Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

Yuruyusunuzde bir degisiklik var mi acaba? Ben amaliyat olalı 3 ay olacak evet benimde sisiyor oturduğumda felan normalmis sanirim 6 ay. Ben amaliyatli ayagimi uzun hissediyorum uzun olma ihtimali var mi yada ben %50 bastığım icin bana mi oyle gelir ki. Aynı durumu yasayan var mi ?

Kağıtlarda 3 santim uzatıldı yaziyor. Ama ben daha fazla hissediyorum. Inşallah sadece hissediyorumdur.

Evet kisaligim vardi simdi kısa olan ayagimi uzun hissediyorum amaliyatimdan sonra

Gerçekten oturur mu çok stres yapıyorum duzeltelim derken daha kötüsü olmaktan.

Protezin vücuda uyum saglama süreci var. Ben ameliyat olalı 4 ay oldu. Günden güne daha saglam bastıgımı hissediyorum.

Benimde yaklaşık 3 ay olacak tek sıkıntım ayagimi uzun hissediyorum

Size öyle gelebilr belki bilemiyorum. Şubatın ilk haftası diger bacagımdan olcam doktorum iki bacagımın da eşit olacagını söylüyor..

Arkadaşlar babam 62 yasında kalça protezi amelyatı olması gerekli İstanbul da önerebileceğiniz doktor tavsiyesi varmı sağa kalçası kireçlenmiş babamın bu konuda yardımcı olurmusunuz şimdiden değerli bilgileriniz için çok teşekkürler sağa olun

Tuzla gisbir hastanesinde mehmet turan kardaş var 3 ay önce DKC amaliyatimi o yaptı. Suan her sey yolunda gibi gözüküyor. Branşında gayet başarılı bir doktor.

Arkadaşlar ameliyattan sonra egzersizleri kaç ay devam ediliyor 5 ay oldu benim ..yapmadigimizda bir sorun oluşturur mu acaba bıktım artık duzenlide yapamiyorum

Slm ben de sol kalçamdan oldum 2 ay olacak 1 ay sonra da sağdan olucam ama bana egzersiz yada fizik tedavi vermedi doktorum.İkinci ameliyattan sonra verir mi bilmiyorum.

Arkadaşlar ben 3 ay önce DKC amaliyati oldum dayaklari felan attım her şeyim normale döndü ama ayagim 1 buçuk santim felan uzun oldu. Doktorum zamanla yerine oturur dedi. Amaa ben çok korkuyorum ya düzelmezse diye bilgisi olan yazabilir mi ye şey bitti derken. Yeniden mi başlıyor. Gerçekten çok zor bir süreç ağridan sizidan önemli psikoloji. Ve benim psikolojim suan hic iyi değil yardımcı olursanız çok sevinirim .

Tpz, öncelikle geçmiş olsun. Üzgünüm ki bence iyi bir doktor bulamamışsınız sanki. Genellikle insanların ameliyat öncesinde bir tarafında kısalığı olur ve ameliyatla bu kısalık telafi edilir mi diye merak ederken, sizde durum tersine olmuş. Kısalık (ya da uzunluk) farkının zamanla oturması tanımlaması sizi yanıltmasın. Bu oturmadan kasıt, protezin yerine iyice yerleşmesi filan değildir. İnsan vücudu 1,5-2 cm'ye kadar olan bacak kısalıklarını zaman içinde kendi dengesini oturtarak kapatabilir, ciddi bir aksama belirttirmez. Tabi bunun için bacak kaslarınızın yeterince kuvvetli olması gerekir. Dolayısıyla aslında oturma diye anlatılmak istenen budur. Ameliyat olalı daha 3 ay zaman geçmiş. Açıkçası normalleşme süreci için bir süre sabır etmeniz gerekecek. Sağlıcakla kalın...

Arkadaslar kalca cikigi olan henuz ameliyat olmayan kisi bacsk kaslarini guclendirmek icin ne tur hareketler yapmalı

Sevgili tpz arkadaşım lütfen kalbini rahat tut benim ilk zamanlar 4 cm şu An sıfırlandi. Kendim hemsireyim bu uzunluğu bırakmak zorundalar yoksa diğer türlü zamanla protez yerine oturduktan sonra ayak kısa kalır mecburen biraz uzun bırakılıyor. Zamanla bu durum geçecek ve sizin için daha çok erken 8 ay sonra esitleniyor yavaş yavaş siz hiç üzülmeyin... Sağlıkla kalın egzersizlerinizi ihmal etmeyin.. bunlar sizin icin önemli.. soracaginiz her soruyu seve seve yanıtlarım isterseniz özelden yazın numaranızı bırakın arayabilirim.

Son düzenleme:
mytuncer bulduğum doktor mehmet turan kardaş internetten arastirdiginizda çıkıyor. Bana zamanla yerine oturur dedi.. bir yandanda çok guzel kaynamis dedi. Doktora güvenim sonsuz ama. Uzun olması beni kuskulandirdi. Kağıtlarda 3 santim uzatıldı yazmasina rağmen benim ayagim 4 buçuk santim uzatılmıs gibi. Evet sabir gerektiriyor amaa uzun olması normal mi onu ogrenmek istiyorum. Doktorumm beni geçiştiriyor mu demek istiyorsunuz.
izmiemine size mesaj attım ozelden numaramida ilettim. Bilgilerinizi benimle de paylasirsaniz çok sevinirim.

Arkadaşlar çarşamba günü ikinci protez ameliyatımı oldum. Daha yürütmedi doktorum. Agrılarım devam ediyo inşallah gececek dualarınızı bekliyorum..😭

@ızmirmine mine hanım ben ozelden size mesajı iletemedim sanirim. Ama sizin mesajını okudum. Siz yazarsanız numaranızı ben size wp uzerinden ulaşirim.

Tpz, Sanki yazdıklarım yanlış anlaşıldı. Ben kesinlikle "doktorunuz sizi geçiştiriyor" gibi bir ifade kullanmadım, ima da etmedim. Sadece diyorum ki; protezin yerine oturması diye bahsedilen şey, protezin zamanla kemik içine daha da girip yerleşerek eğer uzunluk varsa bunun normal seviyeye inmesi gibi bir şey DEĞİLDİR. Yerine oturmaktan kasıt, sizin kaslarınız geliştikçe ve vücudunuz yeni duruma adapte oldukça, vücudunuzun kendi dengesini bulması ve normalleşmeye zaman içinde geçmesidir. Bunun için gereken zaman ve sabır, sizin kaslarınızı güçlendirmek için ne kadar gayret sarfettiğiniz, ne kadar egzersiz yaptığınız, yürüyüş yaptığınızla ters orantılı olarak değişir. Yani artık ameliyat bitti, doktorunuzun görevi de bir anlamda bitmiş oldu. Bundan sonrasında normalleşmek artık size bağlı. Tekrar geçmiş olsun dileklerimle...

Mytuncer arkadaşım eğer bir sağlıkçı değilseniz lütfen yanlış anlamalara yer verecek açıklamada bulunmayiniz. Ne demek zamanla protez kemiklere oturmaz savundugunuz şey yanliş bilginiz olsun

mytuncer hocama katılıyorum zamanla oturmadan kastettiği o eşit yapılan protez sizin dediğinze göre zamanla daha da kısacalacak ama doğrusu doktor ne kadar ayarladıysa öyle kalması bundan sonrası vücûd adaptasyonunu sağlar...

O zaman anlayacağımız şekilde anlatırsanız protezin nasıl oturduğunu biz de aydınlanmış olalım.

Üst Alt