Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Üretra darlığı sorunu yaşayan var mı?

16 çok kalın. 14 öneririm. Hatta darlık durumuna göre önce 12, sonra 14, sonra gerekirse 16. Bunları 4'er dakika içerde tutup çıkarır çıkarmaz bir büyüğünü iterek uygulayabilirsiniz.

Abi bu kadar hızlı cevap yazdığınız için çok teşekkürler konuyu dünden beridir inceledim tekrar bir üroloji muayenesi sonrası kararımı vericem sonda kullanmayı öğrenemem gerekicek kafamdaki tek soru açık ameliyat konusu forumda hiç açık ameliyat olup iyileşen var mı açık ameliyat çözüm olucaksa ben olmayı düşünüyorum araştırıcam biraz daha madem başladım sonuna kadar gidicem ne oluyorsa öyle olsun.

hep erkekler yazmış
kadında üratra darlığı tedavi ve veya önerileriniz neler
lütfen bilgi

Abi özellikle bişey sormak istiyorum sonda ile genişletince üretrayı akım hızında belirgin rahatlama oluyor mu dün tekrar üroflowmetri yapıldı 155.2 ml idrar yaptım ortalama akış 8.2 tepe akım 15 bu değer normal mi ameliyat sonrası için ben hala rahat hissetmiyorum yaparken hatta daha da rahatsız hissediyorum değerler bunlar.

27 yıllık üretra darlığı mağduru olarak yazıyorum (trafik kazasında oldu) birincisi bu değerleri tespit eden doktor sana neden yorum yapmamış bilgi vermemiş şaşrırdım. Bir çok doktor hastane ilişkimden sonra şunları öğrendim ; Normal idarar miktarı 300 cc üzerindedir (sen rahatsız olduğun için çabuk sıkışıyorsun) normal idrar akış hızı 15 üzeridir. Bunu evde şu şekilde tespit ediyorsun, ölçüleri olan şeffaf bir kaba işeyeceksin, işeme başlangıcı ile bitiş süresini kronometre ile ölçeceksin. Örn: 200 cl idrarı 15 saniyede yapıyorsan işeme hızın 200cl/15sn=13.3 dür. Yukarıda tarif ettiğimi yap sonra bana dua edeceksin. Sondayı takıp çıkarttığım ilk iki gün işeme hızım 12cl/sn sonraki yaklaşık 30 gün 20 cl/sn (20 harika bir hız mutluluk duyacaksın) sonra yavaş yavaş düşmeye başlıyor, fırsat bulunca bir sonda daha yapıyorum. Benim artık hayat rutinim oldu.

sonda, tak, üretra darlığı, intalsitial sistit gibi konularda uzman
ankarada önerebileceğiniz kadın ürolojisi doktoru var mı?

Merhaba, tamamen iyileştim, tuvalete çıktığımda bir sorun yaşamıyorum. Ameliyattan 6 ay sonra Ozan hocanın akademik çalışmalarına katkı sağlamak için tekrar teste gittim ve sonuçlar çok iyiydi. Şu an üretra darlığı ile ilgili tek sorunum bende bıraktığı psikolojik izler. Fizyolojik açıdan gayet iyiyim. Üretra darlığı Ozan hocanın uzmanlık alanı, hastaya yaklaşımı da rahatlatıcıdır. En kısa zamanda iyileşmenizi dilerim, saygılarımla.

Ahmet kolay gelsin ben de Sakarya'da oturuyorum.Aile de kanser hikayesi olması kaynaklı rutin kontrol yaptırmak amacıyla eğitim araştırma hastanesine gittim kan tahlili idrar tahlili böbrekler için ultrason filan çektirdim temiz çıktı.İşeme testi de yapalım dedi doktor 32 yaşa göre işeme tazyikin az ve mesane de 50 cc kadar idrar kalıyor muhtemelen darlık olabailir dedi ve ilaçlı ultrason yapalım dedi.Bu zamana kadar bir şikayetim olmamıştı aslında.Şimdi bu ilaçlı ultrasonla ilgili yapılan yorumlara bakıyorum çekiniyorum açıkçası çok fazla can yakıyor mu vs diye.Bir de şu an çok fazla şikayetim olmadığı için bu ilaçlı ultrason sonrası şikayetlerim artar mı bu da soru işareti ?

mesut54 Abi şimdiye kadar şikayetin yoksa testlerin de temiz çıkmış hiç bulaşma derim ilaçlı film acıtmaz çünkü orda yapılacak işlem basit bir işlem ama bu hastalık psikolojiyi de etkiliyor 50cc idrar önemli bir miktar değil bence doktor neye bakarak böyle bir şey istedi bilmiyorum ama hastaneye gittiğinde insana mutlaka bir şey buluyorlar ben yeni kapalı ameliyat oldum darlıktan fayda etmedi yani sizin günlük yaşantınızda şikayetiniz yoksa hiçbirşey yaptırmayın derim. Abi olmadı yılda bir veya 6 ayda bir kan testi ultrason çektirirsiniz böbrek ve mesane için içiniz rahat eder üretra darlığında kapalı ameliyatlar son durak olmalı yani bariz şekilde yaşantınızı etkileyen ağrı veya rahatsızlık idrar akımı ciddi derece yavaş değilse üretraya işlem yaptırmayın.

Genelde hastanelere gittiğinde birşey yoksa bile doktorların yaklaşımı soru işaretlerine sebebiyet veriyor.Herhangi bir yanma zorlanma yok idrar tazyikim biraz düşük ama bu zamana kadar mesele olacak boyuta gelmedim veya kafama takacak boyutta olmadı.İlacli ultrason acılı bir işlem mi normalde damar yolundan veriyorlar ama üretra için sanırım uç kısımdan sonda ile girecekler ilacı verecekler bu bile insanı geriyor açıkçası nasıl bir işlem oluyor ?

AhmetS123 ilaçlı ultrason ile ilgili detay verebilir misin ?

OturanBoğa Üretrografi ile ilgili bilgi verebilir misiniz acılı bir işlem mi ? Penis ucundan içeriye sonda çubuk vs birşey sokuyorlar mı ?

mesut54

Kaşınmayan yeri kaşımayacaksın. Eğer işemen normalse, böbreklerde bir sorun yoksa, olan sıkıntı tolere edilebiliyorsa, bence hiç bir şey yapma. Velev ki darlık olsa ne yapacaklar ki? Hiç! "Darlık varmış" deyip geçecekler.
Ben olsam elletmem.

Ben de öyle düşünüyorum işemem konusunda idrara sık çıkma ve tazyiksiz iseme var ama ağrı yanma vs çok şükür yok.Ultrasonda böbreklerim normal cok şükür.Zaten varsa da gittiği yere kadar gitsin diye düşünüyorum.Ama insan takıyor kafasına tabiki ister istemez bu platformda bu konuyu açıp sizin gibi yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ediyorum ve Allah herkese şifa versin.

Merhaba arkadaşlar 2000yilinda darliktan ameliyat oldum( kapalı )(hastalığım doğuştan mis )hiç bır sıkıntım yoktu 2006da motor kazası geçirdim hiç bir sıkıntım yoktu takı 2013 yılına kadar birden idrarimda azalma böbrek ağrısı vs belirtisi oldu 2000yilindaki ilk Dr gittim darliktan şüphelendi fakat darlık çıkmadı aşırı aktif mesane tanısı kondu yurtdışı ilaç vs kullandım fayda etmedi tak sonda kullanıyorum arada botoks yaptırıyorum mesaneye çünkü aşırı kasılıyor buna bağlı olarak böbrek yollarım tıkanıyor dj stent takılıyor böbreklerim iflas etmemesi için şu an detrusitol kullanıyorum faydası yok tedavisi de 12no sonda kullanıyorum şu an çok şükür darlık yok ama bir damla dahi çıkmıyor idrar rabbim hepimizin yardımcısı olsun

Optilum tedavisini duydunuz acaba hiç ? Artık uretra darlığı herkes için hayal olacak gibi

Yeni çıkan bu tedavi de amaç içerde ilaç kaplı balonun darlığı nüfus etmesi ve tekrari önlemesi

Türkiye'ye geleli daha 1 ay olmuş daha önce Amerika'da kullanılıyormuş. Şuan sadece özel koru hastanesi yapıyor

Bende de uretra darlığı var ve daha fazla kendjmj kurcalatmadan bu tedaviyi olacağım

Normal balon tedavisi ama balonun içinde paklitaksel var kanser tedavisinde kullanılan güçlü bir ilaç. Bu ilaç uretra duvarına salgilandiginda ilacın içinde ki fibrozis oluşmasını önleyen etkenler sayesinde darlık bir daha oluşmuyor. Başarı oranı %70-80 olarak belirlenmiş ve uygulanan hastalarin %80inde darlık tekrar etmemiş. Operasyon süreci de zaten dilatasyon şeklinde olduğu için aynı gün taburcu oluyorsunuz ve 3-4 gün sondali kalıyorsunuz. Sonrasinda hayırlı olsun bir illetten kurtulmuş oluyorsunuz.

Öncelikle herkese selam 25 yaşındayım doğuştan hipospadias ameliyatından dolayı üretra darlığı var bu hastalıkla 25 yıldır uğraşıyorum kendimi bildim bileli dilatasyon yapıyorum. Bir keresinde hele hiç idrar gelmedi penis şişti şişti ameliyatı yapan doktora zor bela gittik ucu kabuk bağlamış onu çıkarınca açıldı delik. En son geçen 2022 aralıkta üroloğa gittim üretrotomi yaptı sonrasında self dilatasyon yapıcaz dedi ilk başlarda her gün sonra 2 günde bir sonra 3 günde bir sonra 4 günde bir 16 -18F karışık dilatasyon yaptım ancak son günlerde 16F girerken çok zorluyor ve ilk defa geçen gün biraz kanama oldu doktora gittim normal bir şey yok dedi ve bu günden sonra neredeyse günde 1 kere yapıyorum akşamına daralmış gibi hissediyorum psikolojim bozulacak neredeyse her tuvalete gittiğimde acaba gelecek mi gelmeyecek mi diye düşünüyorum ne yapacağımı da bilmiyorum ne yapmalıyım sizce şimdiden teşekkürler

Üst Alt