Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Askerlikten muaf olmak için boy-kilo hesabı nasıl yapılıyor?

Yonetmeligin B) maddesinin açıklama kısmında erbaş ve erler de 6 AYLIK hava değişimi sonrası uygulanır yazıyor. B=Barış da elverişli değil, savaş da görev yapar.
Bide D) var. Dediğiniz gibi +41 ve üstü için geçerli. D maddesinde Er ve erbaş için de bir açıklama yok, yükümlü asker için de yok. Rütbeli için var sadece 1 yıl istirahatsiz rejim diye
+41 olursam muayene kadar bende ÇÜRÜK alırım herhalde. Çünkü hiç askere gelmeden millet +41 ile ÇÜRÜK aldı. Ben 7 ayda hava değişimi almışım üstüne.

İyi forumlar boyum 187 kilom 116 kilo askerlikden 1 sene erteleme alirmiyim vucudum kas dir yag deil buna gore her hangi bir farklilik gosterirmi.

Say
Şuanki değerlerinle normal sınırlardasın,hava değişimi veya erteleme bekleme.

Say
Tabloya göre iki kilo fazlan var,fakat vucut olarak onu göstermiyorum,yağlanma yok,hep kas diyen sensin ve bende senin dediklerine göre yazıyorum.
Zira senin bu fazla olan iki kilonuda eğitimle yakacağının kanaati oluşacak heyet'te ve seni direk birliğine göndereceklerdir.

Peki ben tecil bozudurup gidicem bi sorun yaşamam heralde demi tecil bozdum diye kilom sınırların üstünde zaten

emrkn

Önce bir selam verin. Topluluğa hitap etmeden selam verilir. Veya merhaba denilir.
Sorunuza gelelim. Tecili bozsaniz bile kilonuz fazla ise sorun olmaz. Boy ve kilo alabilir miyim?

Daha önceden de yazdığım için tekrardan yazmadım kusura bakmayın dikkat ederim
Boyum 175cıkıyor kilom 114/115kg arasında şuan

Tekrardan Merhaba
Bu hafta tecil bozdurup işlemlerimi yapacağım yorumlara çizelgeye göre erteleme alırsın diyorlar ama bakalım ne olucak detaylı biçimde yazarım ama endişelerim var tabiki bu işlerim halolursa iş kuracağım
Not Boy 175 Kilo 114/115 arasındayım şuan umarım iyi bir netice alırım

emrkn

Bak kardeşim. Son defa yazıyorum. Defalarca yazdım ama ısrarla sormaya devam ediyosun.
1.75 boyunuz var. Boyunuza göre 102 kg veya daha altı olursanız askere alınırsınız. +31 kilo ve üstüne erteleme verilir. Siz ise +42 kilo fazlasiniz. Yani doktor isterse bırak erteleme vermeyi, muaf bile edebilir. Yonetmeligin D) bendine giriyorsunuz çünkü.
Sorun yok ...

Evet arkadaşlar az önce heyetten geldim ve sinirlerim aşırı derecede bozuk.

En son doktor diabetten şüphelendi demiştim. Şeker yüklemesi testinden anormal bir durum çıkmadı ve doktor son değerlendirmesinde "33-D Savaşta ve barışta askerliğe elverişli değildir." raporu vererek beni heyete gönderdi. Heyet bu güne tarih verdi ve 4 günlük bekleyişin ardından saat 13:30'da Sağlık Kurulu'nun önünde ismimin okunmasını beklemeye başladım. 2 saat geçti, kalabalık dağılmaya başladı ancak ismim bir türlü okunmayınca içeri girdim. Görevli memura adımın neden okunmadığını sordum.

Benim raporumu heyete sokmayı unutmuşlar!

Apar topar doktor raporunu aradılar, buldular. Beki endokrine sevkeden dahiliye doktoru; "Ne oldu? Alabildin mi 33-D'yi?" diye sordu. "Evet hocam aldım" cevabını verince oradaki işgüzar kadın memur atladı, "Nasıl 33-D aldınız? İlk seferde kimseye elverişsiz vermiyoruz." dedi. "Hanımefendi ilk seferde verilmez diye bir kural yok." diyince aynı kadın ve başka bir erkek memur çok bilmişlik yapmaya başladılar. Yok ilk seferde kimseye obeziteden elverişsiz verilmezmiş, yasal değilmiş v.s. "Hangi yasada yazıyor ilk seferde 33-d verilmez?" diye sordum. Harıl harıl artık benim ve buradaki hemen herkesin ezbere bildiği yönetmeliği açtılar, ilgili maddeyi gösterdiler.

"Bakın hanımefendi benim durumum yönetmeliğin D bendine giriyor ve doktor bey de 33-D verdi. Nasıl yasal değil dersiniz? Üstelik askerlik şubesinden de daha önce ilk seferde elverişsiz raporu alanlar oldu. Verilmez diye bir şey yok dediler. "diyince kadın eline telefonu aldı ve askerlik şubesi başkanını aradı. "Ona soralım" diye.

Telefon görüşmelerinden anladığım kadarıyla şube başkanı da ilk başta genelde ilk seferde erteleme verildiğini söyledi. Kadın benden için; "Ama yükümlü itiraz ediyor" diyince sanırım, "itirazını şubeye etsin" cevabı geldi. Sonrasında bu abla, "Sizin şubeden birileri ilk seferde 33-d alan var demiş." şeklinde konuşunca yine konuşmanın devamından ve kadının verdiği cevaplardan anladığım kadarıyla Askerlik Şubesi Başkanı, elverişsiz raporu alanların olduğunu ama genelde ilk seferde erteleme verildiğini söyledi. Daha önce kimseye 1. seferde muaf vermediklerini söyleyip duran kadın memur bu sefer de birine ilk seferde obeziteden elverişsiz raporu verdiklerini, Milli Savunma Bakanlığı'nın onaylamadığını, hala o işle uğraştıklarını, zaten bana 33-D veren doktorun daha öncede defalarca aynı hatayı(!) yaptığını, her defasında raporu geri gönderip düzelttirdiklerini anlatmaya başladı.

Ya arkadaşlar düşünebiliyor musunuz? Dahiliye doktoru 33-D raporu vermeye kalkıyor, emin olamadığı için heyetteki bu iki işgüzar memura danışıyor, bu çok bilmişler kendilerinden gayet emin şekilde "olmaz" diyorlar, doktor başka bir uzmana yönlendiriyor, diğer uzman da 33-D diye rapor düzenliyor ama bu memurlar iki uzman doktorun olur dediği raporu heyete dahi sokmadan bozmaya, değiştirmeye çalışıyirlar ve bir de utanmadan bana ; "Yea ne farkeder, ha şimdi almışsın, ha bir sene sonra almışsın?" diyorlar. 10 bin lira cezayı kendileri ödeyecekler sanki. İki memur ya, sadece memur. (Yanlış anlaşılmasın memurluğu küçümsemiyorum ancak okuduğu yönetmeliği anlamaktan aciz , yönetmelikte yazmamasına rağmen asla ilk seferde elverişsiz raporunun verilemeyeceğini iddia edecek kadar cahil cesaretine sahip olanı, kim olursa olsun küçümserim.)

Şansıma bana 33-D veren doktor da bu gün izine ayrılmış ve Pazartesi gününe kadar yok.

Sonuç itibariyle Pazartesi günü tekrar önce doktorla, (muhtemelen raporu değiştirmesi için ikna etmeye çalışacaklar.) sonra da heyetle (doktor geri adım atmazsa heyette değiştirmek isteyecekler) görüşüp bana bilgi vereceklermiş.

Anlamadığım iki memurun ne gibi bir çıkarı veya endişesi var ki ısrarla sorun çıkarmak istiyorlar?

Bu raporun değişmesi durumunda o iki memur hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmayı düşünüyorum. Elbette kılıfını hazırlayacaklardır "Doktor vermiş ama heyet bozmuş ne yapalım? "diye ama tarih itibariyle delil olması açısından bu yazdıklarım burada dursun. Şahitlerim de ilk muayene olduğum Dahiliye uzmanı, onun yönlendirdiği Endokrin uzmanı, askerlik şubesindeki arkadaşım hatta gerekirse şube başkanı olacak.

Bakalım neler olacak? Gelişmeleri yine yazarım.

kkaynak,
Konuyu hemen bimer'e iletin.
Bimer'e şikayetiniz sizin kararınızı dayanaksiz gerekçelerle bozmaya çalışan memurlarla ilgili olsun.
Bimer,memurlara ulaşacak ve konu hakkında bilgi isteyecektir,dayanaksız gerekçelerle itiraz eden memurlarda geri adım atmak zorunda kalacaklardır.
Yalnız bu itirazınizı acil olarak bimere yapmalısinizki,pzt'si gelecek doktor kararınizı bozmadan önce olmalıdır.

Şaka gibi ya !
D) bendine giren kişi yükümlü de olsa, silah altına alınmış olan er dahi olsa
Hava değişimi veya erteleme almadan muafiyet alır, alabilir. Benim bildiğim bu. Haksız mıyım Mehmet005 abi

Deniz31
Deniz ömrümü yedin bitirdin abim ya.
Aynı sorular,aynı cevaplar ve aynı D bendi.
Deniz abicim şu yönetmeligi bi aç ve oku bu D bendi neden,niçin ve kimler için veriliyormuş.
Bu arada,diger başlık altında kalbinde'de sorun oldugunu yazmışsin,bu durumunu önceki muayenende doktora söyledinmi.
Kesin söylememişsindir,
Zira,kilolu kişilerde kalp rahatsızlıkları kafadan muafiyeti getirecek ana sebeblerden biridir.

Merhaba Mehmet Bey;
Dediğiniz gibi BİMER' e hemen konuyu yazacağım. Pazartesi gününe kadar bir netice alabilir miyim sizce?

Son düzenleme:
Mehmet005
Mehmet005 Deniz31

s.a herkese. Arkadaşlar bir kaç gündür kafamda deli sorular, 28 yaşındayım. 2 hafta sonra askere gideceğim ama bir yerlerde okudum ve bi tabloya göre 1 sene muaf olabiliyorum ama sağdan soldan sen gidersin sende ne var askerde senden daha irileri var gibisinden sözler var. işin aslına gelirsek bende göbek ve göğüs kısmı yağ var ama kollar sıkı. boy kilo oranı da sınırda. 176 boy 106 kilo. bu durumda erteleme alabilir miyim?

@kkaynak
Konun aciliyetini bimer'deki arkadaşlara anlatın.
Yani,konuya ptz'ye kadar müdehale edilmesi gerektiğini bildirinki o memurlarla biran diyaloğa geçsinler.

@macmanus
Tabloya göre 2 kilo fazlan var,ilk etapta birligine gönderirler,
Ve,gelişmelere göre ya hava değişimi yada devam.
Geçmiş olsun..

Tekrardan merhaba arkadaşlar
Bugün Sabah 9 gibi İzmir Tepecik Askerlik Şubesine Başvurumu yaptım ve beni Çiğli Eğitim araştırma hastanesine sarı zarf ile gönderdiler Boyum 175 kilom ise 116 çıktı
Dahiliye ve Ürülojiye sevk ettiler gelişmeleri tekrar yazıcam teşekkür ederim ilginize

Merhaba arkadaşlar. Yaşım 23 üniversite ile ilişiğimi keseli 1 hafta oldu. Ben şu an işe girmeye çalışıyorum.Hali hazırda bir iş başvurum var onun sonucunu beklemekteyim.

Boyum 183, kilom 116-117. Ayriyetten zamanında söylenene göre belimde 2 yerde fıtık var. Ben 7 senedir sürekli bir bel-sırt ağrısı ile yaşıyorum ve sürekli ağrı kesici kullanmaktayım. Lise zamanlarımda çok doktora gittim mr lar çekildi ama hep fıtık dendi. Geçen sene bir doktora gittim orada doktor "skolyoz" olduğunu söyledi. Öne doğru eğilince sırtıma bakınca zaten belli oluyormuş. 1 senedir üniversitenin son senesi olmasından ve tempodan dolayı hastaneye gitmedim ama yakın zamanda bu skolyoz için gidicem. Bu bilgilendirmelerden sonra soruma geçeyim.

Ben şimdi işe girersem askerliğimi 2 sene tecil mi ettirmeliyim yoksa muaf yoluna mı gitmeliyim? ( yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla beni kilodan dolayı tek seferde muaf etmezler. ( 7 kilo fazlam var tabloya göre.) Ama belki bu skolyoz derecesinden dolayı muafiyet olabilirmi bilmiyorum. )

Veya ben tecilli iken muaf işlemlerinide başlatabiliyormuyum ?

ksk1912

Tecil ettirmek yerine gidip muayene olun. Askerlik için başvuru yapın. Mevcut boy ve kilo ile askere alınmanizın mumkünatı yok zaten. 2 sene ertele alirsinız. 3. Kontrol de boy ve kilo uyuşmazlıği devam ediyor ise "Askerliğe Elverişli Degildir" raporu alırsınız. Erteleme almak da tecil gibi. Sadece sene de 1 defa kontrole gidiyorsunuz. Skolyoz veya bel fıtığı sorunu ile ilgili bilgim yok. Bu konuda daha tecrübeli olan Mehmet005 abimiz size gereken bilgiyi verecektir.
Geçmiş Olsun

ksk1912 Deniz31
ksk1912 gelecekle ilgili programın hakkında Deniz31 sana güzel bir yol haritası çizmiş,
Bencede en mantıklısı o,
bir an önce askerlik işlemlerini başlatıp,askerlik yükümlülüğün ile ilgili sorumluluklarını halletmiş olursun,sonrasında geleceğinle ilgili adım ve planlarını daha bilinçli yaparsın.
yalnız,yoklama muayenesine gitmeden önce mutlaka skolyozla ve bel fıtığıyla ilgili olan rahatsızlıklarinı belgelendir ve muayeneye onlarıda götür,
Zira,kilo+bel fıtığı yada skolyoz rahatsizlikların kurul tarafından birlikte degerlendirilecetir,ki buda senin için avantaj saglayacaktır.

Deniz31 teşekkür ederim cevabın için.
Mehmet005 bilgiler için teşekkür ederim. yakın zamanda belgelendirme işlerine girişeceğim.

Tekrardan merhaba bütün işlemlerimi hallettim 175boy 116kg ile 33-C verdi dahiliye doktoru Haftaya perşembe günü heyet var sonucu okuyacaklar üstümden büyük bir yük kalktı :)

Ben üniversiteden diplomamı geçen hafta alıp ilişiğimi kesmiştim. Askerlik için en geç nezaman şubeye gidebilirim? Süresi varmı bunun acaba?

Merhabalar, herkesin işleri yolundadır umarım. Benim bir iki sorum vardı bilgili arkadaşlardan cevap alabilirsem mutlu olacağım.

28 yaşındayım. Üniversite bittikten sonra askerlik işlemlerimi 3 sene önce başlatmıştım. Aile hekimliğine yolculuk - boy kilo oranı fazlası - 1 sene erteleme şeklinde 2 sene geçirdim. Bu ağustos 3. senem olacak. Şubeden aldığım bilgiye göre 3. sene nihai karar verilmesi gerekiyormuş. Ya gideceğim ya muafım yani. Şu anda boy kilo durumum (boyda bazen farklı ölçümler çıksa da) 1.76 ya 115 şeklinde. Ağustosta aynı işlemler olacaktır, sonucum ne çıkacaktır? Bir de şubeye gittiğimizde kağıtları doldururken Askere gitmek istiyorum seçeneğini mi işaretlemeliyim Hastaneye sevk istiyorum seçeneğini mi? 2 senedir askere gitmek istiyorum seçeneğini işaretliyorum. Bir farkları varsa diğerini işaretleyeyim. Ya da dikkat etmem gereken, izlemem gereken başka bir yol varsa tecrübelerinizden yararlanmak isterim. İşime yarayacak olan seçenek gitmemek olacaktır. Çünkü yeni bir işe başladım işverenime muaf olacağımı söyledim o da kendini güvene almak için askerliğe gitme durumum da istifamı veriyorum şeklinde bir dilekçe aldı. Durumlar ve sorularım bu şekildedir.

Herkese iyi akşamlar.

kullaniciadi

Muhtemelen askere gitmek istiyorum seçeneğini işaretlediğiniz için iki senedir erteleme alıyorsunuz. Yönetmeliğe göre yükümlülere başlangıçtan itibaren maksimum 3 sene erteleme veriliyor. Sizin de son seneniz olduğu için bu sefer muafiyet alacaksiniz. Kilonuz yonetmelikte belirtilen sınırın 41 kilo ve ustu ise 33-d(savasta ve barista askerlige elverisli degildir), 31 - 40 kilo ustu ise 33-b (barista elverisli degil savasta gorev emri verilir) raporu alacaksınız. Yazdiiniz kiloya gore 33-d ye dahilsiniz ama 1-2 kilo dusuk tartiliraaniz 33-b ye giriyorsunuz.

Gecmus olsun

kkaynak

Cevap için teşekkürler. Bu sefer form doldurma aşamasında ''hastaneye sevk'' seçeneğini mi seçmeliyim? Bir de er ya da yedek subay seçimleri arasında fark oluyor mu bu durumlar için. 2 senedir burada da yedek subay seçiyorum.

Üst Alt