Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Askerlikten muaf olmak için boy-kilo hesabı nasıl yapılıyor?

Zayiflik

Hayırlı günler herkese boyum 1.91 kilo 57 ,58 erteleme alma ihtimalini varmı . Birde oradaki doktorlar cizelgeye uyarmi acil yardım

Arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.Boy 177 kilo 128 durumum ne olur.Elverişli rapor verirlermi, yoksa 1 ertelememi direk muafmı.Cevap verirseniz sevinirim.

S.a arkadaşlar benim tecilim bitti pazartesi askerlik şubesine gidicem... bütün konuyu baştan sona okudum

ben 183 boy 114 kiloyum aslinda erteleme almam lazim ama sinirda gibide...

Sorum şu ben pazartesi askerlik şubesine gittiğimde askere gitmek istiyorum seklinde mi isaretlemem lazim yoksa hastaneye sevk istiyorum seklinde mi..? Not: 1 yil erteleme almak istiyorum suan için...

Erteleme

brkkrgz

hocam ben Çarşamba heyete cikacam bende de zayıflık sorunu vardı aile hekimine yonlendirmiyodu ben söyledim sende söyle söylemezsen yollar seni haberin olsun

Tamam hocam sağolun tam olarak ne yapacağımı bilmiyorum oradaki formda hastaneye sevk istiyorum diye birsey mi yazmam gerekiyor sizin nasil oldu yazarmisiniz

brkkrgz

Kağıda bilgilerini doldur ve söyle onlar yazacak sen değil ama muhakkak şöyle yoksa direk yollarlar seni unutma hocam sylemen yeter zaten sevk etmek zorunda

S.a arkadaşlar dün askerlik şubesine gittim üniden sonra 2 yil tecilliydim... tecil bitmişti memur bilgisayara tc mi girdi seni kasımda askere gönderiyoruz dedi bi cikti aldi imzala dedi dedimki ben muayene olmaya geldim sen muayene 2 sene önce olmuşsun zaten tecil ettigin zaman dedi tekrar muayene olmuyor kasimda askersin dedi... bende hastaneye sevk istiyorum ben nasil olacak dedim ne sorunun var dedi kilo problemim var dedim tartiyim bi dedi ben söylemesem hiç tartmayacak bile... boy 182 kilo 116 çıktım bakti listeye +37 dedi memur arkadaşına sordu askere gidemez böyle dedi oda... sonra senin 20 ekimde yerin belli olunca e devletten kontrol et hemen gel seni hastaneye o zaman sevk edebilirim şuan sevk etsem bile yerin belli olmadığı için geçerli olmaz dedi... bu arada diğer memur benim gitmek istemediğimi anladi sen 20 ekimde gel hastaneye gideceksin eger doktor erteleme verirse sevk ertelemesi olacak 1 yil sonra tekrar geleceksin yok askere gidebilir derse kasim basında askersin dedi... Arkadaşlar bu şekilde olan varmi hiç bütün konuyu okudum böyle birşey görmedim başıma gelince şok oldum bilgisi olan varsa yazabilirmi lütfen...amacim askeri birliğe teslim olmadan erteleme almak evliyim yeni çocuğum oldu şuan gitmek istemiyorum...

arkadaşlar merhaba

20 ocakta askerliğe elverişli değildir diye rapor aldım hemen şubeye teslim ettim onu da nisan ayının sonları gibi bağlı olduğum şubeden aradılar raporda soyadım yazmıyormuş ne ben fark ettim alırken ne teslim ettiğim şubedekiler bağlı olduğum şubedekiler fark etti
ertesi gün hastaneye gidip düzelttirdim heyete girmeden tekrar yeni bir rapor çıktı süreç başa döndü yani 3 ay boşa gitti

e-devletten bakıyorum eylül ayında da bağlı olduğum şubeye gittim Onay beklemede yazıyor hala raporun onaylanmama ihtimali var mı bi sorun çıkar mı tekrar yeni rapor alınmalı gibi niye bu kadar uzadı eskiye oranla daha kısa sürede kati rapor geliyor demişlerdi benden 2-3 hafta önce rapor alan arkadaşa mayıs ayında kati raporu geldi

brkkrgz
Mutlaka hastaneye sevkini yaptır.
Durumun +37 ile B bendine giriyor.
B bendindeki kişiler,alacakları 3 erteleme toplamındaki 1 yıl ile, muayene sonucunda iyileşme görülmezse o aşamada muafiyet alır.
Erteleme alacağın kesin,fakat bu erteleme doktor kararı ile 3 ayda olabilir,6 ayda ve bir yılda.
Durumunu doktora anlat,yeni evli olduğunu,yeni bebeğin olduğunu falan,ayrıa doktora daha önce diyetisyen kontrolünde kilo vermeye çalıştığını fakat başarılı olamadığını söyle'ki ertelemenin süresini bir yıl olarak yapsın.
Alacağın bir yıllık erteleme sonrası kilonda artma varsa,ve bu aşamada +40 üstüne çıktıysan muafiyeti alırsın.
Normal oranın 182/79,yani kafadan tam muafiyet alabilmen için kilonun 119'un üstünde olması gerekli.
Geçmiş olsun.

@murat-can35
Önceki raporun değişmediyse,yani raporuna yalnızca ad ve soyad eklemesi yapıldıysa herhangi bir sorun yaşamazsın,keza önceki raporda verilen karar aynı şekilde onanır ve tekrar muafiyetin verilir.

Yani rapor konusunda Endişelenmene gerek yok. Tek yapman gereken,askerlik şubesini arayarak raporunun e devlet'te güncellenmesini sağlaman. Muhtemelen raporun onaylanmıştır, fakat e devlet'te henüz güncellenmemiştir.

Askerlik şubeni tlf' ile de arayıp raporunun sonucunu ve e devlet güncellemesini yaptıra bilirsin.

Geçmiş olsun.

Mehmet005

Vay mehmet abim. Seni gördüm eski günler geldi aklıma. Çok şükür muaf olalı aylar oldu. Kafam rahat. Ustumde iyiligin çok. Allah senden razı olsun. Delirttim seni zamaninda ama olsun.

Hocam ben askelik şubesine gittiğimde direk muayene ve sevk olacak sandim herkes gibi ama yerin belli olunca gel dediler simdi yerim belli olunca hastane sevk ve ertelemede bi sıkıntı olurmu yoksa sorun olmadan birlige hic gitmeden erteleme alabilirmiyim?

Mehraba bn askrim 3 kere hava değişi aldım şimdi heyete cıkıcam piskolejik sorunlarım var oskiyatiri 17B1 kodu yazdı bu nedemektir cvp verırmısn

@recep19091
17/B/1 kodu
Antisosyal kişilik bozuklugundan dolayı tekrar erteleme veya,toplamda almış olduğun bir yıllık erteleme ardından muafiyet alabileceğin demek anlamına gelir.

Muafiyet ancak,erteleme toplamın bir yılı doldurduysa son muayeneden sonra verilir.

Sonuç olarak,erteleme veya muafiyet alacağın kesindir.

@brkkrgz
Muayeneye gittiğinde mutlaka hastaneye sevkini yaptır,gerekirse birligine sevk kararına itiraz et.

@SessizBey,
Senin muafiyet kararına,sen kadar sevinenlerden biride inanki ben olmuşumdur. Zira senin hergün aynı konularla ilgili başka başka profiller altında sorduğun aynı sorular sebebiyle,bırak siteden ayrılmayı hepten internet iletişiminden ayrılmayı düşünüyordumki,şükürler olsun muafiyet kararın çıktı.

Sonunda bu dertten sende kurtuldun,şükürler olsun bende.
Sana terar hayırlı uğurlu olsun diyor,önündeki hayat sınavında başarılar diliyorum deniz kardeşim.

Peki arkadaşlar şimdi diyelim ki beni +37 ye rağmen askere gönderdiler yerim belli oldu diye... ben askere gidince ordan erteleme alsam ne kadar erteleme olur ve erteleme de geçen süre askerlik den sayilirmi yani ben kisa dönem yapcam 6 ay ertelemeler askerlik den sayilip süreden düşecek mi yoksa hava değişimi aldikca askerlik mi uzayacak..?

Merhaba arkadaşlar, pazartesi askerlik şubesine gidicem üniversiteden sonraki 2 yıllık tecil hakkımı kullanmak için boyum 186 kilom 50 beni tecil hakkım olduğu halde aile hekimi veya hastaneye gönderirler mi? diyelim gönderdiler aile hekimi nereye hangi hastaneye yönlendiriyor sarıyerde oturuyorum en yakın heyeti falan olan şişli etfal heralde, normal devlet hastanelerinde heyet toplanıcağını sanmıyorum, ve komple bu işlem 1 günde bitebilir mi? ve işlemler bittikten sonra e devlete hemen giriyolar mı, çünkü iş için falan görünmesi lazım.

teşekkür ederim

Son düzenleme:
Arkadaşlar öncelikle selamın aleyküm ilk defa yoklamaya giricem açıkçası sizin gibi deneyim yaşamış arkadaşlardan yardım ve yönlendirme istiyorum.

Öncelikle boyum 175 kilom 117 durumum ne olur onu söylerseniz sevinirim.Çizelgeye göre çok üst durumdayım biliyorum.Ama çevremde bazıları gidersin sende o kadar kilo yok falan diyorlar o yüzden tecrübeli arkadaşlardan bir bilgi istiyorum bu konuda.

Diğer konu ise yoklama formunda dikkat etmem bir nokta var mıdır ? Dediğim gibi hiç tecrübem olmadığı için bilmiyorum.Nelere dikkat etmeliyim formu doldururken veya yapmam gereken başka şeyler var mı ? Bu konularda bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

Arkadaşlar önceki sayfada yazmıştım tecil bitti 182 boy 117 kg askerlik subesine gittiğimde muayene falan olmadan kasimda askersin demişti hastaneye sevk isteyince yerin belli olunca gel dedi...

suan yerim belli oldu pazartesi askerlik subesine gidip hastaneye sevk isticem ama zaman cok az 1 kasimda birlige teslim olmam lazim ...

daha önce bu şekilde olan var mi bir hafta içinde erteleme raporu alabilir miyim ...?

iyi günler 1984 dogumluyum kasım celbinde askere gitmem gerekiyodu subede boyum 1.70 kilom 102 küsür cıkmasına rağmen memur kıyafetin var dedi 100 yazdı askeri hastaneye sevk aldım ama bana sınırda olduğumu söyledi fazlam yokmus(normalde 97 kilo sınır degil mi).simdi dahiliyede ölcüm yapıldıktan snra kurula gircekmisim galiba kurula aynı gün mü girerim bi de ertelememe durumu olur mu acaba bu konuda bilgisi olanlar lütfen yardım edin

S.a arkadaslar kolay gelsin hepinize benim bi sorum olacakti ben 29 yasina girdim tecil aralik 31 de bitiyo boy kilo diye bisey duydum benim boy 166 kilo ise 105 benim durum ne olur konuya hakim arkadaslar cevaplarsa sevinirim ne yapmam gerekiyo

Arkadaşlar merhaba,

Boyum 175 kilom 114. Forumdaki mesajların neredeyse tamamını okumaya çalıştım ama anlamadığım bazı noktalar var. Sizlere onları sormak istiyorum.

1- üniyi 2011de bitirdim ve tecil için şubeye gidip tecilimi yaptırdım. Ozamanda bir sağlık ocağına yönlendirmişlerdi oradan doktor tecil içinmi diye sormuştu evet dedim ona göre bir rapor verdi bende tecil için o raporu şubeye verip tecil yaptırmıştım. Daha sonrası yüksek lisans felan derken en son tecilim martta bitti ve şimdi büyük ihtimal bakayayım. Sorum; şube beni direk birliğe mi gönderir yoksa gene hastaneye sevk edip ondan sonra mı işlemlerimi yapar?

2- bir kaç sayfa önce boy kilo ölçümlerinde bir +30 fazlasında bir yıl erteleme bir de +41 ve üstünde direk muafiyet verildiği yazılmış. Bu durumda ben zannımca 41 üstüne mi girmekteyim. Kontrole girmeden özel hastaneden diyetisyenden boykilo ölçümü yaptırıp rapor alsam bir etkisi olur mu arkadaşlar?

Lütfen cevaplarınız benim için çok önemli. Cevaplarınızı bekliyorum.

Selamun Aleyküm abilerim Boyum 1.86 kilom şuan 120 Aralık ayında tecilim bitiyor askerlik durumum ne olur erteleme alabilirmiyim teşekkürler .

boy kılo

kardeşim bende aynı dertteyım . bu hafta tecili bozdurmayı dusunuorum 31 aralıkda tecil bitior zatn o süre bitmeden ben aksiyon almam lazım 29 yas 185 boy 123 kilo :( sonucu ne olur bılmıorum bilen arkadaslar var ise umarım dönüş yaparlar

myigitoguz

Bakaya kaldığınız süre için para cezası gelecektir.
Ayrıyeten dışarıdan aldığınız hiç bir boy kilo raporunun askerlikte faydası olmaz. Ameliyat ve hastalıklar ayrı tabi. Ama kilo fazlası obezite şişmanlık tarzı sıkıntılarda işe yaramaz.

Arkadaşlar merhaba

Ben 1 hafta askerlik yaptıktan sonra 6 kasımda kilodan dolayı 3 ay smk lı hava değişimi aldım. boy 180 kilo 110. Doktor 6 ay daha bu kilonu muhafaza edersen muaf alırsın dedi. 3 ay sonra muayenem var.

Bu süreç nasıl işliyor? Bir bilgisi olan var mı? Kısa dönem askerim bu arada.

selamun aleykum benım durumum hakkında soracaktım bılgınız var ıse şuan kılom 120 boyum 1.86 durumum ne olur sızce ?

Yardım edebilecek kimse yok mu arkadaşlar ?

Arkadaşlar öncelikle selamın aleyküm ilk defa yoklamaya giricem açıkçası sizin gibi deneyim yaşamış arkadaşlardan yardım ve yönlendirme istiyorum.

Öncelikle boyum 175 kilom 117 durumum ne olur onu söylerseniz sevinirim.Çizelgeye göre çok üst durumdayım biliyorum.Ama çevremde bazıları gidersin sende o kadar kilo yok falan diyorlar o yüzden tecrübeli arkadaşlardan bir bilgi istiyorum bu konuda.

Diğer konu ise yoklama formunda dikkat etmem bir nokta var mıdır ? Dediğim gibi hiç tecrübem olmadığı için bilmiyorum.Nelere dikkat etmeliyim formu doldururken veya yapmam gereken başka şeyler var mı ? Bu konularda bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

myigitoguz
Bakaya kaldığınız süre için para cezası gelecektir.
Ayrıyeten dışarıdan aldığınız hiç bir boy kilo raporunun askerlikte faydası olmaz. Ameliyat ve hastalıklar ayrı tabi. Ama kilo fazlası obezite şişmanlık tarzı sıkıntılarda işe yaramaz.

Hocam ilginiz için çok teşekkür ederim. Peki ilk soruda dediğim gibi beni önce birliğe mi gönderir yoksa hastaneye mi sevk eder? Forumdaki bazı yazılarda daha önceden muane olduğu içşn önce birliğe sevk ediyor orada sağlık kontrolüne giriyosun diye yazılmış. Bu benim için sıkıntı olabilir onun için direk birliğe teslim olmadan hastaneye sevkimi nasıl yaptırabilirim?

Üst Alt