Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Böbrek nakli olan kim var?

bobrek nakli

Merhabar ben 25.01.2013 te sans eseri yaptirdigim tahlilde kronik bobrek yetmezligi oldugumu ogrendim.Yazdiklarinizin tumunu okudum. Yaklasik 20 gunxur diyalize giriyorum. Haftaya sali medicana beylik duzune nakil icin vericimle gidecegiz. Ve surec basliyacak.

Ve nakil icin moral ve dualarinizida bekloiyorum. Tum hastalarimiza acil sifalar dilarim

Yine merhabalar uzun bir süredir yazamadim. :) durumum biraz kotuleşti sonra da işler güçler uğraşirken unutmuşum burayi;
Kasim ayında işe başladim. ancak nefes darliğim vs artti ve eskişehir de acile gittim; bişiy yoktu degerlerim normal cikti. kimsede bişiy yapmak istemiyodu... sonra ant.yaya gidince kreatin 9 civari bişiy cıktı. ehh naparsin hemen katater taktılar falan zaten yarı baygın haldeydim. diyalize girdim orda biraz su cektiler sonra 3-4 plazmafeerez, atg falan yaptılar kreatin 1.3 e kadar düştü ve burda da sabitlendi.
Doğrusunu soylemek gerekirse nallari dikiceğimi düşünmüştüm. ancak simdi gayet iyiyim.
hepinizi opuyorum bobreklerinize iyi bakın. ayrica şoğuk havalarda sıkı giyinin :)

bende nakilliyim ankara gazi üni 2002 yılında annemden nakil oldum hepinize geçmiş olsun nakil olmak isteyenler en kısa zamanda nakil olurlar inşALLAH

sen emekli olursun vericin emekli olamaz kanımca verici ufak tefek ilaç kullanır kısa süreli ben annemden nakil oldum 10 sene oldu hiç bir sıkıntısı yok günlük hayatına normal devam ediyor en kısa zamanda saglıgına kavuşursun inşALLAH ama nakil olmak herşey deil kardeş çok dikkat edeceksin ilk bir sene doktorun dediklerinden cıkma

arkadaşlar diyalize girerken emekli olanlar nakilden sonra emekliliği iptal oluyormu... bende kby yim diyaliz önerildi.

focuscu inşallah tez zamanda şifanı bulursun..
Enfer büyük geçmiş olsun...Allah tekrarını vermesin
İzzet ve kevin sizede merhaba ve acil şifalar..
Kevin bir ara öyle söylendi ama sağlık daha önemli.. düzelir çalışır kazanırsın bence nakil imkanın varsa değerlendir..

Arkadaslar devlet memurlari Böbrek naklini Bahane göstererek saglik durumundan tayin isteyebilir mi? herhangi bir bilgisi olan paylasirsa cok sevinirim gercekten.

Enfer,
Ben de tercih yapacağım bu soru benim de aklımda ama nasıl olur bilmiyorum:confused: Ama tercih yaparken iklim koşulları olarak seni zorlayacak yerleri düşünme derim n'olur n'olmaz, biliyorsun ki nakille yepyeni bir yaşama başladık bunu işimiz yüüznden baltalamak istemeyeiz

zaten endüstri mühendisi olark diyarbakır ve erzurum harici biryeri tercih edemiyorum. 2 sini de yazdim. napalim hayırlısı neyse o olsun diyoruz. annemler kazanmamam için dua ediyolar bende ikilemde kaldim ama gelecegim için önemli bir mevzu; atanirsam sağlik durumundan nakil isterim olursa olur olmazsa da paşa paşa calişicam artik napim ekmek aslanin agzinda :)

Aynen öyle, yapacak birşey yok maalesef... Ömrümüzün sonuna kadar da bulunduğumuz yerde kadro açılsın diye bekleyemeyiz, hepimizin hayalleri vardı okurken, onları gerçekleştirmek için de elimizden geleni yapacağız artık. Tabii sağlık durumumuzu göz önüne alarak...

willerdem;

öncelikle tuz hiç yeme kardeş tuzu ve tuzlu olan herşeyi hayatından cıkar gazlı ve asitli iceceklerden uzak dur kafana göre ilaç alma birde şuna dikkat et kilo alma olurda böbreklerin giderse preton diyalizi olursun birde imkanın varsa araştır başka hastanelerede git tek doktorla kalma bazı doktorlar başından savıyo hastayı belki tedavi ederler böbreklerin düzene girer

ERzurum BTK ya mühendis olarak atandim.
Evet arkadaslar böbrek nakli olan memurlar sağlık özüründen mazeret tayini isteyebiliyo mi elinizde emsal karar veya benzeri herhangi birşey varsa lütfen paylaşalim. ben Bimer e durumu yazdım oradan cevap bekliyorum onlarda sağlik bakanliğindan görüş istemişler bakalim inş. olumlu cevap gelir.

Ankara'dan Selamlar

Bende 1 Eylül 1995 tarihinde kadavradan Başkent Üniversitesi Hastanesinde Böbrek Nakli oldum...
Nakilden 3 yıl sonra 10 kasım 1998 de kamu kurumuna Hemşire olarak atandım ve halen çalışmaktayım...

sezinsema;

Allah sağlığını afiyetini bozmasın..Darısı umut bekleyenlere inşallah..

Herkese merhaba,
Bu platformda ilk mesajım. Öncelikle Allah herkese sağlığını bağışlasın. 25 Ocakta Memorial'de nakil oldum ve takip edilmekteyim. Vericim annem oldu. Babamı da 1987 yılında böbereklerinin iflas etmesi sonucunda kaybettim. 2.5 ayın sonunda kendimi çok iyi hissediyorum. Nakilden bir önceki gün 8.5 kreatinim vardı. Şuan 1.6 - 1.7 civarlarında seyir ediyor. 1.5 ayın sonunda işime geri dönebildim. Ufak tefek sorunlar yaşasam da yuvarlanıp gidiyorum.
Allah bu derdi çeken herkese dermanını yollasın.

Bende 4 yıl önce oldum allah hepimize yardım etsin inşallah nakil olursunuz çok değişik ve güzel bir his nakil olmak ama herşey bitmiyor nakil olunca ama özgürsünüz en azından su konusunda :)

Kardeşim diyalize başladığında yüzde 80 yada yüzde 90 verecekler senin sigortan ne zaman başladı önemli olan o eğer hastalıktan önce isen 1800 günle olursun ben oldum bende emekliyim malulen yoksa 3600 güne çıkıyor emeklilik süresi

ibrahimist sen hangi koşullrda emekli oldun ? bn kby idim %80 raporum vardı malulen emekli etmediler. diyalize girmiorum. bende dava açtım.

benim ssk girişim 1994 yılı idi hasta olduğum yıl 2003 yılı bu arada ssk primi ödemeiştim 1800 günden emekli oldum eğer hasta olduktan sonra ssk ödemişsen 3600 günle emekli oluyorsun

antalyada medical park iyi bir hastane murat bey var nefrolok ve o bakıyor her şeye inşallah olursun kardeş ve iyi geçer ben orda nakil oldum ve iyiyim şu anda

ibrahimist benm girişm 1996 ssk ya hastalktespt tarihm 2005 ssk girişimde hastalgm yoktu. 1800 günle başwurdum ret geldi bn de dawa açtm dava dewm edior bn halen diyalize girmiorum... anladın mı ? sn emekli olduğunda diyalize giriyormuydun ? akdeniz tıpta murat by bana bakmıştı bnm ssk m yok medikal parka gidemiorum.

Merhabalar arkadaslar benim böbrek nakli 1 sene 13 gün oldu. geçen gün kansizlik için memleketimde kan verdim neyse takrolimis 2 civari cikti. kullandigim ilaç dozlari cok azmiş falan. ehh dedim benim antalyadaki nakil doktorum 4-5 aydır bu sekilde ilaçlarimi içiriyo. ben bilmem onla ara konuş dedi falan.
prograf sabah 1 mg aksam 0.5 mg
delta cortil 1 sabah
urikoliz 1 aksam
lasix 1 sabah
hyzar 1 ogle
coumadin 0-0-0.5 (3 günde yarim)
ortalama olarak sizler ilaçlarinizi yazabilirmisiniz ozellikle 1. sene dolduktan sonra hangi ilaçlari kullandiniz?
simdi 2 gün için profrafi sabah 1 aksam 1 içicem carsamba bir de o sekilde kan vericem bakalim nasil olcak. belki biraz protein kaçağim artar ama cokta onemli deil. takrolimus böyle düşük devam ederse 2-3 haftaya böbrek atar dedi doktor :O

Benim de nakil olalı 3 yıl oldu ve prografı ı 1 mg olarak sabah 1 akşam 1 olarak alıyorum ve takrolimus değerim de 3 civarı. Benimle aynı zamanda nakil olan arkadaşlarımın 5 ve üstü değerleri var. Ama doktorum kontrollerde doz artışı vermiyor ve aynı şekilde devam ediyorum. Ürikoliz ve coumadini ben de kullanıyorum da siz ne için kullanıyorsunuz?

selam arkadaşlar bende 2011 yılında beylikdüzü medicanada böbrek nakli şükürler olsun hiç bir sorunla karşılaşmadım inş sizlerde olduğunuzda hiç sorunla karşılaşmasınız.. olursunuz inş olamayanlara acil şifalar

hmm teşekkürler; bende doktor 3-4 güne böbregin atar deyince nolur nolmaz diye sabah 1 aksam 1 olarak kullandim 2 gün sonra takrolimus 2.8 e cıktı. bakalim bu sekilde 1 hafta kullandım bu hafta tekrar gidip kan vercem inş. düzgün cıkar. belki de benim metabolizmamın normal seviyesi 2-3 civarindadir... :)
ürikoliz i üre yüksek cıktıgı için kullanıyorum.
coumadin ini de uzun yılllar kansizlik sıkıntıısı cektim. ameliyatta da cok kan kaybetmişim falan bilmem ne oluşmuş işte o yüzden verdiler... coumadin e cok dikkat etmek lazim gerçekten. cok tehlikeli bir ilaç fazla alındıgında iç kanama geçirebiliriz... İNR degeri fazla yükselirse temizlemek için plazmaferez falan gerekiyo. düşükse de felc geçirme riski var.
diğer arkadaslarda ilaçlarini ve kan değerlerini paylaşırsa cok güzel birer örnek teşkil edicektir bizim için.

Ürikoliz Sizin dediğiniz gibi üre yüksekliği için değil ürik asit yüksekliği için alınır. Coumadin de kan noksanlığı için değilde kanın pıhtılaşma yeteneğini azaltmak için kullanılır. Bendeki sebebi ameliyatta kan pıhtısının atardamara atması ve bunun kalp,karaciğer ve böbrek kan damarlarını tıkıyarak organların ve dolayısıyla ölüme sebep olma riskinin kanı incelterek bertaraf edilmesi. Ama dediğiniz gibi bu da bağırsaklarda kanama, beyin kanaması, veya bir kaza anında kanın durdurulamaması gibi sonuçlar doğurabiliyor. Inr değerinin sıkı takibi gerekiyor. Size çok geçmişler olsun. Diğer böbrek hastası arkadaşlara da sizin aracılığınızla sağlıklı günler dilerim. ( Face de Böbrek nakli olanlar gurubu ve Böbrek&ortak canlar veya sözde değil özde "dostlar" gibi guruplarda Nakilli ve diyaliz hasta arkadaşlarımız var oralarda da dertleşebilir sorunlarımızı konuşabiliriz.)

:) hmm evet bilgi verdiginiz için teşekkür ederim. benim İNR degeri cok düşük oldugu için kullanıyodum diye hatırlıyom FSGS olunca albumin vs.. epey düşük seyirediyodu işte. Ama sanıyoryum ki sizin ki gibi bir sıkıntı oldugundan kullanıyorum herhalde.
facede falan ceşitli gruplara üyeyim de genelde abuk subuk seyler paylaşıyolar populer olma derdinde hepsi...

Merhaba arkadaşlar aranızda başdönmesi sorunu ile karşılaşan oldu mu? İki gündür çok fena başım dönüyor denge problemi yaşıyorum. Otururken bir şey yok ayaga kalkınca oluyor .Sürekli degil ama ara ara atak şeklinde tekrarlıyor. . Yürürken de saga dogru kayıyor gibiyim. . Tansiyon um normal seviye de. . Önemli bir neden midir ? :( Hemen gitmeli miyim acaba muayene ye.

Sanem,
Senin gibi ben de arada denge sorunu yaşıyorum başım çok dönüyor, yürürken dengem bozulur gibi oluyor ama benim genelde tansiyondan kaynaklanıyor. Bir de oturduğun yerden bir anda kalktığında başının dönmesi genelde ani tansiyonun düşmesi sonucu oluyor tabii herkeste nedeni farklı olabilir, doktora sormak gerek. İstersen arayıp bir sor, gerek görülürse gel derler zaten.

Tşk ederim cevabın için gul2011 :)

Bugün çalıştıgım yerin doktoruna gittim. . Söyledim şikayetimi Vertigo dedi ama çok ileri bir şey oldugunu düşünmüyorum tek dozluk bir ilaç vericem muhtemelen gececektir geçmezse KBB uzmanına gitmen gerekebilir dedi. İşe yeni başladım onun verdigi bir stres durumu olabilir miş.. Nakilli oldugumu belirttim özellikle ona göre verdi ilacı içip içmemek konusunda kararsız kaldım ama içtim dayanamayıp. Çok iiyi geldi başdönmem bir anda kesildi. Umarım bir daha başlamaz . Tansiyon un verdigi belirtiler bende de hafiften vardı da bu çok başka bir şeymişş cnm Allahım kimsenin başına vermesin ayaaga kalktıgımda sallanıyor etraf zelzele misali :)

Çok geçmiş olsun Sanem. İlaç konusunda tereddüt yaşıyorsan doktorunu ara derim. Ben de hasta olduğumda istediği kadar uzman olsun, ne ilaç verildiyse önce prospektüsünü okurum sonra da gittiğim polikliniği ararım doktorla görüşürüm kullanmamda bir sakınca olmadığı söylenirse kullanırım. Kendi ilaçlarımın haricinde herhangi bir ilacı doktora sormadan kesinlikle kullanmıyorum.

Üst Alt