Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Böbrek nakli olan kim var?

Kortizonla birlikte bir de tuz alınca kilo artışı oluyor malesef.Ben uzun yıllardır tuzdan uzak durduğum için fazla zorlanmıyorum bir de diyabetli olup yediklerime dikkat edince kiloyla ilgili pek sorunum olmuyor.2007'de Çapa'da nakil olduğumdan beri 3 kilo falan artışım oldu.

bende daha evvel az tuzlu yiyodum. artik komple tuzsuz mi yemem lazim? ama akla gelck herseyde tuz var :S

Doktorun daha iyi bilir ne öneriyorsa o.Yemekleri tamamen tuzsuz yiyorum,ekmeği az yediğimden normalini tercih ediyorum amma kilo daha çok yediklerinle ve spor,yürüyüş v.s süreleriyle alakalı.

hergün düzenli olarak 1-2 saat yürüyüş yapıyom. herneyse kiloyu vermek o kadar büyük sikinti olmaz benim için... Allah sihhat versinde gerisi boş...
bu arada benim 6 ay doluyo ve artik bobregin takildigi yerde böyle bişyler hissetmeye basladim yürürken fln böyle hafif agriyomus gibi oluyo.
idrarda fln sıkıntı yok acaba hissetmeye basladim da ondan mi :S

ENfER;

Geçmiş olsun .. İnşallah herşey gönlünce olur.;Bende de 6 aylıkken o batma kasılma ağrıları olmuştu çok paniklemiştim o zamanlar. ama sağolsun gerek arkadaşlar gerek doktorlar izah etti.zaten 1-2 ay sonrada geçti.panik yapma sakın onlar cerrahi ağrılar.geçecektir.ben normal tuzlu yiyorum.ilk başlarda diyet vardı ama şimdi diyet falan da yok.kilo konusunda 96 dan 74 e düşmüştüm.sonra 83 de sabitledim. ama bu aralar 90 lara geri dayandım. dur demem gerek.zorlanacağımı sanmam.ilaçların aldırdığı kilolar ilk 6 ay da falan çok oluyor.deltacortil 1 adete düşünce zaten kilo alımında o kadar yoğun etkisi kalmıyor.Diğer arkadaşlara da selam olsun geçimiş olsun..

benim de diyetim hep az tuzluydu çünkü kortizonu çok yüksek dozda ilk zamanlar harici kullanmadım ama yine de yemeklere tuz koymuyorum az yağla pişiriyorum sadece ekmeği normal alıyoruz o da esmer ekmek ama sanırım sporu arttırmak lazım
bir de dr ne derse nasıl yönlendirirse öyle yapın çünkü hepimiz nakilli de olsak vücudumuzun ihtiyacı farklı, birine ye dediğini öbürüne yasak diyebiliyorlar

Evet sonunda nakil oluyorum.zaten hazırlıklar bitmişti en son voiding testi istenmişti onu yaptırıp çapaya gönderdik.dün kurula çıkmış.ürolojinin tam teşekküllü kontrol etmesi için hastaneye çağrıldık.gidicez kontrolümüzü olucaz sonrada ameliyat tarihini alıcam.hadi bakalım macera başlıyor :D

bende nakıl ıcın hazırlanıyorum ankarada gazi hastanesine gittim cumaya randevu verdıler ama kararsızım gazi iyimi sizce kadavra kayıdım atatürk hastanesinde sizce hangisi

Nakil olacakların gözü aydın olsun.Bekleyenlere de acil şifalar dilerim.

Arkadaşlar belki abartıyorum ama biliyorsunuz son günler ülkeler arasında gerilim tırmanmakta.Acaba bir savaş çıkarsa ilaç bulma sıkıntısı falan yaşarmıyız.Devlet baba stoklatmıyor sağolsun.
Lütfen savaş çıkınca gider cephede ölürüz ilaç kimin umrunda tarzı cevap yazmayın.benim umurumda ve gayet ciddi soruyorum.Malüm cephede ölmeyip ilaçsız kalmak da kötü olacaktır.Bu konuda söyleyecekleri olan varmı ?

sertac06;

senin umrumda ola bilir kardeş benim savaş zamanında ilaçmış böberekmiş pek umrumda olmaz valla .herkesin kendine göre düşüncesi vardır

sonsuz sevdam;

Herkes sorumluluk alanında hareket eder. tanımadığın için rahat rahat sallamak serbest.Seninde sorumluluğunda 3-4 kişi olsun bunlardan biri de hele ki evladın olsun o zaman görürürm çarkını.Vatan millet bizde de sakarya ama atıın ayağı öyle değil kardaş.O silahı tutmak , evini mahalleni , sokağını toprağımnı korumak için o ilaç sana lazım olacak.

profiline baktım flört ediyor ilişki arıyor falan yazmışsın ondan sebep dedim.Ama savaşçı sen hemen oraları değiştirmişsin. Ailen varsa da dediklerim değişmez.bana sorduğum konu hakkında akılcı bir cevap vermeyeceksen boşa bu muhabbeti uzatma.ne duvar kirlensin ne sözler.

Bazılarının yanlışı için ben neden savaşayım . Düşün evlisin cocukların var sıradan bir insansın savaş çıktı vatanını seviyorsun aldın başını gittin , diğer tarafta zengin adam parası var aldı ailesini yurt dışına kaçtı , senin çoluğun cocugun ne olacak üvey babamı ,eşin ne olacak , diğer şartlar ne olacak ?

Kimin için savaşacaksın vatanımıza saldırı biz adamları oradan kaçanları silahlandırıp tekrar suriyyeye savaşa gönderiyoruz neden adamlar karşılık vermesinki?

Osmanlıda değiliz hak hukuk için kolsuz bacaksız gidip savaşalım bunlar gerçekler haybeye savaş çıksın , kimin için savaşacağımız belli değil , kimin taşoronluğunu yapacağız.?

Obanınmı , natonunmu,avrupanınmı, davamız nedir ortadoğu lideri diye çıkardılar bizi yola artık geri dönemiyoruz .

Obama ilk geldiği zman herkes sevinmişti amerikanın başıan türk asıllı biri geldi . Adam müslümanların kanını emmekten dudakları mosmor olmuş :)

Zaten bizi bölemeye çalışıyorlar ve başardılar .

Herkes vatanını sever ama .

Sen gitme ben gitmiyim kim gidip ölecek orda :D bu işin espirisi tabi

valla dedigim gibi arkadaşlar herkesin düşüncesi kendine görüş farklılıkları elbet olcak oda herkesin kendi sorunu ilk vuracıkları yer ankaradır saten şavaş cıkarsa evimde yatarak ölcegime savaşarak ölmek bana daha mantıklıdır :D

sonsuz sevdam
arkadaş sen geç kalmışsın hemen suriye sınır kapısına koş orada muhaliflere zaten eleman lazım zaten cephane taşımak için eleman lazım dı:cool:
orada bizi çok iyi temsil edeceğine gercekten inanıyorum vatan millet sakarya falan yaşasın obama hırıstiyan lobisi
seni cephede hayal edebiliyorum sırtında amarikan bayrağı hunharca ve bilinçsizce çarpışan bir türk genci, nato seninle gurur duyuyor;)
beni soracak olursan 50 binliraya bulgaristan veya yunanistana yerleşir savaşın bitmesini beklerim
;)

7-8 mesaj yukarıda sorduğum soruya bak lafın geldiği yere bak.işte bu bizi yıkıyor.ağzı olan konuşuyor ama hiç kimse gerekli olanı söyleyemiyor..genel manada toplumun sorunlarından biri de bu..Eğer hala ilgilenen varsa asıl soru dediğim gibi yukarda 7-8 mesaj öncesinde...

sertac06;

:) gerçekten içimi cok rahatlattin moralim altüst olmustu cidden. böyle içimde bi yanma hissi sanki nefes darligi gibi bişiy var 1-2 gundur mide desem mide deil nefes darliği desem o deil çözemedim gitti :S yarin sabah işe başlıyom hayırlısıyla inş. atlatirim bu mide kasintilarini da ciddi manada panik olmama sebep oldular.

Benimkisi korkudan değil ama benim de aklıma gelir hep öyle bir şeyler ...Diyalizdeyken de ya deprem olursa diye düşünürdüm :) Çok büyük çapta savaş çıkarsa yapacak bir şey yok bu zaten dünya savaşıyla mümkün olur.O zamanda bile güçlü ve dışa bağımlı olmayan devletler sağlık hizmetlerini bir ölçüde sürdürür.. onun dışında suriyeyle felan savaş olmaz olsa da felaket derecesinde olmaz..Yani bizi sıfırlayacak çöküşe götürecek kadar...Savaş yorumum: Suriye ve Araplar için kılımı kıpırdatmam..Eğer bir gün 90 yıl öncesinde olduğu gibi birileri ülkemin bağımsızlığına kastedecek olursa vatanını seven her ülke evladı gibi bir saniye bile düşünmem.

27 mart;

Zaten soru da korku ile sorulan bir soru değildi. sadece öylesine sorulmuştu.Hayırlısı olsun bakalım..Herkese geçmişler olosun..

Bir de Ankara medicana da kontrollerine devam eden arkadaşlara bir sorum olacak. Cem SUNGUR büyük ihtimalle ordan ayrılacağını söylemişti yakın zamanda.öyle bir durumda orda kontrollerine devam eden arkadaşlar devam eeceklermi yoksa yeni arayışlara mı girecekler acaba..

Hangi amaçla sorduğunuzu çok iyi anladım diyorum ya benim de aklıma gelir.. Ama öylesine yani geniş düşündüğüm için :) korku kelimesini de vurgu olsun diye kullandım yoksa hepimizin sonu belli değil mi :) iyi geceler ..

arkadaşlar,
bu konuda ne olur bilemiyorum biz sağlığımzla ilgili zorluklar yaşadığımızdan mıdır nedir, hep işin kötüsüni düşünüyoruz maalesef
ben de diyalizdeyken deprem olmuştu üstelik evde yapıyorduk düşünün halimizi makineye bağlıydım üstelik... 3 gün sokakta arabanın içinde diyaliz yaptım hassasiyetlerinizi öyle derinden anlayabiliyorum ki...
ama olumlu düşünmek lazım kötüyü çağırmayalım değil mi?:rolleyes:
en kötüsü olsa bile bizim diyaliz şansımız var ya kalp nakilli karaciğer nakilli napsın
Allah göstermesin elbette, hep iyi ve sağlıklı yaşayalım inşallah

Merhaba arkadaşlar,

15 gündür kimse yok, nerdesiniz, nasılsınız ne haldesiniz. Bir süre yoktum. Kolumdan ameliyat oldum. Ulnar sinir sıkışması dediler. 3 yıldır takip ediyordum. sağ el küçük ve yüzük parmağım uyuşuyordu. Önce prograf dan dediler. Fakat ben 2 kere EMG ( Elektro miyografi ) yaptırdım. Sinir sıkışması olduğunu tespit ettim. sonra baş parmak ve işaret parmağının arasındaki kas erimeye başladı. Sonucunun pençe el olacağı söylendi. Ameliyatta iyileşme şansı %5 dendi. Fizik tedavi Profesörü, Nefroloji Profesörü, EMG Profesörü ve Ameliyatı yapan cerrah dahil olmak üzere hepsi önce ameliyatı önermediler. yaran iyileşmez kapanmaz başımıza daha büyük işler çıkar dediler. Ama ben şansımı denemek istedim. Daha sonra tek tek görüştüm ve bu şansı bana verdiler. Sağolsunlar. Ameliyat oldum. yaram iyileşti. İyi oldum mu bilmiyorum. Çok az da olsa uyuşma devam ediyor. Ancak ameliyatı yapan Cerrah çok deneyimli bir hoca bana ilerlemeyi durdurduğunu söyledi. Umarım herşey iyi olur. Sizler nasılsınız. Yeni arkadaşlar var. Hepinize geçmiş olsun.
selamlar

Alpyy hoşgelmişsin tekrardan,
ayrıca geçmiş olsun inşallah dilediğin gibi iyileşmişsindir
bizler buralardayız işte...
yazan olursa yazıyoruz

sayfamıza bekleriz arada ordan paylaşım yapıyoruz burayı fazla meşgul etmemek adına...
Böbrek Nakilliler Platformu | Facebook

selam gul2011

işyerinden facebook'a erişim yok. bu sebeble hafta sonu sayfayı ziyaret etmek istiyorum. Örgütlenmek adına çok iyi bir başlangıç olmuş. Aslında bir sürü sorun ve baskı yapılması gereken yerler var. Hayırlı olsun.
selamlar

selam sana da alpyy :)
aslında amaç toplanıp ortak durumumuz olan böbrek nakliyle ilgili daha çok paylaşım yapabilmek
burada kısıtlı oluyor
durum aynı nakilliyiz ama farklılıklarımız da var, bir amacımız da o farklılkları da paylaşıp benzer sorun yaşayanlara ışık olmak inşallah birlikte başarırız

Üst Alt