Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Böbrek nakli olan kim var?

Çok tşk ederim gul :) GEçti biraz çok şükür . prospektüsünü okudum hatta internetende araştırma yaptım nakilli olup da kullanan da olmuş bende onun rahatlıgıyla içtim..Birde tek ilaç oldugu için bir taneden bir şey olmaz dedim. Şuan hissettigim bir yan etki durumu yok baş dönmem de olmuyor sanırım iyi geldi. Doktorunda dedigi gibi umarım iş stresindendir geçer ve bir daha olmaz :)

Merhaba,
Arkadaşlar böbrek nakli olunduktan sonra takılan böbrek nekadar yaşar sizce .Yaş ilerledikce hücrelerin yaşlandığı zamanla böbreğin red olma durumu illaki olacağını söyleyen doktorlar var.Yani 20 yaşında böbrek nakli olan bir kişi 20 yıl nakilli olarak yaşarsa böbrek atacak mı ? Bu konu hakkındaki görüşlerinizi bekliyorum.

Beyaz,
Öncelikle aramıza hoşgeldin. Soruna şu şekilde yanıt vereyim. Ben nakil olduğumdan beri "böbrek bir gün atar/vücut onu reddeder" gibi düşünceleri aklıma getirmiyorum. Birkaç kez bu düşünce kafamı kurcaladı o da böbrek reddine uğrayan birkaç kişiyle konuştuğumdan etkilenmiştim. Ama sonra hemen kendimi toparlayıp bu düşünceyi kafamdan attım. Hayat güzel, hep acabalarla yaşanmayacak kadar da kısa... Hepimiz için bu bir risk, her an için bu riski taşıyoruz tamam, ama bu aklımızın bir ucunda olsa bile mümkün olduğunda arka planında kalması gereken bir düşünce... İlla ki olacak diye birşey yok. Ne zaman öleceğimizi biliyor muyuz? Kaç yıl yaşayacağımızı? Bunları Allah bilir. Aynı şekilde nakilli böbreğimizin ömrünü de... Daha önce bir yerde yazmıştım sanırım bu platformdaydı.
Böbreğimizin ne kadar yaşayacağı:
1) Allah'ın bahşettiği ömre,
2) Bizim ona ne kadar iyi baktığımıza,
3) Vücudumuzun nakilli organa alışmasına bağlıdır.
Ben 13 yıllık böbrek nakilliyim ve her zaman bu böbreğin ömrüm olduğu sürece benimle yaşacağına inanarak hayatıma devam ediyorum. Nakil olduğumda orta okula giden bir çocuktum. Okudum, üniversiteye gittim, kurslara katıldım, sınavlara girdim. Yakında işe başlayacağım, belki ileride evlenip çocuk sahibi olacağım. Bunları sağlıklı bir insan nasıl planlarsa ben de o şekilde hayatımı planlıyorum ve yaşıyorum. Normal insanlardan kendimi ayrı görmeden ama azıcık dikkat ederek... O yüzden lütfen bu düşünceleri şimdiden düşünüp de kötüyü çağırmayın. Sanırım henüz nakil olmadınız ya da yeni oldunuz ve yaş 20 :)

Mrb arkadaşlar Akdeniz üniversitesinde Prof.dr Alper Demirbaş a ameliyat olmuştum. Hepinize geçmiş olsun

gul2011;

20.Kasım.2006 yılında nakil oldum.37 yaşındayım. Bu korkulara kapılmıyorum desem yalan söylerim. Bazen kafama takılıyor. Dediğiniz doğru tabiki o düşünceyle yaşanmaz bu şekilde yaşamanın kıymetini bilip tadını çıkartmak lazım. Allah herkese sağlıklı bir ömür versin.

Gül kesinlikle çok güzel izah etmişsin. . Nasıl ki yaşama ömrümüzün ne kadar oldugunu bilmiyorsak böbregimizin ömrünü de bilemeyiz. . O yüzden en güzeli kötü düşünmemek kader de varsa olacagına inanmak. .

Birde bu rahatsızlıgımızı şer olarak görmemek gerekiyor arkadaşlar. . Şuan çalışıyorum ve bu engel durumum sayesinde girdim bu işe. . Normal şartlarda yerleşmem neredeyse imkansız olan bir yerde bir ayımı doldurmak üzereyim. . Rahatsızlıgım bana ekmek kapımı açtı diyebilirim. Her şerde bir hayır var sözünü teyyid eder nitelikte oldu durumum.

Selamlar bende 2006 yılında ege üniversitesinde naklim gerçekleşti allahım ihtiyacı olabn herkese nasip etsin inşallah

sanemm;

Doğru söylüyosunuz da gerçekleri de unutmamak lazım. Bizim yaşantımız farklı ipek iplik üzerinde yüyüyoruz. Normal bir birey değiliz.

O konuda hem fikir im sizinle normal bir birey degiliz. . Kullandıgımız ilaçların yan etkileri olsun hastalıklara yakalanma riskimiz olsun çok titiz davranılması gereken bir hayatımız var. . Ama Allahtan gelen bir durum . Allahtan gelen herşey güzeldir. Bize de kabullenmek düşer. . Kronik hastalıkların çogunda bir zaman sonra böyle durum oluyormuş sürekli kötü bir şey olacak endişesi.. nakil süresi bakımından siz benden daha çok bilgiye sahipsiniz ben sadece ögrendigim kadarı ile o korku ile yaşamak insanı daha çok yıpratıyor bunu diyebilirim en iyisi akışına bırakmak :)

sanemm;

Neyin kafası bu..bu kadar aciz olunmaz. iş için hastalandığım hayırlısı oldu lafmı Allah aşkına.

Bu basiretsizlik can sıkıyor ama ne yapalım.Sanem arkadaşın düşüncesi de kendine göre haklı..
Konudan biraz kopmuştum.Bu arada katılanlara merhaba demek istiyorum.yeni arkadaşlar için kısaca tanıtım olsun ;Ankaradayım yaş 33 ü geçti 29 aralık 2011 medicana da nakil oldum.Rahatsızlığımın öncesi yok.prograf cellcept gibi klasik ilaçlar kullanıyorum.çok şükür şimdilik bir sıkıntı yok.
Şer olarak görmemeyi çok istediğim bu rahatsızlık yüzünden işime devam edemiyorum.şuan boştayım.emeklilik miş indirimmiş ömys imiş bunları kabullenmediğim için hiç biri ile bağım yok.olanlarada lafım yok olamazda.
Herkese şifalar dilerim.

SErtaç bey iş için hastalandım hayırlısı oldu lafını bana ithafen mi söylediniz tam olarak anlamadım ama benim yazdıklarımı alıntı yaptıgınız için öyle düşündüm. Ben iş için hastalanmadım öyle bir şey de demedim. . Şunun çok fazla bilincindeyim saglıgın olmadıgı sürece işin olsun yada başka dünyevii şeylerin hiç ama hiç anlamı yok. .

Ewet ben işe girdim engel durumum la ilgili bunada herşerde bir hayır vardır dedim çünkü ben hayatımda olan herşeyin Allahtan oldugunu biliyorum ve dine göre yorumluyorum. . SAbır gösteriyorum.

Bu arada işinize devam edememenize üzüldüm gerçekten bunda da vardır bir hayır dicem ben. . Bende başkent ünv nde nakil oldum 2009 yılında . . Rabbim herkeze şifa nasip etsin inşallah.

Eywallah sanem arkadaş..Allah afiyetini bozmasın
Şifa isteyene şifa, iş isteyene iş, aş isteyene aş...
Sağlıklar.

merhaba arkadaslar bende nakil olali 1 ay oldu simdilik creatinim iyi ama arada bi yeni takilan bobrekte agri oluyo sizde de oldumu acaba korkuyorum da rejeksiyon olur diye birde sabah ilaclarimi sabahlari ac karnina uyku arasinda aliyorum acaba ilaclarin etkisini etkilermi?nakil olmus herkese yeni bobregiyle uzun yillar ömurboyu saglik diliyorum nakil bekleyen herkesede en kisa zamanda acil sifalar diliyorum umarim sizde nakil olursunuz

arkadaslar birde nakil oldugunuz ilk aylar oturma yatma pozisyonunuz nasildi bacak bacak ustune atabiliyöuydunuz takilan bobrek uzerine yada diger tarafa dönerek yatiyomuydunuz yada sirf sirtustumu yatiyodunuz birde yasadıı yerden farkli sehirde nakil olanlar kòntrole hep ozel araclami gidiyodunuz ?

simurganka;

Gözün aydın ve geçmiş olsun simurganka.
Kendimce cevaplamak isterim sorularını.Yeni nakledilen böbreğin ağrısa bile bunu hissedemezsin.Sinirler bağlı olmadığı için yeni böbreğini hissetmen imkansız.O hissettiğin cerrahi bi ağrı ve bir müddet daha hissedeceksin sakın korkma.İlacını saat ve doz bakımından düzenli alman çok önemli heleki ilk başta.aç yada tok olması çok önemli değil ama bunu hep aynı periyotta yapmaya çalış.sabah aç alıyorsan hep aç , tok alıyorsan hep tok almaya çalış.Takromilus düzeyi takibi için bu önemli bir konu.Ben 1 buçuk yıldır hep aç alıyorum sabahları.kahvaltı saatim daha geç olduğu için.
Yatış şeklini zaten geçirdiğin ameliyat kendi belirliyor uzun bir zaman sağ tarafına yani cerrahi operasyon yapılan tarafına yatamıyorsun doğal olarak.Bu konuda hiç sıkıntım olmadı olanı da görmedim ama sen yinede dikkat et.Ben sadece yüzüstü yatarken rahatsız oluyorum(hala devam ediyor).oda yeni böbreğin ve cerrahi işlem gören dokuların verdiği ve üzerine yatınca hissedilen fiziki sertlik den dolayı.İmkanın varsa kontrole özel araçla gitmende ilk başlarda( özellikle ilk 6 ay) fayda var.Enfeksiyon kapmaman için daha sağlıklı olacaktır.Lakin doktoruna sorduğunda da söyleyecektir kesinlikle ilk 6 ay araç sürmemeye çalış.
Önemli konulardan biri de diyetle ilgilidir.yaşayacağın muhtemel kilo artışlarından sıkıntı yaşamaman için doktorun dediği şekilde beslenmeye özen göstermelisin.Tekrar geçmiş olsun.

sertac cevabin icin cok tesekkur ederim beni cook rahatlattin korkuyordum ama korkularimi hafiflettin Bilaclari ac karnina almaya calisiyorum genelde. abim arabasiyla kontrole goturuyo ama isyerinden izin almasi zor oluyo artik mecburen otobusle giderim gibi geliyo.ilk haftalarda yemegi abarttim ama simdi dikkat ediyorum.Bu arada sana da gecmis olsun sertac tekrar tesekkur ederim

büyük gecmis olsun umarim en kısa sürede düzene girersin ve ömür boyu rahat edersin.
Ben kendi acimdan baktigim zaman. ilk 6 ay toplu tasima araclarini mecbur kalmadikca kullanmadim. hatta nakilden 20-25 gün sonra antalyadan eskişehir e kendi aracimla geldim. ÖMSS ye girmek için gelmiştim. Doktorumdan izin alarak tabi ki herhangi bir sakınca görmedi ancak. sıksık durup cis yapmam gerektigini belirtti. lakin uzun süre oturmak bobregin calişmasini engelliyo ve sehirler arası otobuslerde molalar genelde 3-4 saaatte bir oluyo bu da bizim gibi yeni nakilli kişiler için risk temin ediyor en azindan ilk aylarda...
Bunun dısında yattigin yeri kafana cok takmanin manasi yok. nakilden sonra ultrason cektirirken ultrason doktoru ohooo bunun üstünde tepişsende bişiy olmaz demişti. bvu konuda hiç sikinti cekmedim ama tabi herkesin durumu farklidir. bunu sadece ultrason daki doktorun soyliyebilir...
Herneyse siz nolur nolmaz yine de üstüne yüklenmemeye özen gösterin, sonra pantalonlarinizi fazla sıkmamaya falan dikkat edin. agir kaldirmayin, onun dişinda sıkıntınız olmaz...
Bunnun dişinda ilaclarinizi düzenli kullanmaniz gercekten hayati önem taşiyo. saatlerinize kesinlikle uyun. Şuan hayatinizda bundan daha önemli bişiy yok nolursa olsun ilaclarinizi zamaninda ve tam olarak için. birkaç ay sonra ilaclariniz azalcak ve sürelere iyice alişcaksiniz. 3. aydan sonra özel durumunuz yoksa işe de başlarsaniz sizin için daha iyi olur. Düzenli olarak kalkiip ilaclarinizi icersiniz...

cevap ıcin sana da tesekkur ederim enfer.toplu tasima araclarini bende kullanmak istemiyorum her seferinde söför bulmak zor abim olmasa,ama o da isyerinden izin almakta zorlaniyo abim goturemezse mecbur otobusle gitcem yol 1saat ama sonucta toplu tasima araclarinda herturlu insan ve dogal olarak herturlu hastalik ve mikrop mevcut oluyo malesef.sol tarafima yatmaya calisiyorum ama diger tarafa takilan bobrek ve dikislerden henuz rahat edemiyorum birf sol kolumda fistul oldugundan o da rahatsiz ediyo.ilaclari kontrol gunleri disinda ayni saatue aliyorum ama sabahlari uyku tatli geldiginden ilçlari icip geri yatiyorum uyaninca kahvaltimi yapiyorum aksamda yin e saatinde iciyorum.

Mecbur kalmadikca binmemende fayda var bindiginde de maske takıp etrafa fazla dokunmamaya, dokunduysan da ellerini dezenfektan ile sıksık temizlemende fayda olucaktir.

Tesekkur ederim bakalim insallah gerek kalmaz toplu tasima araclarina maske zaten hep var eude disarda yuruyus yaparken kontrole gittigımde en az 3.ay sonuna kadar takacagim 3.aydan sòrada kalabalik ortamda yine takacagim.Ben bir soru daha soracaktim cok soru soruyorum ama acaba piknige gidebilirmiyim tabi yemeker eude hijyenik ortamda diyetde uygun sekilde ve özel sandalyede oturursam acaba sorun olurmu gitmememelimiyim

Öncelikle doktoruna sormani tavsiye ederim. Ancak mantiken düşündüğümüzde, dumana maruz kalmaman lazim sonra ciplak elle toprak vb... temas etmemeye özen göstermelisin, bunun dişinda yediklerinin hijyenik olmasi cok onemli ve fazla et tüketmen protein acisindan böbregini yorabilir...
Acıkcası ben herseye dikkat ettim toplamda 4-5 sefer red atagi yaşadim ilk 6 ayda hatta kreatinin 9 a kadar cikti diyalize girdim sonra mücizevi bir sekilde kurtuldum cok şükür, ama bazı nakilli kişilere bakiyorum kantinde daha kataterini bile cikarmamişlar yani 4-5 günlük nakilliyken sigara içiyo maskeyi falan cikarmiş ama adama bişiy olmuyo biraz da kendi haline birakmakta fayda var.. sanki :)
Ayrica kortizonu azaltincaya kadar diyete baslasan iyi olur ilerleyen zamanlarda epey kilo alabilirsin :) ben bi 20-25 kilo aldim :D

Haklisin ener,basta heveslenmistim ama dusununce henuz cok erken o tur ortamlara girmek icin ne kadar dikkat de etsem cok hijyenik bi yer degil o yuzden erteledim belki bu sene hic gitmem neyse ben saglikli olayimda piknige gitmesem de olur.Kilo konusuna gelince ilk birkac hafta kitliktan cikmis gibi yedim ama artik dikkat etmeye calisiyorum.Umarim kilo almam bukadarla sinirli kalir hatta aldigim 3kiloyuda vermek istiyorum biran once 0tmarim basarabilirim.Bu arada su 15-20 kilo ne kadar zamanda alindi ve ilk ay ne kadar kilo aldin ben fazlami aldim acaba ve kortizon ne kadar zamanda azaltiliyo ?Ben en kücük seyde hemen korkuyorum acaba sorunmu var bobrekte diye fazla dusunuyorum

Nakilden sonra pth yüksek seyretmesi tersiyer hiperparatriod tir,eğer herhangi bir şikayetiniz yoksa herhengi bir şey yapmazına gerek yok,geçmiş olsun

Bende aranıza yeni katıldım,2,5 yıldır nakilliyim,rabbim cümlemize şifaler versin.

halinize şükredin akciğer nakli yapılmıyor böbreğin nakli yapılabiliyor hiç değilse ...

tako;

Eğer şeker hastalığı varsa kreatinin 5-6 gfr;15-20 arası olursa ,eğer şeker hastalığı yoksa 8-10 arası ve gfr; 10 olursa diyaliz başlar,

yeni katılan arkadaşlar hoşgeldiniz hepimize gezmiş olsun nakilbekleyen kardeşlerimizede allah yardımcıları olsun benim de bazen nakil olan tarafımda titreme gibi bişi oluyo tırsıyom valla 10 aya yaklaştım zamanla düzelir diye bekliyorum 1 aylık arayla kontrellerime gidiyorum 15 günde birde sağlık ocagında rutün kan kontrolü yaptırıyorum zaman gectikce yüksek olan degerlerde düşüyo bunu öğrendim bide kilo vere bilsem :) süper olcak medicana da kontrol olan varmı aramızda ?

Nakil olan arkadaslara gecmis olsun ve insallah yeni bobreklerimizle cok cok uzun yillar saglikli sekilde yasariz.Nakil bekleyen arkadaslar da insallai en kisa zamanda sagliklarina kavusur.Nakil sonrasi idrar miktarinda azalma olan oldumu bu gecici bu durummu yoksa telaslanmak mi lazim en kucuk sey korkutuyo telaslanoaya neden oluyö

sonsuz sevdam;

Ben bir buçuk sene önce medicana da nakil oldum hala kontrollerimde Medicana ya gitmekteyim.Ankara medicana.
O titreme batma yanma gibi hisler tamamen cerrahi.onlardan korkma.Geçmiş olsun.

İdrar da azalma var ve kısa sürede kilo artişi yaşadıysan hemen doktora gitmeni tavsiye ederim...

Herkese merhaba sağlıklı günler;

4 Ay önce nakil oldum. Şükürler olsun ki sağlığım her geçen gün iyiye gitmekte.
Ben engelli kartı için başvuru yapmayı planlıyorum. Prosedürden bahsedebilir misiniz?

Üst Alt