Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Üretra darlığı sorunu yaşayan var mı?

Üretra darlığı

ismail12
Merhaba kardeş bu takı nasıl yapabilirim korkuyorum yapmaya birde bende hafif darlık var 2 defa ameliyat oldum özelikle kış aylarında canım çok yanıyor işemem çok az oluyor sıkıntı yaşıyorum bu takı becersem herşey iyi olur. Taktan sonra antibiyotik kullanmaya gerek varmı acaba

OturanBoğa
BÜLENT ABİ MERHABA BEN 2 defa kapalı ameliyat oldum halen hafif darlığım var özellikle kış aylarında çok kötü oluyorum. İşemem hafif cılız oluyor. İşeme yapıyorum az geliyor geceleri azap çekiyorum. 4 5 defa idrara çıkıyorum. Uykumu alamıyorum. Ben bu takı denesem zormudur. Abi YANİ şimdi normal sonda taksam geçmiyor.kanaldan iyi biliyorum doktor 18 lik tak yapıyordu gitmiyordu normal incesi geçiyordu ama zorlanıyordu. TAK YAPTIKTAN SONRA ANTİBİYOTİK KULANMAYA GEREK VARMI ABİ SAYGILAR ABİ

walker
Kardeşim corona dediğin sorunların hepsine neden oluyor bizzat yaşadım yaşıyorum. Panik yapma uzun sürebilir.

Merhaba Mehmet Bey (gurup)
sayın ismail12 görmemiş fakat banada o öğrettiği için yazıyorum, sayfa 59 u okursanız orada tarifi var, (yalkin bey diye başlıyor) bende sizin yaşadığınız tedirginlikleri yaşadım, fakat abartılacak bir şey yok, hele ki bir defa yaptınız mı gerisine alışacaksınız bende de üretra darlığı var (trafik kazasıyla başladı) şimdiye kadar 7-8 defa kendi kendime sonda taktım beni rahatlatıyor 15-20 gün sorun yok sonra tekrar daralmayı hissetiğimde tekrar yapıyorum, ben 16 no ile yapıyorum siz isterseniz 14 deneyin, herkes farklı yeterli değilse 16 ya geçersiniz. 3 defa kapalı ameliyat oldum; kapalı ameliyatın faso-fiso olduğunu anladım, kapalı olmak ile kendi kendine sonda takmak arasında fark yok, olabiliyorsanız açık olun ben şuanda 15 günde bir tak çıkar sonda yaparak rahatım belkide ileride "idrar yoluma genişleme alışkanlığı kazandırarak temelli kurtulabilirim" yazarsanız cevap veririm, saygılar..

walker
Corona'nın da bir etkisi olabilir evet. Sonuçta tüm vücut sarsılıyor o virüsle mücadele ederken, bağışıklık sistemi zorlanıyor... Bigbosscaca da benzer bir deneyim yaşadığını yazmış yukarıdaki mesajında.

gurup
TAK yapmaya dair deneyimlere şuradan ulaşabilirsiniz.

Merhaba: Forumdaki tüm arkadaşlara sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Bende üretra darlığı sorunu yaşayan biri olarak müsaadenizle bilgili arkadaşların tecrübelerinden faydalanmak istiyorum..

2012 yılında ilk defa Üretra darlığından kapalı ameliyat oldum..2021 yılına kadar (9 yıl) bu kapalı ameliyat sorun çıkarmadı...fakat 2 ay önce bir üroloji profesörüne tekrar kapalı ameliyat oldum (Çünkü son günlerde idrar baya incelmişti)

Normal şartlarda arada bir idrar çıkışında yanma oluyordu 1 veya 2 güne geçiyordu gece en fazla 2 defa idrar ihtiyacı oluyordu...idrarın azalmasından başka da bir şikayetim yoktu.

Şu an ki beni rahatsız eden kafama takılan sorun......bilgisi olan arkadaşlarım yazarsa çok sevinir ve kafam rahatlar..

2'inci ameliyatımın hemen sonrasında, sonda çekildiğinden itibaren üretra kanalında ve çıkış kısmında idrarın şiddeti ile ....idrar kanalında şişme oluyor. Çünkü idrar tanzikli geliyor ama çıkış tıkalı olduğundan şişme meydana geliyor.. Sanki mesaneden idrar çıkışına kadar heryer açıkda penis uç kısmında bir tıkanıklık var gibi...

Merak ettiğim idrarın şiddetinden kanalda yırtılma/patlama olabilir mi? yada bu durum idrar kanalına (ön üretraya) zarar verirmi?

Önceden kesinlikle idrar kanalında böyle bir durum/şişme yoktu....doktorumun darlığa iyi müdahale edemediği kanısındayım. (ilk ameliyat lazerle 2ncisi soğuk bıçakla kesildi) Doktorum samsunda ben iskenderunda ikamet etmekteyim kendisine ulaşmak zor mesaj attım görmem gerek takip gerek diyerek cevap yazmış sadece.

idrar yaparken idrar çıkışında idrar kanalının penis boyunca idrardan dolayı şişme olayı yaşayan oldu mu.. ameliyat olalı 2 ay oldu bu şişme zamanla geçer mi? Ameliyattan sonra 2 aydır hemen hemen her gün uç kısımda yanma oluyordu 2 gündür bu şikayetim azaldı...

Yakın zamanda tekrar ameliyat olmak istemiyorum.. Yapılan tıbbi işlem " SAA litotomi pozisyonunda, meatal darlık nedeniyle 20F endoskop ile üretral girilemedi. 26 No üretral buji dahil dilate edildi.Takiben internal üretrotom ile girildi. Anterior üretrada fossa navikularisin hemen proksimalinde sar segment saat 12 hizasında kesilerek açıldı.

Cevap yazarak vakit ayıran arkadaşlara çok teşekkür ederim.. Allah tüm hastalarımıza acil şifalar verir inşallah.

kardeşim geçmiş olsun Coşkun hoca kapalı ameliyat ve hastane masrafları toplam kaç tl aldı. ben iskenderundayım istanbula gitmeyi düşünüyorum asistanına mesaj attım dönüş yapmadı..Toplam fiyatı yazarsan sevinirim.

merhaba ilk önce Burada yazdığım bana kendi doktorumun tavsiyesiydi üretranın darlığı yeri ve oluş şekline göre değişebilir. ilk öncelikle herkesin bir doktor belirleyip oraya muayane olduktan sonra doktorunun verdiği muayene sekline göre karar vermelidir. belki de bana verilen sonda kullanım talimatı sadece bana aitti bilemiyorum. çünkü sık sonda yapmak darlığın yeri ve şekline göre belki de daha zarar verebilir. burada sadece dertlerimiz paylaşıyoruz.
ben şuanda yaklaşık 4 ayda bir yapıyorum. giderekten bu süreyi uzatmaya çalışıyorum.
ben sonda sonrası ve öncesi antibiyotik kullanmıyorum. ama sonda yaptıktan sonra 2-3 gün sadece idrarımı yaparken giderek azalan hafif yanmalarım oluyor. bol bol su içmeye çalışıyorum

Tak yaparken uretrada takilma olabiliyor,ama gobek altina acilan yerden tak yaparken takilma soz konusu degil o zaman.Benimde taklar cogu zaman takilip girmiyor.doktor daha kaygan yap hatta kayganlastiric al dedi ama onunda fayda vereceginden emin degilim

Merhaba Omurga romatızması as hastasıyım ama 15 yada 16 yıldır üretrada darlık çekiyordum ilk başlarda işemeyi artıran bir hap verdiler idarediyordum.sonrasında ara ara idrar wc ye yapamaz hale geldim.Doktorlarda enfeksiyonlu halde sondayı hiç penisten içeri sokamadılar. üretregrofi sisteskopi ilaçlı film hiç çekilmedim çünkü enfeksiyonlu anlarımda sonda takmayı başaran dr hiç olmamıştı.Yazılanlarıda okuyunca sistoskopiden ve doktorlardan kaçtım durdum.Yıllarca enfeksiyon veya tam daralıp kapanma durumunda( tahiminim hep üşütüyor ve enfeksiyon oluyordum) Ve bu işeyememe durumunda Cipro'dan bir iki tane alırdım ve tam kapanma yarım saat bir saat sonra açılırdı,ince ince işiyor, biraz zor olsa da idare ediyordum.Senede bir, bazen iki senede bir bir adet bu cipro antibiyotik alma devam etti ancak geçen haziran başında üretra tam kapandı işeyemedim ve ciproda etkili olmadı. Sanırım antibiyotik direnci gelişti. Acile düştüm, göbekten sistofiks sonda takıcaz dediler ancak öncesinde dengeli bir şekilde tel sokmayı denemiş başaramamışlardı ama birkaç damla gelmeye başladı. Ikına ıkına, kanal 3 günde yavaşca açıldı, düşük hızda işiyor durumu idarediyordum eskisi gibi. Aklımca bana sisteskopi yapılamaz kanalım çok dar diyordum.Dr bu yüzden gitmedim.<br>
Kaplıcada üşüttüm sonrasında bir ihtilam sabahı olan 4 gün önce sabah işeme hiç yapamadım.sonra öğlene doğru biraz açıldı öğlen tamamen kapandı.yine acillik oldum ama bu kez pazar günü akşamdı. Asistan ince tel soktu.girmedi. aşırı fazla kanama oldu.üretranın azcık olsa da açılma ihtimali kalmadı. Doktor aşırı kan gelmesinden korktu. sistofiks yapmaktan çekindi. kan sulanması ile ilgili bir test istedi.2 saat sonra test sonucu çıkacak dedi. ben o arada duvarları yırtıyor inliiyordum.En son bilinçsiz şekilde bağırmaya, yerlerde sürünmeye başladım ve sonunda sistofix taktılar.Şoke olmuştum.şimdi o asistan doktor sisteskopi ve sonucuna göre ameliyat dedi. İyi bir uzman bulsam iyi olur diye düşünüyorum.<br>
Karnımdaki sistofiks deliğinden içeri doğru idrar tıkanıklığı tespit edilebiliyormuş ama bu hangi hastanede uygulanıyor bilmiyorum.öğrenicem.<br>
Ümraniyedeyim. Bülent beyle eskiden arada bir telden konuşurduk. ama bu üretra darlığı konusu hiç açılmamıştı.Farklı hastalıklarım var, acıların erbabı olduğumdan, sıra üretra darlığına gelmemişti. Yazılanlardan iyi bir doktorun sisteskopi ve üretra kapalı ameliyatını yapmasının önemli olduğu sonucunu çıkardım. Tekrar bu korkunç hiç işeyememe anları yaşamak istemiyorum. Geçmişte dr kaçarak sanırım ihmalkar davrandım.<br>
Tavsiyeleriniz faydalı olabilir.İst Ümraniyedeyim. İyi bir üretra darlığı doktoru nerelerden bulabilirim? Tavsiye edeceğiniz doktor devlet veya üniversite hastanesinde olursa daha iyi olur.<br>
Engel durumum var,şu an sağlık durumum iyi değil.Sistofixle hayat zor ayrıca çok şok yaşadım.<br>
Adım:İlhan Şener. Telim 0537 9885273<br>
danışma ve dayanışma her zaman iyidir. Oturan boğa ve sizler uzaktanda olsa hayatıma çok dokundunuz,sevgiler saygılar

Arkadaşlar son olarak hasta dayanışmasının ve bu konuda hasdaşlarımın canlı iletişimin etkin gücünden faydalanması için watsap grup kuruyorum.yukarıdaki yazımdan çektiğim acılar ortadadır. https://chat.whatsapp.com/I03h1zJk1YuGmGzq7CE5F5
AYRICA MÜHİM: watsap gurupta her türlü özel doktor,özel hastane ve ürün pazarlamacılarına kesinlikle geçit verilmeyecek.
yukarda numaram var gönül rahatlığıyla arayabilirsiniz
Bu eşsiz platformu kuran, acıların dindiricisi oturan boğa Bülent abimiz isterse watsap gurubunu sevk ve idare ederse memnun olurum.

Bu tak yapmak deveye hendek atlatmaktan daha zor .İcerde takilip kalmasi yetmiyormus gibi bide enfekte yapiyor.

Doktor sitesinde bir hoca üretra darlığı için yumuşak dilatasyonun hastanın durumuna göre uygulanabileceğini söylemiş bir diğer doktor jel kataterden bahsetmiş sonra tak var. Kısa öz olarak arasındaki farklar izah edilmeli. Ayrıca bunları doktor veya eğitim almış hemşireler ve hemşir vb yapsa sanki daha iyi olur?

Gordum mucahit bey.Ancak bisey merrak ettim.Takin icindeki jeli patlatip sonra dediginiz jelide icine damlatsam yine ayni olmaz mi .Diger turlu baya zor ve enfeksiyon yapma tehlikesi artiyorda.

RÜZGAR ADA ERDOĞDU
Kardeşim zor ama elin alışıyor zamanla.
Çok sıkarsan belki etkisi olur ama maddi yönden iyiysen çünkü katajel de ucuz bir şey değil. Benim gösterdiğim yöntemle bi kaç damla jel ve bi kaç damla su karışımıno tamamen sürüyorsun taka.

Verdiniz bilgiler cok kiymetli mucahit bey.En kisa surede bende deniyecem.Haklisiniz ama jel almadan tak yapmak zor bizim gibi uretrasi dar olanlar icin.

abilerim merhaba kapalı ameliyat olalı 4 ay geçti. Gayet güzel tazyikli yapıyordum fakat 3 gün önce durduk yere mesanem ağrıdı tüm gün ve 2 gün azalarak bitti fakat işerken tazyik azaldı gibi hissediyorum anlık bir şekilde gelişebiliyor mu darlık? Bilen abilerim kardeşlerim cevaplarsa sevinirim.

walker

Kardeşim merhaba, moralini bozmak istemem ancak darlık aniden gelişebiliyor, son seferimde her şey yolundayken birkaç gün içinde idrar yolum tamamen kapanmıştı. Basit bir enfeksiyon veya böbrek taşı da olabilir tabii ki. Doktoruna danışmanda fayda var.

sn walker; zaten sorununuz hemen bitseydi çok şanslıydınız şunu bilinki bu tekrar eden bir rahatsızlık ben 3 defa kapalı ameliyat oldum daha sonra kendi kendime tak yapmayı öğrendim sizde benim yolumdasınız, kapalı ameliyat diyerek özel hastanelere soyulmayın, kendi kendinize yapabileceğiniz bir şey (araştırın bu forumda bile birçok yerde tarifi var) paranız ve cesaretiniz varsa açık ameliyat olun. Birde idrar performansınızı ölçülü bir kaba yaparak takip etmeniz daha doğru. Örneğin 200 CL idrarı 10 saniyede yapıyorsanız idrar hızınız :20cl/sn olacaktır. idrar hızının 15 cl/sn altına düşmesi problem demektir (yazdıklarım doktorun verdiği bilgilerdir)

tesekkurler yalkin bey. bu arada arkadaslar bir sorum olacak sizlere. idrarimi cok sıkısmadan yaptigimda yani ilk geldigini hissettigimde tazyikli yapiyorum fakat cok sıkısıp yaptığımda tazyik az oluyor ve sabahlari uyandığımda da ayni sekilde bu normal midir?

İdrar çok az ve çok fazla olduğunda tazyik azalır, bu normaldir. En azından şimdiye kadarki doktorlarımdan öğrendiklerim bu yönde.

Selamlar bugün kapalı ameliyat oldum sonda takılı şuan yaklaşık 11 saat geçti ameliyattan bi ağrım yok hareket etmedikçe sabah taburcu olucam sondayla bugünü atlatırsam sonraki günlerde çok Ağrı olur mu

Ve ameliyattan sonra yapmam gereken şeyler var mı nelere dikkat etmem lazım şimdiden teşekkürler herkese gelmiş olsun

Ben üç yıl önce holep yöntemi ile prostat ameliyatı oldum.7ay sonra üretra darlığı başladı.Ondan da bir kez ameliyat yaşadım. Darlık tekrarlamaya başladı. 20-25 gün aralıklarla tak kullanarak açıyordum. Daha sonra homeopati tedavi yöntemi ile tanıştım. Bu alanda çalışan bir arkadaş aşağıdaki ilacı tavsiye etti.7 aya yakındır tak kullanmıyorum!..73 yaşındayım. Cinsel bir sorun dahi yaşamıyorum.Almanya’dan getirttim.Avusturya’da da var.Bana bu ilacı tavsiye edene minnettarım.İlacı iki tertip kullandım.8 saatte bir hap,dil altından alıyorsunuz.Yalnız hapı almadan 20 dk.önce ve sonra bir şey yemek içmek yok!.. ThiosinaminumD4
Tabletten zusammensetzung 1.tablet enthalt TritD4 250mg. Herkese şifa olsun...

Üreten darlığına yönelik yukarıda adını andığım ilacı Avusturya ya da Almanya’dan getirebilirsiniz. Bir ECZACI size yardımcı olabilir!...

Nedim Ç

Üretra darlığının ilaçla tedavisi yoktur, burda yanıltıcı ve reklam kokan yazılar yazmayınız.

Ben yaşadıklarımı yazdım.Yanıltıcı ve reklam koktuğunu da nereden çıkarıyorsunuz. Beni tanımadan bu ön yargı neden?... Ben de umudumu kesmişken Allah bana bir kapı açtı. Üstelik ilacı ben yurtdışından getirttim. Reklam bunun neresinde?.. Takdir çare arayanlarındır...

Merhaba kardeşim geçmiş olsun öncelikle bende de hemen hemen aynı sorunlar iletişim kurabilirsiniz?

Arkdaslar merhaba böyle yararlı bir forum sitesi için teskkrler ve herkese geçmiş olsun. Bense son 1 aydir tazyiksiz idrar,catalli işeme, ve damla damla idrar şeklinde raharsitsizliklar var ve doktor antibiyotik verdi fakat herhangi değişiklik yok. Nette araştırdım ve uretnada darlik çıkıyor sizin bu konuda varmi yardımcı olabilecekleriniz şimdiden çok teskkrler ve çok geçmiş olsun herkese🙏
Nedim Ç.
Nasıl bir ilaç kardeşim etkisi olarak nasıl veriyor ?

@frkn7
Kardeşim bende de hemen hemen aynı sorunlar çok güzel deyinmişin konuyu , idrarimde ilk yanma belirtileri ile başlayan süreç 25 gündür yaklaşık tazyiksiz idrar, özellikle çok sıkıştığımda çatallı işeme, ve aynı zamanda ince bir idrar ile damla damla damlayarak idrar gibi durumlar oldu. Psikoljiyi gerçekten çok kötü etkiliyor bu dediğiniz kronikprostatit ve darlı dışında başka bir seçeneğimiz yok galiba. Çok geçmiş olsun herkese arkdaşlar

Bana ilacın etkisini soruyor Deniz Bey. Bir yıldır sonda ve herhangi bir ilaç kullanmıyorum. Oysa doktorum ömür boyu sondaya mahkum olduğumu söylemişti. Adını yazdığım ilacı Almanya’dan getirttim. İki tertip kullandım. İki ay sürmedi. Düzene girdi. Yanma,çatallaşma zorlanma yok. Kullanın farkı göreceksiniz. İlacı ben satmıyorum ki sizi kandırmış olayım. Ne kaybedersiniz...Bu hastalığın ilaçla tedavisi yoktur, sözünü benim iki doktorum da söylemişti. Ancak ben büyük bir lütufla karşılaştım...Selamlar.

Nedim Ç
Evet denemekten hiç bir şey kaybetmeyiz doğru diyordun Nedim kardeşim ama ilacı nasıl getireceğiz almanyadan türkiyede yokken ve sen nasıl bir yol izliyorsun bunu bizimle paylaşabilirmisiz

Ya merhabalar benim de bir kac sorum var ben 1 seneye yakin tak kullaniyorum doktorum nerojen mesane olduğunu söyledi ben 5 6 ay tak kullandim sonradan kullanmayi birakmistim çünkü mesanemde çok idrar kalmiyordu 10ila 25 ml kaliyordu bende bi sure birakmistim ama rahatsizliğim tekrar basladi ve geçen gün 12 numara tak kullandigimda takin ucunda kan gördüm ve tak kullanmaya korkar oldum sonra 1-2 hafta sonra tekrar denemeye karar verdim bu sefer de mesane kapakciğina gelince canim yanmaya başladı bende tekrar kanamasından korktum ve sondayi geri çektim ne yapmaliyim

Bu ilacı nerden bulurum

Nedim Ç

Merhaba hocam benimde darlığım var bu söylediğiniz ilacı nerden bulurum iyileştinizmi tamamıyla?

HERKESE MERHABA SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
BENDE ÜRETRA DARLIĞI VAR BAZEN İDRARIMI RAHAT YAPIYORUM BAZENDE TAZYİK AZ GELİYOR GECELERİ ÇOK İDRARA ÇIKIYORUM BUNUN ÇARESİ YOKMUDUR.

Kahraan

Cipro antibiyotik kullanın.
Sondayı itmeden önce içeriye bol miktarda cathajel zerk edin ve içerde bir süre bekletin. Hemen peşinden 12 numara kateteri itin.
Günde bir defa kateter ile içeri itecek şekilde Furacin merhem kullanın TAK yaparken. Üretradaki tahrişe çok iyi gelecektir.

TAK yapmaktan sakın geri durmayın. En azından günde 1-2 defa tak yapın ki mesane tam boşalabilsin. Böylece üretra daralmamış da olur.
Ben olsam haftada bir iki defa şunu uygulardım: 12 numara ile tak yapıp mesaneyi tam boşalttıktan sonra hemen akabinde (yani 12'yi çıkartır çıkartmaz) 14 numara kateter itin içeri ve 10 dakika içerde kalsın. Bu da üretranın açık kalmasına fayda sağlar.

Üst Alt