Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

F43-2 Uyum Bozukluğu ile askerlik durumu..?

Icd kodu ve tanı/bulgular:
M51.2 intervertebral disk yer değişimi diğer,tanımlanmış
M50.8 servikal disk bozuklukları,diğer

Açıklama
Bel ve bacak ağrısı çekilen lomber MR da : L4-5 disk hernisi,l5-s1 spondiloliz mevcut
OğuzHan112

Bu bulgular direkt muafiyet sağlamaz,
Tedavi edilebilir,

Tedavi şeklini veya diğer,Doktorun en iyi kararı vercektir,
Sehmustunc

@OğuzHan112 ilk gittiğimde doktor beni dinlemedi bile 2. Ye sevk aldım ilaçlar fayda etmiyor idari iznimide kullandım komutanlarda kıta işlevsellik forumuna yapamaz yazıyor 2. Gittiğimde bunun bir önemi olurmu panik atakta başladı artık nefes alamıyorum göğsümde çok ağrı hissediyorum bilgi verirsen sevinirim dışarda gittiğim pskiatrilerde belge var doç. Hemde bundan sonraki süreç nasıl işlicek

Huyuuu
Evet komutanların askerlik yapamaz şeklinde rapor yazması etkili olur,
Hava değişimi,akabinde muafiyettir,

Prosedürler öyle, ağır vakalar veyahut akut gelişen durumlar dışında,
İki kez hava değişimi 3.heyette muaf,
Huyuuu

Beni muaf tutarlarsa pazartesi anksiyete depresyon ve uyum bozukluğundan 112 ye atanmama engel bir sıkıntı çıkar mı @OğuzHan112

OğuzHan112

İdari iznimde doç. Pskiatri doktoruna gittim bana verdiği ilaç ativan trankobuskas ve pacera izindeyken bunları kullandım askere tekrar teslim olduğumda hastaneye gittim doktor ativanla trankobuskası kesip pacerayı 20 mg çıkarttı hava değişimi vermek istedi bende kabul etmedim çünkü askerliğimin uzaması Demekti bu zaten dinlemedi 15 gün sonra tekrar gittim doktora durumumu anlattım panik atak başladığını ilacın bir etkisinin olmadığını söyledim pacerayı 30 mg çıkarttı birde uyku ilacı verdi ve yönetmeliğe göre şizofreni şizoid akıl geriliği olmadığı sürece muaf tutmıcağını söylüyor ve artık ben kafayı yemek üzereyim en sonunda bulunduğum yerden sürgün edecekler diyede korkuyorum bu kadar hastaneye gidiyorum diye artık cidden nasıl bir yol izlemeliyim şaşırdım mantıklı düşünemiyorum herşeyden korkar oldum iştimaşalarda atağım tutuyor kendimi çok zor zaptediyorum bana yardımcı olun lütfen bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim ?

Psikiyatride muaf olman aslında çok kolay. Nevrotik hastalıklar hariç. O da senin durumun.

Doktor isterse direkt muafiyet verir, isterse böyle süründürür.

Yardımcı olmaya çalışıyoruz, ama siz doktorun verdiği karara bile itiraz etmişsiniz,

"Hava değişimi askerliğin uzaması demek"
Uzayacağını nasıl tahmin ettiniz?

Görünürde öyle,ancak muaf olmanız için hava değişimi şart, (Uyum bozukluğu) 2 kez hava değişimi sonrası muafiyet, prosedür böyle...

Hava değişimi veriyorsa hava değişimine çıkacaksın,başka nasıl muaf olacaksın?

Evet şizofreni veya şizofreni grupta olan hastalıklar dışında direkt muaf etmezler,ancak yönetmelikte böyle bir şey yok,

tranko-buskas veya ativan, bunalar geçici rahatlama için,uzun kullanımlarda bağımlılık oluşturur,kestiği iyi olmuş. Paxera yada paxil sizi tedavi edecek olan bu ilac.

Benim söyleyeceklerim bunlar,
Huyuuu

OğuzHan112

Askerden çürük raporu almayı çok zorlaştırdılar değil mi ?

Son düzenleme:
OğuzHan112 abim merhaba çarşamba günü idari iznim bitti 10 günde rapor aldım toplam 16 gün izin kullandım birliğime teslim oldum daha önceden hatırlarsanız psikiyatriye sevk olmuştum doktor korona olduğundan dolayı 20 gün beklemem lazımdı beklemeyip iznime çıktım şimdide salı gününe randevu aldım bende şuanda bel fıtığı var bel kayması var bi iş yapamıyorum ve aynı zamanda psikolojim daha çok bozuldu kıta anket formu ve rdm amirinin formu ile salı günü gideceğim sonuç sence ne olur abimm

Sehmustunc

İlkkez gidiyorsun değilmi?

Birlik amirleri askerlik yapamaz diye yazmışsa,hava değişimi verilip sonrasında muaf olursunuz...

Evet psikiyatri ye ilk gidişim
Birlik amirim sormuştu bana yazıyı yazmadan önce askerlik yapmak istiyormusun diye hayır istemiyorum dedim yapacak durumda değilim tamam dedi yazmaya başladı ne yazdığını bilmiyorum tam olarak OğuzHan112 OğuzHan112

Son düzenleme:
Evet psikiyatri ye ilk gidişim
Birlik amirim sormuştu bana yazıyı yazmadan önce askerlik yapmak istiyormusun diye hayır istemiyorum dedim yapacak durumda değilim tamam dedi yazmaya başladı ne yazdığını bilmiyorum tam olarak OğuzHan112 OğuzHan112

Buyur kardeş ?

Yazdığını gördüm,ama yukarıda cevapta yazdım,.bekle inş her şey yolunda gider.
Sabırlı ol...
Sehmustunc

OğuzHan112 abim vallahi gözüme uyku girmiyor yemek yiyemiyprum sigaradan başka bişe ypk yarın doktor ilaç felanla yollar diye korkuyorum buradaki arkadaşlarım diypr iznini kullandığın için heyete sokabilir diyorlar sen ne diyorsun bu işe
Kıbrıs’ta olduğumuz için Türkiye’ye de sevk edebilir adada görev yapamaz diye
OğuzHan112

Hava değişimi verilecektir,
Karar için belki Türkiye'ye sevk olunursun,
Kıbrıstaki hastane hakkında fazla şey bilmiyorum,
Görev yeri değişimi olacağını sanmıyorum,

Var sayımlar bunlar, sabırlı ol, yarını bekle.ölüm yok ucunda, anlıyorum seni Anksiyete bozukluk/kaygıların olağan...
Sehmustunc

Abim merhaba abi asteğmen zarfın yok kayboldu diyor bana sanki düşman olmuşcasına söylüyor zarfsız git dedi bana bende geldim şuanda askeri hastanedeyim buradaki doktor rdm görüş formu olmadan kıta anket formu olmadan neye göre karar vereyim dedi beni yolladı yazıcıyı aradım doktor böyle böyle diyor diye oda asteğmene sormuş yapacak bişe ypk birliğe gelsin demiş şimdi ben ne yapayım rdm ye çıkıp durumu mu anlatayım bölük komutanıda işi başından aşkın uğraşmıyor benle Allah için ne yapayım OğuzHan112

Bütün kapılar kapatıyor izne gittiğim için düşman olmuş bana hakaret ediyor tuvaleti temizlemeye yolluyor sıkıntılarımı biliyor üstüme üstüme geliyor OğuzHan112

Kendimi keseceğim bu asteğmen yüzünden

Kıta işlevsellik formunu götürmen lazım,doktor haklı.

En üst amirin kimse ona git,alaysa alay komutanına,tabursa tabur komutanına,bizim yapabileceğimiz bir şey yok.
Kıta işlevsellik formu olmadan niye gidiyorsun ki?
Onlar olmadan bir sonuc çıkmaz...
Sehmustunc

Aynen seninle aynı görüşteyim abi zaten ben söyledim sırf beni başından salmak için böyle yaptı bende dediğin gibi en üste kadar çıkacağım hodri meydan OğuzHan112

Kardeşim beni de komutan iplemiyordu. uyumuyordum ruh gibi koridorda dolaşıyordum. sadece niye uyumuyorsun falan diyordu. baktım bu böyle gitmeyecek koğuşa geçtim kendimi asmış numarası yaptım arkadaşım gitti komutana söyledi komutan başına iş açıcam diye korktu kıta anket formuna kendimi astığımı falan yazdı çürük aldım. Büyük bir şey yapmadığın sürece çürük almak çok zor sakın kendini kesme zarar verme kendine.

Psikiyatriye çıkan askerlere refakatçi olarak komutan gönderiyorlar seni nasıl tek çıktın psikiyatriye? ben refakatçi komutanla girdim psikiyatriye komutanda doktorla konuşunca daha çok etkisi oldu.

@Sehmustunc

Üst Alt