Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510 4c'ye göre emekli maaşları ne kadar olacak? Yok mu emekli olan?

Depremde yaşamini yitirenlere Allahtan rahmet yaralilara acil şifalar dilerim...

Allaah hepimizin yardimcisi olsun...

CİMER e yazmıştım 5510 a tabi 2008 den sonra memur en düşük memur emekli maaş olan 7900 alırmıyım diye. işte cimer cevabı..
[FONT=&quot] Bilindiği üzere, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun geçici 4 üncü maddesi hükmüne göre 5510 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 2008 yılı Ekim ayı başından önce sosyal güvenlik bakımından 5434 sayılı Kanun hükümlerine tabi olarak çalışan sigortalılar, emekliler ile bunların dul ve yetimlerinin aylıklarının bağlanması, artırılması, azaltılması, kesilmesi, yeniden bağlanması, toptan ödemeleri, ilgi devamı, ihya ve borçlanmaları, diğer ödemeler ve yardımlar ile emeklilik ikramiyeleri hakkında, 5510 sayılı Kanunda aksine bir hüküm belirtilmedikçe, 5510 sayılı Kanun ile yürürlükten kaldırılan mülga hükümleri de dahil olmak üzere 5434 sayılı Kanun hükümlerine göre işlem yapılmakta ve bu Kanun kapsamında sigortalılara aylık bağlanmaktadır.[/FONT]
[FONT=&quot]Diğer taraftan, 5510 sayılı Kanunun Geçici 2 nci maddesinin son fıkrası hükmü uyarınca, 5510 sayılı Kanunun yürürlüğünden önce 5434 sayılı Kanuna tabi iştirakçiliği olmayanlardan, Kanunun yürürlük tarihinden sonra ilk defa 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında bulunanların yaşlılık aylıkları ise 5510 sayılı Kanuna göre hesaplanarak bağlanmaktadır.[/FONT]
[FONT=&quot]Bu kapsamda, başvurunuzda belirtmiş olduğunuz husus üzerine yapılan incelemede 4/1-c bendi kapsamındaki memuriyetinizin ilk defa 13/09/2010 tarihinde başladığı görülmüş olup, memuriyetinizin başladığı tarih 2008 Ekim ayı başından sonra olduğu için yukarıda belirtildiği üzere 2008 Ekim ayı başından sonra göreve giren memurlar gibi tarafınıza 5510 sayılı Kanun kapsamında yaşlılık aylığı bağlanacaktır.[/FONT]
[FONT=&quot]Bilgilerinize rica ederim.[/FONT]

yakamozz07
yok kişinin gün sayısı kesenek miktarı maaşına göre değişiyor.. kesin olan en düşük memur emekli maaşı 7900 tl olmayacak yani..

chelıx

demek istediği 3-4 bin bağlanacak mesela ama şuan 5500 olduğu için en düşük maaş onu ödeyeeğiz diyorlar. primleriniz yüksek ise zaten 6 da olur 7 de olur 8 de olabilir. ama en düşüktense 5500

aslında SGK İL Müdürlklerine resmi yazı ile cevap istemek lazım. TC no yazıp emekli olmak istiyorum alacağım net maşın hesaplanarak tarafıma bildirilmesi gibi.. şimdi 12 bin alan biri 6 bin maaşa mecbur olmasa emekli olmak istemez..

emekliliği hak etmiş biri iseniz bilgi amaçlı yapabilirsiniz bizim daha 2 3 sene var. ama maaşlar az şuan 20 alan mühendis 5,5 alacaksa neden emekli olsun kamuda zaten işler rahat..bana verecekkki en az 10k emekli olayım

benim tam 1 yıl var daha normal emekliliğime.. engelli emekliliğini hak ettim çoktan sadece hastane ve heyet dolaşıp durmak istemiyorum..

chelıx

normal emekli olmak daha mantıklı engelli olsanız şimdi tekrar rapor isterler 2 3 senede bir sıkıntı

hizmet sürem 26 yıl 7 ay,normal emekliliğe 1 yıl 5 ay kaldı.EYT çıkarsa ,,yasalaştığı an 1 yıl 5 ayı da beklemeden olabiliyorum.

Mühendis3232 primleriniz yuksek ise yazmissiniz ya. Mesela 20k maaş alan birinin primi 17k olursa yüksek mi orta mi dusuk mu kabul edelim?
muhendis3232

dayren

yeni yasa ile maaş bağlama oranı düştü misal biz 14k alıyoruz kalanı ek ödeme arazi vs. 14k üzerinden maaş bağlama oranı %40-50 olsa alacağımız maaş 5-6 lira anca

muhendis3232 benim 2010 da ssk girişim oldugu icin ve primim 3700 gun oldugundan sgk sitesinden 4/A maas hesaplamasinda 5.510 tl maas gorunuyor.

O maaşla engelli çalışan nasil gecinecek.inş bu durum biran evvel düzelir

En düşük mekli devlet memuru maaşı bağlanmazsa kimse emekli olmaz olamaz. çünkü geçinemez. Yaş beklemeden emekli olmanın pozitif bir ayrımcılık olması için en düşük emekli devlet memuru maaşı bağlanması lazım. YOKSA hiçbir anlamı yoktur.

Nasıl bir ülke burası anlamadım gitti. Ya arkadaş bir insan emekli olacağı zaman ne kadar maaş alacağını bilmez mi ya. Bu nasıl bir iştir aklım tutuldu, SGK bile bu konuda kafa yormuyor, bir şablon bir sistem hazırlamıyor. Bu SGK memurları ne iş yapar ayıptır ya. Arkadaşlar böyle değil gerçekten böyle ülke yönetilmez. Her ilçede yapısı bulunan bir kamu kurumu niye böyle aciz davranır. Ben bir çalışan olarak emekli olacağım zaman neden ne kadar maaş alacağımı bilmiyorum burası muz cumhuriyeti mi o sgk memurları yatıyorlar mı bir hesap sistemi oluşturamıyorlar mı ?

benim eşimde engelli bugün de il sgk ya resmi yazı yazdım resmi cevap istedim.. 55510 sayılı kanuna göre 4c li memur olarak emekli olmak istiyorum alacağım net maaşın hesaplanarak tarafıma bildirilmesini istedim. sonuç gelince paylaşırım..

Bugün memurlar.net'te bir soruya ilişkin verilen cevapta "5510'a tabi memurlarla işçilerin aylık hesaplamaları hemen hemen aynı olduğundan, yani ortalama kazançlar aylık tutarını belirlemede kullanıldığından, emekli aylığı tutarı olarak fazla bir şeyin değişmeyeceğini, değerlendirmekteyiz." denmiş... Bu da söylenenleri doğrular gibi...

Ata_Türk

işçilerde aylık bağlanma oranı yani 4a lı 2008 den önce %60 2008 den sonra %30 memurlarda ise yani 4c li ayluk bağlanma oranı 2008 öncesi %75 2208 sonrası %50 düştü

dayren

evet malesef öyle durum kesinleşti 5500 alıcaz şuan emekli olsak. primimiz biraz yüksek yatsa mühendislik kadrosundayım 1-2 en fazla etkiler sıkıntı büyük o maaşlar geçinilmez

chelıx

birde şöyle bir sıkıntı var maaş tam göstermiyor sgk ya ben 20 alıyorum ama sgk ya yansıyan 14 bin %50 bağlasalar 7 fln alacağız.. hatta %50 de değil sanırım çalışılan yıl çarpı %2 vs %50 bağlama oranına ulaşmak için 25 yıl çalışmak lazım

Arkadaslar bugün sgk il müdürlüğüne gidip sordum. Emeklilikte 5434 2008 öncesi n duşük mmemur emekli maaşı ama 5510 2008 sonra çalisanlar 5500 ile 8500 arasi maaş bağlanir dediler...

muhendis3232

[FONT=Arial Black]27.02.2023 tarihi itibariyle hesaplanan Aylık : [/FONT][FONT=Arial Black]5288.46
[/FONT]
[FONT=Arial Black]Ek Ödeme : [/FONT][FONT=Arial Black]211.54

[/FONT]
reva mı bu...

[FONT=Arial Black]
[/FONT]

bize bu maaşı reva görenlere bizde göstereceğiz..inş kanun vs değişir bari en düşük memur maaşı bağlayın

mühendis bu verdigin site 4 c maaşı hesaplıyormu 2008 sonrası memuru
ben girdim şimdi siteye pirimlerim kazancım görünüyor dediginiz dogru 2008 sonrası maaşı hesapliyor
4c liyim memurum bende

3600 olmadıgı için hesaplayamadı pirimlerim kazancım görünüyor sitede verdiginiz sitede

(Gölge)

2006 da memur olan arkadaş girdi bilgileri onada 5500 yazıyor o eski kanuna tabi niye 5500 oda ilginç

26 yıl 7 ay üzerinden bugün emekli olsam net 12098 lira maaş bağlanıyor.ek gösterge 3600,derece kademe 1/4)

Üst Alt