Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Böbrek nakli olan kim var?

bu platformda yurtdışında nakil olan zor bulursunuz ben ilk sayfadan başlayarak okudum yurtdışında olan bir ben varım

sonsuz sevdam;

sonsuz sevdam gözün aydın diyeyim geç oldu ama bende biraz uğraştım idrarda kan falan dediler. birde ben en son 10 eylülde gittim benden yaklaşık 145 tl aldılar ve her kontrolümde bu parayı ödüyorum(ankara medicana) dediğin ücret almama olayı yeni mi başladı acaba...

Soruma cevap vermiş arkadaşlar onlara da öok teşekkür ederim iyi dilekleri ve ilgileri için..

turanalpertunga;
Kardaş ETİĞNİ METİĞİNİ yemişim.Bakma sen ağzı olan konuşuyor.Malum rahata eren paşa misali.Burda etiik kurula uygun bir dille ifade verilirse senin işin de çözülür.Tatilde tanıştık arkadaş olduk acıdım bir böbreğin bana yeteceğini biliyorum ve TANIDIĞIM BU İYİ ARKADAŞIMI mutlu görmek istiyorum vs gibi ifadelerde etik kurul nakile izin vermektedir.Eğer burda olumsuz sonuç alırsan o zaman gidersin yurtdışlarına.
Akrabalık durumun yoksa bu dediklerim o zaman geçerli.Akrabalık durumun varsa ve derecesi yakınsa o zaman hiç gerek yok..
Parası olup da satıcı bulup da almayacam diyenler de yalan atmasın.Bana babam verdi ama uymasa bende elimden geleni yapardım satın almak için dürüst olmak gerekirse.
Allah yardımcın olsun.Herkese acil şifalar inşallah..

sertaç kardeş gecen hafta görüştüm orda nakil olan hastalardan artık ücret alınmıyacak reklam kordinatörüyle görüştüm tahlillerden ücret yok artık bişi olursa beni ara dedi bakalım 6 gecsin görcez ne olcak

eski nakilli arkadaşlar en cok nelere dikkat ettiniz ne yediniz ne yemediniz biraz bilgi paylaşalım

Benim doğuştan prune belly sendromu diye bir hastalığım var.19 yaşındayım.böbreklerim bu yaşa kadar beni idare etti.Hazırlıklar bitti 1 ay sonra nakil oluyorum babamdan alıcam böbreği.sizde nakil olmuşsunuz bilirsiniz % 70 rapor veriliyor.diyalizede girmiyorum iyiyim şu an çok şükür.şimdi bu ÖMSS sınavında 3 çeşit soru kitapçığı var.1; Zihinsel engelliler 2;İşitme engelliler 3;görme engelliler.benim böbrek nakli ve ayak düz tabanlığımdan başka hiç bir sorunum yok..Allah aşkına biz hangi sınıfa giriyoruz bu sınavda.önüme hangi kitapçık gelcek.çok kafa karıştırıcı.birde ben düz liseden yeni mezun oldum..Kesinlikle masabaşı iş yapmam lazım düz taban olduğum için ayakta fazla duramıyorum.ne gibi işte çalışırım.? Nereye Atanırım.atanırsam uzağa mı atanırım.biliyorsunuz hastaneye habire takibe gidilecek böbrek için.Kocaeli Gebzede yaşıyorum.Yardım edin abilerim ablalarım :/

Fatih kardeşim,
öncelikle geçmiş olsun inşallah sen hayırlısıyla naklini ol iyileş sınav 2014te...
ayrıca biz zaten çok ayakta kalamayız, yorulmamamız lazım ben de çabuk yoruluyorum ve nedeni rahatsızlığımmış daha 2 yıl önce öğrendim:) sınava gelince... biz genel özürlü kategorisinden giriyoruz başvururken bu da var özür grubunda... tercihleri de sen kendin yapıyorsun nereye atanmak istiyorsan o şehirleri tercih ediyorsun, ben de hep Ege yazmıştım mesela ama başka şehirleri yazsaydım gidebilirdim fakat risk alamadım yani şimdi bunları düşünme bir an önce iyileşip sağlığına kavuşmaya bak
geçmiş olsun hayırlı haberlerini bekliyoruz

Kardeşim ben de 15 ay diyalize girdim %91 raporum vardı.ÖMSS ye başvurdum sınavdan önce babamdan böbrek nakli oldum sınava ameliyatlı girdim.Genel özürlü sınıfından giriyorsun sorular aynı sadece giren kişilerin engeline göre gruplara ayrılmış.Atamalar ülke genelinde her ilde kadro vardı istediğini tercih ediyorsun özür durumuna bakmadan tercih yapıyorsun.tabi nerede çalışıp çalışamayacağını kendin daha iyi bilirsin..Ben hastaneye memur olarak atandım ama henüz işbaşı yapmadığımız için ne yapacağım belli değil..süreç çok yavaş ilerliyor martta başlayan süreç hala devam ediyor...Bizim gibiler için önemli şey enfeksiyon riski ve fazla yorulmamak...Zaten her konuda yardımcı oluyorlarmış başlayanlar öyle diyor(diğer kurumlarda işbaşı yapanlar var).Bakan da açıkladı zaten herkes yapabileceği işi yapacak diye...Genel bilgi olsun diye yazdım. Fatih kardeş Hayatını bunun üzerine şekillendirme olacağı varsa günü gelir olur doya doya su içmek bile hayatta herşeye gülüp geçmeye sebeptir kendi kanaatimce :)))

27 mart kardeşim geçmiş olsun
bende ömss girdim ama yerleşemedim sen yerleşmişsin
ben 62 puan aldım ama olmadı
sıralamam 28000 kişi

Kardeşim umarım Allah hepimiz için hayırlısını nasip eder bir kapı kapanır diğeri açılır...2 yı önce 21 yaşında hayatımın en güel çağında üniversitede okurken aniden hastane ve sonrası diyaliz...Ama hayatta her zaman umut var işte nadir bulunan kanıma rağmen babamınki uydu derken binlerce kişi arasında sınavı kazandım...okulum buunduğu şehri yazdım çok şükür geldi...Nasipte bu da varmış Allahıma milyonlarca kez şükrediyorum...Diyalizde etrafımdakileri görünce...ÇOK ŞÜKÜRLER OLSUN YARABBİM... Zekeriya kardeş inan herşey güzel olacak...Gerçekten inan..

ben böbrek nakli 1999 da yaptım

Merhabalar ben de nakil oldum ibni sina hastanesinde takip ediliyorum tüm diyaliz hastaları iyileşir inş...

Geçmiş olsun 13 yıl olmuş..gerisi hikaye zaten...

yeni yazan arkadaşlar hoşgeldiniz...
bu arada Zekeriya benim rekoru geçtin ben de 2000de oldum en uzun süreli ben vardım burada ne mutlu daha kıdemlilerin de olmasına sevindim:)
27 Mart arkadaşım,
inan ki ben her gün herşey çok güzel olacak diyorum umut ediyorum ama her gün daha büyük hayal kırıklıkları yaşamak ne demek bilemezsin ömss ile yerleşemedim üni mezunuyum ne zorluklarla okudum ama insan bir süre sonra meyvesini toplamak da ister yani umut hep var ama sen şanslıymışsın en azından yerleşmişsin hayırlı olsun

Yahu 2-3 hafta önce ÖMSS'nin 2013'e çekildiği 7 bin engellinin diyanet işleri ve sağlığa alınacağını söylüyolardı haberlerde.2014'de mi şimdi.bide memur olamama gibi bi durumumuz var yani dimi.bu çok kötü. :/

arkadaşlar böbrek nakli olan arkadaşlar msn adreslerini birbirimizi eklersek nasıl olur hemde diğer yeni böbrek nakli olmuş arkadaşlara yardımcı olururuz

ben bi soru soruyum size nakil olupta sigara için arkadaşlar varmı zararı cokmu günde 3 5 adet içiyorum bana bie bilgi verseniz :)

Ege arkaşım,herkes kendi derdini büyük zanneder.Hayal kırıklığının ne olduğunu bu aralar pek bilmiyorum çünkü hayal kurmuyorum.Benimki de doğru değil ama en azından hayal kırıklığım şiddetli olmuyor hesabı hep kışa göre yapıyorum yaz olunca ne ala :)Hayatta hep güzel şeyler mi oluyor her şey mi yolunda? Tabiki hayır ama herşeye kötümser bakıp kendimi üzünce de hiçbir şey değişmiyor ki..Sizin için de hayırlısı olur inşallah.Keşke sağlığım yerinde olsa da memur da olmasam diyorum...Bazı şeylerin kıymetini kaybetmeden anlayamıyoruz ne yazıkki.

Zekeriya,
aslında dediğin de olabilir bir face sayfası da kurabiliriz istersenz ben kurayım sayfa konusunda alışığım burdan paylaşırım ne dersiniz? ben normalde netten tanıştıklarımı hiç face hesabıma eklemem prensip icabı ama birkaç kişiyle netten tanıştım böbrek nakilli çok da iyi arkadaş olduk yani aynı duurmda olunca paylaşacak şeyler de bulunuyor hem burda fazla paylaşım olmuyor en azından oradan soru da sorulabilir bilen yanıtlar falan... ben bu işe el atayım:) ne dersin abi:) malum sen benden bi yaş büyüksün:D
sonsuz sevdam,
bence de bırak inşallah
hemen birden kesemem diyorsan her hafta birer tane azalt 2 ayda son bulur zaten...
bana bişey demediler bu konuda ama zaten dokunuyor o yüzden uzak duruyorm ama doktorlar demeyebilirler sonuçta sigara sağlığa zararlı bunu herkes biliyor dr söylemese de bunu kendimiz düşünmeliyiz herşeyi drdan bekleyemeyiz artık biz kendi doktorumuz olmak durumundayz

27Mart,
hayat güllük gülistanlık değil elbette... çok şükür bugunumuze... ben ki çocukluktan beri su içmeye aşık biri hastalandığımda suya hasrettim Rabbim nasip etti kavuştum suya ve inanın afedersiniz de wc gitmek bile ne büyük nimet bunu çok iyi idrak etmiştim yaşım küçük olmasına rağmen... yani hayat devam ediyor bir şekilde... ama hepimizin umutları hayalleri var sen benim yok demişsin ama vardır emin ol vardır eğer ki elinde olmayan birşeyi istiyorsan, o şeyi hayal ediyorsundur

ben ki çok pozitif herşeye iyi tarafından bakan biriyken şu an düşüşlerdeyim işte yine kendi kendime telkinlerde bulunarak düzelmeye çalışıyorum, inan ki sağlık çok önemli ama o sağlığa kavuştuğunda evde oturup insanların laflarnı çekmek istemiyorsun en azından hayata daha sıkı sarılıp ben de o hayatın içinde olabilmeliyim diyorsun
çünkü ne kadar evde durursan o kadar manen moraller altüst oluyor doğal olarak psikoloji de fizyolojik sağlığı da etkiliyor
şükür halmize ne diyelim, herşeyin hayırlısı Allahtan...

:) bende burdayim sıksık girip takip ediyorum. cogu zaman yorum yazmasamda takip edildiğinizi bilin ;)
bu arada sigara içmek bence cok büyük bir risk bence intihar etmekten hiçbir farki yok. psikolojik destek almakta faydali olucaktir...

bu arada nakil olali 6 ay oldu.
10mg deltakortil kullanıyorum ve epey kilo aldim. :) tombik tatli bişiy oldum kizlarin cok hosuna gidiyo falanda ben azcik kilo vermek istiyorum gerçekten önerileriniz nedir?
hergün düzenli yürüyom ve 10 gun sonra işe basliycam...

bu arada kreatin 2.16
üre azotu 40 civarlarinda seyrediyo :S bu normalmidir? ilk baslarda baya bi düşmüştü sonra rejection fln yaşadim ve burda takilip kaldilar daha düşmeleri gerekmiyo mi? ve tuvaletimi tutunca ayaklarim fln şişiyo. herne kadar tutmamaya ozen göstersemde bazen WC bulamiyom :)

Enfer,
aramıza hoşgeldin
sigara konusunda: ben kötü alışkanlıkların sağlıklı insan için bile risk taşırken bizim için daha büyük risklerin söz konusu olduğunu ve daha dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyorum
sana gelince... saha yeni nakil olmuşsun kilo alman normal kortizon seviyen düşünce o şişlikler iniyor hem yürüyüş de yapıyormuşsun kısa sürede verirsin merak etme
kreatinin bana biraz yüksek geldi ama her bünye farklı drlar en doğrusunu bilirler onları dinle, sor öğren, bazı bünyelerinki normale göre yüksek değerlerde olsa bile normal kabul edilebiliyor bu konuda en doğru cevabı doktorların verir biz birşey desek de yanlış olabilir
wc içinse, imkan bulduğun an mutlka git kesinlikle tutma, normalde hijyen sebebiyle dikkat etmek gerekse de yine de tutmamak gerekiyor
geçmiş olsun inşallah ömrü de uzun olur ve güzel bir hayat yaşarsın

gul2011;
Kur ablam bence sayfa ordan sohbetler falan ederiz :D

yeni gelen arkaşlar hoşgeldiniz face sayfasını kuralım bence güzel olur destek veririz birbirimize

Evet bence de çok iyi olur.Kararlaştıralım da birimiz kursun.Kapalı bir grup olsun çünkü değerini bilmeyen bazı zavallılar böbrek satmak için duvarı boş bırakmıyorlar.Enfer arkadaşım çok geçmiş olsun ben de tam 6 ay oldu nakil olalı bu salı kontrolüm var :)Doktorlar bana tuzsuz/az tuzlu olmak kaydıyla istediğini yiyebilirsin ama fazla kilo alma dediler fakat 40 mg prednol(kortizon) la başlangıçta bu kolay olmuyor.Ne karnım doyuyordu ne de gözüm :)şimdi 5 mg kullanıyorum.iştahım normale düştü.ayak şişmesinin tuzla doğrudan alakalı olduğunu düşünüyorum...yapabiliyorsan tatamen tuzsuz yemeye çalış o zaman ödem olmaz diye diyebilirim ama buradaki tecrübeli arkadaşların yanında bana da pek laf düşmez heralde:)))

:) teşekkürler hoşbulduk :)
ben cok dikkat ediyorum gercekten belki de biraz abartiyorum. bu kortizonu ne zaman düşürüyolar peki? doktorum. 2 civarinda sabitlendiyse sorun yok diyo ama bilmiyom içim rahat etmiyo bitürlü :)

arkadaşlar face sayfasını kurayım inşallah bugun pek pc giremedim şimdi de çok kalmıcam inşallah yarın özellikle ona vakit ayırayım
ama özel sayfa olmaz o zaman bziim gibi olanları nasıl aramıza kabul etcez
ama şu olur şartlar koyarız eğer ki uygunsuz davranış olanları şikayet ederiz sorun olmaz yani... ben yarın Allah ömür verirse kurayım ortak bişeyler yaparız konuştukça ne dersiniz?

arkadaşlar kortizona gelince...
ben birkaç yıl gunde 5mg kullandım sonra gün aşırı 5mg oldu son 1 yıl içinde de yarım gün aşırı alıyorum yani 5mg 4 gunde gibi
ama 12. yılımda böyle oldu
benim ayaklarım şişer çok yorulunca ve ayakta durunca bacaklarımda da ödem oluyor zaten insan hissediyor ama bol su içen biri olduğum için dinlenince eski haline dönüyor
bence ilaç dozajlarına takmayın değerler iyiyse ve kendinizi iyi hissediyorsanız gerisi boş
ben az da olsa çok da olsa ilaçlarımı seviyorum hatta eksilmesi demek benden bişeyi almak gibi oluyor o derece seviyorum çünkü onlar sağlığıma destek oluyorlar
bazı şeyleri çok isteyince olmaz benim gibi azalsın istemeyince de kesiverirler sabır arkadaşlar... iyi yaşayın sağlıklı olun ilaçları dert etmeyin onlar bizim yol arkadaşımız:)

bende 2004 ten beri araliksiz ilac kullanıyorum zaten o konuda sıkıntım yok :) zamanlarini falan cok büyük terslikler olmadikca aksatmam da :)sadece bu kilo mevzusu biraz sikintili işte :) internette fsgs diye facebook grubu vardi oraya üyeyim de arada bazi kişiler gelip böbrek satmak istedigini falan söylüyolar gözümden kaçmadi bu da :) üyeler için yönetici onayi olmasi lazim...

Enfer arkadaşım paralel gidiyoruz sizinle süre olarak..Bazı lafları söylemek kolay ama yene de söyleyeyim kafaya takmamaya çalış kilolarını..Şahsi kanaatimce ilk etapta mevcut kilonda kalmaya çalış herşey iyice rayına oturduğu zaman kilolarını verirsin yavaş yavaş :) şekeri,beyaz ekmeği,patatesi,hamur işlerini ve yağlı şeyleri hayatından olabildiğince uzaklaştırmak hem kilo hem de sağlık açısından büyük fayda sağlar..

arkadaşlar dün malum Pazardı ve uzun zaman sonra ailecek gezmeye gittik o nedenle grubu henüz kurabildim linkini de vereyim inşallah
Böbrek Nakilliler Platformu | Facebook

maksadımız paylaşmak, birbirini tanımak, herkes burada böbrek nakilli ama hepimizin hikayesi çok farklı, kendmizden bahsedip belki de böbrek hastalıkları konusunda farklı şeyler öğreneceğiz birbirimizden... grup açma fikri de bu yönden güzel birşey, hem kendimiz gibi olanlarla iletişim halinde olmak, aynı dilden konuşabilmek güzel olsa gerek... ben yılda 3-4 kez kontrole gittiğimden çok fazla diğer hastalarla muhabbetim olmuyor olsa da günü birlik... yani nakilli arkadaşım yok reelde, sadece faceten 2 arkadaşım var o kadar... belki güzel dostluklara vesile olur diye düşünüyorum
organ satışıyla ilgili yazılara gelince... bu silinmek yerine şikayet edilebiliyor böyle olunda da IP numarasndan o şahıs yakalanabiliyor zira bazı konularda emniyet sıkı takipçi sosyal medyada da... bu konuda sorun yaşanmaz diye düşünüyorum
sayfaya üye olmanızı bekliyorum ben de düzenlemeleri ile uğraşayım biraz :D

kilo meselesine gelince.. ben bu konuda epey bi deneyimliyim diyebilirim şu an epey kilo fazlam var ve dikkat ediyorum yediklerime... şeker, tuz, beyaz un yok hayatımda... çok canım çekerse ancak bitter çikolata ya da kakaolu süt:) beyaz ekmeği damak olarak da kabul edemiyorum esmer ekmeğe alışınca yenmiyor beyaz ekmek
tuz zaten yemiyoruz malum:) şeker de işte dediğim gibi arada nefis körleyecek kadar... yine de metabolizmamdan mı nedir zorlanıyorum ama az olması önemli değil amaç zayıflamaksa yapılamayacak diye bir şey yok

hayırlı olsun begendim grubu kilo bende saten vardı 117 den 95 düştüm şuanda 100 filan herhalde gerci 20 oldu nakil olalı bakalım ilerde ne olur görcez

Üst Alt