Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Askerlikten muaf olmak için boy-kilo hesabı nasıl yapılıyor?

Deniz senin için bu durumu Allah izin verirse Askerlik şubesinde çalışan arkadaşıma sormayı düşünüyorum. Aldığım cevaba göre sana da bir bilgi veririm inşallah. Olmazsa bizzat kendisiyle görüşmeni sağlamaya çalışırım. Mehmet beyin de dediği gibi kesinlikle artık muafiyeti alman lazım ama doktorun aklından neler geçiyor bilemiyoruz tabii. Bildiğim bir şey varsa yine muafiyet vermez ise sana yönetmeliği suistimal ediyor demektir ki bu da suç işliyor anlamına gelir. Dediğim gibi askerlik şubende bu karara itiraz edebilirsin.

@Mehmet005
Estağfurullah abi ne suçu :D
Susuyorum artık. Bakalım neler olacak
@kkaynak
Hocam arkadaşınıza sorma durumu beni çok mutlu etti. Allah senden razı olsun. Allah ne muradın varsa versin (dilenciye benzedim :D )
Güzel haberini bekleyeceğim

Hocam arkadaşınıza sorma durumu beni çok mutlu etti. Allah senden razı olsun. Allah ne muradın varsa versin (dilenciye benzedim :D )
Güzel haberini bekleyeceğim

N1LQAY.jpg

131 kilo olmuşum :D Boy 1.88
+46 yım. 3 Ağustos da muayene olacak. O güne kadar +50 olurum. 10 kilo eksik yazması lazım ki B) bendine gireyim :D Bu defa doktor döte gelecek
@kkaynak @Mehmet005

Umutluyum

Son düzenleme:
DenizTutak6262

Askerlik şubesindeki arkadaşıma durumunu sordum. Daha önce benim ve Mehmet005 in dediği gibi d dilimine girdikten sonra muafiyet vermek zorunda olduğunu, vermezse hem doktoru BİMER e şikayet etmeni hem de karara itiraz edip şubenden seni başka bir hastaneye sevketmesini istemeni söyledi. Onlar da doktorların keyfi uygulamaları yüzünden sıkıntı yaşıyorlarmış

Yani daha önce de söylediğim gibi. Hakkın verilmiyorsa söke söke almayı öğreneceksin. Kendin yapamıyorsan muayene gününe kadar mutlaka tanıdık bir avukatla görüş, durumu anlat, muaf alan arkadaşlarını emsal olarak göster. Doktordan korkma. Albay da olsa şu anda sivil hastanede ve sivil bir memur. Kibar davran ama haklarını bildiğini de belli et. Bir de kontrole gitmeden mümkünse 1-2 saat önce, değilse 1 gün önce hastanede varsa diyetisyende yoksa başka bir dahiliye doktorunda boy-kilo ölçümü yaptır resmi yollardan. Olur da kilonu eksik tartmaya ya da eksik yazmaya kalkarsa elinde delilin olsun.

Umarım istediğin sonucu alırsın.
Mehmet005

İki haftalık mücadelemin ardından bu gün raporumu aldım.

Karar: 33-D Barışta ve Savaşta Askerliğe Elverişli Değildir.

Şubeye onaylattım ve askerlik durum belgesini de aldım.

Bundan sonraki süreç ön raporun onaylanıp, kesin raporun gelmesini beklemek.

Sence onaylanmama gibi bir durum olabilir mi?

kkaynak muafiyet raporu almana öncelikle çok sevindim. Gözün aydın :)
Benim için arkadaşınıza sorduğunuz için teşekkür ediyorum. Kocaeli de ikamet eden kuzenim de acemi birliğine teslim olduktan 1 hafta sonra +42 kilo fazlalık sebebi ile hava değişimi almadan muaf olmuş. Ben de artık eskisi gibi B) dilimi değil, artık D) dilimine giriyorum 1.88 boy/ 131 kilo ile. Muayene gününe kadar 1 kaç kilo daha alacağım. D) dilimine girdiğim taktir de bencede dediğiniz gibi muafiyet verilecek. Verilmez ise hem doktora, hem askerlik şubesine durumumu bildireceğim. Sonuç alamazsam bile birliğe geri dönüş yapmayacağım. Çünkü D) dilimi demek Ne savaş da, ne barış da askerlik yapamaz demek. D) dilimine giriyorken saçmalayıp hava egisimi verip, birliğe git diyemez. İnşallah bende sonuç alırım. Hem psikolojim bozuldu, hem sağlığım. Kabus görÜr oldum. :(

DenizTutak6262

Bence doktora, gerekirse şubene samimi şekilde durumunu anlat. Git-gellerden ve belirsizlikten psikolojinin bozulduğundan bahset. Muaf alan arkadaşlarını örnek ver. Insallah sonuç alirsin. Senin de iyi haberlerini bekliyoruz.

1.81 boy 135 kilo ile daha ilk kez muayeneye gideceğim p.tesi. D bendi için direteyim mi ?

kkaynak
Hayırlı olsun abim,senin adına sevindim.
Diğer konuya gelince onaylanmama gibi birşey söz konusu olamaz.
Önemli olan hastaneden o belgeyi alabilmendi,
Tekrar geçmiş olsun,yolun açık olsun abim.

Mehmet005

Çok teşekkür ederim. Raporu aldım diye kaybolmayacağım elbette ortadan. Aynı durumdaki arkadaşlara yaşadıklarımdan edindiğim tecrübelerle ve yönetmelik maddeleriyle yardımcı olmaya çalışacağım.
muhammet322

Normal şartlar altında direk 33/d alman lazım ancak anladığım kadarıyla karar veren doktorlar, boy ve kilo ile beraber yaşına, kaç yıldır obezite hastası olduğuna, kilolu olduğun süre zarfında diyet-egzersiz yapıp yapmadığına, yaptıysan sonuç alıp almadığına dikkat ediyorlar.

Ve genel itibariyle ilk seferde 33/d vermek istemiyorlar. 33/c verip en az 1 sene görmek istiyorlar ki sağlık kurulları da doktoru buna yönlendiriyor.

Sınırın 58 kilo üzerindesin. Elbette 33/d için diretebilirsin. Bunun için T.S.K Sağlık Yönetmeliğini çok iyi oku, anla ve muayene olacağın doktoru sağlık kurulundan önce sen yönlendir. İlk seferde 33/d için seni bir hayli uğraştırmaları muhtemeldir hazırlıklı ol. Geçmiş sayfalarda yaşadıklarımı ayrıntılı yazdım, onları okuyabilirsin.

Tavsiyem ise, yoklama kaçağı gibi bir durumun yoksa bırak ilk seferde 33/c versinler bir sonraki sene garanti 33/d alırsın kilon aynı kalırsa.

30 fotoğraf çektirip gittim ama 1 tane bile almadılar :D Webcamle çat çat çekiyolar boşuna verdik ona 20 lirayı :)Şİmdi efenim boy:179 kilo:135
yer:Isparta
Güncel,başıma gelenler..
Şubeye gittim,onlar beni aile hekimine yolladı. Ve sarı zarfa kilom ve boyum yazıldı,hastaneye sevki uygundur kararı verildi. Eski askeri hastane olan YUNUS EMRE DEVLET HAST. ne sevkim yapıldı. Önce,gelen evrak bölümünden girişi yapıp,sağlık kuruluna yönleniyoruz.Onlar bizi asıl gideceğimiz yere yani dahiliyeye gönderiyor. Dahiliye doktoru aslında nihai kararı veriyor. Dedi ki sen 30 kilo zayıflayamazsın 1 senede boşver netcen askerde :) seneye gel de kapatalım defteri :) Sonra tekrar sağlık kuruluna gidiyorsunuz. Burada size gitmeniz,dolaşmanız gereken bölümler(göz,cildiye vs) yazılıyor. Tek tek dolaşıyorsunuz. Kİmse yüzünüze bakmıyor cildiye hariç :D -Varmı bişeyin? -yok -tamam En büyük muhabbet bu :) cildiye hariç dememin sebebi şu. İç çamaşırlarınızla kalacak vaziyet soyundurup sizi 10 saniye uzaktan yara,bere,jilet,enjektör vs var mı diye bir muayene ediyor. Günün aksiyonu buydu. Ben perşembeye kalacağını düşünüyordum raporumun heyete çıkma tarihi olarak ama sağolsunlar saat 13:35 de tüm doktorları ve bölümleri gezmiş olarak teslim etmeme rağmen,kurula giden raporların en üstüne benim raporu da koydular :) İsminiz okunuyor,içeri girince sebebiyle birlikte karar yüzünüze okunuyor dışarı çıkıp bekliyorsunuz. 10 dk içinde raporları elimize aldık ve tekrar şubeye. Zaten şubeye teslim aşamasını orada ki yetkililer hallediyorlar.Şimdi 30 tane vesikalığı ben netcem diye düşünebilirim :D

Arkadaşlar herkese selamlar öncelikle , bugün 2. muayenemi oldum ve heyetten karar çıktı. Bununla ilgili bir soru sormak istiyorum bilgili arkadaşlardan.

Bu sene Boy:1.80 Kilo : 125 olarak ölçülmeme rağmen heyetten 2. kez 33/C erteleme kararı çıktı. Yönetmeliği okuyorum ve 33/d maddesine girmem gerekiyor aslında ama heyetin kararı bu yönde olmadı raporları basılı olarak aldığımızda haberimiz oldu. Yani itiraz etme şansımda olmadı ne yazık ki. Burada yazan bazı arkadaşlardan farklı olarak sadece dahiliye'ye sevk edildim ve o bölüme gittim. Tartıldıktan sonra poliklinikteki dahiliye doktorunun rapordaki kararı Madde 33/D'ye uyar şeklinde yazılıydı bunu haricinde elverişlidir ya da değildir gibi bir ifade yoktu sadece Madde 33/D'ye uyar. Sonrası bahsettiğim gibi Sağlık Kuruluna bu sonucu ilettim ve ertesi gün Kurula çıktım ve karar 33/C oldu. İlk sene 119 kilo olarak yine sınırdaydım ama ilk seneden muafiyet vermedikleri için şansımı çok zorlamadım açıkçası ve şikayet , itiraz haklarımı kullanmadım. Ama 2. senede kocaman kocaman kilo fazlası 48 yazmasına rağmen 33/C alınca demoralize oldum epeyce.

Şimdi Askerlik şubesine gidip bu ön raporu vermem gerekiyormuş.
Merak ettiklerim:
1) 33/D maddesine uyduğum bariz ama bunun karşılığında ne yapılması gerektiği yazmıyor. Bunu nereden bulabilirim ?
Madde 33 :
D) 1. Ağırlığı, bu Listenin 32 nci maddesinde yer alan Boya Göre Standart Ağırlık Çizelgesindeki üst sınırdan 41 kg
veya daha fazla olanlar.

Buradan öğrenmek istediğim 33/D maddesinde bir yorum var mı yoksa kesinlikle muafiyet verilmelidir midir ?

2) Bu sonuca itiraz edebilir miyim ? İtiraz edersem sonuç farklı olur mu sizce? Elbette kesinlikle ne olacağı bilinemez ama belki bu durumda kalan biri duyduysanız bu anlamda fikirlerinizi merak ediyorum.

3) İtiraz edersem süreç sıfırdan başlar gibi tekrar mı başlayacak askerlik şubesinden itibaren ?

4)İtiraz edersem başka bir hastaneye sevk istememimi tavsiye edersiniz ?

5)Askerlik şubeden değil ama hastaneden kurul raporuna itiraz edebilir miyim ? Çünkü süreç çok uzuyor ve işten sürekli izin almam gerekiyor. Sadece rapora itiraz ederek tekrar aynı kurula çıkabilir miyim ?

6) Hiç uğraşma seneyeyi bekle mi dersiniz ? İnsanlar maddeleri kafalarına göre yorumluyorsa seneye elverişlidir raporu almaktan korkmaya başladım açıkçası.

Çok uzun oldu cevaplarınızı süreci hızlıca yönetebilmem için acilen bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

cevdet06

İlk sorunu herkes yanlış yorumluyor. Şöyle izah edeyim.
Doktor seni muayene ediyor. Boya göre standart aırlık çizelgesindeki üst sınırdan +30'a kadar (30 da dahil olmak üzere) elverişlisin. +30 - +40 arası(40 da dahil) 33/b dilimine giriyorsun. +41 ve sonrası 33/d dilimine giriyorsun. Kafa karışıklığı şurada yaşanıyor. 33/B dilimine giriyorsan otomatik olarak en az 1 yıl erteleme yani 33/c vermek zorunda çünkü yönetmelikte, 33/B maddesi için " yükümlülerde en az 1 yıl erteleme den sonra uygulanır" deniyor. Bu süreci en fazla 3 sene uygulayabilir yani en fazla 2 defa erteleme (33/C) verir, 3. seferde 33/ B vermek zorundadır aynı sınırlar içerisindeysen.

Şayet 33/D dilimine giriyorsan yani kilon üst sınırın +41 veya fazlasıysa işte burada devreye doktor inisiyatifi giriyor. Doktor senin kilo geçmişine, yaşına, metabolizmal ya da hormonal bir hastalığın olup olmadığına, daha önce diyet-egzersiz yapıp yapmadığına bakarak şayet senin kilo verebileceğin kanaatine varırsa 33/C vererek en az 1 sene görmek istiyor(çoğunlukla kararlar bu yönde oluyor)ancak doktor ne yaparsa yapsın bu adam kilo vermez, böyle gelmiş böyle gider kanaatindeyse veya kilo fazlalığının yanında başka rahatsızlıkların da varsa 33/D verip direk muaf ediyor. 33/D vermek isteyen doktorlara genellikle sağlık kurulu engel oluyor ve bu kararı bozdurup 33/c'ye çevirmeye çalışıyor. Gerekçelerini ya da sebeplerini bilmiyorum.

Yönetmeliğe göre en fazla 3 sene erteleme verilebiliyor. Seneye de kilonda bariz bir değişiklik olmadığı takdirde ki senin durumunda bu zor görünüyor muafiyet kesinleşecektir.

Karara itiraz etme hakkın var ancak bu durumda başka bir hastaneye yeniden muayene olman gerekecek. O hastanede de 33/c çıkarsa karar kesinleşmiş olacak ancak şayet o hastane 33/d verirse bu defa da aynı işlemler hakem hastanede yeniden yapılacak ve hakem hastanenin kararı kesin karar sayılacak. Anlayacağın süreci epey uzatabilirsin.

Bu nedenle senin için çok problem olmayacaksa itiraz etmemeni tavsiye ederim çünkü önümüzdeki sene muafiyetin kesinleşecek.

Doktorlar c veya d verme konusunda kafasına göre yorumluyor maddeleri ama sen sınırın üstünde olduğun sürece elverişli raporu vermezler merak etme.
muhammet322
Hayırlı olsun.

Arkadaşlar Benimde Sizlere Birkaç Sorum Var Öncelikle Adım Enes Yaşım 24 boy 1.88 kilo 142 aöf Okuyorum Tecil Bitiş Sürem 31.12.2018 Aöf ü bitiriş sürem daha uzun(Alttan dersim çok bitmez o dersler).Askerlik yapmadığım için çoğu işe almıyorlar özellikle de belediye tarzı yerlere 3 yıldır Kilom Ortalama 135 in Altına Hiç Düşmedi Ayrıca Birçok diyetisyene de gittim fayda sağlamadı kilolu olmanın getirdiği rahatsızlıklarda baş gösterdi. Ailem ve Çevremdeki İnsanlar Seni bu kiloyla askere almazlar Git Çürüğünü Al Hem daha rahat iş bulursun diyorlar.Bende Hem İş imakanlarım dolayısıyla Hemde Madem Ortada askere almayacakları bir durum var gidip tecili bozdurup Askerlik şube başkanlığından hastaneye sevkimi isteyip Muaf olabiliyor muyum Onu Sizlere Bi sorayım Dedim Cevaplarsanız Sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim...
Bu Arada Siteyi Ve Konuyu ziyaretçi olarak baya zamandır takipteyim burdaki çoğu arkadaş askere gittikten sonra hastaneye sevkini istemiş ben gitmeden hastaneye sevkimi isteyemez miyim yani illaki askere gidip ordanmı hastaneye sevki istememiz lazım ?

CarelMan

Yönetmeliğe göre üst sınırın 57 kilo üzerindesin. Yönetmeliğin 33/D dilimine giriyorsun (Barışta ve Seferde Askerliğe elverişli değildir.) İlk muayenende normalde 33/D alarak askerlikten muaf tutulman gerekir ama daha önceki sayfaları da okuduysan genelde hastanelerin sağlık kurulları ilk seferde muafiyet vermeye pek yanaşmıyorlar. 33/C vererek en az bir sene takip etmek istiyorlar ama 33/D alan yok mu ilk seferde, tabii k, var.

1 - Önce Askerlik Şubesine gidip tecilini bozdurup yoklama işlemini yaptırmak istediğini söyleyeceksin.
2 - Kilo ile ilgili şikayetini mutlaka ilet.
3 - Askerlik Şuben seni Aile hekimine sevkedecek.
4 - Aile hekimin boy ve kilo ölçümünü yaparak Dahiliye polikliniğine sevki uygundur yazısı verecek.
5 - O yazıyı tekrar Askerlik Şubene götüreceksin. Ordan evraklarını hazırlayıp seni hastaneye sevkedecekler.
6 - Hastanenin Sağlık kuruluna başvuracaksın. Onlar dahiliye uzmanına yönlendirecek.
7 - Dahiliye hekimi şikayetine göre seni Diyetisyene gönderecek. Orada tekrar boy ve kilon ölçülecek.
8 - Dahiliye uzmanı hakkındaki kararı yazacak. O karar Sağlık Kuruluna gidecek.
9 - Heyet günü Sağlık Kurulu önünde bekleyeceksin. İsmini okuyacaklar kurula gireceksin karar yüzüne okunacak ve çıkacaksın.
10 - Raporunu alıp Askerlik Şubene götüreceksin.
Ancak durumunu seni muayene edecek uzman hekime iyi anlatırsan ( yıllardır diyet ve spor yaptığını ancak kilo veremediğini aksine son 3 yıldır kilonun iyice artış gösterdiğini, gittiğin diyetisyenleri v.s) 33/D alma şansın var. Dahiliye servisine sevkedileceksin. Dahiliye hekimi "İlk seferde 33/D veremem" der ise ondan seni Endokrinoloji polikliniğine sevk etmesini iste. (Hastanede Endokrinoloji servisi varsa)Eğer kilon metabolizmal veya hormonal bir rahatsızlıktan kaynaklanıyorsa Endokrinci kolaylıkla 33/D verebilir.

Merhabalar herkese iyi günler,

Yarın şubeye gidip işlemlerimi başlatacağım. 89 ekim doğumluyum, üniversite sonrası 2015 ve 2016 yıllarında birer yıl erteleme almıştım bu üçüncü gidişim olacak. En son ölçümüme göre 1.75 e 113-114 kilo çıkıyorum. Süreç konusunda bilgili arkadaşlardan öğrenmek istediğim birkaç şey var. Önceki senelerde şubedeki formda askere gitmek istiyorum ve subay seçeneklerini işaretlemiştim. Bu sefer form doldurma şansım olursa hastaneye sevk istiyorum seçeneğini işaretlesem daha mı doğru olur? Eskiden diğer seçenekleri işaretleme sebebim bazı tanıdıklarımın hastaneyi işaretleme işleri uzatıyor vb cümleleri olmuştu. Dikkat etmem gereken, şubeyle ya da doktorla konuşmam gereken bir husus var mıdır? Üçüncü seferde son karar veriliyor diyorlar doğru mudur? Çok uzadı artık bu işlem ve bir işe başladım, iş durumum da buradan çıkacak sonuca göre değişecek. Doktora karar aşamasında durumumdan bahsetsem ters tepme olayı olabilir mi ya da ses çıkarmadan kendimi sürecin akışına bıraksam kendimi birliğimde bulma ihtimalim var mıdır? Gerginliğimi ve meraklarımı anlayışla karşılayacağınızı umarım.

Selamlar öncelikle Mehmet005 ve kkaynak arkadaşlara çok teşşekküler bu açıklayıcı bilgilerden dolayı ben sizlerden bilgi sahibiyim boyum 1.80 kilom 112 bayağı göbekli biriyim 29 agustosta tecilim bitiyor ve ilk defa yoklama ve muayene olacagım anladığım bir sorun çıkmayacak gibi denklik bekliyorum henüz gelmedi 1 yıl uzatma alırmıyım yoksa başka bir ihtimal olabilirmi. askerlik şubesinde formda hastahaneyimi işaretlemeliyim.şimdiden teşekkürler

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba adım:Mehmet yaş:24 boy:186 kilo:153 şuan
tecilim bitti eylül 13 de sevk tarihim var sinop askerlik şubede eylül başında gel seni hastaneye yönlendirelim dedi eylül ayı gelmeden işlem yapamıyorlarmış eylülde gideceğim şubeye 33/d ye direk giriyorum boy kilo endeksimin neredeyse 2 katı kiloluyum sormak istediğim
1. İlk seferde 33/d alabilir miyim
2. Hastanedeki işler heyet günü gitsem 1 günde hallolur mu öğretmen olduğum için eylül ayında seminerlerimiz başlıyor ve izin işi sıkıntı olduğu için OHAL den dolayı 1 gün mazeret veriyorlar

Merhabalar, 3. ve son sürecimi başlattım. aile hekimliğinde 173 e 115 kilo çıktım. Hastaneye sevk edildim şubeden, hastane aynı şekilde ölçtü, dahiliye doktoru karar olarak 33d yazdı. 41 + kilo fazla durumundayım şu anda. Sağlık kurulu için doktorları gezdim ancak henüz heyete çıkmadı evraklarım. Tecrübeli arkadaşlara sorum şu, Heyet 33d kararını uygular mı, yoksa ters bir durumla karşılaşabilir miyim?

Kilo ve Askerlik Muafiyeti

Öncelikle herkese hayırlı geceler. Foruma yeni üye oldum.

Boyum 1.77 Kilom 106. Yaş 24 açıktan lisans İşletme okuyorum. Askerliğim 2022 yılına kadar tecilli fakat ben kilodan erteleme ve muafiyet almak istiyorum. Kimi yerlerde boydan 3 çıkartıp +30kg eklenerek hesap yapıldığı, kimi yerde direk +30 ekleyip hesaplama yapıldığı yazıyor. Doğrusu ve günceli nedir?

Ayrıca ankilozan spondilit yani iltihaplı romatizmal bir hastalığımda var fakat çok ileri düzey değil. İlk seferde muafiyet alamam sanıyorum fakat ne gibi adımlar izlemeliyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Dipnot: Kilo ver askere git diyenler olacaktır fakat hem özel ailevi sebeplerimden dolayı hem de kilo veremediğimden dolayı askere gitmem mümkün gözükmüyor..

Allah herkese şifa versin. İyi forumlar dilerim.

mmmutlu

Formda işaretle ve işlemini yapan memura da hastaneye gitmek istediğini söyle, şikayetini ilet. Aile hekiminde boy kilo ölçümün yapıldıktan sonra sınırın üzerindeysen (şu an boyuna göre olman gereken en fazla kilo 107) dahiliye polikliniğine sevkedileceksin. Diyetisyen tarafından yeniden boy kilo ölçümün yapılacak. Orada da sınırın üzerindeysen 1 sene erteleme (33/C) alacaksın. En fazla 3 sene ertelemenin ardından muaf edileceksin. Burada önemli olan senin ölçümle aile hekiminin ve/veya diyetisyenin ölçümü farklı çıkabiliyor bu yüzden sınırdaki durumlarda elverişlidir kararı verilebiliyor ancak dediğine göre sınırın 5 kilo üzerindesin. Büyük ihtimalle erteleme alacaksın. Geçmiş olsun.
kullaniciadi
Doktor 3. seferde 33/d vermek zorundaydı zaten. Heyette itiraz etmeyecektir. Ön raporun kesinleşti demek bu. 5-6 ay kadar sonra kesin raporun gelecek ve askerlikle bir ilişkin kalmayacak. Geçmiş olsun.
cekomastik35
Olman gereken en fazla kilo boyuna göre 105. Ancak gerek aile hekiminde gerek diyetisyende boy ve kilo eksik ya da fazla farklı ölçülebiliyor. Aile hekiminde eksik ölçülürse zaten seni hastaneye sevketmeden elverişli raporu verebilir. Şu an için tam sınırdasın. Keisn bir şey söylemem mümkün değil. Kilo ile beraber diğer rahatsızlıklarını da iletmen senin için iyi olabilir ama dediğim gibi kilo olarak tam sınırdasın. Bu arada T.S.K sağlık yönetmeliğindeki çizelgedir esas olan. Boyunun son iki hanesinden 3 çıkarıp 30 ekleme formulü doğru gibi gözükse de bazı durumlarda geçerli olmayabiliyor. Örneğin 178 cm boyundaki adamın da 177 cm boyundaki adamın da olması gereken en fazla kilo 105. Onun için en sağlıklı veriyi T.S.K Sağlık Yönetmeliğindeki Boya Göre Standart Ağırlık Çizelgesinden edinebilirsin.

KocaAdam93

Dediğin gibi Boya Göre Standart ağırlık çizelgesindeki üst sınırdan +70 kilo fazlasın. V.K.İ: 44.2. Bu durumda direk olarak 33/D alman gerekli ancak daha önce yazdıklarımı okumanı tavsiye ederim. Yaşının genç olması nedeniyle en az 1 sene 33/c verip durumunu görmek isteyebilir doktor ama her halükarda bence en geç 2. seferde 33/d alırsın. İlk seferde 33/D alman için, yönetmeliği çok iyi bilmen ve seni muayene eden doktoru yönlendirebilmen gerekli. Dahiliye doktoruna yönetmeliğe göre 33/d vermesi gerektiğini söyle. Nedne bilmiyorum ama doktorlar ilk seferde muafiyet raporu vermeye çekiniyorlar. Doktorlar verse bile sağlık kurulu onaylamak istemiyor. Başımdan geçenleri anlattığım yazılarımı okursan ne demek istediğimi daha iyi anlayacağını ve sana yol göstereceğini düşünüyorum.

Heyet günü sabah erken saatlerde işlemlerini başlatırsan ve heyetteki memura rica edip aynı gün raporunun sağlık kuruluna çıkmasını sağlarsan aynı gün bitebilir işin ama yine de sen 2 gün diye bak olaya daha garanti olsun çünkü izlemen gereken yol; Askerlik Şubesi - Aile hekimi - Askerlik Şubesi - Hastane - Askerlik Şubesi şeklinde olacak. Ayrıca hastanede sıra verenlere yoklama eri olduğunu ve önceliğin olduğunu hatırlatman da faydalı olabilir. (TSK Sağlık Yönetmeliği 6. maddenin 2. fıkrası der ki; Askerlik işlemleri için hastanelere sevkedilenlerin işlemleri en kısa sürede sonuçlandırılır. Yoklama kaçağı ve bakayaların muayeneleri sevk edildikleri hastaneler tarafından aynı gün içerisinde sonuçlandırılır ve bunlar randevu sistemine dahil edilmez.)

kkaynak

Cevap için teşekkürler. 2 gün sonraya heyet tarihi verdiler gidip bakacağız artık.. 5-6 ay sonra rapor gelecek demişsiniz ama öncesinde bana geçici bir rapor veriyorlar mı peki? İş yerlerine vb sunmam için..

İyi forumlar

kullaniciadi

Veriyorlar. Bana geçici rapor verdiler, kesin raporu bekliyorum. Geçici raporda "kişinin askerlikle ilgili yükümlülüğü bulunmamaktadır" yazıyor.

İyi akşamlar.1995 doğumluyum. Boy 173 cm ,kilo 101.5 (ayakkabısiz boyum ve iç çamaşırı ile tartildim) Kasim donemi askere gitmeyi düşündüyorum.tabloda 101 kg denk geliyor boyum.askere gidebilmek için Ağustos 31 son günmüş. Yarın gitsem şubeye işlemleri başlatsam .kg sıkıntı olurmu .ne yapmalıyım. Yada haftaya 1 kaç kilo vermeye çalışırsam mi gideyim.şu anki durumum nasil.

Merhaba 1995 dogumluyum kilom 126 boyum 1.72 sizce askere gidermiyim şu anda çalışıyorum ona göre muayeneye gidicem teşekkürler

Kilo fazlalığından dolayı askerlik muafiyeti !

Bu konuyu açma sebebim sizlere yol göstermek. Peki askerlik muafiyeti hangi durumlar da oluyor? Hadi bakalim beraber.

1- Boyunuzun son iki rakamından 3 çikarıp, 30 ekliyoruz.
Örnek= Boy= 1,88
88-3=85 85+30=115

Yani boy 1.88 ise, kilo maximum 115 olmalıdır. 116 ve ustü olur ise askerlik yapamaz.

Peki 1.88 boy- 116 kilo olan herkes otomatikmen muaf mı olur? Tabiki Hayır!

Boy ve kilo arasında ki fark +31 ile +40 arası olur ise eğer hava degisimi veya erteleme alır

+41 ve ustü olan kilo fazlaliklarinda ise direk muafiyet verilebilir.

Askere gittikten sonra boy ve kilo uyuşmazligi tespit edilen +31_+40 kilo fazlası olan erbas ve er arkadaşlar 6 aylik hava degisimi sonrasi muaf olurlar. 3+3 ay hava degisimi alir, 3. Kontrol de muaf olurlar.
Askere gitmeden muayene olan arkadaslar ise 1+1 sene erteleme alir 3. Kontrol de muaf olurlar.

Fakat +41 ve ustu kilo fazlaligi var ise tek sefer de muaf olabilirler, doktor insiyatifine bagli olarak.

Ben asker de 3+3 ay hava degisimi sonrasi muaf oldum. 1.87 boy/ 129 kilo ile.

Simdiden hepinize gecmis olsun, kolaylıklar dilerim.

Merhabalar,

170 boyunda 108 kiloyum.90 doğumluyum ve 2018 yılı ortasına kadar tecilim var.Tecilimi bozarak askerlik işlemlerimi başlatmak istiyorum.Yorumları okuduğum kadarıyla kilodan askere alınmıyorum.

Gitmek istediğimi söylesemde askere almazlar mı ? İhtimal dahi yok mu ?

Arkadaşlar merhaba. 85 doğumluyum ve bir takım ekonomik ve ailevi sorunlardan dolayı yoklama kaçağı durumundayım. 5-6 defa da tutanak yemişliğim var.

Bugün İzmir askerlik şubesine gittim. Benimle ilgilenen memur 181 boy ve 116 kilo ile bir sene erteleme alamayacağımı, hastaneye sevk edilmem halinde perşembe günü birliğe teslim edileceğimi söyledi. Ben beynimden vurulmuşa dönerek binadan çıktım. Böyle bir şey mümkün olabilir mi yoksa iş bilmez bir memura mı denk geldim ?

Bilgilendirecek bir arkadaş olursa çok sevinirim. İkamet ettiğim şehir de olmadığım için otelde bile konaklayamıyorum. Anlayacağınız biraz zor durumdayım. Şu an askere alınmam demek kendi adıma felaket olur. Yardımlarınızı bekliyorum.

21 yaşındayım ve 178 boy 46 kilom var. Askerlikten muaf olma şansım nedir ve bu süreç nasıl işler merak ediyorum.

Bunlardan önce durumu kısa bir şekilde özet geçmek istiyorum.
Şu an tecilliyim ve tecil 2019'da bitecek. Fakat ben kilo alamayacağıma adım gibi eminim; 21 yıldır 50 kilonun üzerine çıkamadığım için..

Şimdi benim bir kaç planım var, kendime bir düzen kurmam gerekiyor ve şehir dışında bir işe başlayıp ayrı eve çıkmak gibi bir şey düşünüyorum. Fakat tecil bittikten sonra askere gideceksem bu düzeni askerden gelene kadar kuramam.

O yüzden sizlere sormak istediğim; şu an tecilli olmama rağmen muayene olabilir miyim ve bunun tecile bir zararı olur mu?

Muayene olmak istemem askere gidip gidemeyeceğimi öğrenmek için; doğruyu söylemek gerekirse kendime bir düzen kurmak istediğim için askere gitmek istemiyorum. O yüzden tecil henüz bitmemişken muayene gitsem muaf raporu alabilir miyim?

Üst Alt