Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

F43-2 Uyum Bozukluğu ile askerlik durumu..?

ekinsoft00 Neye göre diyorlar ikinci hava değişimini alman zor diye esas hava değişimi almaman zor iyileştim diyorsan veya öyle gözüküyorsan başka tabi.

Sıkıntılarım gitmediğini söyledim hayla devam ettiğini söyledim bana diyorlar işte benim arkadaşım her yerini kesti hava değişimi alamadı felan dediler 2 ci hava değişimi senin için zor diyorlar abi yarın gidicem hastaneye inşallah verirler ve ada muaf tutarlar tek dileğim bu komutanlar bana ters gözle bakıyorlar abi

ekinsoft00 doktorun işi senin gerçekten hastamı yoksa numaradan kendini kestiğini anlamak kapıdan girince anlarlat merak etme hastamısım numaramı yapıyorsun.
Arkadaşlarını boşver doktormu onlar numara yapmıyorsan alırson muafiyeti.

Ben 2 kere hava değişimi aldım şimdi tekrar askerlik yerime gidicem komutanı aradım ben direk hastaneye gitçem dedim tamda bayram şeyine denk geldi acaba heyete falan sokarlarmı yoksa bayramdan sonraya kalırmı 2. Hava değişiminde muaf olucaksın demişlerdi ama heyet kapalı o yüzden veremeyiz şuan demişlerdi şimdi gittiğimde nasıl olur acaba ?

Ertuuu3
Yetişirse girersin,ama önce heyete sevk olman lazım.

2 kez hava değişimi aldıysan,3.gidişinde muaf ederler,

Heyete kim sevk ediyor beni komutanlarım çarşamba günü için hastaneye kıta anketimle sevk edicek bende komutanla orda buluşup hastaneye gircem yani çarşamba heyete sokmazlarsa yine mi hava değişimi olur hocam
OğuzHan112
Yardımcı olurmusun abi heyete nasıl sevk alabilirim

Ertuuu3
Heyete sevki muayene eden doktor yapıyor,

Büyük ihtimal heyete girersin.
2 kez hava değişimi almışsın.3.de muaf ediyorlar.

3. Kez hava değişimi genel kural olarak verilmiyor.

Batuhan1428
Cevap yazdım ben sana.
2. Hava değişiminden sonra 3.de muaf ediyorlar.

Sevk olduğun hastaneye git bakalım,orda neler oluyor.
Fazla vesvese yapma,muaf olacaksın.
Duruma göre tekrar konuşuruz.

OğuzHan112 abi ben bitlisteyim daha beni vana ne zaman götürecekleri belli değil Mersin'de yaşıyorum normalde eğerki benim ailem birliğimin buraya taşınsa ben ikamet adresimi değiştirsem evci iznine çıkabilir miyim hafta sonları yoksa doğuda olduğum için odamı yasak

Hocam komutanımız kıta anket formunu doldurmadı erteliyor sürekli benim de cildiye de randevum var uyuz testi konuldu daha önce hava değişikliği aldığım hastane yakın durumu mu izza etsem çünki kapalı yerdeyim yine beni karantinaya aldılar kıta anket formu doldurmadan bana hava değişimi verirler mi firar etmemek için zor tutuyorum kendimi yardımcı olun lütfen bide firar etsem direk memleketimde askeri şubeye gitsem sevkimi memleketime verir mi orda muayene olabilirmiyim teşekkür ederim şimdiden

Anladım abi beni mecbur heyete sokmak zorunda yani doktor dimi benim birliğim Doğubeyazıt hastanede ağrıdaki hastane ktm faliyeti olmadan hastaneye çıkarmıyorlar bizi arası 2 saat sürüyor biz gidene kadar heyet kapanıyor her seferinde böyle oluyor bu durumda ne yapmalıyım

ekinsoft00
Şuan uyuz isen karantinada olman gerekir,

Firar etmek işleri olumsuz yönde çok ciddi etkiler,sakın etme derim.

Firar edip memleketinde hastaneye gidemezsin gitsen de ne muafiyet ne hava değişimi alamazsın..biraz sabır diyorum.
Ertuuu3
Amirlerin bilmiyor mu yetişemediğinizi?
Onlarla konuşup biraz erken çıksanız olmuyormu,şartlar mı uymuyor?

Yapacağın şey amirlerinle konuşup erken gitmek olacaktır.

Anladım hocam ben doktorla konuştum sevkin olmadan seni muayene edemem dedi durumumu iza ettim sonra kıtama katıldım ailem komutanları aradı pazartesi götüreceklerini söylediler hocam şimdi ben doktorla konuştum bu pazartesi gidiceğim zaman sizce hava değişimi veirimi hani şevkim olmadan gittim komutan felan yoktu doktor dermi numara yapıyor askerden muaf olmak için hava değişimi vermeme olasılığı varmı doktorun

ekinsoft00
Hasta olup olmadığını hekim az çok anlar gereğini yapar,

Amirlerin sevk ettiği zaman kıta işlevsellik formuna"Askerlik yapamaz" yazar sa muaf veya hava değişimi alman daha kolay olur.

Bunun dışında hekim kendi kanaatine göre karar verebilir.

Abi amirler biliyor ama bizi ktm aracıyla gönderiyorlar o yüzden geç kalıyor abi bide 3. Hava değişimi vermezler dimi ya galiba 2 den sonra çürük vermeleri gerekiyormuş diye duymuştum ben

ekinsoft00
Şuan uyuz isen karantinada olman gerekir,

Firar etmek işleri olumsuz yönde çok ciddi etkiler,sakın etme derim.

Firar edip memleketinde hastaneye gidemezsin gitsen de ne muafiyet ne hava değişimi alamazsın..biraz sabır diyorum.
Ertuuu3
Amirlerin bilmiyor mu yetişemediğinizi?
Onlarla konuşup biraz erken çıksanız olmuyormu,şartlar mı uymuyor?

Yapacağın şey amirlerinle konuşup erken gitmek olacaktır.
Amirler biliyor ama şartlar uymuyor ktm aracıyla hastaneye bırakıyorlar bizi abi o yüzden 3. Ye hava değişimi vermeyip muaf mı tutuyorlar abi genelde

Asker

Anladım abi inşallah muaf ve ada hava değişimi verir cidden çok kötüyüm sabır edemiyorum içim içimi yiyor resmen… geçmişte çok acılar çektim şimdiden çekiyorım sizden ricam dua edin inaşşalah muaf ve ada hava değişimi verir

Hocam selamın aleyküm pazartesi günü hastaneye sevk edilecem şimdi hekim bana 2 ci hava değişimini verirse 3 üncü hava değişimi için birliğime gidip komutanla mı gidicem yoksa memleketimden döndükten sonra direk ben gidebilirmiyim hocam bide 3 hava değişimi oluyor mu yoksa 2 inci hava değişiminden sonra 3 üncü hava değişimine gerek kalıyor mu doktor 3 üncü hava değişimi verebilir mi çok teşekkür ederim şimdiden

ekinsoft00
2. Hava değişimi alırsan,birliğine döndüğün zaman sevk olman lazım. Kendin gidemezsin.

Yukarıda yazmıştım tekrar edelim, genel olarak 2 kez hava değişimi sonrası 3.de muafiyet veriliyor.

3 üncü hava değişimi veriyor mu hocam yoksa ben 2 .ci hava değişiminden geldiğim de direk şefkimi alıp heyete mi çıkıyorum hocam bide ben memlekete gidersem şevkimi istiyebilirmiyim muayene olmak için ailemle doktorun yanına gitsek yardımcı olurlar mı çürük için

Askerden uyum bozukluğu çürük alma

Merhaba arkadaşlar aylardır uğraştığım bir durum var eğer bir bilginiz var ise bana yol gösterebilir misiniz ? Öncelikle ben normal sivil hayatımda da psikolojik sorunlar yaşayan birisiydim ama çekindiğim için hiç bir zaman psikiyatriye gitmedim her neyse acemi birliğimde rdm’ye gidip durumumu anlattığımda dosyanı açmayalım boşver denildi bir şey olursa gelirsin dediler sonrasında usta birliğim kıbrısa çıktı ve duyduğum andan itibaren kötü hissetmeye başladım bu arada acemi birliğinde de öfke kontrolü sorunu yaşadık içtima sırasında komutanların önünde bir çocuğa saldırmıştım her neyse kıbrısa öyle böyle gittim ama yapamadım ne yemek yiyebildim ne de afedersiniz tuvalete çıkabildim hiç arkadaşım olmadı sürekli ağlamaya başladım gözümün önünde intihar eden insan gördüm zaten komutanın kendisi de rdm’ydi çok baskılıyordu ben artık geceleri uyuyamaz uyandığımda da kendimi tuvalette ayna karşısında kendimi izliyor şekilde bulmaya başladım halisilasyonlar görmeye başladım rdm’ye gidip görüşmek istedim gittim türkiyede bi birlik istediğimi sorunlarımı anlattım kıta anket formu istedi ama komutan rdm’ye gittiğimden sonra sinirlendi dalga geçti askerlerin önünde bir şey yapmaya kalkarsa yatırın dövün yok nişanlın seni nasıl seviyor sen kimsin de birine zarar vericeksin gibi şeyler küfür hakaretleri saymıyorum ben orada kendi halimde birisiydim zaten neyse kıta anketi formunu vermedi erteledi baya ben dayanamaz hale geldim ailemde farkındaydı izin al gel dediler kanuni iznim ile gelip bir ay rapor aldım sonra heyete çıktım 2 ay hava değişimi aldım uyum bozukluğu teşhisi kondu hastane kıta anket formu istedi gönderemem ben yasal değil dedi 2 ayın sonuna doğru gönderiyorum dedi ve tekrar heyete gün aldım ama kıta anket formu doldurulmamıştı doktorum kanaatim elverişsizdir yazmış ama heyete farklı doktor girdi kıtasına dönücek orada geçerli bi işlevsellik formu ile değerlendirilecek elverişlidir dedi. Gittim itiraz ettim bu sefer izmire sevk ettiler doktorda buradan bir şey yapamayız geri dönmen ve oradan halletmen lazım burdan çürük veremeyiz dedi bir de tek seferde 2 ay hava değişimi almışsın geri adapte olamazsın döndüğnde çürük verirler dedi ben kıbrısa döneceğime intihar etmeyi tercih ederim komutan resmen arayıp gelsene özledim seni diyor anlatamadığım bir sürü şeyi var

bu işlerimden sonra ailem bizzat şikayetçi olacaklar zaten firardayım şu an 1 gün geçti teslim olucam firar etme sebebim birliğimin değişmesi için sizce çürük alabilir miyim inanın o gururla gittiğim giydiğim kamuflajdan soğuttular beni asker gördüğümde korkar oldum sizce sonuç ne olur bileniniz var ise yardımcı olabilir misiniz ? OğuzHan112

Ayrıca ilaç tedavisi görüyorum ve heyet kararlarını şöyle bırakıyorum
Bu 1. Karar : https://www.hizliresim.com/m8csrs0
Bu 2. Karar : https://www.hizliresim.com/e8lzo17

Hakanowski43
Uzunca sorunuza kısaca cevap,

Birliğine dönmelisin,orda kıta işlevsellik formu ile hastaneye sevk almalısın.

2 ay hava değişimi almışsın,bundan sonrası muafiyettir,

Çok teşekkürler abi bir de sürekli kıbrıstan arıyorlar hakaret ediyorlar daha dün gece arayıp lan nerdesin sen dediler bi uzman çavuş bende ilaçlar ağır geldi ailem bu halde göndermek istemedi asker şubemle görüşücez dedim senin kafan mı güzel lan diyerek hakaret etmeye başladı hastanede ki doktor bile seni arayıp uğraşır moralini bozmaya çalışır bu şartlarda birliğinin çoktan değişmesi lazım demişti bende bir gün firara düşüldüğünde yönergede kıbrısa geri dönülmeyeceğini gördüm o yüzden firara düşürdüm bilerek kendimi askerlik şubesine de bu durumu sormuştum doğru olduğunu söylediler psikolojimi komutanlarda bitirdi resmen bu işler bittikten sonra nereye şikayet edebilirim abi

Hakanowski43
Şikayet etmekle bir şey kazanamazsın, askeriyede bu tarz amirler olabiliyor.

Sabırlı olacaksın ve biran önce ordan kurtulmaya bak.

Cevapların için çok teşekkürler abi inan ki ilk muayenemde sormuşlardı gitmek ister misin diye kendim gitmek istemiştim çürük alma durumum vardı işlerin böyle olacağını bilmiyordum şikayet etme isteğim de ben gibi başkaları da sorun yaşamasın diye çünkü başkalarına da yaptıklarını gördüm. Gelişmeleri buraya yazarım belki başkalarının işine de yarar

Hocam selamın aleyküm şimdi beni bölük astsubay çağırdı konuştum danışma anket formu doldurdu abi ben korkumdan söylemediğim birşey oldu ben önceden madde kullandım ama bıraktım çok şükür bunu söyledim danışma formu ne oluyor abi bana birşey söylemedi dedi sen akıllı uslu ol birşey yapma işlemini hızlandırıcam dedi geçmişte yaşadıklarımıda anlattım abi kıta kanaat formuda doldurdular abi bugün ve ada yarın hastaneye gidicem muaf olmam için tahminize göre iyi birşey mi Danışma anket formu teşekkür ederim

Hocam beni götürmüyorlar piskolağa sefkimi aldım rdm den 6 gün önce komutanlar ilgilenmiyor artık canıma tak etti ya kendime zarar vericem yada firar edicem bir çözüm bulun abi Allah Rızası için ne yapmam lazım kapalı alandayım kafayı yemek üzereyim rüyamda kan görüyorum intihar ettiğimi görüyorum sıçrayarak uyanıyorum ne iştah var ne de uyku lütfen yardımcı olun

OturanBoğa bülent abi merhaba İlk 20 günlük hava değişimi sonrası raporun bitimine yakın askerlik şubesine gittim evrak imzaladım ve bana kapalı bir zarf verdiler doktora vermem söylendi verdim ve içrisinde askerlik yapar veya yapamaz diye bize bilgi verin diye bir hizmet özel forumu vardı doktorla konuştum derdimi anlattım ilk olarak insülin için kan aldılar 2 adet ilaç verdi doktor ve 10 gün hava değişimi verdi ama aktif raporum olduğu için daha sisteme girmedi ayın 20 sinde tekrar rapor almaya gel dedi askerlik şubeside 10 gün rapor olmaz doktor ile konuş 11 gün versin dedi ne yapacağım doktorla konuşsam verirmi +1 daha ve bu zarfın önemi varmı daha öncesinde kırmızı reçeteli ilaç kullanıyordum fakat sistemde gözükmüyor doktor girmemiş askere gitmek istemiyorum çok kötü durumdayım eğer muaf alamaz isem kendime zarar vermeyi düşünüyorum ne uyuyabiliyorum be başka bir şey bir komutan gördüğüm zaman dizlerimin bağı çözülüyor neden bilmiyorum o nizamiye kapısından içeri girerken korku basıyor soğuk sıcak basmaları yaşıyorum uyumak için gözlerimi kapattığımda sanki gözümün önünde bin tane şey geçiyor yataktan fırlıyorum sadece verilecek olan kararı bekliyorum sonuç sizce ne olur OğuzHan112

Son düzenleme:
Üst Alt