Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Üretra darlığı sorunu yaşayan var mı?

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
331
DİKKAT, ÖNEMLİ UYARI!

Arkadaşlar öğrendim ki bu vb. başlıklarda doktorların pazarlamacılığını yapan komisyoncular peydah oluyormuş. Yani bizler kişisel deneyimlerimizi paylaşıp insanlara faydalı olmaya çalışırken bazı sahte kimlikli kişiler "şu doktor çok iyi, ben uçtum, arayın beni" diye insanları yönlendiriyormuş.
SAKIN bu tür tuzaklara düşmeyin. Sitede uzun zamandır bulunan, yazdıklarından kişisel deneyim paylaştığı belli olan arkadaşlarımıza itibar edin. Onun dışında kalan "ara beni uçurayım seni" saçmalıklarına kanmayın. Aman!
Bizler de yöneticiler olarak bu konuda daha dikkatli olacağız bundan sonra.

Bülent Küçükaslan

_______
28 Mart 2006 Güncel: İnce barsaktan mesane yolu yapma yöntemi..?

1 Mart 2006 Güncel: İnce barsaktan mesane yolu yapma yöntemi..?

Sonuç olarak üretrada darlık tespit edildi. Bunun için ameliyat olmam gerekiyormuş. Ameliyatın kendisi zor değilmiş aslında ama, daralmanın tekrar nüksetmesi muhtemelmiş. Ayrıca darlığı gidermek için birkaç değişik yöntem de varmış.
Öğrenmek istediğim, üyelerimiz arasında üretra darlığı sorunu yaşayan kimse var mı? Tecrübe ve bilgisinden yararlanmak isterim..?

Oncelikle geçmiş olsun.Benim üretra darlığımı henuz doktora gitmedim fakat son donemlerde sondayı cıkarırken yapışıyor ve çıkarması eskiye göre zaman alıyor.

Üretra darlığının giderilmesi için birkaç değişik yöntem var sanırım; balonla, lazerle, cerrahi, stand (bir nevi protez).
İyi bir doktor bulup, en doğru kararı vermek çok önemli.

byecool, ben şu hengamede öğrenebildiğim tüm bilgileri an be an buraya yazacağım. O zaman kendini daha iyi tahlil edebilirsin...

Dün, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji uzmanı Prof. Bülent Çetinel'e gittim. Kendisi omurilik felçliler konusunda çok ciddi birikimlere sahip iyi bir doktor.
Görüşmemiz neticesinde şunları öğrendim:

1- Üretrada daralmanın sebebi, çoğunlukla, omurilik felçlilerin yaptığı TAK'ın bir yan etkisiymiş. Tak yaparken üretra'da meydana gelebilecek olası deformasyonlar ve -mikro- kanamalar, zaman içinde üretrayı daraltabilirmiş. Bir diğer olasılık da -benim gibi- doğuştan darlıkmış. Bunların dışında, omurilik felçlilere özel bir durumdan kaynaklı üretra daralması söz konusu değilmiş.
2- Doktor bey daralığın giderilmesi için "stent takmayı aklından bile geçirme" dedi. Çünkü stent takıldıktan sonra ciddi komplikasyonlar oluşabiliyormuş ve tercih edilmiyormuş.
3- Tedavi çok basit bir mantığa dayanıyor: Endoskopik yöntemle penisten içeri girilecek ve görerek mesaneye ulaşılmaya çalışılacak. Eğer mesaneye ulaşılırsa, süper; bu durumda açılan yoldan 14 numara sonda (ben 12 numara kullanıyordum) mesaneye itilecek ve sabitlenecek Yani sabit sonda... ve takılan bu sabit sonda bir süre (tam olarak bilmiyorum) vücutta kalacak.
Burada, takılan kalın sondanın üretra yolunu genişletmesi ve üretranın bu yeni -ve geniş- yolu çevreleyerek, kendine yeni -ve geniş- bir yatak oluşturması amaçlanıyor. Belli bir süre sonunda üretra yeni yatağına kavuşacak/alışacak ve sonra sabit sonda çıkarılacak, ben de normal yoldan TAK yapabileceğim.
4- Eğer endoskopi esnasında üretradaki darlık mesaneye ulaşmaya engel olursa, bu durumda cerrahi müdahale yapılacak ve yine endoskopik bir yöntemle, üretrada darlığa yol açan bölüm kesilecek. Her koşulda amaç mesaneye ulaşmak olacak. Ve yine mesaneye ulaşıldığında 14 numara sabit sonda takılacak...
5- Eğer hiç bir şekilde mesaneye ulaşılamazsa, bu durumda operasyona son verilecek ve daha sonra başka yöntemler denenecek.

Not: Mademki TAK yapmak üretrada darlık oluşması için bir riski de beraberinde getiriyor, bu durumda, TAK yaparken kullandığmız kataterin çok küçük olmamasında fayda var. Başka bir ifadeyle, normal TAK'ı yaparken 14-16 gibi çaplarda katater kullanmak, olası üretra daralması esnasında, daha küçük çapta kataterle, darlığa rağmen TAK yapabilmek anlamına gelecektir. Yani 16'yla başlayıp, darlık oluşursa, 14'e düşmek, yine darlık olursa 12'ye düşmek daha akıllıca görülüyor.
Ben de zamanında 12 değil de14-16 ile TAK yapmaya başlasaydım, şimdi daralma olduğunda, muhtemelen 14-12 ile çok rahat TAK yapabilecektim.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar...
Salı günü operasyona gireceğim. Sonuçları yazarım buraya...

Dün, Prof. Bülent Çetinel'e, bir üst mesajda bahsettiğim operasyonu oldum.
Operasyon maalesef başarılı olmadı.
1- Ameliyata narkoz almadan girdim.
2- Doktor endoskopiyle penisten içeri girdi. Aşırı darlıktan dolayı sondayı itemedi. Bunun üzerine dar bölgeyi bıçakla kesmeye başladı. Bir kaç kesiğin ardından, darlığın çok yoğun ve uzun olduğunu, ve dahası bir şekilde açıp mesaneye ulaşsak bile, çok kısa sürede yeniden darlık meydana geleceğini söyledi. Bunun üzerine ameliyata son verdik.
3- Olası komplikasyonları takip etmek ve olası kanamaları gözlemlemek için ameliyat sonrası bir gece hastanede kaldım. İyiki de kalmışım, çünkü ameliyat sonrasında penisten iki defa ciddi kan geldi. Beklenen birşey olduğu için panik yapmadan, temizleyip yeniden gazlı bezle sardık.
4- Bu sabah 10'da hastaneden çıktım ve eve geldim. Kanama yok gibi birşey. Çok çok küçük kanama oluyor. Bir de testislerde şişkinlik var. Tüm bu komplikasyonlar birkaç gün içinde geçecekmiş.

5- Peki ne olacak şimdi?
Doktorum iki seçeneğimiz olduğunu söyledi. Birincisi, varolan sistofiksle devam etmek (ki bu çok zor kullanımı olması ve kalıcılığı olmaması açısından tercih edilesi birşey değil); ikincisi ise, ince barsaktan bir parça kesilerek, 4-5 cm uzunluğunda bir tüp haline getirilecek, tüpün bir ucu mesaneye bağlanacak, diğer ucu göbeğin yanından ciltten dışarı çıkarılacak. Ve ben TAK'ı oradan yapacağım (bU yöntemle ilgili geniş bir bilgiye sahip değilim. Bugünlerde foruma bu konuda yeni bir başlık açacağım. Orada tartışırız...).

Sevgili arkadaşım OturanBoğa,
Keşke başka türlü bir "merhaba" olsaydı...Geçmiş olsun, mesajından anladığıma göre sonuçta şu anda iyisin ve bir sonraki aşamaya odaklanmışsın... Umarım herşey yoluna girer, derin bir oh çekersin.
Görüşmek üzere...
Sağlıcakla

Sayın Oturanboğa öncelikle çok ama geçmiş olsun Allah yardımcınız olsun.

Bende de mesane darlığı vardı,2002 yılında carahpaşada Sayın Bülent Çetinel'e ameliyat olmuştum (Agumentasyon artı sling)bağırsaktan yama yapılık mesanem genişletildi ve üretra kaybolduğu için yeniden üretra yapıldı benimkinin nedeni uzun süreli daimi sonda kullanmamdan dolayı oluşmuştu.
Ameliyattan sonra ultrason ve ürodinamim çekildi mesane boyutom normal bulundu.Mesanem600 ccye kadar alıyor doktorum çok iyi olduğunu söylemişti bana,ama son 2yıldır hiç kontrolede gitmiyorum :(

Merhaba, Yaklaşık üç yıldır üretra darlığı rahatsızlığı çekmekteyim.Forum sitenizi yeni öğrendim. Paylaşılan sorunları bir nefeste okuyup hemen üye oldum. Benim darlık sebebim; Böbrek taşı ameliyatlarında yapılan sonda ve kateter gibi işlemler sebebi ile üretrada tahribat oluşmuş ve zamanla idrar çıkışını tamama yakın kapatmıştır.
Dört kez (İnternal Üretratomi) ameliyat oldum. Birincisi Temmuz 2007 de, ikinci bir yıl sonra, üçüncü 6 ay sonra, dördüncü ise 4 ay sonra. yani 09.06.2009 da.
İlk üç ameliyatı aynı doktor yaptı. dördüncüde başka bir doktora ameliyat oldum. Bütün doktorlar inşallah bir daha tekrarlamayacak diyorlar ama her seferinde sürenin daha kısalması beni endişelendiriyor.
Katılımcı arkadaşların bilgi birikimlerinden faydalanmak, sorunları paylaşmak ve bu konudaki alternatif tedavileri öğrenmek istiyorum.

Sevgi ve Saygılarımla.

Üretra Daralması

Merhabalar, ben forumunuzu internette gezerken tesadüfen buldum.Bize böyle bir olanağı sunduğunuz için şimdiden teşekür ederim.(BU SORUNUMU İKİ KEZ HEKİMCE.COM,A YAZMAMA RAĞMEN CEVAP ALAMADIM)sizler inşaalah cevap yazarsınız

Şimdi,
benim 9 yaşında bir oğlum var.Oğlumu geçen aylarda sünnet ettirdim.Sünnetten 3-4 ay sonra üretra daralaması olduğunu farkettim ve doktora götürdüm.Doktor üretra daralmasının doğuştanmı sonrdan mı olduğunu bilemedi ameliyatla düzeltebileceğini ve ucunu 2ml genişleteceklerini söyledi.Bende genel cerraha gittim, genel ceraah bana belki ileride kendiliğinden açılabilir ama siz yinede bir üroloji doktoruna götürün dedi üroloji doktoruda hiç bir uyuşturucu önlem almadan bir demir parcası soktu yavrum bağırınca ben seni ameliyattan kurtaracam sen bağırıyorsun diyerek kızdı siz götürün aeliyat ettirin dedi.sorum şudur

gercekten ilerde bu daralma kendiliğinden düzelirmi

narkozun etkisinden dolayı ameliyat ettirmek istemiyorum .bunun ameliyatsız ilaçla tedavisi yokmu veya yavruma eziyet vermeyen başka tedavi yöntemleri yokmu

ameliyat ettirmesem ilerde dogabilecek sorunlar neler olabilir

uysalsaritas, o kadar detay bir soru ki, buna ürologdan başkası yanıt veremez. Darlığın nedenini bilmek lazım her şeyden önce. Bence iyi bir ürologa daha gidin...

Varolan darlık nasıl gösteriyor kendini? Yani işerken acı mı oluyor? Sıkıntı ne pratikte?

Cevabınız için teşekkürler, çocuğum işerken acı olduğunu söylemedi yada herhangi bir zorlanma.Sadece gördüğünde belli ediyor, daralma tam ucunda.

Eğer sünnet esnasında yapılan bir hata değilse, bana Peygamber Sünneti (Hipospadias) denilen durumu çağrıştırdı tarifiniz. Olabilir mi?

Değilse, ve işemeyle ilgili bir soruna yol açmıyorsa, aslında önemli bir şey değildir diye düşünüyorum. Ama yine de iyi bir ürologa daha mutlaka gidin derim. Ve, ameliyat gerekiyorsa da yaptırmak lazım. İlerde daha çok zarar vermesindense...

üretra daralması

Cevabınız için teşekkür ediyorum.Peygamber Sünneti'nden bahsettiniz yaptığım araştırmalarda bu durumdan dolayı ameliyat yaptıranlarda kesin sonuç alınmamakla beraber defalarca ameliyat olmuşlar.Benim sizden acizane öğrenmek istediğim ameliyat olmasa ileride olumsuz sonuçlar olabilir dediniz.Bu sonuçlar nelerdir merak ediyorum ilginizden dolayı teşekkür ederim.Bunun cerrahi operasyon olması gerekli lakin sizin tavsiye edeceginiz yöntem varmı?

Tekrar teşekür ederim.Sizide biraz yorduk.

Her şeyden önce tanı konulması lazım. O daralmanın nedenini bilmeden tedavi için bir şey söylemek yanlış olur.
Tanı koyulsun, belki de doktor bu durumun ilerde bir sakınca yaratmayacağını söyler... Bilemeyiz.

İyi bir ürolog...

Hangi ildesiniz?

Ürolog Tavsiyesi

Merhabalar, ilginiz ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ben Kayseri'de ikamet etmekyeyim.Benim sizi burda bu kadar yormamın asıl sebebi ameliyattan başka çözüm yollarının varlığını öğrenmektir.Çünkü eğer yavrum üroloğun yaptığı yöntem sırasında dayanabilseydi ameliyattan kurtulacaktı.Doktor öyle söylemişti, fakat uyuşturmadan yapmıştı ve yavrum dayanamadı.

Fakat durum şudur ki yavrumun idrarında artma oldu ve sanki delik biraz genişledi.

Son sorum şudur ki; Kayseri'de tanıdığınız iyi bir ürolog varmıdır onada göstermek isterim çocuğumu.Yardımlarınızı bekliyorum.

..::ÜRETRA HASTALIKLARI::.. adresinden alıntı yaptığım bir yazıyı gönderiyorum. bilgi amaçlı işe yarayabilir.

Normal idrar yapabilmeyi sağlayabilmek için, üretra daralmasının tedavi edilmesi gereklidir, ameliyat uygulandığında, bu işlem sistoskopa bazı özel aletler takarak gerçekleştirilir.
Üretrotomi interni yöntemi üretra darlığı tedavisinde kolay uygulanan, güvenilir ve ilk başvurulan yöntemlerden biridir, darlık içerisinden geçirilen klavuz tel üzerinden üretrotomi interni ile açılarak geçilebilir.
Günümüzde tedavide dilatasyonun ve holmium YAG lazer uygulamasının yeri vardır. Lazer ile darlığı oluşturan doku temizlemekte ve idrar yolu açılmaktadır. Duruma göre açık cerrahi yöntemde gerekli olabilir.​

Üretrotomi interni yöntemini bilen veya yaptıran varmı?

üretra darlık

Geçmiş olsun herkeze üretra darlık tedavisiyle,ben de haşır neşir bi durumdayım.Eğer probleminiz kıllı üretra + darlık ise benim bildiğim kadarı ve geçirdiğim kadarıyla ağız içi mukoza nakli: agız içinden dil genişliğinde bir doku parçası alınıyor daha sonra dar olan üretra çıkarılıyor ve ağızdan alınan doku bölgeye cerrahi operasyonla yerleştiriliyor.Ardında doku uyumu için en az 3 ay(doktorun bana söylediği)dokunun bölgeye kaynaması bekleniyor.En zor kısım bu üç ay oluyor.Çünkü mevcut üretra çıkartıldıgı için yumurtalık arasındaki açıklıktan idrarınızı yapıyosunuz.2. seans ameliyatında ise bölgeye uyum saglayan ağız içi mukoza dokusunda yeni üretra yapılarak tedavi bitiyor.

Aklınıza takılabilecek sorullar:
1)Ağız içinden doku alınıdığı zaman yeme içme konuşma problem oluyor mu?
---- İlk ameliyat sonrası ikinci gün oral beslenmeye başlıyosunuz fakat fakat ağızdaki şişlik 1-2 hafta sonra geçiyor.Konuşmada pek bir problem yaşanmıyor.

2) 3 ay açık kalan torbaların arası duş .. vb kişisel temizlik durumuna etkisi ne?
--- İlk ameliyattan sonra 2 hafta sondanız kalıyor bu esnada bölgenin suyla temasa ugramaması gerekiyor fakat sondanız çıktıktan sonra suyla herhangi bir probleminiz kalmıyor.

3)Tedavi fiziksel olarak aksaklığa neden oluyor mu?
--- Kısmen evet ilk ameliyat sonrası 1 ay daha kontrollü oluyorsunuz daha sonra yaraların iyileşmesi ile daha faal duruma gelebiliyorsunuz.Sadece eskisi gibi kadar hızlı hareket edemiyosunuz.

4)Üretra darlığın tedavisinde önerebileceğiniz bir doktor varmı ?
--- İlk ameliyatımı oldum, ilk ameliyat ve sonrasında başımdan geçenler bunlar ikinci seans ameliyatımı bekliyorum dediğim gibi 3 ay yani araştırmalarıma göre benimde şuan ki tedavimi yapan doktor Doç.Dr.Selçuk Yücel kendisi Akdeniz Üniversitesi Tıp fakultesinde görevli.Akdeniz Tıp'ın web sitesinden kendisine ulaşabilir özgeçmişine göz atabilirsiniz.

Herkeze geçmiş olsun.

Bügüne kadar, Üretra darlığım olduğu için zaman zaman müsait olduğum kadarıyla bu sitedeki yazıları takip etmeye çalışıyorum.Sadece kısa bir kıssa anlatmak istedim. Birgün Hz.Ömer arkadaşlarıyla giderken yol üzerinde cüzzamlı hastaları görüyor. Arkadaşlarına dönerek bu insanlarda Allahın herhangi bir nimetini görütormusunuz diye soruyor.Hiç kimse cevap veremeyince bu insanlarda Allahın, idrarlarını ve dışkılarını yapabilme nimeti vardır diyor.Gerçektende zorlandığımda bunu daha iyi anlıyorumki yediğin kadar onu dışarıya çıkartabilmekte ayrı bir nimet.Allah herkeze şifalar nasip etsin.

merhaba arkadaşlar ben bu forumu internette tesadüfen buldum burada paylaşım yapan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum çünkü günümüzde bu kadar sağlık sorunlarının sık yaşandığı ve bi okadarda bilgi kirliliğinin olduğu bi ortamda olayı tamamen yaşamış kişilerden dinlemek bir nebze daha rahatlatıyor insanı herkese çok teşekkür ederim.....

Ve benimde sormak istediğim, bende soğuk algınlığı olduğu zaman penisin iç kısmında şiddetli bi ağrı oluşuyor ve kendi tetkiklerime göre bu ağrı üretra denilen yolda oluşuyor kanımca acaba bu olayda üretra darlığından kaynaklanabilir mi?
bilgisi olan arkadaşlardan ricamdır.

merhaba,
ben bir bayanım. omurilik felçli değilim.

idarara çıkarken aşırı yanma ve ağrım oluyor. bundan 2 yıl önce 3 kez dilatasyon yapılmıştı, faydasını görmedim. idrara çıkarken idrar akış hızım doktorların dediğine göre çok düşük, dolayısıyla aşırı yanma ve ağrı mevcut. Ayrıca yapılan üro-dinamide "aşırı aktif mesane" dendi. Ama bir şekilde acılı, ağrılı hatta 2-3 seanstada olsa mesanemi boşaltabiliyorum. hatta sanırım böyle yaşamayı öğrendim:(

en son yapılan sistoskopimde üretra darlığı teşhisi konuldu, zira daha sistoskopi girmemiş, dolayısıyla genişletilme yapılmış. şimdi doktorumun ne tür tedavi vereceğini bilemiyorum ama kafasından geçenin 1 yıl süre ile dilatasyon yapmak olduğunu söyledi.

şimdi ben bunu kabul ediyim mi? 4 yıldır bu rahatsızlıkla yaşıyorum. Allah daha büyük dert vermesin ama artık yoruldum. doktorlara gidip "acaba ne yapacaklar" diye stres çekmek işin cabası. Lazer ile doku temizlenmekte demişsiniz, bu yöntemi deneyen var mı? acaba bu yöntemden sonra tekrarlar mı?

birde bu daralmayı önleyen bitkisel bir karışım falan deneyen oldu mu? Daha doğrusu böyle bir şey var mı?

merhaba hocam tesadufen ınternetten buldum ben sıtenızı
benım sorum su olacak ben yaklasık bundan 7 ay felan once kıl donmesı amelıyatı qecırdım ve bana o qun belden asaqısını uyusdurdukları ıcın sonta takdılar sontayı 1 qun sonra cıkardılar o qunden berı ıdrarımda sorun yasıorum askerde olduqum ıcın o sıralar ılqılenemedım daha sonra askerden sonra ıdrarımda kı yanmalar azalmalar devam ederken komple tıkandı ve hıc ıdrar qelmedı acıle qıttım amelıyat dedıler amelıyatımı oldum ama bu yakın zamanda yıne tekrarlardı benım sorum su olcak spermden sonra bende daralmalar baslıo ne alakası olabılır acaba doktorum bı kadından kapmıssın dıo rahatsızlıqını ama sanmıorum tekrar amelıyat olmam qerekıomus bu ay ıcınde olabılırım sıze sorum bu sperm qeldıkden sonra neden oluyor ama buqunlerde bı skıntım yok sadece hafıf yanmalar oluor asırı daralma yok kendı kendıne qecme ıhtımalı varmı tesekkur ederım sımdıden kolay qelsın yasım 22 ....

Sadece sperm atımı esnasında sorun ortaya çıkıyorsa, bana sanki üretral darlık değil de, başka mekanik bir sorun olabilir gibi geldi.

Şu anda işeme konusunda sorun var mı mesela? Sperm atımında tam olarak nasıl bir durum oluyor? Doktor tam olarak ne dedi?

sonunda teşhis

yıllardır bu sorunu yaşıyormuşum ve bundan haberim yokmuş en sonunda ısrarlarım sonucu hastalığım bulundu
genelde ürologlar ya prostatit ya sistyada enfeksyon diyorlardı senin sorunun psikolojik diyen doktor bile oldu ama yeter dedim ve tüm tahliller yapıldı üretra ya girilerek darlık tespit edildi
doktor 10 gün sonra gel cerrahi olarak müdahale edeyim dedi ama ben şu an şaşkın durumdayım
internetten baya bi araştırma yaptım makaleler okudum şu an diyarbakırdayım ve nerde kime nasıl tedavi olacağım hakkında bir sürü soru işaretleri var
tekrarlama olasılığı çok yüksek bir hastalıkmış
bir de ben hiç bir kaza veya enfeksyon belsoğukluğu geçirmedim neden nasıl meraktayım

yardımlarınıza ihtiyacım var yaşım 28.

Dediğiniz gibi bende hiç kaza veya enfeksyona maruz kalmadım fakat bu hastalık bendede var şu sıralar baya bi operasyon geçirdim şuan o darlığı yok ettiler umarım bidaha tekrarlamaz.Sizin merak ettiklerinizide cevaplamak isterim...Sorularınız varsa çekinmeden sorabilirsiniz...

teşekküler

birincisi bu operasyon kolay bi operasyonmudur kaç gün sürer hastanedeki hayatımız operasyonun komplikasyonları varmıdır en iyi operasyon hangisidir illa cerrahi müdahale şartmıdır birde ben uzun süre tedavi olmadım bu başka organlara zarar vermişmidir siz kaç senenin sonunda farkettiniz şimdiden teşekkür ederim

Benim bu olay geçen yazdan itibaren başladı ama ben bu olayı 3-3.5 ay önce doktora yansttım ve tedavi görmeye başladım.
Bahsettiğimiz üretra darlığına heralde herkese ve bana da oldugu gbi sistoskopi denilen işlem aracılığı ile teşhis kondu çünkü yazmıssınız üretraya girilerek baktılar diye.
Bu üretra darlıgının tedavisi için çeşitli seçenkler olabiliyor duruma göre. Benim başımdan geçen operasyon kapalı ameliyattı. (Yani idrar yolundan girdiler) ve keserek o darlıgı yok ettiler. Bunun dısında üretrayı belli süreli sabit sondalarla genişletebiliyorlar ya da stentlerle. Bu doktora kalmış hatta bana bi doktorda belirli aralıklarla TAK yaparak bu daralmadan kurtulma şansının oldugunu anlattı ama keni doktorum dediğim işlemi uyguladı kesme işlemini. Bakalım gitceğiniz doktor size nasıl bir tedavi uygulayacak.

Komplikasyonlara gelince tabi her ameliyatta her tedavide olma şansı var oldugu gibi bu durumda da var. Stent olsun sonda olsun bunlardan kaynaklanan... Başka organlara zarar gelmiş mi konusuna gelince bu darlık mesene fonksiyonlarını bozmus olabilir idrar kaçagına neden olmus olabilir (Bende bu olaylar oldu) Onları geçireceğiniz testler sayesinde öğrenmiş olacaksınız
.Tekrarlama konusuna gelincede evet tekrarlama olasılıgı var bu bünyeye birazda şansa kalmış bişey.

Acil şifalar dilerim durumdan bizleri haberdar ederseniz sevinriz.

Sağlıklı günler....

şuan

geçen hafta dicle üniversitesine gittim darlığın uzunluğu tesbit edilmesi amacıyla ama gittiğime bin pişman oldum penisimden 2 gün kan geldi
film çekebilmek için şiringayla enjekte ederken çok yıprandım doğru dürüst bir doktorla muhattap olamadım tabelada yazan ismi bulmak imkansız oraya bi asistan koymuşlar o da lanet bir insan
şu an kendimi toparlamayı düşünüyorum en azından 1 - 2 hafta psikolojik olarakta yoruldum diğer gittiğim özel hastanedeki doktor sanırım sizinle aynı yöntemi uygulayacak soğuk neşterle darlığı açacak ve 6 ay sen kendin evde sonda kullanacaksın dedi bana darlığın tekrarlamaması için
bakalım artık iyi doktor burlarda bulmak zor belki rapor alıp izmir e gitmeyi düşünüyorum dokuz eylül tıp fakültesinde operasyon yapılsın

destekleriniz için teşekürler.

Dediğiniz gibi bu sondalı filmler fln çekilirken işin ehli bi asistan veya doktor lazım.Şanslıyımki bana rastgelenlerin hepsi saolsunlar işin ehliydiler.Şanssızlık sizin yanınzda olmus üzüldüm bu duruma:(Doktor sanada TAK önermiş ama bana kalsa her ay üretra operasyonuna yatarım ama TAK kullanamam:S doktorumda zaten aynen bunu söyledi.Bu arada Ankaraya gelme durumun varsa İzmir yerine Ankaraya gel.

Üst Alt