Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

XXX TL'lik aracı ÖTV'siz kaç TL'ye alabilirim?

Araçlarda ötv indirimi

ötv indirimi yasal olarak nasıl hesaplanır bilen varsa yazsın lütfen.
Bugün özürlü araç almaya gittim bayi bana 60.000 tl arabaya 42,000 fiyat çıkardı.
Aracın satış fiyatını 1,40 böldü yani (60,000 / 1,40 = 42,857 - mtv = 42,000 )
oysaki ben aşağıdaki şekilde olduğuna inanıyorum.
60,000- mtv( 800) - (plaka) 400 = 58,800
58,800 * 18 /100 = 10,584 (kdv si)
58,800 - 10,584 = 48,216
48,216 * 40 /100 = 19,286 (ötv si)
48,216 - 19.286 = 28,930
28,930 * 1,18 = 34,137 (kdv li fiyatı )
34,137 + (plaka) 400 = 34,537 olması gerekmiyormu.
Bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen..

vergi dairesindeki müdür yardımcısı arkadaş dünyanın hiç ülkesinde öğle yüzde hesaplanmaz.

@farman,

Bırak sen hesap falan yapma :)

Kolay yoldan hesaplananı işleme al.

Burda her türlü yol denendi, kısa yola çıktı bütün yollar.

Kalemtaş kardeşim 46,000 tl lik corollayı 32,250 tl aldığını belirtmişsin oysaki 26,441 tl alman gerekirdi fazla para vermişsin bayi ötv kendi alım fiyatı üzerinden düşmüş normelde araçı satış fiyatı üzerinden düşmesi lazım..

@Farman,

Yaptıgın işlemi tersten yaparmısın ?

Bakalım satış fiyatını bulabiliyomusun ?

% 40 indirim le alırsın mahkeme kararıyla %18 kdv ödemeyen kişilerde var rivayetler muhtelif

1,4 bölüyosunuz işte, daha neyin hesaplamalarıyla uğraşıyosunuz anlamadım ki :)

ötv indiriminde fiyat tutarsızlığı ( hesaplamalar )

bugun araba almak için bi bayiye gittim 56000 tl lik arabayı bana 37000 gelıyo dedıler bunun hesaplamasını ben hala anlamış değilim sizlerın hesabına göre ise 41000 falan çıkıyo bana bu konuda bilgi verirmisiniz. hangisi doğru başka bayiye sormalımıyım
aynı aracın başka bayisinede sracagm

Firmalardan fiyat isterken evrak olarak isteyin, orda ham fiyat üzerinden yapılan işlemi görebilirsiniz.
Ama verilen fiyat 3 aşağı 5 yukarı bizim hesaplama sonucunu verecektir.
Verilen fiyat hesaplanın altındaysa bayi indirimi vs. dir diyebilirsiniz.

sa arkdaşlr ltfen yardım benim :%82 vergi indrim var erken yaş emklisi oldum :%82 bağkurun verdiği ornla 5510 saylı ysayla emkliyim benim otevesiz arç alma şansım varmı varsa neyapmalıyım yurt dışında abim var yda ordan alsam neyapmam lazım b sınıfı ehliyetim var hemofili b hastasıyım tş

dacia duster ötv indirimi

merhabalar halamda %96 özür derecesi var araba almak istiyoruz elimizdede 20 binlira nakit var üstünü bi şekilde kredi ile tamamlayabiliriz bayiye gitmeden önce biraz bilgi sahibi olmak istedik şuan dacia dusterlerin en boş versiyonları 34,600lira en boş versiyonunu almak istesek ötv indirimiyle ne kadara gelir bize önceden bi bilgi sahibi olmak iyidir bayi tarafından sömürülmeyelim diye şimdiden teşekkürler

yüzde 50 rapor ile 30000 bin tl aracı kaça alıyoz indirimle kdv varmı

yüzde 50 rapor ile 30000 bin tl aracı kaça alıyoz indirimle kdv varmı

90 altındaki raporlar için rapor oranı önemli değil, daha önceki açtığınız başlığa istinaeden kas hastası iseniz, özel donanımlı araç kullanır, H sınıfı ehliyet alır ibareli rapor almalısınız. bu raporu aldıktan sonra ÖTV-MTV'den muaf olabilirsiniz, KDV muafiyeti yok.

Ötvsiz Otomobil Fiyat Hesaplama Programı-> Seyfettin KAHVECİ

sa kardeşim oğluna alabilirsin 3 kişi kulanır ama once kurula gir oğlnla birlkte

ötv inidrimli araç fiyatı

merhaba arkadaşlar otomatik vites araç araştırması yapıyorumda mesela opel corsa nın ötv li fiayatı 31.500 tl istedi bayi bende ötvsiz fiyatı bunu dedim 22.000 tl istedi merak ettigim şu bu ötv indirimini kendim hesapladım bu haliyle % 30 indirim gibi geldi ne dersinizi yanlışmı hesaplamışım yani 31.500 tl lik bir araç hesaplamaya göre 18.900 tl olması gerekmiyormu bir ötv ile birlikte kdv düşülüyormu düşülmesi gereken kdv için şartlar var mı

Yaklaşık olarak 22000-22500TL arası bir fiyata almanız gereklidir. ÖTV düşüyor ama %18 KDV ödeniyor.

sayın arkadaşlar bu muallak konuyu maliye bakanlığından ilgili yazı ile alıp forumda yaynlasak olmazmı veya o araç alan arkadaşlar böyle bir karar alıp emsal yapsalar olmazmı
yok şuydu yok buydu diye soruların cvbı için
aslı olanda zaten budur araç çıplak fiyatına kdv oranı ekleyip verelim paramızı alalım arabamızı
türkiye sakatlar derneği yönetimi bu işe bir el atsın yoksa bayinin insiyatifinden bir adım ileri gidemiyecez bence

Ben size iki aracı da önermem... Opel kalite olarak biraz daha iyi görünse de, çok çeşitli marka ve model kullanmış birisi olarak size Türkiye'de en kötü müşteri memnuniyetine sahip firmalardan biri olduğunu söyleyebilirim. Servisleri doğru dürüst ilgilenmez, olur olmaz masraf çıkartır, hatalı üretim parçaları değiştirmek için dahi para ister...

Chevrolet o yönden biraz daha iyi... ancak sattıkları arabalar uzak doğu üretimi. Motorları biraz zayıf. Kaportaları çok iyi değil. Yine de arkasında bir amerikan devi olduğu için bence öne çıkıyor. Üstelik linkini verdiğiniz model NCAP'den 5 yıldız almış ki, bu önemli bir güvenlik işaretidir.

Mutlaka ikisi arasında tercihte bulunacak olsam Chevrolet'yi tercih ederdim herhalde. Ama diğer markalara da bakmakta fayda var.

MeTePe;

teşekürler cevabın içi dostum diger arçaların fiyatınada bakıyom amma çok pahalı bu kadar şık gelmiyor aradıgım nokta ise aracın az yakıt tüketimi ve otomatik vites ee mecburen otomatik almak zorundayız bu da firmalar otomatik vites olunca fiyatlar yükseliyor başka hangi araç öneriniz olabilir

kantutar42;

Benim şu ana kadar orta sınıf araçlarda kullanıp en memnun kaldığım üreticiler sırasıyla Toyota, Nissan, Peugeot ve Kia'dır. Ford'un da hakkını yememek lazım. Verdiğim ilk 3 marka gerçekten dayanıklılık, kalite ve müşteri memnuniyetince öne çıkan markalardır. Toyota bu konuda yıllardır dünya şampiyonu...

Eğer 2. el satışı düşmeyecek araç arıyorsanız, Honda ve WV iyi seçenekler. Ama WV'nin fiyatlarının çok aşırı olduğu kanısındayım.

Bir araç alırken en son bakacağınız kriter şıklık olmalı. Güvenlik, kullanım rahatlığı, yakıt performansı gibi konular önemlidir. Ben araç alırken renk bile bakmam. Motor gücüne, güvenlik testlerine falan bakarım. Hatta imkan varsa volvo alın derim. Güvenliği ve konforu en yüksek araçlardandır. Ama pahalı ve bakımı maliyetli. Bu arada Ford'u önermemin nedeni, satana kadar sahibi olduğu Volvo teknolojisinin pek çok kısmını ford modellerine entegre etmesi. Bir aracın şıklığı gelip geçicidir. 2-3 yılda bir araçların genel görünümleri değişir, toplumsal algı değişir. Hatırlarsanız şimdi kimsenin yüzüne bakmadığı Doğan, Şahin bir zamanların en popüler araçlarıydı.

Yakıt konusuna gelince... yılda 10.000Km'den fazla yol yapmıyorsanız yakıt seçeneği fazla farketmez. Örneğin dizel araç için daha fazla fiyat farkı ödersiniz, bakımı pahalıdır. Benzinlide bakım ucuzdur, fiyat ucuzdur ama yakıt pahalıdır. Yıllık ortalamaya bakınca kafa kafaya gelir.

Bir de 1,2 - 1,3 motorlara falan bakarken iyi düşünüp taşının. Bu araçların tüketimi her zaman ekonomik olmayabiliyor. 1,3 motorlu doblo, 1,9 motorlu peguet'dan fazla yakıt yakıyor. Çünkü araba gitsin diye basıp duruyorsun. Çevrenizde kullananlardan alacağınız araçla ilgili tavsiyelerini dinlemenizde fayda var.

Kafanızdaki araçlarla ilgili olarak internet sitelerinden kullanıcı yorumlarını (özellikle eleştirileri) okuyun. Size iyi kötü bir fikir verir.

Merhaba;

Sıfır araç alıcam da şöyle bir ibareyle karşılaştım , KDV oranı , ÖTV oranları motor hacmi 1600cc’ye kadar olan modellerde E olarak hesaplanmaktadır.
Buna göre acaba 60 000 tl'lik bir araç alırsam tahmini indirim ne kadar olur.

60000÷1.45=41,379.310344827 %18 kdv si icinde
sana gelis fiyati bu sekilde hesapliya bilirsin

Üst Alt