Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510 4c'ye göre emekli maaşları ne kadar olacak? Yok mu emekli olan?

(Gölge)

günleri dolmuş olması lazım sigortalı olup 2010 da memur olan adam 13 yıllık sigortalı 4680 gün ediyor %40 raporu varsa 2005 ve öncesi sigorta varsa emekli olmuş olması lazım nerede bunlar bir maaşı yazan yok şuraya

chelıx

ben memurlar netin emeklilik robotundan hesapladım şuan 3/1 den emekli olsam %49 rapor ile 4680 gün ile 7929 tl çıkarıyor.. ama orada Hizmet yılı / ayı kısmına 18 yıl yazdım (18 yıla tabi olduğum için) ikramiye yılına da 13 yıl yazdım 4680 güne tabi olduğum için 7929 tl çıkardı

2010 da engeli kadrosuyla memur oldum. Memur olmadan önce 1995 sgk girişim var. 2010 yılına kadar 7 yıl sgk yatmıştı. 2020 de hizmet birleştirdim. Toplam 17 yıl oldu. Ve emeklimi istedim. O zaman bana 1500tl olan endusuk maaş bağlandı. Şuan maaşım en düşük emekli maaşı olan 5500tl veriliyor.

%40 raporum var

Bizim gibi memurluktan emekli olanların tek sorunu 5510 yasasından memur en düşük emekli maaşını alır maddesinin kaldırılması. Eğer bu secim öncesi sesimizi ulastirabilirsek bu duzeltile bilir.

5510 sayılı kanun 55. Maddesi

Merhaba arkadaşlar 5510 sayılı kanunun 55. maddesinde emekli aylığı ile ilgili bir ibare var anlamadığım için sizinle paylaşmak istedim burada ne demek istemiştir.

(Ek: 17/4/2008-5754/35 md.) Bu Kanuna göre sigortalıya bağlanacak aylıklar ile ölen
sigortalının hak sahiplerinin aylıklarının hesabına esas tutar, çalışma sürelerindeki her yıl için
82 nci maddeye göre tespit edilen prime esas günlük kazanç alt sınırları dikkate alınarak, talep
veya ölüm yılına ait Ocak ayı itibariyle 29 uncu maddenin ikinci fıkrasına göre belirlenen
ortalama aylık kazancın %35'inden, sigortalının bakmakla yükümlü olduğu eşi veya çocuğu
varsa %40'ından az olamaz. Hak sahibi kimselerin aylıkları; hak sahibi bir kişi ise bu fıkraya
göre hesaplanan alt sınır aylığının %80'inden, hak sahibi iki kişi ise %90'ından az olamaz.

Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmeleri gereğince bağlanan kısmı aylıklar için bu fıkra
hükümleri uygulanmaz.

Burada hesaplanan alt sınır aylığından kastı 5434 sayılı kanundaki alt sınır aylığı yani 7900 TL'nin mi % 80'ininden az olamaz diyor

Yani 4/C memurlar için

% 80 için = 6320 TL
% 90 için = 7110 TL emekli maaşı ödenecek ?

Ben emekli oldum. Ve en düşük emekli maaşı bağlandı. Avukat bile tutum. Ama sonuç sgk haklı dediler. 2008 den sonra engeli memur olanlar, emekli olduğunda o an ki en düşük emekli maaşı ne kadar ise onu alacak.

Sinirli

2008 sonrası memuriyete girip 5510 a göre emekli olacaklar için arkadaşımız alınacak maaşı yazmış.
Maalesef 2008 sonrası memur olanlar 5500 tl üstü maaş beklemesin bu devletten.

Not : 2008 öncesi özel sektörde çalışıp yüksek prim ödenenler,2008 sonrası da memuriyettede üst kadroda yüksek maaş alanların daha fazla emekli maaşı alabilir tabii ki.

Sinirli
düşük maaş bağlanmı kaç lira yazmıyor avukat tuttum diyor yazmıyor? o zaman 5500 lira alacak dediğinize göre şuan emekli olan biri ee ben 20 bin maaş alıyorum 5 bine düşecekse hangi enayi emekli olur

tsunami_
3600 gün olmadığı için sonuç göremiyorum size kaç çıkıyor

Önceki yorumlarıma bakarsan şu anda 5500tl maaş aldığımı yazmıştım. 2008 den sonra memur olanlar asla emekli olmasınlar. Ben 2020 da 4000tl civarı maaş alıyordum. Bana o zaman 1500tl emekli bağladılar.

Son düzenleme:
Bana hesaplamada 5288 artı 222 tl ek ödeme toplamda 5510 tl. İşe bak 5510 sayılı kanun

Bu linkteki hesaplamadan

Sinirli
şuan 5500 mü alıyorsunuz

dayren
O ZAMAN EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI BAĞLANACAK BİZE ŞUAN 20K ALIYORUM EMEKLİ OLSAM 5K ŞAKA GİBİ...BU KONUYU SÜREKLİ GÜNCEL TUTMAMIZ LAZIM HERGÜN YAZIN

3500tl idi maaşım. Bugün 5500tl yattı. 2010 da memuriyete başladım. 2020 de emekli oldum. 7 yıl da 2010 dan once sgk vardı. Birleştirip emekli oldum. Ben hata yaptım kimse yapmasın. Calisabildiginiz kadar çalışın.

EYT'den sonra emekli olacak çok insan var. EYT'de ses getirdikleri gibi intibak düzenlemesinde de ses getirirlerse bir ihtimal bir sonraki seçime doğru düzenleme yapılır belki.

o zaman kesinleşti şuan emekli olana en düşük emekli maaşı bağlanıyor kamu veya özel farketmeksizin..

Çalışmaya devam ins düzelir 5510 sayılı kanun

kimse emekli olmasın örgütlenip bu yasayı seçimden sonra değiştirmeye uğraşalım...

3500tl idi maaşım. Bugün 5500tl yattı. 2010 da memuriyete başladım. 2020 de emekli oldum. 7 yıl da 2010 dan once sgk vardı. Birleştirip emekli oldum. Ben hata yaptım kimse yapmasın. Calisabildiginiz kadar çalışın.

https://www.memurlar.net/hesaplama/emekli-maas/ buradan hesaplama yaptığınızda kaç çıkıyor mesela

• eski kanundan emekli olsanız memur emekli aylığı en düşük aşağıdaki rakam olacaktı.. en azından bu maaş bağlanması lazım memur emeklisine
  • En düşük emekli aylığı 7,900.96 ₺ olduğundan net maaşınız bu miktar olacaktır.

Çalışmaya devam ins düzelir 5510 sayılı kanun

inş maşşallah la düzelmez engelli dernekleri ne işe yarıyor.. el atsınlar bu konuya

muhendis3232

insanları yanlış yönlendiriyorsunuz... en düşük memur emekli maaşı olayı 5534 ile emekli olanlarda geçerli, bizim gibi 2008/10 sonrası emekli olanlar için geçerli değil bu husus. Emelilik günü dolanlar 5510lu arkadaşlar sgknın sitesinden güncel emekli maaşlarını görebilirler.

mühendis 1 sorun daha var diyelimki emekli maaşı baglanıyor 5500 den baglanmıyor altı baglanıyor 5500 e yuvarlanıyor zam geldiginde 6 ayda bir o zamı alamıyoruz örnek 3600 baglandıysa 5500 gelene kadar zam alamıyoruz

tsunami_

yanlış yönlendirme yok yukarıda maaş alan bağlanan kişiler yazmış işte...5500 alıyorlar belki belli bir süre zam da almauyacaklar 5500 e gelene kadar eski maaaşları..

(Gölge)

evet malesef öyle

muhendis3232
pardon
  • En düşük emekli aylığı 7,900.96 ₺ olduğundan net maaşınız bu miktar olacaktır.
ben bunu görünce genel manada yazdığınızı sandım. hakkınızı helal edin yalnış anladım.

Üst Alt