Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Böbrek nakli olan kim var?

arkadaşlar cümleten geçmiş olsun bende 22/02/2012 tarihinde rahatsızlandım grip diye gitdim böbreklerim iflas etmiş orda ögrendim 4 ay dialize girdim 04/07/2012 de nakil oldum böbregide eşim verdi ;ALLAH: eşimden razı olsun kratin 1.01 ile 1.3 arasında degişiyor emekli oldum bunada şükür nakil böbrekle geçinip gidiyoruz RABBİM BÜTÜN HASTALARIN ŞİFASINI VERİR İNŞALLAH

Cengiz bey, geçmiş olsun
Hepimize Rabbim sağlık versin

Amin kardeşim Rabbim hakkımızda hayırları nasip etsin

geçmiş olsun..birçok nakilli kişi tnıdım, bende nakilliyim ayrı da..%87 eşler vermiş...ne mutlu sizlere. cengizbey malulmu,erken yaştanmı? emek. oldnuz..?

Merhabalar, tüm arkadaşlara geçmiş olsun ve sağlıklı günler dileklerimi iletiyorum.. Hayırlı geceler... :eek::eek:

Mustafa bey ben prosüdürü bilemedigim için acele eddim malülen emekli oldum 02/07/02012 tarihinde emeklilik onaylandı 02/09/02012 tarihine kadar bekleyip de erken emeklilige başvursaydım 15 yıl ssklı oluyordum gün sayısı çok fazla 4797 vergi indirimi içinde nakilden sonra başvurdum oda 2. dereceden vergi indirimi yani anlayacagın hepsini birinci dereceden yapmamız gerekirken ikinci dereceye düştük bundada var bir hayır

slm herkese ALLAH YARDIMCNIZ OLSUN

slm arkadaslar sıze bır sorum olacak.benım ablam nakıllı.2yıl oldu kadavradan ankıl oldu.fakat hep keratını yuksek canlıdan olmadıgı ıçınmış sanırım.kreatın degerı 5.1 sızce cok kotumu.bobregını kaybedermı.keratının dusmesı ıcın ne gerekıyor bol su ve yuruyusmu bılen yada aynı sorunu yasayan arkadaslardan cvp beklıyorumcok tskkr ederımmm...

Eylül,
Öncelikle geçmiş olsun Rabbim hep sağlıkla yaşatsın.
Kreatinin değeri, kişiden kişiye göre değişebiliyor nakilli bireylerde...
Eğer hep 5 civarında olduysa zaten dr normal demiştir ama zamanla yükseldiyse de tabii ki takviyelerle biz de birşeyler yapabiliriz
Yürüyüş herkes için gerekli, metabolizmanın doğru çalışması ve ödemi engellemek için... Bol su da... Tuzdan kesinlikle uzak duruyoruz, kendimize dikkat ediyoruz. Ama bu konularda en doğrusu doktorunuza sormanızdır, çünkü kullandığınız ilaçlar farklı olabilir, aynı olsa da ablanızın bünyesiyle diğer insanlarınki bir değil...

fazla bobregı olan varsa bende istiyorum cok dusuk tansıyonla dialize giriyorum yardımcı olan varsa arasın lutfen

gül hanım öncelıkle tskr ederım.takvıyelerle bızde yardımcı oluruz derken ne demek istedınız.ılk nakıl oldugumda kreatınım 2lerdeydı sureklı enfeksıyon gecırdıgım ıçın yukselmışte olabılır.su an 5.1 urem 68 gıttıgı yere kadr beklıycem...

Eylül,
Takviye dediğim su miktarı gibi şeyler... Yani bizim yapabileceklerimiz demek istemiştim.

gül hanım 5ustu dıalızmı kesın hep yoksa bobrek atarmı merak edıyorum...cevrenızde oyle yuksek kreatını olan arkadaslar varmı nakıllı hala.tskrkk edrım yardıı oldgunuz ıcın...

bu böbrek yetmezliğinde kreatin en fazla kaç olur yani son sınır nedrir
r

biyo;

Oğlumun üre kreatin değerleri normal sınırlarda olduğu halde, son nefroloji kontrolünde "birinci derece böbrek yetmezliği başlamış" dedi doktor. Doktor bunu söylemeden önce obezlere yapılan kilo endeksi formülü gibi bişey yaptı; oğlumun boyunun ölçüsüyle kreatin değerini çarptı, kullandığı formüldeki bir rakama böldü ve çıkan sonuç 0.97 di. Bu rakama göre bana böbrek yetmezliği durumunu söyledi, oğlum tak yapmayı reddettiği için korkutmak amaçlı mı söyledi bilemem, ayrıca böbrek yetmezliğinin kaçıncı derecesi diyalizdir onu da bilemiyorum. Bu formülü internette bulamadım, Mart ta kontrolümüzde dosyamızda yazılı olan o formülü alıp burda duyuracağım. Soruna cevabım galiba kreatin değeri kişiye özel değerlendiriliyor glb.

die another day,
İnşallah en yakın zamanda sen de nakil olursun, Rabbim tüm hastalara şifa versin.

eylül,
Bu konudakesin net birşey söyleyemem böbrek atar mı gibi bir düşünceyi aklına getirme, doktorlarına danış inşallah iyi düşünelim iyi olsun

biyo,
Sağlıklı bir insanın kreatinin referans değerlerinin en üst sınırı 1,3-1,5 civarında ama nakillilerde kişinin genel durumuna göre normal sınırlar belirleniyor yani şu değerde olmalı diyemiyoruz her hasta farklı sonuçta... Kby durumunda ise üst sınır yok zaten böbrek yetmezliği söz konusu, 10 da olsa 100 de olsa bir... Tabii kişinin hayati durumunu etkileme derecesi önemli, bunu da doktorlar belirliyor. Geçmiş olsun

gülali,
Yorumları tek tek okuyup cevap yazdım sen de benim biyoya yazdıklarımı yazmışsın zaten. Tabii ki kişiye özgü bir durum değerlendirmesi yapılıyor. Bana da yapılan tetkikte, genel kreatinin değerinin %10unu geçtiğinde risk taşıdığı söylenmişti. Mesela benim hep 0.8 civarında kreatinin değerim, bu 0.9-1.0 arası olsa da birkaaç gün sonra tahlili tekrarlamam isteniyor. Hasta bireylerde sınır yoktur, genel duruma bakılır. Size de geçmiş olsun

Sofone,
İnşallah çıkar, umudunuzu yitirmeyin Rabbim tüm hastalara şifa versin

Arkadaşlar herkese selamlar ve çok geçmiş olsun.
Yaklaşık bir ay önce dışkımdaki siyahlıktan tedirgin olduğum için doktora gittim, endoskopi yapıldı, midemde ve bağırsaklarımda 4 adet ülser belirlendi. Bu işlemler olurken kanımdaki üre ve kreatin değerlerim hep yüksekti. Doktor ultrason çektirdi ve kronik böbrek yetmezliği hastasısın dedi. Tedavime başladım ama tam olarak daha ilaca ve diyete başlamadım. Doktorum bu değerlerden sonra 10 yıl içinde diyaliz hastası olabilirsin dedi. Hastalık psikolojimi çok etkiledi diyebilirim. Bundan sonra hastalık hastası oldum iyice. İçimde ise tarifsiz bir umut var. Bir gün bir tedavi çıkacak ve hepimiz bu hastalıktan tamamen kurtulacağız. Forumda kby ile ilgili herşeyi okudum. Diyaliz ve böbrek nakli konuları oldukça aktif. Erken evrelerde olan kişiler pek fazla sitede yok, önceden olanlarda durumunu fazla paylaşmamış. Doktorum bana ikinci evredesin dedi. Ürem 42-50 arası, kreatin 2,40-2,73 arasında. Kreatinin klirensi 57. Bu evrelerde teşhis konulan arkadaşların acaba tedavileri nasıl ilerledi, nasıl bir diyetin içine girdiler. Bunları paylaşabilir misiniz.Allah hepimize acil şifalar versin.

Merhaba arkadaşlar allah kısmet ederse 1 ay sonra bende nakil olacağım ama hala hastane konsunda kafam karışık istanbul çamlıca alman hastanesinde olacağım en azından şimdili öyle görünüyor ama bu hastane doktorlar iyimidir değilmidir hiç fikrim yok istanbulda anadolu yakasında hangi hastaneler bu konuda başarılı ,bilgisi olan varmı? diyalize girerken tansiyonu benim gibi düşük olan varmıydı tansiyonu normale dödndürmek için birşey yapılıyormuydu ayrıca PTH çok yüksek olupta Mimpara kullanan oldumu olduysa yan etkilerini yaşayan oldumu.Nakil olmuş arkadaşlara geçmiş olsun diyorum ve inşallah darısı başıma aslında nakilden hemen sonrasınıda merak ediyorum ameliyattan çıktıtktan sonra neler yaşadınız ağrı çok oldumu,sonda takıldımı ne kadar kaldı,tansiyon ne kadar yükseldi,sondadan başka birşey takılmışmıydı ,insülin ne kadar çıktı ve insülün iğnesi kullananlar ne kadar kullandı,insülün ne zaman düştü? çok soru sordum biliyorum ama merak ediyorum 33 sayfanın hepsini okudum ama yine de insan merak ediyor sorularımın cevapları daha önce yazılmış olmasına rağmen

ben şahsen alman hastanesini öneririm. 20 yılı aşkın ameliyat eden( alp gürkan )orda. ben medicalparta ameliyat oldum.ancak nakil bölümü kapatıldı.bizleri nakil yapan cerrahta, hocası olan alp gürkana ?? yani alman hastanesine gönderdi. şu an kontrollerimizi orası yapıyo biz derken çoğul kişiyiz öyle 40-50 falan değil 1000 ler le ifade edeyim. diyalize girerken elbette tansiyon düşer hatta bayılma bile. nakil sonrası tansiyonun %80 yok olur..tabii başka bişey yoksa. nakil için yinede tercihini sen yapmalısın...hadi hayırlısı. allah herkezi diyalizden kurtarsın...

Cevap için teşekkür ederim evet alp hoca ve can hoca orda ve iyi doktorlarmış diye duydum ama yinede insanın kafasında bi soru işareti oluyor.Zaten şu diyalizden bi kurtulsam diyaliz ve düşk tansiyon nedeniyle hiçbirşey yapamıyorum inşallah nakilden sonra nakil oldum diye ben de yazarım ve nail sonrası yaşadıklarımı yazarım neler yaşadığınızı ben de anlamış olurum

merhabalar arkadaslar ben de dialize giriyorum vericim var ama duydugum kadarı ile medikal park maltepedeki hocalar nakil sırasında canlı verici amaliyatta vefat etmis ondan dollayı saglık bakanlıgı medikal park maltepenin organ nakli sertifikasinı iptal etmis oradaki hocalarda alman hastanesi altunzadeye gecmis bundan dolayı size tasviye etmem iyi dusunun saygılar

merhaba arkadaşlar bende 6 yıldır nakilliyim capada ameliyat oldum kondrollerimi capada yabırıyorum deneyimlerinizden bende istifade ediyorum herkese sağlıklı günler dilerim böyle bir forum acanlarada teşekür edrim

Nice 6 yıllara 60 yıllara.. Diyalize giren nakil olacak olan yada olmuş olan herkese sağlıklar

(Simurganka)MİMPARA kullanan olup olmadığını soran arkadaşa;Nakilliyim. Öncelikle nakil sonrası deneyimimi anlatayım. Fazla bir şey hatırlayamıyorum o anlardan. Sisli-puslu bir havada manzara seyreder gibi. Ağrım olmadı. Sonda takılıyor, ayağa kalkabilecek hale geldiğinizde alınıyor. Sonda torbası idrarınızı ölçmek açısından gerekli. Bir de Mimpara yı nakil öncesinde kullanmadım. Nakil öncesinde 2 kere troid operasyonu geçirmiştim. PTH operasyon önceleri 1500 civarıydı. operasyon sonrası 300 civarına düşmüştü.Nakil sonrası Mimpara kullanmaya başladım. Yaklaşık 18 aydır kullanıyorum. Belirgin bir yan etkisini görmedim. PTH ile birlikte kandaki kalsiyum oranım da yüksekti. Mimpara onu düşürdü ama PTH 120 civarına ancak düştü. Nakil mutlaka olun. Ama hastane konusunu kendiniz bilirsiniz.

Selamlar.herkese acil şifalar ve sıhhatler olsun.
Bu PTH veya paratiroit hakkında bilgisi olanlar bu konuyu anlatabilirmi. nedir neden olur sakıncaları ve ne yaparsak önleriz..

Paratiroid bezinden salgılanan paratiroid hormon, kalsiyum metabolizmasının düzenlenmesinde rol alır. Yüksek kalsiyum konsantrasyonları salgılanmasını azaltırken, düşük kalsiyum konsantrasyonları salgılanmasını yükseltir.Hormonun aşırı salgılandığı durum hiperparatiroidi, az salgılandığı duruma ise hipoparatiroidi adı verilir. Primer ve sekonder hiperparatirodi görülebilir. Hormonun azlığı ya da çokluğu çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

merhaba ben aranıza yeni katıldım. ben de çapa tıp fakültesinde oldum. Annem verdi. 21 senelik nakilliyim .
hepinize çok geçmiş olsun. allah bir daha yaşatmasın inşallah.

tşkler gurbetteki kuzeyli.Ben nakil için olan kısmını kastetmiştim ama araştıralım artık.

merhaba gulcem.hoş geldin Allah daha nice 21 seneler nasip etsin herkeze inşallah..Biraz paylaşırmısın bu 21 seneyi.nakille ilgili olan tarafları tabi.Şu an kullandığın ilaçlar nelerdir.nasıl aşamalardan geçtin vs.. tşkler

Üst Alt