Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510 4c'ye göre emekli maaşları ne kadar olacak? Yok mu emekli olan?

Hala yok mu emekli olan kadına yaşı erkeğe maaşı sorulmaz diye mi yazan yok :d güncel tutalım bu konuyu

15 Eylül tarihi itibariyle Emeklilik dilekçemi verdim.
Bu hafta içinde emeklilik işleminin Sonuçlanacağını umuyorum.

AYDEM
durumunuz nasıldı ssk ,ne zaman memur oldunuz kısaca tekrar yazarmısınız

AYDEM

evet bende merak ettim bizim merak ettiğimiz sgk girişi olup sonradan engelli kamu memuru olan arkadaşlar düşük maaş ile emekli olacak deniliyor. bende şuan en düşük emekli maaşı olan 6000 küsür alması lazım diyorum.

2008 sonra 5510 sayılı kanuna göre memur olanlar işe girişlerinde engelli de olsa, emekli olacakları zaman yeniden rapor isteniyor. Ben hâlâ anlam veremesem de böyle bir işleyiş var SGK' da.

Myopathy86

sahte raporlar yüzünden bizim başımız yandı malesef yeni rapor alacağız emekli olmadan önce tekrar.

muhendis3232
Sahte raporlar yüzünden evet olabilir ama şu da var, SGK artık emekli edeceği zaman son duruma bakıyor. Ben işleyişten onu anladım. Engelli olarak da girse durumu ne, eğer aynı ise çalışma günü dolduysa emekli edelim. Yok hastalığı ilerlediyse bekletmeyelim malulen emeklilik hakkını tanıyalım.

3 yldıır çalışmıyorum, 5555 gün tavandan yarısı tavandan ödenmiş prim günüm var. Ocak 31de emekliliğe başvursam herhangi bir kaybım olur mu? %90 sürekli engelli raporum var. ilk prim günüm Eylül 1999.Sonuncusu Mart 2019.

5510 sayılı kanun ile emekli olan engelliler, eğer hizmetleri 25 yılın altında ise 25 yıl üzerinden kabul ediliyor ve her yıl için % 2 ile çarpılıyor yani 25X2 = % 50.

Maaşınızın % 50'sini alıyorsunuz. Örneğin maaşınız 10.000 ise 10.000 X % 50 = 5 Bin TL

byilmaz21

yalnış bilgi mevcut söyleminizde. Memurların aldığı maaş ile taban maaşları farklı o yüzden 10.000 tl alan bir memurun 5510 ile emekli olduğunda alacağı maaş 3-4 bin tl aralığında olacaktır.

byilmaz21

benim emeklilik sürem doldu hesaplattım 3300 maaş + 134 küsür ek ödeme çıkıyor... neyse sizin dediğiniz olsun :)

Konuyu sürekli takip ediyorum bende 2008 sonrası atananlardanım. V.H.K.İ olarak görev yapıyorum. Mart2023 itibariyle emekliliği hak edeceğim ama bu şartlarda çok zor görünüyor. Emeklilik başvurusu yapmış sonuç alan arkadaşlar neden forumdan kayboluyor anlamıyorum. Belirsizlik çok rahatsız edici. Lütfen 5510 tabi arkadaşlar bir şeyler yapalım.

Öyle yorum yapanlar var kı ağlanacak halimize gülüyorum :) 4 yıllık Üniversite mezunu Memur'um 8900 lira net maaşım Emeklilik için SGK'na net 7 bin lira prime esas kazanç bildiriliyor bunun %50 si bile 3500 eder
. 1 Ekim 2008 sonrası memur olanlar 5510 a tabi olanlar SGK'na bildirilen Prime Esas Kazancınıza bir bakın😁😁

mehtapsolmaz
büyük ihtimal maaşlar düşük olduğu için en düşük emekli memur maaşı bağlanacak bize durum bu.

Bulut25
birde %40 rapor almak var eskiden tüm hastalıklar birleşirdi 40 olurdu şuan tek rahatsızlık 40 olursa emekli edecekler bide o var moralini bozmak gibi olmasın :D

5510 bizlere yapılan bir haksızlıktır. 5534 e göre benimle aynı şartlarda çalışan kişi ile alacağım emekli maaşı arasında 2 katından fazla fark olacak. Bu kabul edilemez bir durum. Arkadaşlar emsal gösterme söz konusu olamaz mı?

muhendis3232

2008 yılında bu değişim olduktan sonra geniş anlamda kamu görevlisi sayılan yasama üyelerinden 2011 seçimleriyle ilk kez vekil olanlar bu durumu fark edip düzeltti. Milletvekili emekli maaşı 2008 öncesi ve sonrası olup olmadığına bakılmaksızın sabitlendi. Cumhurbaşkanı emekli maaşının %45'i olarak ödeniyor.

Aynı kanunda düzeltmeyi, eklemeyi 2008 sonrası MEMUR olanlar içinde yapmaları gerekli yoksa durum vahim :(

Son düzenleme:
ilginnehir

2006 sigorta girişim var. Ardından sigorta bağkur karışık 2011 sonrası ziraat bankası 2013 sonrası 657 kamu görevlisiyim. Toplam 5 bin küsür yevmiyem var

Üst Alt