Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

ÖTV muafiyetli araçları kullanabilecekler değişiyor

Bununla ilgili sorun yaşayan yok sanırım. Trafik denetlemeye takılan da olmuyor. Her sey eskisi gibi yani. Ben trafik denetlemeye takılan görmedim duymadım. Engelli bireyin eşi ve cocugu gayet kullaniyor arabalarını ben problem yasadim diyene rastlamadim

Ben ruhsata işlettim ruhsatta eş çocuk ve 3. dereceye kadar yakınları kullanabilir yazıyor

kardelenn

aracı ne zaman aldınız? yüzde doksan altı mı raporunuz?

yeni kanun 01.01.2023 te yürürlüğe girdi

önce alınan araçlarda sıkıntı yok.

yeni alınan araçlarda sadece engelli kişi kullanır diyor kanun

Arkadaşlar CİMER e yazmaya devam. Herkes bir iki defa yazsa farkındalık oluşur. Yüzde doksan üstüne veren haklar bizede verilmeli. Bir arabayı bir kişiye sen kullanabilirsin demek zulümdür.

Bizim türkçemiz lastik gibidir kelimeleri her yere çekebiliriz. Bizzat kullanıyor engelli vatandaş evet. Bizzat kullanım amacı ile aldı evet doğru, EŞİ ÇOCUĞU KULLANAMAZ ya da kendisinden başkası kullanmaz ibaresi yok. RUHSATTA DA BÖYLE BİR KISITLAMA YAZISI YOK Kİ. zaten bu durumla ilgili sorun yaşayan da yok. Engele takılıp ceza yiyen de yok. Çevirmeye takılıpta HERHANGİ BİR SORUN YAŞAYAN OLMAMIŞ. Biz burda sadece şunu tartışırız sigorta firmaları herhangi bir kaza durumunda engel çıkarır

merhaba 2023 te %90 üstü raporumla araç aldık , bayiide babam eşim abim için kullanım iznini imzaladım verdim .aslını da almadım fotokopi de çekmeyi akıl edemedik. ama vergi dairesine bakmışlar evraklarda imzalı o belge var ama ruhsatta yok . polis çevirse kendi makinesinden kontrol yapıp vergi dairesine verilen evrağı göremez ki EGM ile vergi dairesi de entegre değil sistemleri.KVKK diye bir olay biizm onayımız olmadan gidip bakamaz yeri geliyor doktor kaydına bakamıyor sms ile sistem şifre istiyor gibi.YANİ BU SÜREÇ NASIL YÖNETİLİYOR BELLİ DEĞİL.çevirme olsa EGM görmeli bir yerden kontrol edebilmeli eğer böyle zorunluluk varsa.BENCE ÖTV tamamen kalkmalı .99 depremi için gelen bir finansman kaynağı idi sonraki deprem felaketine hazır olmak 99 depreminin yaralarını sarmak içindi .eeee yeni deprem oldu ÖTV de para mı birikmiş kendi halkından yine sms ile para istediler. milyarlarca dolar vergilerini tek kararname ile sildirilen müteahhitlerden bağış altında para aldılar.vs vs vs çok yoruldum bu ülke beni yordu .aklı olan bu ülkede delirir.

hanifeaydin sizin işinizde eksik olan yer bayide imzaladığınız evrak değil. Noterde ruhsatı çıkarırken ruhsata işlemeleri gerekiyorken yapmamışlar. Ruhsatı noterde tekrar yenileyin sorununuz çözülür.

ahmedduman60

babam eşim ve abim ruhsatta mı olmalıydı? bunu neden kimse söylemedi işte yukarda yazmışlar yönetmelik değişmiş ruhsata yazılmıyor diyorlar yazdıran nasıl yazdırmış o zaman

hanifeaydin

siz bence sakin yoğun olmayan bir ilçe noterine gidip ruhsata aracı kullanacakları yazdırmak istiyorum diye bir girişimde bulunun.

Devletin yüzü soğuktur. Kanunun uygularlarsa arabanı bağlarlar ceza yazarlar ötv yi de geri alırlar. Kanun öyle diyor. Sadece engelli kişi kullanabilir. Hanife hanım BİR KAZA olsa ne kasko karşılar nede trafik sigortası karşılar. Onun için CİMER e devam

Kanunun değişmesi lazım anne-baba-eş ve çocuklar kullanabilmeli. Adrese dayalı olsun sıkıntı olmaz

Mümkün değil demek yanlış, birçok aparatlı araca 3.derece hala yazdırılıyor. Birçok arkadaşımız yeni aldığı araca yazdırdı..

İnşaallah siz haklısınız ama kanun çok açık. Sadece engelli kişi kullanabilir yazıyor.

Herkes CİMER e yazsın 01.01.2014 te değiştirsinler, eski haline veya biraz esnetmeleri lazım kullanabilecek kişileri. CİMER e yazmaktan zarar gelmez

Bu yazdıklarım yüzde doksan altı aracı kendisi kullanan engelliler için Ehliyeti olan engelliler. Yüzde doksan üzeri değil

selo46

ben %96 ile aldım .Bayii noterden vekalet aldı adıma 3 kişi ismi verebiliyordum vergi dairesi bu belgeyi almadan aracı vermedi.şu an biz kırmızı ışıkta dururken bir araç bize çarptı. racı eşim kullanıyordu vergi dairesine eşimi de bildirmiştim.bugün sigorta firması engelli raporumu istedi.kazada karşı taraf suçlu kırmızıda geçti şahit de vardı yazdırdık.ama vergi dairesinden ya da bayiiden 3 kişiye kullanım iznini imzaldığım kağıdı nasıl alırım bilmiyorum. ben her dakika araba almıyorum ki bu ilk arabam bilmiyordum ne yapmam gerekiyor bayii burda bana diyecekti ruhsata yazacağız vergi dairesine verilen 3 kişi kullanım izni belgesi al elinde dursun vs ....sigorta ödemezse ne olur bilmiyorum.vergi diaresinden o belgeyi nasıl alırım ?

Yüzde 90 üzerinde ki ile problemimiz yoktur.

Benim yazdıklarım yüzde doksan altı ile ilgili.

Ehliyeti olan engelliler ile ilgili. Sizlerde bir problem yok. Lütfen karıştırmayalım.

hanifeaydin

kasko firmasının ödememesi mümkün değil ruhsatta yazmasa dahi sizin aracı kullanacaklar kanunda yazıyor % 90 ve üzeri aracı kimlerin kullanabileceği. Sigorta firması engelli raporunu istemiştir rapor oranının % 90'nın üzerinde olduğunu görmek için yani görünce de sorun çıkacağını zannetmiyorum.

Bakın hala yazılamıyor diyorsunuz, daha bugün ortopedik engelli bir kişi aldığı araca 3. dereceye kadar kullanır yazdırdı.

Yapılacak şey basit, proje çizen kişi yurtiçi ise 45/c yapacak / yurtdışı ise 43/c belge hazırlayacak. Sonra TSE buna göre işlem yapacak.
Noter de sistemde 3.derece gördüğü için ruhsata işleyecek.

Lütfen hakkınızı savunun biri uğraşmamak için olmuyor dese bile lütfen yapan birini bulun. Yazdıran onlarca insan tanıyorum.

Araştırın, sosyal medyalara gruplara bakın hakkınızdan vazgeçmeyin...

erhan45

ben de 4.evre kanser hastasıyım.metastaz yaşadım.iç organlarım temizlenirken parça parça koparıldı atıldı.nörolojik sorunlarım var aylık yatışlar var ilacı almasam ayakta duramıyorum.işitme sorunum var. Kalp zarı ve akciğer zarım ödem olduğu için nefes alırken yürürken ölecek gibi oluyorum.ellerim ayaklarım dizlerim ameliyatlı .tüm vücudum ameliyat yara izi göğüs kafesim yarılıp açıldı .sayısz platinim var.ama bunlar dıştan görünmüyor .gören 1.70 boyunda sağlıklı bir insan gördüğü için sizin gibiler asla azalmayacak . Kimin ne hastası olduğunu nerdne biliyorsun koca heyet kısmi bağımlı rapor veriyorken otobüste yer vermeyiyorlar çünkü sağlıklı duruyorum.bu sitede sizin gibiler hala cahilce hala bilinçsizce salak salak konuşuyor ya.densiz kimin ne hastalığı var neden arabay ihtiyaç var onu sorgula.otobüste kim yer veriyor tekerlekli sandalye ile 3 vasıta değiştirip hastaneye gidip gelmek kolay mı densiz

erhan45

gözleriniz mR PET BT cihazı gibi çalışmıyorsa saygısızca sen atıp tutmayacaksın.üçkağıtçıları savunan ben değilim

mhmtzytn

Engelli kişi %90 altında mı oranı. Yüzde doksan altı olanlara sadece engelli kişi kullanabilir diyor kanun. Kişinin engel oranından emin miyiz?

[FONT=Georgia]bugün ortopedik engelli bir kişi aldığı araca 3. dereceye kadar kullanır yazdırdı. diyorsunuz

[/FONT]
Bu olaya şahit oldunuz mu? Kulaktan duyma haber mi?

engelli araçta olmadan şehir dışına çıkamıyor mu araç?

selo46

Kulaktan dolma falan değil, bizzat kendi arkadaşım 2 gün önce aldı ve bundan öncekilerde bizzat tanık olup ruhsatını gördüğüm kişiler.

Dediğim gibi sosyal medya da bu ruhsatları alan kişilerin ruhsat görüntüleri çokça mevcut. Nasıl anılacağını da yukarıda yazdım.

İster uğraşır yazdırırsınız ister kanun der susarsınız. Ama ben bu konuda bir kanun çıktığını ne duydum ne gördüm...

2 gün öce alan arkadaş aracı kendi kullanıyor. Yani %90 üzeri değil. Doğru mu anlıyorum.

Üst Alt