Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510 4c'ye göre emekli maaşları ne kadar olacak? Yok mu emekli olan?

Sgk ile gorusmemden Anladiğım kadariyla herkeste 5500 gorunuyor ama 4/C lilerin bin-iki bin tl daha yuksek cikar

aslında EYT olayı hep algıydı seçim yatırımı oysa olayın kaynağı ekim 2008 de yürülüğe giren 5510 sayılı SGK kanunuydu.. şimdi örneği yok eemkli olan yok ama 10 yıl sonra 5510 tartışmaları başlar..

Eylül 2008'de lise stajına başladım, staj başlarken bize bir kimlik tarzı bir şey verdiler sigorta girişiniz bu olacak kaybetmeyin dediler. Bir ay sonra bir kanun çıktığını haberlerde gördüm, oh be 1 ayla yırttım dedim. Belli bir süre sonra bir öğretmenimiz çocuklar bu sigorta girişi sayılmayacak dedi. O zaman bize aylık bağlama oranlarından da söz etti, inanılmaz üzülmüştüm. Avukat ve doktorların stajları sayılıyordu.

Maalesef bu yüzde 30%'luk aylık bağlama oranları kabul edilebilir değil. Buna daha o gün tepki göstermeyen muhalefette bunun sorumlusu, her şeyde olduğu gibi. Ama en çokta toplum bunun sorumlusu. Her konuda baştan aşağı yanlış kararlar alanlar tarafından yöneltilen bi toplumuz.

EYT'de tamamen yanlış, sırf seçim uğruna yine inanılmaz yanlışlar yapıp Hakk'a girdiler.

Bir gün dünya liderleriyle röportaj yapmışlar ve hepsine şu soruyu sormuşlar

Önce ABD başkanına sormuşlar; Efendim ülkenizde emeklilere ne kadar maaş veriyorsunuz ?

ABD başkanı cevap vermiş; biz emeklilerimize 3 bin dolar veriyoruz. 1500 dolar ile ihtiyaçlarını karşılıyorlar diğer 1500 dolar ile ne yapıyorlar bilmiyoruz.

Almanya Başbakanına sormuşlar; Efendim ülkenizde emeklilere ne kadar maaş veriyorsunuz ?

Almanya başbakanı cevap vermiş; biz emeklilerimize 3 bin euro veriyoruz. 1500 euro ile ihtiyaçlarını karşılıyorlar diğer 1500 euro ile ne yapıyorlar bilmiyoruz.

Sıra Türkiye'de ki başkana gelmiş, ve sormuşlar; Efendim ülkenizde emeklilere ne kadar maaş veriyorsunuz ?

Valla demiş biz emeklilerimize 5500 TL veriyoruz geri kalan 15 bin TL'yi nerden buluyorlar bizde bilmiyoruz.

Kısaca ülkenin özeti bu arkadaşlar.

Merhaba bende 2009 da memur oldum 5510 a tabiyim , 98 den ssk girişim var 4 a bu yüzden eyt li oldum, 2006 da 120 gün 4 a .. kurumum egm'nin kendi sisteminde bütün memurların emeklilik tarihi ve emeklilik maaşı yazıyor. Benim sistemde 400 tl vergi iade ile 11 bin tl emekli maaşı gösteriyor, elime geçen maaş şu an için 20 bin tl , bu konu hakkında yorumlarınız nedir egm doğru mu hesaplıyor.yoksa daha düşük mü alırım mesleğe girmeden 4 yıllık fakülte bitirdim ..

erbaakartali

en doğrusunu sgk bilir şuan emekli olsam ne kadar alırım diye gidin hesaplatın. eski memurlar 2008 den önce kamuya atananlar alır 2008 sonrası memurlar az alacak onu netleştirmek için bu konuyu güncel tutalım

Bütün sayfaları okudum daha net bi rakam göremedim 5510 la emekli olan 9 bin günü bütün sigorta kollarında dolduran kims eyok galiba benim 6 senem var 9 bin güne

erbaakartali
5510 tabi emekli olan görmedim şuana kadar. egm nin emekli maaşınını da doğru hesapladığını sanmıyorum çünkü bizzat sgk yazdım net cevap vermedi yada veremedi. ama 5510 un aylık bağlanma oranı %50 2008 öncesi ise 5434 kanuna yani 657 ye tabilerin %75 oluyor.. 20 bin maaşın %50 sis 10 bin civari yapıyor. gene tahminen sen 10 bin emekli maaşı alırsan 5434 ler 13 bin alacak..

chelıx

bizim maaşlar 16+4 ek ödeme şimdi benim maaşım neye göre hesaplanacak takili 16/2 olsa şuan 8 bağlanacak bana o zaman vakti gelmeden öğrenemicez

Chelıx evet emekliliği hakedip emekli olmayan abinin maaşı 13 bin altı şu an yıpranma ile 30 yıl olanlarınki 13.500 civarı gösteriyor. Sistem emekli maaşını yıpranma ile 25 yıl tamamlamaya göre ayarlıyor bu sistem sadece egm de var sanırım önceki yorumlara bakınca içim kararmıştı.. 5 binler falan çok düşüktü 11 bin tl ile ben emekli olabilirim

Mühendis3232 PBS diye bir sistem var herkez kendi çalıştığı günü , emeklilik tarihini , emekli ikramiyesi ve maaşını görebiilyor 5434 den emekli olan polislerin ikramiye ve maaşları pbs deki sistemdeki gibi doğru çıkıyor ama 5510 dan emekli olan polis duymadım daha

Kimse bakmıyor ki 2008 sonrası Prime Esas Kazancımız Biz memurların asgari ücret düzeyinde! Bahsettiğiniz %50 aylık bağlama oranı 10 bin lira olarak bildirilen prime esas kazancın %50 si olacak, Yani 5 bin lira emekli aylığı demek :) Ama endişelenmeyin bunu 5500 liraya yükseltirler çünkü taban emekli aylığı :)

Herkes düzelecek diye baya bir umutlu. Emekli sayısı artacak sürekli, yani emeklilik yükü gittikçe artmış olacak. Düzelmesi çok zor bence, ancak şu EYT gibi popülist vaatlerin olduğu bir seçimde belki yapan olur ama uygulaması baya sıkıntı çıkarır ona da. Ülke gelişirde, alım gücü yükselirse insan gibi yaşama ihtimalimiz var. Yok ülkenin durumu iyileşmeyecek, popülist bir liderin çıkıp yükseltmesini bekleyeceksek o lider çıksa da düzelmeyecek. Doğanın kanunu gibi bu da gayet nettir; Çalışanlar emeklileri besliyor, emekli sayısı arttıkça bu yük artacak. Bir yerden sonra çalışanlar kesilen vergilere isyan etmeye başlayacak. Bizi ancak ülkenin gelişmesi kurtarabilecek.

5 yıl sonraki seçimde belki düzelir çoğu 5510 lu bile bilmiyor durumunu . emt çıkar emeklilikte maaşa takılanlar

chelıx

biz engelliler için çıktı zaten EMT ama sayımız yeterli değil. O yüzden çok gündemde yok lakin 10-15 sene içinde EMT diye tiwtterda gündem olacağız .d

tsunami_

şu sistemi bir getiremediler net niye ben sgk ya gidiyorum tc yazınca şak emekli maaşım görünmeli..ne alacağımızı bilmiyıruz 2-3 sene sonra emekli olacağım

benim emekli olmak üzere tüm pirmleri ödenmiş günü gelmiş anneme bile sen şu maaşı alacaksın diyemediler.. bu yüzden bu konularda sgkdan malesef umudum yok.

hep yuvarlak konuşmalar hocam... nokta atışı örnek veriyorum senin maaşın 4000 tl olur diyen çıkmadı. 4 ile 5 arasında bir rakam olur sözleri...

5500 en düşük almıyor mu anneniz emekli olsa 5500 bize üstü lazım :D

o henüz yasadan geçmedi sanırım 2 aydır 5200 tl civarı alıyor..

chelıx

Ben emekliyim hemde 5 yıldır aldığım taban emekli maaşı 5.500TL Forumu iyi okuyalım lütfen.
Yıllardır burada ve çeşitli platformlarda bu sıkıntıyı anlattım anlatmaya devam ediyorum hem vekillere ,sendikacılara hepsi konuyu biliyor ama iş çözüme geldi mi kimsede hareket yok.

Memurlar nette yeni emekli olan biri yazmış bizim gibi 14:500 maaş alırken emekli olunca 5:500 bağlanmış

Arkadaslar en düşük memur emmeklisi maaşı ile ilgili çalismalar önumuzdeki hafta belli olacakmis.bizaat bakan dedi.insallah hayirli olilur

Sayın bakanın yapacağı tek çözüm 5434 lü ile 5510 sayılı memurların emeklilik maaş ,ek gösterge ve tüm sosyal haklarını eşitlemesidir.Memurun eskisi-yenisi olmaz deyip.Bu işi sonlandırırlar umarım.

Üst Alt