile tum evraklari gonderdim.rapora itiraz ettiler ve il saglik mudurlugu araciligi ile tip fakultesine ciktim burdada %8 kalici rapor aldim(yuzde kalici sabit iz).saglik mud. Buyuk heyet has. Cikmam gerektigini oranin raporu gecerli olacagini soyleyip buyuk heyet has. Yonlendirimdim oradanda %8 kalici rapor aldim(yuzde kalici sabit iz).kaza tarihi haziran 2016 son heyet raporumu ekim 2017 de aldim 1985 dogummluyum evliyim cocugum yok ve esnafim.sigorta sirketinin teklif sunmasini bekliyorum sizce ne kadar tazminat alabilirim?

Simdiden tesekkur eder iyi calismalar dilerim...

Merhabalar 17.02.2016 yılında trafik kazası gecirdim ve sag diz patella parçalı kırık oluştu karsi tarafa dava acildi kusur %40 Bende %60 karşı tarafa verildi bana %5 devamlı engel oranı verildi 2 senedr calismiyorum 28 yasindaydim sonuc ne olur

%29 oran çıktı oğlum 05/04/2007 doğumlu 9 yaşında kaç tl tazminat alırız. Kaza tarihi 05. 02. 2017 karşı taraf %100 kusurlu. Teşekkür ederim

Mrb 2017 nin 5.ayında tek taraflı KAZA yaptım tüm kusuru yola verdiler KAZA sonrası kolumda kalıcı iz oluştu bunun neticesinde yüzde 4 rapor aldım yaşım 30 maaşım 4800 sigorta şirketine verdim dava için sizce ne kadar tazminat alırım

Bilgi

hasansami iyi günler Hasan Bey

Ben 2012 Yılında Trafik Kazası Gecirdim Motorsiklet Arkasında Yolcuydum.Mahkeme Hala Devam Ediyor. Kazadan1 Yıl Sonra Devlet Hastanesinde Heyete Girdim %24 Sağ Ayagimdaki Femur Kırıkları Ve%25 Psikiyatri 1 Yıl Süreli Verildi.1 Yıl Sonra Devlet Hastanesinde yine Heyete Girdim.%15 Ayağım dan %25 Psikiyatri Ve Kazada Karşı Şeride Firladim İç Kulak ta Kristaller Oynamış Dediler Ve İşitme Kaybı Testi de Yaptırdım %15 te İşitme den Verdiler.Toplam%45 Sürekli Raporum Ve Vergi Indirimim Var.İki Sefer Adli Tıp a Gittim.İlk Gittiğim de Dosya Kaybolmuş Tekrar Muayeneye Gelecek Dediler.Gittim Geçenlerde Duruşma Vardı Adli Tıp%10 Kalıcı Oran Vermiş Acaba Ne Kadar Tazminat Alabilirim.

Arkadaşlar burada kimse bilirkişi uzmanı değil kimse sizin ne alacağınızı bilemez avukatınız bile net bir rakam söyleyemez . ayrıca bilirkişi hesaplamasına itiraz olur ve her hesaplamada rakam değişir . iş kazası geçirmiş ve sgk aylık bağlandıysa bunun psd miktarı tazminatınızdan düşer .

Hakimin manevi tazminatı ne kadar vereceğini kim bilebilir tamamen hakimin inisiyatifine kalmış ve çok düşük veriyorlar genelde .
Siz önce davam ne zaman biter diye merak edin . ayrıca karşı tarafın üzerinde mal mülk yoksa ve işyeri iflas etmiş ise ne alacaksın adamın canını alacak değilsin trafik kazası geçirenler yine sigortadan parasının bir kısmını alabilir geri kalan miktarı nasıl alır Allah bilir

10.2015 trafik kazasi gecirdim 8de6 karsi taraf suclu ayak bildgimde 3tane parcali kirik olustu platin takildi adli tip %21.2 surekli rapor verdi yasim şuan 28 evliyim 1 cocugum var ne kadar tazminat alirim arkadaslar???

Merhaba arkadaslar

Ben 2016 mayısta metro turizm ile kaza geçirdim. Öğretmenim sağ kolumda 2 adet platin takıldı ama eskisi gibi kullanamıyorum. Adli tıp kurumundan yüzde 14 oranın da rapor aldım tazminat için beklemedeyim tahmini ne kadar yatar yaşım 32 maaş im 3000 ama 750 icraya kesiliyor bi yardımcı olursanız sevinirim

Mrb ben 11 kasim 2016 tarihinde cift tarafli trafik kazasi gecirdim yolcu konumundaydim 8 8 karsi taraf kusurlu bulundu oranim yuzde 17 omurgamda 10 adet civi mevcut kaza tarihinde 32 yasindaydim ve calismiyordum tahminen cikicak tazminat tutarim ne kadar olabilir acabaa

bu işler ile uğraşmak çok zor hastane ayrı zor zaten muhatap bulamıyor insan bende bir kaç sene önce trafik kazası geçirdim elimde rapor mevcut %21 verildi güvenilir bir avukat bulmam gerekiyor

Merhabalar;

Öncelikle herkese çok geçmiş olsun. Maalesef bende 31 Aralık 2016 yılında trafik kazası geçirdim. Alkollü sürücü yayan olarak tam kaldırıma çıkarken bana çarptı ve yaralandım. Uzun süren tedaviler sonucu % 5 yüzümdeki izlerden, %5 sağ ayağımdaki kalıcı hasardan oran aldım. Toplam %10 oranım heyet ve tahkim komisyonunca devamlı olarak onaylandı sigorta şuan paramı ödemek için hesaplama yapıyor. Yaşım 25 di kaza yaptığımda ve sigorta primim 2500 civarında idi. Uzun süren tedavim süresince işsiz kaldım ve ameliyat da oldum yüzümdeki burun kırığım nedeniyle. Sizce ne kadar para alırım ?

SibelNurlu
hesaplama yapılırken net elinize geçen miktardan hesaplanır , çalışamadığınız zamanlarda sgk dan aldığınız paralar tazminatdan düşülür, eger mankenlik, modellik veya sanatçılık falan yapıyorsanız yani mesleğinizin görsellikle alakası varsa yüzünüzdeki hasardan dolayı hesaplama farklı yapılır,
önceden ücretsiz hesaplıyordu aşagıdaki link, ama şimdi paralı olmuş istersen hesaplatabilirsin orada
İşgücü Kaybı Özel Hesap Raporu Formu

sa calıstıgım yerın servisi kaza yaptı sag diz kapagınınaltında bacagımda 12.5 mm kemik ezillmesi ve menisküs yırtıgı var kazayı gecireli 1 sene 3 ay olcak heyet raporunuda alalı bır ay oldu yüzde 8aldım karsı taraf yuzde 100 suclu yolcu konumundaydım serviste dava acmadan sigorta sirketine mail gönderildi ve gecen hafta dönüş yapıldı oranınız hesaplanıp dönüş yapılacaktır diye bende bugun aradım sigorta sirketini ve dedılerki suan oranın hesaplanıyor inceleme yapılıyor medikaldedir suan dosyanız dönüş yapcagz dediler ne kadar alabilirim yüzde sekiz rapora ve nezaman ödeme gelir ben sordugumda 1 ayı bulmaz dediler magasım 2060 net suan calsıyorum cevap veririsenız makbul gcer

Aracınla arkadaşım 50 yaşında bir bayana vurdu .manevş ve maddi tazminat davası açıldı.blz kusurlu bulunduk ve yüzde 30 rapor aldı karşı taraf acaba ne kadar manevi tazminat öderim.

Merhaba 1923 tl alıyordum dediğim gibi %10 devamlı aldım. 25 yaşındayım. Kazayı 30.12.2016 da yaptım çarpan kişi alkollü ve %75 kusurlu tahmini kaç alırım

Annem ev hanımı. 40 yaşında. 2014 yılında yolcu konumunda kaza geçirdi. Bu yıl öğrendik böyle bi şey olduğunu Adli tıp raporu bu gün geldi %3 sonuç. Sizce ne kadar ücret alır yardımcı olur musunuz uzun bi süre olduğu için faiz baya gelmesi gerekiyor ama bilgilendirir misiniz ?

adli tıpa bak çay demle adamlar dosya kaybolmuş diyor

ben bu ülkede birini kasten öldürmek istesem; aracıma alır, onun olduğu taraftan direğe girerim. Ya da çarparım, dolaylı cinayet davalarıdır bu ülkede görülen trafik kazası davaları...

nyildirim herkez kendi pay oranını hesaplayıp söylüyorlar evraklar ve tutanakları gormeden tam anlamıyla kimse bisey diyemez size

Arkadaslar 29 aralik 2016 tarihinde isyerinin servisinde kaza gecirdim karsi taraf yuzde yuz suclu yolcu konumundaydim calistigim fabrikamn servisi hastanede belimde zedelenme iki diz agrisi cikti ancak aradan 4 ay sonra bacagmda kemik ezilmesi ve meniskus yirtgi cikti 12.5mm kemik ezikligi dojtorum zaten soylemisti sicagi sicagina cikmaz cikarsa gelin diye

bende heyete girdim devlet hastanesinde yuzde8 rapor aldim ve sigorta sirketine gondèrdim magasim kaza gecrdgmde 1900 net yasim 27 sigortaya iki ay olcak gondereli butun evraklari gonderdik kaza tutanagi heyet raporu hastane expirisi adli muayene raporu tekden hastanesine gotrmuslerdi kaza aninda sigorta donus yapmiyor tahminen sigortadan nekadar alirim dava actim cevap gelmiyince is kazasi olarak fabrikaya sahsa sigorta sirketine bide servis lerin patronuna yardmci olursaniz sevinirim cok makbul gecer arkadaslar

Üst Alt